Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Бібліогурман


Освічені люди повинні читати художню літературу. Література може показати вам інший світ. Вона може взяти вас туди, де ви ніколи не були.
Ніл Гейман

Книга не може змінити світ, але може змінити наше серце.
Е.-Е.Шмітт

Бібліогурман

Шановні відвідувачі сайту!

Відділ наукової інформації та бібліографії продовжує щомісячне інформування про книги у фондах бібліотеки, на які варто звернути увагу.



серпень 2024 року




Знайдіть задоволення в читанні та обирайте книги, які роблять вас щасливими!

Знати і пам`ятати важливо в будь-який час. Подання подій минулого на пострадянських просторах сильно спотворене радянською ідеологією. Але знання історії Першої та Другої світових воєн поза впливом радянської історіографії є важливим для отримання всебічного і об`єктивного розуміння сучасних реалій російсько-української війни. Для повного розуміння важливо вивчати історію з різних джерел, щоб уникнути спотвореного бачення і отримати більш комплексну і точну картину цього глобального конфлікту.

Спогади і мемуари з часів цих світових війн надають унікальний особистий погляд на події, які важко охопити через офіційні документи або академічні дослідження. Ці джерела допомагають глибше зрозуміти переживання солдатів, цивільних осіб та лідерів, надаючи реальні, емоційно забарвлені свідчення. Вони часто підкреслюють людський вимір війни і служать важливими джерелами для істориків та дослідників, які хочуть зрозуміти «внутрішній світ» тих, хто пережив ці катастрофічні події.

Читайте та насолоджуйтесь !


Мрець у бункері

Б49385

94(436)

П51

Поллак, Мартін Мрець у бункері. Історія мого батька / М. Поллак; пер. з нім. Н. Ваховської. –Чернівці : Книги-XXI , 2014. – 248 с.

Роман-дослідження Мартіна Поллака присвячений участі Австрії у Другій світовій війні та злочинах нацизму. Із приватної перспективи нащадка – сина відомого нациста, який уже дорослим вирішує розібратися в обставинах не лише смерті свого батька, але і його життя, історії роду, що став пристрасним ревнителем нацизму, – автор показує становлення нацизму в провінційно-бюргерському середовищі прикордонних австро-словенських земель, взаємини австріяків та словенів і протистояння цих двох націоналізмів у 30-ті рр. Окрему тему становить питання соціалізації повоєнного покоління австріяків в атмосфері замовчування минулого, неопрацювання якого дозволяє симпатіям до нацизму та профашистським настроям зберігати тяглість аж до ХХІ ст. Здається, книгою автор стверджує, що сам був одним з прикладів австрійського забування про нацистське минуле. І коли він пише, що мав «талант витісняти з пам`яті речі і людей», читач ловить себе на думці, що більшість із нас, на жаль, володіють таким самим талантом.


Список Шиндлера

А44179

821.111(94)

К41

Кініллі, Томас. Список Шиндлера : роман / Т. Кініллі; пер. з англ. Г. Яновської. – 3-тє вид. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля , 2019. – 432 с.

Світовий бестселер, удостоєний Букерівської премії та екранізований Стівеном Спілбергом.

В основу роману лягли спогади в`язня краківського гетто, приреченого на смерть і врятованого Шиндлером. Успішний бізнесмен Оскар Шиндлер відкриває в Кракові фабрику з виготовлення посуду. Для нього євреї з гетто і табору Плашув — просто дешева робоча сила. Однак зовсім скоро він відчуває безмежну повагу та співчуття до своїх робітників. Коли людей з Плашува починають перевозити до Аушвіцу, Оскар за допомогою свого друга, Іцхака Штерна, складає список тих, кого він нібито бере на фабрику. До нього увійшли понад тисячу людей, приречених на смерть. Аби врятувати їх, Шиндлер не шкодував ані грошей, ані сил, ані часу.


Друга світова. Непридумані історії

А43483

94(477)

Д76

Друга світова. Непридумані історії : (не) наша, жива, інша : дослідження / уклад., передмова В. Кіпіані. –Харків : Віват, 2018. – 302 с. : фото.

Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після. Знати і пам`ятати важливо в будь-який час. Навіть через багато десятиліть з`являються нові деталі, спогади і свідчення. Бо війна була не тільки за Батьківщину, а й за інтереси кількох тоталітарних держав. І в книзі показано українців, які воювали в різних арміях, життя депортованих, долі вивезених на примусові роботи, чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими.


Війна і міф. Невідома Друга світова

А44205

94(477)

В42

Війна і міф. Невідома Друга світова. 1939-1945 / І. Бігун, С. В. Бутко, В. В`ятрович; ред. О. І. Зінченко, В. В`ятрович, М. Майоров ; Укр. ін-т нац. пам`яті. – 2-ге вид. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля , 2019. – 272 с. : фото.

Співробітники Українського інституту національної пам`яті досліджують документи тієї доби. Дізнайтеся правду, яку приховували від нас. Чи правда, що пакт Молотова–Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував військові дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни? На ці теми ще 30 років тому боялися говорити навіть із рідними!


Спогади про Другу світову війну

Б50148-1

94(100)

Ч-50

Черчілль, Вінстон. Спогади про Другу світову війну / В. Черчілль; пер. з англ. П. В. Таращука. – Київ : Вид-во Жупанського, 2018.

Т. 1. – 496 с.

Т. 2. – 552 с.

Активна й успішна політична кар`єра Вінстона Черчілля дещо затьмарила у свідомості загалу його здобутки письменника і публіциста. Проте вже 1953 року Вінстон Черчілль отримує Нобелівську премію з літератури з формулюванням «за неперевершеність історичного й біографічного опису і блискуче ораторське мистецтво, за допомогою якого відстоювалися найвищі людські цінності». Цю премію він здобув саме завдяки своїй головній літературній праці, книжці мемуарів «Спогади про Другу світову війну», в якій він розмірковує про найтяжчі часи, які випали на долю людства у ХХ сторіччі, і детально аналізує перебіг і всі аспекти Другої світової війни, як лише може це робити безпосередній і один із ключових її учасників. Вінстон Черчілль подає напрочуд широку і детальну панораму останньої великої війни, яка охопила майже увесь світ. Зайве казати, що дуже багато акцентів у цій праці розставлені геть інакше, ніж до цього звикло радянське і навіть пострадянське суспільство. Тому це видання буде особливо корисним не лише для вивчення подій і механізмів Другої світової війни, а й для кращого розуміння різниці в їхній інтерпретації, яка широким історично-культурним ровом і досі пролягає між російсько-радянським табором і рештою цивілізованого світу.


Поза межами болю. Дума пралісу

А42182

84(4УКР)6

Т89

Турянський, Осип Васильович. Поза межами болю. Дума пралісу : вибране / О. В. Турянський. - Київ : Академія, 2015. – 312 с. – ("In crudo" (без прикрас) українське).

Книжка розпочинається словами автора так: «Я и мої товариші пали жертвою жахливого злочину. Це був злочин, якого люде і природа допустилися на нас і який і нас приневолив стати злочинцями супроти духа людства. І судилося нам пройти за життя пекло, яке кинуло нас поза межі людського болю в країну божевілля і смерти». «Поза межами болю» — автобіографічна повість Осипа Турянського, в якій він зобразив страшний досвід полону під час Першої світової війни. Шістдесят тисяч австрійських полонених опинилися в руках сербів, і ті, відступаючи на захід, гнали їх етапом через гори в Албанію. Зрештою сорок п’ять тисяч бранців загинуло від холоду та хвороб. Повість розповідає про полонених, які втекли від сербського полону та їхню втечу від зимової смерті у Албанських горах. Присвячена всім загиблим товаришам у Першій Світовій Війні. Ця книжка-шок, книжка-травма — страшне свідчення солдата, котрий вижив, коли всі його друзі загинули.


Зустрічі і прощання

Б44681

83.3(4УКР)6

К72

Костюк, Григорій Олександрович. Зустрічі і прощання : спогади у 2 кн. / Г. О. Костюк ; Укр. Вільна Акад. Наук (США), Канад. ін-т укр. студій, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка НАН України. – Київ : Смолоскип, 2008.

Григорій Костюк – український літературознавець, який мав потужний вплив на розвиток української філології в діаспорі.

Мемуари Костюка охоплюють період обох світових воєн. В часи Першої світової він був іще хлопчиком, який жив в селі недалеко від Кам’янця-Подільського. Війна 1914 року захопила його зненацька і залишалась чимось доволі далеким. Ця війна в його спогадах була далеким відгомоном. Чимось, що було за Збручем і що не заважало жити своїм життям. Набагато яскравішими й травматичнішими є спогади Костюка про революційні часи й зміну влади, а саме розстріли селян людьми Скоропадського за розграбовані панські маєтки. Якщо Велика війна застала Костюка дитиною, то його спогади про Другу світову – дорослі й детальні. «Зустрічі і прощання» подають фрагменти картини соціального й культурного життя українців під німецькою окупацією, згадки про яку радянський дискурс переінакшував.


 Я - мене - мені ...

Б32414-1

83.3(4УКР)3

Ш 37

Шевельов, Юрій Володимирович (Шерех). Я - мене - мені ... (і довкруги) : спогади / Ю. В. Шевельов. – Харків; Hью-Йоpк : М. П. Коць, 2001.

Т. 1 : В Україні. – 428 с.

Т. 2 : В Європі. – 303 с.

Спогади блискучого мовознавця Юрія Шевельова не присвячені безпосередньо воєнним часам, проте на початку книжки є згадки про те, яким Шевельов запам`ятав відгомін Першої світової, а істотна частина першого тому спогадів мовознавця описує життя в окупації 1940-их.



 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com