Закрити
фото
logo

 
Електронна бібліотека Хмельницької ОУНБ
Бібліотека українського воїна
Як нас знайти:
29000, м. Хмельницький,
вул. Героїв Майдану, 28
тел./факс: (0382) 79-47-31
тел.: 65-80-84
e-mail: library.ounb.km@gmail.com Хмельницька ОУНБ
 
X

Пошук по сайту

Наш регіон

З найдавніших часів до сьогодення IX – XVI ст. XVII – XIX ст. XX ст. Роки незалежності


Роки незалежності

На сьогодні Хмельниччина живе в умовах державної самостійної України. Територія Хмельницької області становить 20,6 тис. км2 (це 3,4 % від усієї території України). Протяжність з півночі на південь – 250 кілометрів, із заходу на схід – 190 кілометрів.

У складі області 20 районів, 6 міст обласного значення, 7 міст районного значення, 24 селища міського типу та 1414 населених пунктів.

Облдержадміністрація

Хмельниччина є чи не найбільш мононаціональною в Україні. За даними Всеукраїнського перепису населення українці становлять 94 % населення області. Решта – представники інших національностей і народностей. З-поміж них найчисельнішими є росіяни (50,7 тис), поляки (23 тис.), білоруси (2,8 тис), євреї (1,4 тис.).

Останнім часом в результаті міграційних потоків біженців з “гарячих точок” на території краю з’явилися представники деяких азіатських та африканських країн.

У промисловості області перше місце посідає електроенергетика (25,6%), яка, передусім, представлена Хмельницькою атомною станцією, а на другому місці є харчова промисловість (40,3%), що базується на місцевій сільськогосподарській продукції. За ними йдуть машинобудування та металообробка (15,6%), промисловість будівельних матеріалів (7,2%), борошномельно-круп’яна і комбікормова (5,2%), деревообробна і целюлозно-паперова (1,7%) промисловості. Значні обсяги мають також скляна і фарфорово-фаянсова.

Сьогодні на Хмельниччині працюють 1820 великих і малих промислових підприємств. У галузі машинобудування прибутково працюють державні підприємства: Хмельницький „Новатор”, Красилівський агрегатний завод. Сьогодні ефективно працюють виробниче швейне об’єднання „Хмельницьклегпром”, провідне підприємство хімічної та нафтохімічної промисловості ТОВ „Хекро ПЕТ ЛТД”. Провідними підприємствами харчової промисловості є відкриті акціонерні товариства Хмельницька маслосирбаза, Віньковецький сирзавод, Шепетівський м’ясокомбінат та інші.

Серед нових зразків продукції останніх років слід назвати кормозбиральний комбайн „Марал-125”, складений в Хмельницькому АТАК „Адвіс”, комбінований ґрунтообробний агрегат „Поділля” ВАТ Шепетівський завод культиваторів, кольоровий телевізор нового зразка ВАТ Хмельницький завод „Катіон”, радіостанції для тепловозів та електровозів об’єднання „Новатор”, гама нових трансформаторів ВАТ „Укрелектроапарат”. Освоєно випуск лічильників газу, води, тепла та іншу продукцію.

Найбільше багатство області – це родючий чорнозем. Загальна площа сільськогосподарських угідь сягає 1534,3 тисячі гектарів, або 3,7% угідь України. У галузевій структурі сільського господарства рослинництво становить 56%.

Найбільші посівні площі в області відведено під зернові культури, а серед них – озима пшениця, а також під цукрові буряки. Вирощують ячмінь, горох, овес, гречку, кукурудзу та інші культури. Понад 40% посівних площ займають кормові культури (багаторічні трави, кукурудза на силос, горох, кормові буряки, люцерна, ріпак). У тваринництві найважливішими галузями є м’ясомолочне скотарство і свинарство. Розвинуті також птахівництво, вівчарство, рибництво.

Сьогодні в агропромисловому комплексі Хмельниччини відбуваються позитивні зміни. Обсяг продукції сільського господарства в усіх категоріях господарств, яких нараховується сьогодні в області 1759, у порівняльних цінах зріс на 2,7 відсотка. Збільшилося виробництво м’яса, молока, яєць. Зросла чисельність великої рогатої худоби, свиней.

Пріоритетними завданнями в області сьогодні є вихід на європейські і світові ринки, налагодження зв’язків з фінансово-кредитними компаніями високорозвинутих країн, партнерство і співробітництво, фундаментальна підтримка освіти, науки, культури. Так в області діє 18 державних і приватних університетів, флагманом яких є Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка.

Майже у кожному населеному пункті відбудовано або заново споруджено церкви, костели, інші храми, які представляють широку палітру конфесій і вірувань. Створені Національний природний парк «Подільські Товтри» з центром у Кам’янці-Подільському, який за площею є найбільшим в Європі, Національний історико-архітектурний заповідник у Меджибожі, Самчиках.

Область багата на середньовічні пам'ятки оборонної і церковної архітектури — замки, уфортифіковані церкви, костели і палаци. Значна частина цієї спадщини зосереджена у м. Кам'янець-Подільський — історичній столиці Поділля. На території Хмельницької області розташовано: 105 пам'яток археології (з них — 12 національного значення), 2442 пам'ятки історії (з них — 4 національного значення), 341 пам'ятка архітектури та містобудування (з них — 230 національного значення), 474 пам'ятки монументального мистецтва (з них — 1 національного значення). До Списку історичних населених місць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. за № 878, включено 24 поселення Хмельницької області: Антоніни, Білогір'я, Волочиськ, Городок, Гриців, Деражня, Дунаївці, Ізяслав, Кам'янець-Подільський, Красилів, Летичів, Меджибіж, Нова Ушиця, Полонне, Сатанів, Славута, Смотрич, Стара Синява, Старокостянтинів, Хмельницький, Чорний Острів, Шепетівка, Ямпіль, Ярмолинці.

Хмельницька область має розвинуту структуру туризму.


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com