Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Нові надходження до читального залу гуманітарного профілю


Шановні відвідувачі сайту!

Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу



лютий 2025 року

2025 рік
січень
лютий
За лаштунками імперії

А47272 008(477:470)

А23

Агеєва В. За лаштунками імперії : есеї про українсько-російські культурні відносини / В. П. Агеєва. – 2-ге вид., випр. – Київ : Віхола, 2024. – 376 с.

Про українсько-російські взаємини вже багато написано в контексті російських інтересів і пріоритетів. Росія безцеремонно облагороджувала свою історію чужими звитягами й здобутками, позбавляючи натомість українців їхнього минулого. З українського погляду, картина зовсім інакша.

Уже не одне століття речницею антиколоніального дискурсу є вітчизняна література. Від Котляревського, Квітки-Основ`яненка, харківських романтиків аж до епохи модернізму й зрештою постання держави вона пропонувала різні моделі ідентичности, підважуючи імперські претензії й утверджуючи власну культурну самодостатність.

У цій книжці авторитетна літературознавиця Віра Агеєва через призму культурного процесу аналізує український спротив імперії та боротьбу за збереження колективної пам`яті.


Я перетворююсь... Щоденник окупації

А47269 821.161.2

В14

Вакуленко К. В. Я перетворююсь... Щоденник окупації. Вибрані вірші / В. В. Вакуленко-К. ; передм. В. Ю. Амеліної. – Харків : Віват, 2024. – 192 с.

Щоденник Володимира Вакуленка-К. – болючі й правдиві записи, які вів письменник від початку повномасштабного вторгнення і під час окупації рідного села Копитолівки на Харківщині. Вів поки Володимира не викрили рашисти: неминучість цього він усвідомлював, як і те, що шансів вижити у нього небагато –– бо українець, бо волонтер та активіст, бо має гідність.

До книжки ввійшли тексти згаданого щоденника, вибрана поезія Володимира Вакуленка для дітей і дорослих, а також історії від друзів, колег та очевидців, що занурять у хроніку війни Росії проти України.


Визнання у Сполучених Штатах Америки Голодомору 1932–1933 років в Україні

Б52433 94(477)

В42

Визнання у Сполучених Штатах Америки Голодомору 1932–1933 років в Україні = Recognition in the United States of America of the Holodomor of 1932–1933 in Ukraine / М-во закордонних справ України. – Київ : [б. в.], 2021. – 128 с.

Міністерство закордонних справ України представляє збірник матеріалів щодо визнання у Сполучених Штатах Америки Голодомору 1932–1933 років в Україні та внеску Комісії США у процес розслідування причин, природи та наслідків штучного Голоду 1932–1933 років, вчиненого тоталітарною радянською владою проти українців. Видання приурочене до 87-х роковин Голодомору та до 35-ї річниці з часу створення Комісії США з дослідження Великого Голоду в Україні, яка дійшла висновку, що «Голодомор не був пов`язаний з посухою. Йосип Сталін та його оточення здійснили геноцид проти українців у 1932–1933 роках». Усвідомлюючи моральний обов’язок перед багатомільйонними жертвами трагедії, високу відповідальність за збереження пам’яті жертв і недопущення рецидивів таких злочинів у майбутньому, прагнучи відновити історичну справедливість, закликаємо держави світу приєднатися до визнання Голодомору 1932–1933 рр. геноцидом українського народу.


Випробовуючи долю, гартуючи волю

П1285-1 94(477)

В51

Випробовуючи долю, гартуючи волю. Україна й українці в ХХ – на початку XXI ст. : у 3 кн. / авт. кол.: Г. Єфименко, С. Кульчицький, Р. Пиріг та ін. – Київ : Кліо, 2021 – Кн. 1: Україна й українці в 1917–1939 рр. – 2021. – 720 с.

Перетворення України ментальної на Україну реальну, народу – на націю, території – на державу є наскрізною смисловою віссю пропонованого трикнижжя. Геополітичні виклики, нелюдські випробування, високі пошуки і турботи повсякденного життя українців викладені в хронотопі «довгого українського сторіччя» – епохи Української революції і національно-визвольної війни, що розпочалася у 1917 р. і триває досі.

Перша книга присвячена міжвоєнному двадцятиріччю – вузловому етапу етнічної модернізації і мобілізації українців. Кульмінація Української революції, битва за Україну в контексті Першої світової війни і доля найбільшого в Східній Європі розділеного народу на тлі переможної ходи тоталітаризмів є провідним фокусом осмислення історичної долі України та українців.

Для всіх, хто хоче знати, зрозуміти і відчути Україну.


Геноцид української нації

Б52431 94(477)

Г34

Геноцид української нації 1932–1933: міжнародно-правові акти, законодавство України, матеріали досудових розслідувань / Нац. акад. правових наук України, СБУ ; упоряд.: М. М. Герасименко, В. Г. Пилипчук, В. Ю. Шепітько та ін. – Харків : Право, 2024. – 656 с.

У науковому збірнику зібрано міжнародно-правові акти, законодавство України та матеріали досудових розслідувань, які необхідно використовувати під час розкриття воєнних злочинів, злочинів проти людства та геноцидів. Крім того, у збірнику вперше публікуються матеріали кримінальної справи №475, щодо організаторів Голодомору-геноциду українців та комплексні судові експертизи, проведені Службою безпеки України у 2019–2022 рр., якими встановлено виконавців, чисельність жертв, механізми та наслідки злочину геноциду, вчиненого комуністичним тоталітарним режимом у 1932–1933 рр.

Збірник документів розрахований на слідчих, криміналістів, судових експертів, науковців і дослідників, які займаються розкриттям злочинів кремля проти української нації у XX ст.


Як ти там?

А47270 355.01(470:477)

Г46

Гін А. Як ти там? / А. Й. Гін. – Харків : Віват, 2024. – 352 с.

Журналістка, психологиня, блогерка з Харкова Анна Гін, як завжди щиро, правдиво та щемко, ділиться пережитим. День за днем її думки укладаються в цілісну історію — щоденник першого року повномасштабної війни Росії проти України. Особисту історію доповнюють новинні зведення й пам’ятні моменти. Ракети за вікном, евакуація, втрата найближчих, вірний доберман, нові друзі, розчарування та віднайдені сенси… У текстах авторки багато читачів знайдуть себе і навіть відкриють пережиті події по-новому.

Ця книжка для всіх, кому важливі не лише факти, а й почуття та рефлексії.


На плечах гігантів. Величні прориви у фізиці та астрономії

Б52382 53

Г59

Гокінґ С. На плечах гігантів. Величні прориви у фізиці та астрономії / С. Гокінґ ; пер. з англ. Я. Лебеденка. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2023. – 256 с.

Миколай Коперник, Ґалілео Ґалілей, Йоганн Кеплер, Ісаак Ньютон та Альберт Ейнштейн — вони змінили напрям науки,вивівши астрономію та фізику із Середньовіччя в сучасність. Їхні magnum opus із коментарями Гокінґа дадуть змогу дізнатися, про що думали ці вчені. У збірці ви знайдете оригінальних ідей Альберта Ейнштейна, уперше опубліковані в «Принципах відносності», скорочені праці «Про обертання небесних сфер» Миколая Коперника. «Дискуси й математичні докази щодо двох нових наук» Ґалілео Ґалілея, «Гармонія світу» (книга п’ята) Йоганна Кеплера та «Математичні принципи натуральної філософії» Ісаака Ньютона.

Ви дізнаєтесь про непохитну вірність Коперника істині; непокірний дух Ґалілея; сімейні та фінансові негаразди Кеплера; пристрасні конфлікти Ньютона; скромні перші кроки в науці Ейнштейна.


Голодомор – геноцид українців 1932–1933 років

А47338 94(477)

Г61

Голодомор – геноцид українців 1932–1933 років : постгеноцидний синдром : зб. матеріалів Міжнар. круглого столу, 24 листоп. 2023 р. / Ун-т Г. Сковороди в Переяславі, каф. іст. і культури, Нац. асоц. дослід. Голодомору-геноциду ; упоряд.: В. К. Молоткіна, Р. М. Потапенко. – Київ : Ліра-К, 2023. – 106 с.

Збірник матеріалів Міжнародного круглого столу (м. Переяслав, 2023 р.) висвітлює широкий спектр наукових думок з питань Голодомору та змін, які відбулися у психіці українського народу після цієї трагедії. Окреслюються шляхи відтворення правди про геноцид українців, подолання постгеноцидних травм та протидії інформаційним спецопераціям кремля.


Російська війна проти України

Б52412 355.01(470:477)

Г67

Горбулін В. Російська війна проти України. Як нарешті розірвати чотирьохсотрічне замкнене коло / В. Горбулін, В. Бадрак ; передм. В. Залужного. – Київ : Брайт Букс, 2024. – 302 с.

Книжка академіка Національної академії наук України Володимира Горбуліна й відомого військового експерта, директора «Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння» Валентина Бадрака торкається всіх аспектів російської війни 2022–2024 років: від оцінок суто військового досвіду до філософського й психологічного розтинів цього парадоксального для ХХІ століття явища. Автори надають власний аналіз подій, що відбулися за цей період, і окреслюють можливості й небезпеки, які можуть очікувати Україну в найближчій перспективі.


Холодний Яр

Б52386 94(477)

Г69

Горліс-Горський Ю. (Городянин – Лісовський Юрій Юрійович). Холодний Яр / Ю. Ю. Горліс-Горський. – 2-ге вид., випр. і допов. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля , 2023. – 448 с.

«Холодний Яр» Юрія Горліса-Горського – спогади вояка, які читати легко, ніби пригодницький роман, і корисно, як багате на факти джерело про маловідому сторінку нашої історії: –– повстанський рух під прапором Української Народної Республіки. Академічне видання, що вийшло друком шість років тому, вперше після 1961 року подає автентичний текст і взагалі вперше –– відображає всі відомі прижиттєві версії від 1932 до 1938 року. Тепер його видано вдруге, з виправленням й доповненнями. Книжка доповнена статтями, у яких розглянуто спогади Горліса-Горського як історичне джерело, а також наведено деякі зауваження щодо його біографії, яку досліджувати виявилося вкрай непросто.


Подолати минуле

Б52393 94(477)

Г85

Грицак Я. Подолати минуле: глобальна історія України / Я. Й. Грицак. – 9-те вид. – Київ : Портал, 2024. – 416 с.

Поєднання глобального і локального – нагальна потреба для всіх, хто потребує знайти вихід із кризи сучасності. Ця книжка пропонує такий підхід щодо сучасної України. Автор стверджує, що Україна постала внаслідок глобалізації та модернізації, зокрема тих їхніх темних сторін, які пов’язані з масовим насильством. Однак минуле не є в’язницею. Воно завжди залишає простір для вибору. Книжка ставить до минулого, питання, відповіді на які допомогли би краще розуміти, де перебувають Україна та світ і куди вони можуть рухатися далі.


Давньоєгипетська література в українських перекладах

Б52436-1 821.412`01.09

Д13

Давньоєгипетська література в українських перекладах / Ін-т сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України, Центр єгиптології ; ред. та упоряд. М. Тарасенко. – Київ-Харків : Олександр Савчук, 2022. – 256 с.

В монографії зібрані переклади давньоєгипетських літературних творів, релігійних та храмових текстів українською мовою. В збірнику представлено перші переклади давньоєгипетських творів, які були зроблені І. Франком і Л. Українкою з європейських мов ще наприкінці XIX ст. Подано розділ, присвячений літературі Середнього царства, з видання «Історія Стародавнього Сходу» Б. Тураєва (1938 р., переклад з російської), в якому надані повні або часткові переклади класичних давньоєгипетських літературних і дидактичних творів. Опубліковано переклади літературних творів, виданих у 1960-ті роки видатним українським істориком та культурним діячем діаспори М. Антоновичем, який мав фахову єгиптологічну освіту. Зібрані переклади низки текстів, опублікованих українськими єгиптологами в ХХІ столітті (М. Тарасенко, О. Заплетнюк). Вперше опубліковано українські переклади різноманітних давньоєгипетських творів, виконані молодою генерацією українських єгиптологів: Д. Зіборовою, Д. Герейхановою, Н. Бондаренко, В. Мотою. Монографія також містить вступні розділи Миколи Тарасенка та Дар`ї Зіборової та біографічний екскурс Алли Атаманенко про Марка Антоновича — першого перекладача давньоєгипетських текстів українською мовою. Видання розраховане на сходознавців, істориків, літературознавців та студентів історичного та культурологічного профілю.


Діалектика національно-громадянського і етнічного в українському соціумі

Б52428 323.1(477)

Д44

Діалектика національно-громадянського і етнічного в українському соціумі : монографія / НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса; авт. кол.: В. О. Котигоренко, А. М. Дегтеренко, О. Я. Калакура та ін. — Київ : ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса, 2023. — 640 с.

Монографія містить результати теоретичного та праксіологічного дослідження динаміки діалектичної взаємодії національно-громадянського і етнічного в розвиткові ідентичності української нації, державному будівництві, соціальних і культурних процесах в Україні від часів її суверенізації наприкінці 1980-их рр. та проголошення незалежності у 1991 р. до 2022 р. – першого року повномасштабної російської агресії проти України та її народу.

Може бути корисною для науковців, викладачів, студентів та політиків, які цікавляться процесами формування сучасної української нації та етнополітикою в Україні.


Диктатори XX – XXI століть

А47345 94(477)

Д45

Диктатори XX – XXI століть: тоталітарні режими та наслідки для суспільства : за матеріалами Міжнар. наук. конф. (Київ, 22 листоп. 2022 рр.) / Нац. акад. правових наук України, Нац. асоц. дослід. Голодомору-геноциду, Всеукр. т-во «Просвіта» ім. Т. Шевченка ; редкол.: Н. С. Кузнєцова, В. С. Батиргареєва, В. І. Сергійчук та ін. – Київ ; Харків : Право, 2023. – 488 с.

Основу збірника склали доопрацьовані авторами виступи, доповіді, статті учасників конференції – правників, істориків, журналістів, лікарів, слідчих, військових, які досліджують злочини, вчинені диктаторами XX–XXI століть, і розкривають причини та наслідки Голодомору-геноциду 1932–1933 рр. і геноциду українців 2022 р. Матеріали конференції доповнено висновками комплексних судових експертиз, проведених у рамках кримінального провадження № 22019000000000309.

Для широкого кола читачів.


Політ фантазії

Б52383 531.5

Д63

Докінз Р. Політ фантазії. Перемога над гравітацією / Р. Докінз ; пер. з англ. Н. Старовойта ; худож. Я. Лєнзова. – Київ : Лабораторія, 2023. – 296 с.

Кожна дитина літає уві сні. І кожна мріяла літати наяву. Небо вабило людину споконвіку – хто не приміряв на себе подумки пташині крила? Просто подивитися на небо уже приємно. Воно лікує – химерними формами хмар, відтінками кольорів, мерехтінням далеких зір.

Знаменитий британський біолог Річард Докінз пояснює, як спочатку природі, а потім людині вдалося здолати гравітацію. Це захоплива й розкішно ілюстрована книжка про біологію і технологію польоту. Еволюція нескінченно вигадлива: якщо для виживання виду потрібно піднятися в небо, вона за мільйони років придумає, як це зробити. А в людини є допитливість, фантазія, знання. А головне – мрія. Недаремно так називається найбільший літак, створений людством. Все це допомогло нам піднятися вище за птахів і побачити більше.


За Ідентичність і Незалежність

Б52437-1 355.01(470:477)

З-12

За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі : у 2 кн. Кн. 1 / упоряд.: Г. В. Боряк, О. Ясь ; відп. ред. В. А. Смолій. – Київ : Кліо, 2022. – 800 с.

Науково-популярне видання у форматі уявного діалогу фахівців-істориків із читачами висвітлює широкий діапазон проблем з історії України від середньовічних часів до сучасності. Актуальні питання української минувшини репрезентуються у різноманітних контекстах критичного періоду новітньої історії, пов’язаного з російсько-українською війною 2014–2022 рр.

У першій книзі з найрізноманітніших контекстів, масштабів і перспектив висвітлюються події, передумови, факти, явища й обставини сучасної російсько-української війни. У тривалій історичній ретроспективі розглядається багатовікова російсько-українська конфронтація, що значною мірою визначила зміст, конфігурацію і спрямованість ранньомодерної, нової та сучасної історії України. Окреслюються давні витоки російсько-українського протиборства, котрі сягають ще середньовічних і ранньомодерних часів, передусім у розрізі російських потуг будь-що-будь привласнити історію давньої Русі та Києва. Показується, що Українська козацька держава не мала жодних перспектив для свого існування в складі монархічної Російської держави, яка згодом трансформувалася в імперію. Аналізуються метаморфози імперської доби з виключною увагою до русифікації українців і спроб імперії Романових обернути їх у малоросів, суцільно викорінити національні традиції і українську ідентичність. Розкриваються перебіг і основні віхи національно-визвольних змагань українців, які спричинилися до створення цілої низки державних проєктів 1917–1921 рр.

Для найширшого читацького загалу.


Життя легенди

Б52381 929Шухевич

І-23

Ісаюк О. Роман Шухевич. Життя легенди / О. Ісаюк. – Київ : Наш формат, 2024. – 464 с.

Головний командир УПА Роман Шухевич, безумовно, є одним із найяскравіших представників свого часу. Тепер же його біографія актуальна як ніколи, адже наповнена безліччю паралелей з історіями тих, хто став на захист України сьогодні. Чесність, порядність, освіченість, активна життєва позиція, постійна робота над собою, підприємницьке мислення, заняття спортом, музикою, вивченням іноземних мов –– хіба це не про тисячі наших захисників і захисниць? Зрештою, хіба це не взірець для справжньої сучасної української еліти?

Ця книжка є не тільки найґрунтовнішим на сьогодні дослідженням про Шухевича, а й спробою пояснити складність викликів, а також збагнути природу переконань і логіку рішень цілого покоління.

Окрему увагу приділено розвінчанню пропагандистських міфів, які супроводжували Шухевича і за життя, й після смерті. Книжка написана на онові фактів, документів, як відомих, так і не опублікованих джерел; містить медіадодаток і десятки світлин, деякі з них оприлюднено вперше.


Бушкрафт

Б52392 796.5

К35

Кентербері Д. Бушкрафт. Найважливіші навички для виживання в дикій природі / Д. Кентербері ; пер. з англ. І. Бігуна. – Київ : Наш формат, 2024. – 224 с.

Ця книжка буквально може врятувати життя. Особливо мандрівників, любителів пригод і військовим.

Під однією палітуркою Кентербері зібрав поради й інструменти, що допомогли йому вціліти у глушині. Як вибрати і спакувати рюкзак, орієнтуватися на місцевості, розтаборовуватись, розпалювати багаття, добувати харч, найкраще зберігати ресурси? Про все це розповідає автор.

Усередині ви також знайдете детальну інформацію про таке: 5 найважливіших речей для виживання, виготовлення потрібних інструментів і витратних матеріалів, збір і приготування їжі, захист від стихії.


Людина на перехресті

А47268 111

К59

Козловський І. Людина на перехресті. Роздуми про екзистенційний інтелект / І. А. Козловський. – Київ : Колесо Життя, 2024. – 120 с.

Людина, яка більше 700 днів перебувала у полоні окупантів. Визначний український науковець та релігієзнавець. Чоловік, який вважав себе боржником любові… Можна довго писати про автора книги – Ігоря Анатолійовича Козловського. Всі, хто його знав, кажуть, що він був великою людиною і мудрим вчителем. На жаль, він не дочекався виходу цієї книги з друку, – пішов у засвіти незадовго до цієї події. Але його роздуми про глибинні питання людської особистості і внутрішню свободу назавжди викарбувані на папері.

Ця книга – ніби особиста розмова з автором, який завжди наповнював простір навкруги себе теплом і справжньою людяністю.

Унікальність книги: Автор – людина, яка вміла знайти відповіді майже на всі питання. Простою зрозумілою мовою описаний екзистенційний інтелект – один із найважливіших інтелектів сучасної особистості.

В книзі багато незвичайних прикладів, в тому числі, із життя у полоні окупантів, які яскраво і доступно розповідають про те, як екзистенційний інтелект впливає на поведінку людини.


Триста поезій

А47295 821.161.2

К72

Костенко Л. Триста поезій : вибране / В. С. Стус. – 29-те вид. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2024. – 416 с

До книги Ліни Костенко – улюбленої української поетеси кінця другого – початку третього тисячоліття – увійшли найвідоміші її вірші з різних періодів творчості – від ранньої поезії до сьогодні, а також уривки з романів та поем. Це найповніше вибране поетеси за часів Незалежності.


Від заснування Міста

Б52432 94(37)

Л55

Лівій Т. Від заснування Міста : Кн. XXI – XXV / Т. Лівій ; пер. з латин. Н. Яковенко. – 3-тє вид. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2024. – 344 с.

Третє видання (3 том) – переклад книг XXI–ХXV першого професійного римського історика Тита Лівія, що охоплює період з 219 року до н. е. до 212 року до н. е.

Перекладачка – Наталя Яковенко, докторка історичних наук, професорка. Закінчила класичне відділення факультету іноземних мов Львівського національного університету імені Івана Франка. Фахівчиня з ранньомодерної історії XVI–XVII століть.


За Перекопом є земля. Кримський роман

Б52397 821.161.2

Л37

Левкова А. За Перекопом є земля. Кримський роман / А.Левкова. – Київ : Лабораторія, 2024. – 392 с.

Крим. Саме тут минуло дитинство, юність і перше кохання головної героїні роману. Саме тут вона зрозуміла, що є українкою. Ні дідусь-підполковник КДБ, ані російська кров у венах не стали цьому на заваді. Наче орнамент, у романі переплітаються кримськотатарська культура і українська історія. На сторінках книжки читач зустрінеться з кримськими татарами, караїмами, українцями, росіянами, німцями, євреями, греками, вірменами Криму, крок за кроком відкриватиме шафи з родинними скелетами. Разом з головною героїнею та її подругою Аліє пройде шлях від їхнього дитинства – з 1990-х – аж до окупації півострова Росією в 2014-му, з екскурсами в давнішу історію Криму. «За Перекопом є земля» — це спроба відкрити материк для півострова, а півострів для материка з незвичного ракурсу. Адже і там, і там є земля. Її варто пізнати й повернути їй цілісність.


Літопис цивільного спротиву Херсона у вимірах повномасштабної агресії Росії проти України у 2022 році

А47275 355.01(470:477.72)

Л64

Літопис цивільного спротиву Херсона у вимірах повномасштабної агресії Росії проти України у 2022 році / Херсон. держ. ун-т ; упоряд. О. В. Черемісін. – Суми : Унів. кн., 2024. – 482 с.

У пропонованому виданні подано усні історії самовидців окупації Херсона у 2022 році. Вони мають різні досвід, погляди, національність, віросповідання, але спільна біда всіх об’єднала. Усні історії реконструюють минулий час в усій своїй репрезентативності, ураховуючи й ті моменти, які слабко задокументовані, не потрапили в об’єктиви відеокамер і не збереглися на фотографіях. Саме в такий спосіб можна передати всю повноту драми, пережитої херсонцями.

Для широкого кола читачів – науково-педагогічних працівників, здобувачів вищої освіти, аспірантів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться міською історією, краєзнавством, регіоналістикою, історією Херсона, історією України XXI ст.


Війна з тильного боку

А47286 821.161.2

Л93

Любка А. Війна з тильного боку / А. С. Любка. – Чернівці : Меридіан Черновіц, 2024. – 280 с.

Війна – це фронт, битви і смерть, але водночас це життя за багато кілометрів від лінії зіткнення, щоденний побут, рутина, нові реалії. Ця проза — про війну з тильного боку, зі спини, з тилу; про поїздки на фронт, волонтерство і щоденні виклики цивільного життя. Багата на деталі, цікаві розповіді й описи реальних пригод, ця книжка створює панорамну картину життя в Україні під час війни. Нон-фікшн про письменника, який раптово для себе стає волонтером і постачає джипи для української армії. Щоденник? Так, але не тільки.


Діти вогненного часу

Б52387 821.161.2"364"

М30

Марченко М. Діти вогненного часу / М. Марченко, К. Пекур. – Харків : Ранок, 2024. – 640 с.

Перші дні повномасштабної. Залізничний вокзал. Підлітка Катя потрапляє на виворіт Києва, у Завокзалля. А там спробуй вижити в місці, де править сувора богиня шляхів, де тебе раз у раз намагаються втопити в магічному джерельці, з повітря ледь не щохвилини випадають загублені валізи, а «големи на гешефт» – то звична річ. Ще й єдиний твій союзник – хирлявий і сором’язливий колійник Августин – одне лице з твоїм викрадачем!

Катя швидко розуміє, що опинилась у світі, населеному міськими духами, невпокоєними привидами, дрібними богами й особливими людьми, а її невідомий викрадач намагається зруйнувати не тільки Завокзалля, а й реальний, людський Вокзал! Щоб зірвати всі личини, завершити розслідування й уберегти тих, кого люблять – Каті та Августину доведеться прикликати на поміч усіх «дітей вогненних часів».


Сьома рота. Сміх і сльози

А47309 821.161.2

М52

Мероник А. Сьома рота. Сміх і сльози : . / А. Мероник. — Чернівці : Книги-XXI, 2025. — 200 с.

Це захопливі байки з передової, які демонструють щиру й різнобарвну картину життя бійців на південному фронті України. Тут сміються, сумують і знаходять сили для боротьби в найнесподіваніших моментах. Якщо хочете почитати про справжню війну, але без зайвої крові — ця книжка для вас.


Перлини в степу

Б52390 94(477.7)

М91

Мустафін О. Перлини в степу: розмови про минуле українського Півдня / О. Р. Мустафін. – Харків : Фоліо, 2023. – 206 с.

Олексій Мустафін – відомий український журналіст і медіаменеджер. Історик за фахом. Ідея цієї книжки виникла й оформилася під час розмов автора з українськими істориками й археологами, які досліджують минуле Північного Причорномор’я – від міднокам’яної доби до епохи модерну. Кожна з досліджених ними культур самобутня. Адже століттями в українських степах змінювали один одного десятки різномовних народів — і всі вони залишили неповторний слід на цих землях, створили унікальний профіль і характер цього краю. Сучасним українцям доводиться мало не по перлинах, розкиданих в степу, збирати й відновлювати намисто власної історії. Історії різнобарвної та водночас напрочуд цілісної та логічної. Саме про це книжка Олексія Мустафіна.


Війна, яку було необхідно виграти

Б52388 94(100)

М98

Мюррей В. Війна, яку було необхідно виграти. Друга світова: стратегії, битви, рішення / В. Мюррей, Е. Р. Міллет ; пер. з англ. О. Буценка ; Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія", Центр дослідж. історії та культури східноєвроп. єврейства. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2023. – 656 с.

Жодна війна ХХ століття не була такою глибоко трансформаційною та руйнівною як Друга світова. Ця книга – є унікальною та потужною оперативною історією цієї війни, яка відтворює повну картину битв на землі, на морі та в повітрі.

Вільямсон Мюррей і Еллан Р. Міллет аналізують операції та тактику ведення війни як на європейському, так і на тихоокеанському театрах воєнних дій. Ми бачимо, як розроблялися та переглядалися стратегії і як бойові загони намагалися виконувати накази. Автори представляють пронизливі портрети воєначальників обох воюючих сторін, демонструючи неоднозначності, з якими вони стикалися, описуючи можливості, якими вони скористалися і ті, які пропустили. Усюди ми бачимо зв’язок між фактичними військовими операціями та їхніми політичними і моральними наслідками.

«Війна, яку було необхідно виграти» — це кульмінація багаторічних досліджень двох провідних американських військових істориків. Вони уникають пафосного погляду на війну, але зберігають глибоку зацікавленність щодо проблем, з якими зіткнулися союзники та які вони подолали, а також реалістичну оцінку досягнень і невдач Осі. Ця наукова розвідка є чи не найбільш повним і досконалим екскурсом в історію Другої світової – від японо-китайської війни 1937 року до капітуляції Японії в 1945 році — призначена для студентів, науковців, а також буде цікавою для широкої читацької аудиторії.


Непокарані геноциди – повторюються!

Б52434 94(477)

Н53

Непокарані геноциди – повторюються! : матеріали Всесвіт. конгресу дослідників Голодомору-геноциду українців 7 листоп. 2023 р. / Всесвіт. конгрес дослідників Голодомору-геноциду українців, Укр. держ. ун-т ім. М. Драгоманова ; упоряд. О. Стасюк. – 2-ге вид., випр. і доп. — Київ : Ліра-К, 2024. — 420 с.

Науковий збірник матеріалів Всесвітнього конгресу дослідників Голодомору-геноциду українців містить виступи, доповіді, статті, які розкривають найбільший злочин комуністичного тоталітарного режиму, проти української нації у 1932-1933 роках. Опубліковані вибрані статті, підготовлені правниками, істориками, журналістами, військовими, психіатрами, правозахисниками, судовими експертами до 90-х роковин пам`яті жертв Голодомору. Також, до збірника додані комплексна судова історико-криміналістична експериза кримінального провадження № 22019000000000309 та резолюція Конгресу.


Формула української перемоги

94(477)

О-54

Олійник Т. Формула української перемоги / Т. Б. Олійник. – Київ : АртЕк, 2024. – 182 с.

В руках читача чесна, щира, просякнута великою любов`ю до України і її народу та ненавистю до окупантів книжка, читати яку є не лише підстави, щоб порозмислити над формулою української перемоги, а й глибока потреба її втілювати.

Родзинкою видання є ілюстрації від художниці до кожного розділу, які відтворюють суспільно-політичні проблеми сьогодення, шлях вирішення яких закодовано в тексті.

Ба більше, книга насичена цитатами, "крилатими фразами" письменників, мовознавців, істориків, політологів, культурологів, мислителів, державних і релігійних діячів, видатних педагогів України, націоналістів 20 століття та героїв національно-визвольних змагань. Буде можливість посмакувати чар їхньої мови та думки.

У цій праці названі речі своїми іменами, навіть якщо ця правда неприємна. Це важливо, як ніколи її пізнати, щоб протистояти злу. Пізнайте правду і правда визволить вас!

Видання розраховаване на широке коло читачів.


Ним усі захоплювалися

А47340 929Шухевич

О-54

Олійник Т. «Ним усі захоплювалися»: спогади зв`язкових УПА про Романа Шухевича / Т. Б. Олійник. – Київ : АртЕк, 2024. – 190 с.

До вашої уваги – науково-популярна біографія Романа Шухевича на основі спогадів зв`язкових УПА. Захопливий опис життєвих перипетій Головного командира УПА та уважний аналіз його вчинків у ті складні часи. Спортсмен, пластун, підпільник, політв`язень, бізнесмен, командир добровольчого батальйону, зрештою, головнокомандувач партизанської армії, перша особа підпільної української державності – це тільки частина іпостасей Романа Шухевича.

У ході підготовки пропонованої книги було опрацьовано значний масив документів, що дозволить читачеві до вже відомого портрета незламного борця за незалежність України додати нові штрихи до постаті Шухевича.

Матеріали цієї книги допоможуть краще усвідомити, ким був Роман Шухевич, заради чого він жив і заради чого загинув.

Видання розраховане на широке коло читачів.


Особистість на 100 %. Гід із дорослішання

Б52394 159.922

О-75

Особистість на 100 %. Гід із дорослішання для підлітків і їхніх батьків / гол. ред. Л. Кратенко. – Харків : Моноліт Бізз, 2024. – 280 с.

Ця книжка знадобиться вашій майже дорослій дитині. Особливо, якщо вона заплуталась у проблемах, загубилась у лабіринті емоцій та почуттів, втратила певність себе. Розгорнувши книжку, підліток заново відкриє себе. Він зможе налаштуватися на позитивні зміни у житті та розвинути емпатію, розібратися, що таке тривога і як із нею упоратися. Дізнається, що робити, коли настрій жахливий, а світ здається небезпечним і чужим. Як викинути з голови невідрадні та нав`язливі думки, налагодити стосунки, зрозуміти себе та інших людей, стати впевненішим. А також про те, як зробити правильний вибір там, де це дійсно важливо, і не піддатися тиску, як спілкуватися, дружити, любити... Вперше друкується українською мовою.


Книга на війні. Бібліотеки й читачі воєнного часу

Б52396 002.2

П29

Петтігрі Е. Книга на війні. Бібліотеки й читачі воєнного часу / Е. Петтігрі ; пер. з англ. К. Корнієнко. – Київ : Лабораторія, 2024. – 448 с.

Книги і війни. Перші належать до найвидатніших винаходів людства, другі – до найстрашніших. Професор модерної історії Ендрю Петтігрі розповідає про дивовижні факти формування писемної культури під впливом масштабних збройних конфліктів – від путівників і наукових праць до Біггалза й Анни Франк, від Черчилля, який використовував путівник для планування вторгнення у Норвегію, до Мао Цзедуна, який був бібліотекарем, і Сталіна, який видавав вірші. Книжки – смертоносна зброя, вогонь пропаганди, майстерний засіб для обману і водночас найпереконливіший аргумент для перемоги.


Українські науковці та винахідники

Б52405 001.1(477)

П 50

Поліщук О. Українські науковці та винахідники : розповіді для дітей / О. Поліщук ; худож. О. Черкун. – Харків : Основа, 2024. – 79 с.

Книжка містить 28 оповідань біографічного змісту про українців, які жили в період з XV до XXI століття. Обрані постаті не дуже відомі широкому загалу, окремі імена відновлені в науці та суспільстві лише за часів незалежної України. Усіх об’єднує одне: свого часу вони створили чи зробили щось абсолютно несподіване. Історії спонукають дітей бути освіченими українцями та українками, здобувати нові знання з різних наук та історії України, сприяють вибору професії. Матеріал викладено у формі живої розмови авторки з юним читачем.

Для дітей та сімейного читання.


Політичні дослідження

П1284-1(5)2023 32(477)

П50

Політичні дослідження = Political Studies : укр. наук. журн. № 1(5)`2023 / Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса НАН України ; гол. ред. О. Рафальський. – Київ : ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса, 2023. –204 с.

Журнал включено до переліку наукових фахових видань України з політичних наук (категорія «Б») за спеціальністю 052 — «політологія» (наказ Міністерства освіти і науки України від 07.04.2022 р. №o 320).

З основами редакційної політики журналу та вимогами до рукописів статей можна ознайомитися на сайті Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України (URL: https://ipiend.gov.ua) та на сайті журналу (URL: http://pd.ipiend.gov.ua/).

Тематичне спрямування журналу представлене такими рубриками: теорія та історія політичної науки; теоретико-методологічні засади політичної науки; політична філософія; політичні інститути та процеси; політична соціологія; політична культура та ідеологія; політична психологія; проблеми світового політичного розвитку; основи національної безпеки держави; етнополітологія та етнодержавознавство.


Політичні дослідження

П1284-1(7)2024 32(477)

П50

Політичні дослідження = Political Studies : укр. наук. журн. № 1(7)`2024 / Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса НАН України ; гол. ред. О. Рафальський. – Київ : ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса, 2024. – 200 с.

Журнал включено до переліку наукових фахових видань України з політичних наук (категорія «Б») за спеціальністю 052 — «політологія» (наказ Міністерства освіти і науки України від 07.04.2022 р. №o 320).

З основами редакційної політики журналу та вимогами до рукописів статей можна ознайомитися на сайті Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України (URL: https://ipiend.gov.ua) та на сайті журналу (URL: http://pd.ipiend.gov.ua/).

Тематичне спрямування журналу представлене такими рубриками: теорія та історія політичної науки; теоретико-методологічні засади політичної науки; політична філософія; політичні інститути та процеси; політична соціологія; політична культура та ідеологія; політична психологія; проблеми світового політичного розвитку; основи національної безпеки держави; етнополітологія та етнодержавознавство.


Національний трибун. Життя та ідеї Івана Вовчука

Б52391 929Вовчук

П84

Проценко О. Національний трибун. Життя та ідеї Івана Вовчука / О. Проценко. – Київ : Фронезис, 2024. – 400 с.

Він був чудовою людиною, яку багато сучасників характеризували у спогадах як мудрого порадника, надійного товариша, гідного керманича. Він був обдарованим педагогом. Ті, хто пройшов свої шкільні роки у той буремний час під його керівництвом, пам’ятали і шанували його все своє життя. Він був талановитим редактором і журналістом. Не одне видання на еміграції, що опинялося в його руках, ставало важливим речником національної думки, до якої варто прислухатися й нині. Він був чесним і порядним побратимом – гордістю Організації – який всього себе присвятив реалізації її величної мети. Він був одним з ідеологів національно-визвольного руху 1940-х – 1970-х років. Його яскрава публіцистика, сповнена блискучих образів та ґрунтовних ідей, служила боротьбі за Україну, привертала увагу Західного світу до її поневолення радянською імперією. Усе це – про Федора Івановича Вовка – Івана Федоровича Вовчука (1902–1979), педагога і хлібороба, націоналіста і праведника. Про людину, яка заслуговує нашої пам’яті, поваги та шани, а натомість ще мало знана серед широкого кола українців. Ця книга є першою спробою відтворення цілісної біографії національного трибунала.


Давня література релігійного змісту

А47343 821.161.2.09

Р32

Рева Л. Давня література релігійного змісту, важлива інтелектуальна власність держави – основа християнської етики і моралі: панорамне дослідження: навч. посіб. / Л. Г. Рева ; Нац. Акад. вищої освіти України. – Ніжин : Лисенко М. М., 2024. – 368с.

Праця подає об`ємний культурологічний огляд історії української літератури від біблійних і княжих часів до кінця XVIII ст., до безцінної спадщини Дмитра Туптала, Пилипа Орлика, Григорія Сковороди, Миколи Гоголя. Основний акцент книги – залучити стародавню книгу до вивчення в освітніх програмах. Призначається для широкого кола читачів, насамперед, учнів загальноосвітніх шкіл, коледжів – до студентів гуманітарних університетів і факультетів. Праця подає об`ємний культурологічний огляд історії української літератури від біблійних і княжих часів до кінця XVIII ст., до безцінної спадщини Дмитра Туптала, Пилипа Орлика, Григорія Сковороди, Миколи Гоголя. Основний акцент книги – залучити стародавню книгу до вивчення в освітніх програмах. Призначається для широкого кола читачів, насамперед, учнів загальноосвітніх шкіл, коледжів – до студентів гуманітарних університетів і факультетів.


Світ, повний демонів. Наука як свічка у пітьмі

Б52384 001.19

С13

Саган К. Світ, повний демонів. Наука як свічка у пітьмі / К. Саган ; пер. з англ. М. Климчука. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля , 2023. – 384 с.

Ця книжка – маніфест науці. У ній Саган підбив підсумки свого колосального наукового досвіду. Учений розбиває вщент псевдонаукові міфи. Факти, підкріплені залізними логічними аргументами, спростовують фальшиві наукові теорії, які тривалий час видавалися за серйозні дослідження. Саган вчить читача критично мислити та не забувати про здоровий глузд. Книжка, за визначенням самого автора, є найкращим керівництвом зі зняття локшини з фальшивих наукових істин, яким він протиставляє справжні відкриття.


А вже три роки минуло...

А47350 94(477)"1932/33"

С32

Сергійчук В. А вже три роки минуло..., або Як можна захистити правду в «Українському історичному журналі» / В. І. Сергійчук. – Вишгород : Сергійчук М. І., 2023. – 32 с.

У брошурі розповідається про те, як редколегія «Українського історичного журналу» вибірково підходить до права науковців на публікацію своїх поглядів. Як і в радянські часи, критикований на сторінках цього часопису дослідник може не одержати можливості пояснити читацькому загалу свою позицію.

Розрахована на широке коло читачів, у першу чергу на передплатників «Українського історичного журналу» 2015–2018 років, коли там друкували статті опонентів автора.


В обороні української правди

А47347-3 94(477)

С32

Сергійчук В. В обороні української правди : Вип. 3 / В. І. Сергійчук. – Вишгород : Сергійчук М. І., 2023. – 660 с.

У пропонованому збірнику наукових праць професора Київського національного університету імені Т. Шевченка Володимира Івановича Сергійчука подано публікації, в яких розкриваються основні напрямки його досліджень: Голодомор 1932–1933 років, розселення українців у світі, національних меншин в Україні, діяльності ОУН-УПА, внеску українців у розвиток світової науки і культури.

Розрахована на широке коло читачів.


Символи українофобії

Б52427 327.88(470)

С37

Символи українофобії : матеріали до довід. / НАН України, Ін-т історії України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського; кер. проєкту Г. Боряк ; наук. ред. А. Гречило. – Київ : ТОВ Юрка Любченка, 2025. – 264 с.

Метою цього видання є опрацювання матеріалів для довідника символів українофобії. До таких передусім належать знаки агресивних і відверто ворожих до нашої державності сил, вживання та популяризація яких заборонені чинним українським законодавством. Крім того, до них слід віднести й символи різних сепаратистських організацій та угрупувань, а також знаки зарубіжних політичних партій і структур, які висловлюють антиукраїнські заяви, висувають територіальні претензії та зазіхають на державний суверенітет і цілісність України. Розглядаються й окремі українські символи, які безпідставно стали об’єктами спекуляцій і нападок з боку різноманітних українофобів; роз’яснюється, в чому саме полягають спроби їхнього активного шельмування та дискредитації.


Спогади

Б34929 63.3(4УКР)6

С44

Скоропадський П. Спогади : кінець 1917-грудень 1918 / П. Скоропадський; Я. Пеленський ; Східноєвроп. дослід. ін-т, Ін-т укр. археогр. та джерелознавства. – Київ : Книга ; Філадельфія, 1995. – 493 с.

Тривав четвертий рік світової війни. Утомлений подіями генерал-лейтенант російської імператорської армії Павло Петрович Скоропадський, нащадок старовинної старшинської фамілії, ще не знав, що стане гетьманом незалежної Української Держави. Епоха змін, яку самовбивчо наближали революціонери всіх мастей, перетворилася на апокаліпсис, війну всіх проти всіх, але Скоропадському стало духу взяти на себе невдячну ношу державного будівництва. Спроба закінчилася цілковитим і очікуваним провалом, але окремі починання гетьмана дотривали до наших днів: саме йому Україна завдячує, наприклад, Академією наук. У циx пpoнизливиx cпoгaдax пocтaють буpeмнi poки peвoлюцiї i гpoмaдянcькoї вiйни тa ocoбиcтa дpaмa Cкopoпaдcькoгo, який зa влучними cлoвaми Вячecлaвa Липинcькoгo, cтaв укpaїнцeм, тiльки пepecтaвши бути гeтьмaнoм. Aлe, нa жaль, булo вжe пiзнo: Укpaїну oxoпив чepвoний мopoк з пiвнoчi.

Містить краєзнавчий матеріал.


Як зрозуміти українців

А47271 316.7(=161.2)

С77

Стародубська М. Як зрозуміти українців: кроскультурний погляд / М. Стародубська. – Харків : Віват, 2024. – 400 с.

Чому корупція в Україні (хибно) вважається «непозбувною»? Яка причина того, що ми обираємо політиків певного типу й не довіряємо державі? Чому публічні дискусії у нас так часто перетворюються на «срачі»? Чи дійсно тут «пороблено» (насправді – ні) й системні зміни за західними шаблонами в Україні неможливі?

Кроскультурна наука розкладає національні менталітети на типи, які можна порівнювати, і складові, які можна аналізувати без стереотипів та зайвих емоцій.

Це перший подібний текст українського автора, який пояснює широкій читацькій аудиторії, хто ми такі, чому ми такі, які є, і як з цим жити.


Судові експертизи

Б52435 94(477)

С89

Судові експертизи: матеріали кримінального провадження щодо геноциду українців 1932–1933 рр. / Нац. акад. правових наук України, СБУ ; упоряд.: В. А. Журавель, М. М. Герасименко, В. Г. Пилипчук та ін. – Київ ; Харків : Право, 2024. – 584 с.

У книзі друкуються матеріали комплексних судових експертиз, проведених Службою безпеки України у 2019–2022 рр. під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22019000000000309. Указаними дослідженнями розкрито масштаби, наслідки Голодомору-геноциду українців 1932–1933 рр. і масових штучнів голодів 1921–1923, 1946–1947 рр. Установлено виконавців особливо тяжкого злочину геноциду й чисельність жертв. Також в експертизах застосовано нову термінологію в оцінці злочинів кремля.

Видання розраховане на слідчих, криміналістів, судових експертів, науковців, студентів і всіх, хто займається дослідженнями та розкриттям злочинів комуністичного тоталітарного режиму проти української нації.


Сурма

В6626 94(477.43)

С90

Сурма : зб. публ. до 90-х роковин Голодомору- геноциду українців. Вип. 4,2024. – [б. м.] : [ б. в. ], 2024. – 112 с.

Спеціальний випуск україноцентричної газети «Сурма». Добірка матеріалів про історичні та політичні аспекти визнання Голодомору геноцидом українців, про проблемні питання розслідування, документування та доказування фактів злочину. Доповіді про міжнародну практику встановлення жертв, правові наслідки та кваліфікацію геноциду рішеннями міжнародних трибуналів.


Маріуполь. Надія

Б52385 355.01(477.62-21Мар)

С91

Сухорукова Н. Маріуполь. Надія / Н. Сухорукова ; пер. з рос. С. Андрющенко. – 2-ге вид. – Київ : Лабораторія, 2023. – 224 с.

Вісімдесят шість днів тривала оборона Маріуполя у 2022 році. За цей час російські війська майже вщент знищили інфраструктуру міста, залишивши його жителів на порозі гуманітарної катастрофи. Десятки тисяч цивільних загинули, і точні цифри досі не відомі, адже ніхто не знає, скільки людей поховано під завалами будинків чи у братських могилах. Геноцид, вчинений Росією проти українців, неможливо заперечити чи приховати. Ми щодня дізнаємося історії людей, які пережили пекло. Свідчення про злочини, які ніколи не ПОВИННІ були статися. Слова і спогади, якими важко поділитися навіть із близькими. Та творці цієї книжки мали таку сміливість.

Надія Сухорукова – маріупольська журналістка й ведуча на телебаченні, де в авторській програмі розповідала про життя рідного міста. Під час блокади Маріуполя Надія вела щоденник, уривки з якого звучали в Європарламенті та публікувалися в міжнародних ЗМІ. У березні Надії разом із друзями вдалося виїхати з Маріуполя на автівці. З собою вона мала лише сумку з документами та лабрадора Енджі.

Данііл Немировський – художник, дослідник, викладач Маріупольської філії Національної академії мистецтв і архітектури. Учасник багатьох мистецьких виставок в Україні та за кордоном. До повномасштабного російського вторгнення жив і працював у Маріуполі. У березні, подолавши десять блокпостів окупантів, зміг виїхати з міста.


Дім солі

А47289 821.161.2

Т19

Тараторіна С. Дім солі : роман / С. Тараторіна. – Харків : Віват, 2024. – 560 с.

Спалахи – катастрофи нез’ясованого характеру – перетворили колись квітучий півострів Кіммерик на попіл. Дешт – світ нового порядку. Мешканці землі, яким вдалося вижити, стали засоленими, а з летючої станції «Мати Вітрів» на померлий світ дивляться Старші Брати.

Один із них, Талавір, отримує завдання розслідувати вбивство, а також знайти Золоту Колиску – таємничу зброю, розроблену вченим Мамаєм. Та, ступивши на висушену твердь Дешту, він уже не зможе повернутися. Талавір муситиме пройти випробування нищівною правдою, що виявиться страшнішою за гарячий всезнищенний суєр. Солоні гранули на скривавлених пучках древніх богів розкажуть свою історію, історію спопелілого світу…

Незвичний для химерного жанру чіткий поділ Добра і Зла, але кримська тема саме такою і є… Утім , кожен читач зробив цей вибір уже давно, коли вперше відповів на запитання-гасло: «То чий Крим?» Тому його не злякають жахіття «Дому солі»: кажуть, що покоління війни не боїться вигаданих страхів, а радше відпочиває за їх допомогою від буденних воєнних переживань.


Твоя історія ближче, ніж здається

А47344 94(477)

Т27

Твоя історія ближче, ніж здається : набір листівок / Спілка археологів України; авт. ідеї В. Колеснікова. – Київ : [б. в ], 2024. – 64 с.

Ідентичність об’єднує нас у найскладніші часи. Це розуміння, хто ми є, закарбоване у серцях, Конституції та паспорті. Глибина розуміння власної ідентичності у всіх різна. Тому ми вирішили стартувати з початку – з розуміння історії наших земель.

На листівках сфокусувалися на пам’ятках, що зображені на сторінках закордонного паспорта громадянина України. Цей перелік охоплює ключові віхи історії України: від виникнення Трипільської культури й будівництва брами Золотих Воріт до створення ракетоносія «Зеніт».

Аби у якомога більшої кількості українців виникло бажання переосмислити свою історію, ми розмістили яскраві постери у метро Києва, Харкова та у поїздах Інтерсіті. Вони також вітають жителів Одеси, Чернігова та Сум з площин сітілайтів центральних вулиць. А ще – створили короткі відеоролики та кілька спецпроєктів у відомих українських медіа.

Приємної мандрівки у світ історії та культури!


Україна молода

П1286-(9)2024 94(477)

У45

Україна молода : бойова газ. героїчної нації / редкол.: М. Дорошенко, О. Михайлівська, В. Сергійчук. – Київ : Ліра-К, 2024 — . Вип. Вересень`2024 Вип. Вересень`2024 : Війна за Україну: правда про Голодомор-геноцид українців : журн. розслідування; зб. публ. – 2024. – 352 с.

Редакція газети «Україна молода» пропонує Вашій увазі матеріали журналістських розслідувань, проведених у 2022–2024 роках, що стосуються приховування в Україні правди про злочини комуністичного тоталітарного режиму, зокрема і про Голодомор-геноцид українців 1932–1933 років.


Український Мультифронтир

Б52389 94(477)

У45

Український Мультифронтир: нова схема історії України (неоліт- початок ХХ століття) / упоряд. С. В. Громенко. – Харків : Фабула, 2024. – 480 с.

Здається самоочевидним, що розташування України на перехресті Заходу, Півдня і Сходу (комплексів культур, релігій, соціально-економічних моделей і політичних режимів) впливає на її минуле, сьогодення і майбутнє. Однак лише на початку ХХ століття українські вчені почали всерйоз цікавитися цим феноменом і, на жаль, до початку ХХІ століття так і не вивчили його ґрунтовно. Натомість саме дослідження Мультифронтиру – «перехрестя погранич» – не лише дозволить глибше зрозуміти українське минуле, але й допоможе краще впоратися із проблемами сьогодення – зокрема, подолати постколоніальні комплекси народу-¬жертви, бездержавного або навіть антидержавного народу тощо. З іншого боку, завдяки концепції Мультифронтиру стають зрозумілішими легендарна українська волелюбність та інклюзивність нашої культури.

Ця збірка розвідок про окремі періоди та порубіжні регіони України не відкриває (і тим більше не закриває) питання, а слугує своєрідною маніфестацією, що свідчить про величезний потенціал нового підходу.


До питання фальсифікації історії Народного Руху України на Закарпатті

А47334 94(477)

Ф32

Федака П. До питання фальсифікації історії Народного Руху України на Закарпатті : наук. дослідж. чи фальсифікація іст. нац.-визвол. боротьби українців Закарпаття кінця 80-х – поч. 90-х рр. ХХ ст. / П. М. Федака. – Ужгород : Гражда, 2024. – 216 с.

У відгуку докладно проаналізовано книгу В. Піпаша «Народний Рух України як форма національно-визвольної боротьби українців на зламі 80 – 90-х років ХХ століття: закарпатський регіональний аспект» та доведено фальсифікацію в ній історії національно-визвольної боротьби українців Закарпаття, зокрема, періоду кінця 80-х – початку 90-х років ХХ ст., коли цю боротьбу очолив Народний Рух України, який відіграв визначну роль у відновлення державної незалежності України.


Сходинками фальсифікації історії Закарпаття та національно-визвольних змагань кінця 80-х – початку 90-х рр. ХХ ст.

А47332 94(477.87)

Ф32

Федака П. Сходинками фальсифікації історії Закарпаття та національно-визвольних змагань кінця 80-х – початку 90-х рр. ХХ ст. / П. М. Федака ; Всеукр. т-во борців за незалежність України. – 2-ге вид. – Ужгород : Гражда, 2024. – 44 с.

Рецензія на книгу Могорити Ганни та Могорити Михайла «Сходинками епох і століть» (Ужгород: Ґражда, 2016. – 224 с.). На тему історії Закарпаття наукового, науково-популярного, популярного, публіцистичного та іншого характеру, суспільна значимість яких різна – від пошуково-дослідницьких до компілятивних та таких, що побудовані на вигадках, легендах і міфах та фальсифікаціях.


Хлопець на всі 100 %

Б52378 17

Х58

Хлопець на всі 100 %. Усе, що потрібно сучасному джентльмену / уклад. О. Зотов ; за заг. ред. Є. Житник. – Харків : Школа, 2024. – 336 с.

Що цікаво знати хлопцю-підлітку? Як стати впевненим у собі, завжди бути у доброму гуморі, як без проблем спілкуватися з батьками? Що потрібно робити, аби розвинути мускулатуру, чим зайнятися у вільний час, як зрозуміти дівчат, як стати своїм у будь-якій компаніїї та водночас залишатися самим собою? На ці й багато інших питань, пов`язаних із формуванням особистості, дає відповідь ця книга.


Битва за Соборність

Б52399 94(477)

Ц29

Цегельський Л. Битва за Соборність: від легенди до правди / Л. М. Цегельський. – Київ : Олексій Бешуля, 2021. – 416 с.

Серед творів діячів Перших національно-визвольних змагань важко знайти когось не інфікованого марксистськими доктринами. Хіба Скоропадський чи Міхновський Однак перед Вами спомини Лонгина Цегельського, і тут точно сто відсотків державництва та нуль – соціалістичних експериментів.

Листопадовий зрив. Бої за Львів. Хитросплетіння дипломатичних перемовин. Зустрічі з Гетьманом та Директорією. Прагнення до соборності українських земель. Спроби відкласти на потім усі внутрішні питання та протиріччя. Непримиримість щодо більшовиків. Десятки тем і сотні епізодів, що допоможуть зрозуміти, чому у 1917–1921 роках українцям не вдалося здобути власну державу на уламках двох імперій.

«Битва за Соборність: від легенди до правди» – книга, що цілковито занурить у події сторічної давнини та дасть відповіді на багато питань «чому».


Не ССО! Фронтові нотатки українського добровольця

А47277 821.161.2

Ш19

Шаманов М. Не ССО! Фронтові нотатки українського добровольця. З гумором і без / М. Шаманов. – Київ : Брайт Букс, 2024. – 280 с.

Нова книга відомого українського журналіста Михайла Шаманова розповідає про нинішні воєнні будні очами добровольців, які були «не народжені для війни», але взяли зброю і стали на захист України. Про те, що навіть у цьому «пеклі» люди не втрачають людяність й почуття гумору.

Для широкого загалу.


Щорічник СІПРІ 2024

Б52439 341.678(100)"2023"

Щ92

Щорічник СІПРІ 2024 Озброєння, роззброєння та міжнародна безпека : резюме / Укр. центр економ. і політ. дослідж. ім. О. Разумкова. – Київ : [б. в ], 2024. – 24 с.

У Щорічнику СІПРІ 2024 наводяться добірки даних з першоджерел у таких сферах, як світові військові витрати, міжнародні поставки озброєнь, виробництво зброї, ядерні сили, збройні конфлікти та багатосторонні миротворчі операції, з актуальним аналізом важливих аспектів контролю над озброєннями, миру та міжнародної безпеки. У цій брошурі подано стислий зміст Щорічника СІПРІ 2024 з деякими даними та аналітичними матеріалами видання.


Плем`я. Про повернення з війни і належність до спільноти

А47267 364.624

Ю66

Юнгер С. Плем`я. Про повернення з війни і належність до спільноти / С. Юнгер ; пер. з англ. О. Корнюшиної. – 2-ге вид. – Київ : Наш формат, 2024. – 128 с.

Війна ранить не лише тіла військових. Значних травм зазнають також їхні емоції. Навіть ті військові, які повертаються неушкодженими фізично, змушені проходити тривалий процес реабілітації, перш ніж подолати посттравматичний стресовий розлад і повернутися до повноцінного життя.

Автор книжки звертає увагу читача на той факт, що для ветеранів, які повернулися до мирного життя, вкрай важливою є не просто турбота і підтримка, а відчуття належності до спільноти. Їм необхідно відчувати себе потрібними, а не відчуженими суспільством. І хай би яким складним не був шлях реабілітації бійців, суспільство повинно зробити все, щоб допомогти їм у цьому.



 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com