|
|
|
Пошук по сайту
Нові надходження до читального залу гуманітарного профілю
Шановні відвідувачі сайту!
Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу
листопад 2024 року
Б52272 94(477- 89Под) Б72 Бовуа Д. Трикутник Правобережжя: царат, шляхта і народ. 1793–1914 рр. / Д. Бовуа ; пер. з фр. З. Борисюк. – 2-ге вид. – Київ : Кліо, 2023. – 872 с. : карти. – (Передано Французьким інститутом в Україні 2024). Книжка видатного французького історика-славіста Даніеля Бовуа присвячена історії Правобережної України – Київщини, Волині й Поділля – у складі Російської імперії (1793–1914). У центрі авторської уваги – боротьба між російським самодержавством та польськими елітами за панування в цьому регіоні, зокрема, за контроль над українським селянством. Автор показує складнощі входження колишніх земель Речі Посполитої в імперію Романових, пояснює, чому польська землевласницька аристократія усупереч зростанню російського націоналізму залишалася аж до 1917 р. привілейованою і успішною групою; висвітлює драматичну долю майже забутих істориками «проміжних» категорій населення, які не вписалися в жорстку станову ієрархію російського суспільства. Доводячи нереалістичність усіх проєктів як полонізації, так і русифікації основної маси населення Правобережжя, автор подає формування української нації як закономірний продукт історичних умов, що склалися на цих теренах. Книжка адресована історикам, викладачам, студентам, а також широкому колу читачів, які цікавляться вітчизняною минувшиною.
А47095 28(477) Б87 Брильов Д. Невідомий іслам на теренах України. Історія ісламу в Україні кінця XIX – початку XXI ст.: монографія / Д. В. Брильов. – Кам`янець-Подільський : Панькова А. С., 2023. – 380 с. Книга присвячена системному огляду історії мусульманської спільноти та формуванню ісламського дискурсу на теренах України з кінця XIX ст. і дотепер. Основну увагу приділено процесу розвитку мусульманської спільноти насамперед через її структурні елементи – громади. Простежено, як з кінця XIX ст. зберігалась спадкоємність інституалізованих утворень, окремих громад, які через формальні, неформальні, підпільні структури мусульман, що мешкають на теренах сучасної України, зберігали, трансформували та передавали ісламську ідентичність протягом майже 130 років. Монографія містить значну кількість архівних матеріалів, значну частину з яких вперше введено в науковий обіг. Книга призначена для фахівців у галузі релігієзнавства та студентів зазначеної спеціальності. Вона також буде цікава широкому колу читачів, які цікавляться ісламом та проблемами історії релігій на теренах України.
П1039-29(2)(2024) 796.01 В53 Вісник Кам`янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: наук. вид / Кам`янець-Поділ. нац. ун-т ім. Івана Огієнка; гол. ред. Г. А. Єдинак. – Кам`янець-Подільський : Панькова А. С., 2008 – . Вип. 29 : Фізичне виховання, спорт і здоров`я людини. – № 2. – 2024. – 114 с. У віснику висвітлюються результати наукових досліджень з актуальних проблем, що пов’язані з педагогічними аспектами фізичного виховання різних груп населення, валеології, ерготерапії, підготовки спортсменів та менеджменту у фізичній культурі. Матеріали друкуються в авторській редакції. Рекомендовано науковим, науково-педагогічним працівникам, вчителям фізичної культури, основ здоров’я, тренерам з видів спорту, фахівцям з фізичної терапії, докторантам та аспірантам.
А47165 159.942 Г 74 Гоулман Д. Емоційний інтелект у бізнесі / пер. з англ. Ю. Шекета. – Харків : Віват, 2021. – 528 с. Бестселер Деніела Ґоулмана «Емоційний інтелект» здійснив революцію в психології. У другій книжці про емоційний інтелект автор аналізує причини й запоруки успіху в бізнесі як окремого працівника, так і всієї організації, виокремлюючи навички, що вирізняють лідерів у будь-якій галузі. На конкретних прикладах показано, як емоції, самоконтроль, комунікативні навички й здатність працювати в команді – тобто емоційний інтелект – впливають на успіх у житті та бізнесі. На думку автора, це важливіше за IQ, науковий ступінь та життєвий досвід. І що вища посада людини, то вагоміші ці навички. Ґоулман наголошує на тому, що всі ми маємо потенціал для розвитку емоційного інтелекту на будь-якому етапі нашої кар’єри, а також дає нам рекомендації щодо підвищення власної ефективності.
А47165 159.942 Д33 Дені М. Цифрове дитинство. Гаджети і ТБ: заборонити не можна дозволити / М. Дені, М. Стора ; пер. з фр. Г. Кирієнко. – Київ : АРТБУКС, 2021. – 104 с. – (Передано Французьким інститутом в Україні 2024). Чим небезпечні телепрограми для немовлят? Як захистити дитину від насильства на екрані? що робити якщо дитина не випускає з рук ігрову приставку? Як допомогти дитині зрозуміти інформацію з інтернету? Книга для батьків із порадам, корисними ідеями та підказками на щодень.
Б52276 111.83 Е61 Енаф М. Ціна істини: дар, гроші, філософія / М. Енаф ; пер. з фр. О. Панича. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2019. – 512 с. – (Передано Французьким інститутом в Україні 2024). У книзі «Ціна істини: дар, гроші, філософія» Марсель Енаф порушує питання про те, чи може істина та/або навчання її пошуку бути предметом купівлі-продажу. Задля відповіді на це питання автору доводиться вивчити поняття безцінного, боргу та благодаті; дослідити появу та функції грошей; проаналізувати суперечку Платона із софістами щодо платні за навчання мудрості; охарактеризувати статус торгівця у стародавньому світі; докладно проаналізувати відносини дарування (почавши від їхнього зародження в первісному суспільстві); розглянути появу авторського права, тощо. Для філософів, культурологів, антропологів, істориків, а також усіх, хто цікавиться відповідним колом питань.
А47120 94(100) Є24 Європа та її болісні минувшини / авт.-упоряд.: Ж. Мінк, Л. Неймайєр, П. Боннар. – Київ : Ніка- Центр, 2015. – 268 с. – (Ідеї та Історії) (Передано Французьким інститутом в Україні 2024). Це видання має на меті скласти карту джерел і покладів пам’яті в Європі. У ньому наведено аналітичний погляд на публічну політику й на моделі примирення, які пропонуються на європейському рівні, щоб забезпечити співіснування й ослабити почуття неприязні. Проблеми розглядаються в чотирьох окремих частинах книжки. Перша частина присвячена поширенню проблем пам’яті в Європі (франко-алжирський конфлікт, Іспанія, кіпрський конфлікт, Італія). Друга обертається навколо осі пам’яті щодо Німеччини та наслідків Другої світової війни для її найближчих сусідів. Третю частину зосереджено на конфліктних минувшинах Центральної та Південної Європи (комісія польсько-українських істориків, розслідування різанини в Єдвабне, радянська й нацистська минувшини Латвії, наведення ладу в конфліктній минувшині Боснії та Герцеґовіни). У четвертій частині книжки розглядаються ресурси пам’яті та політика примирення в Європі (роль європейських організацій в примиренні в Центральній Європі, «європейська» пам’ять, міжнародне поширення політики примирення). Розрахована на фахівців – істориків, політологів, культурологів тощо, а також студентів згаданих спеціальностей.
А47166 355.13:172.15 З-49 Зелінський А. Анатомія воїна: Дух, Шлях, Сила / А. Зелінський ; ред. О. Штоляр. – Київ : Колесо Життя, 2023. – 216 с. Воїн живе у кожному з нас, але далеко не кожен у нього вірить. Тож і живемо так, ніби нічого не здатні змінити у своєму житті. Але ж це не правда! Автор Андрій Зелінський завершує свою книгу наступними рядками: «Шалений світ безоглядно кружляв своїми орбітами понад людськими долями та стежками. Неспокійно метушилися люди у надуманих щоденних перегонах. Повний Духу та Сили, Воїн впевнено попрямував власним Шляхом до завжди нових і завжди таких неминучих у його житті горизонтів. І цій мандрівці ніколи не буде кінця. Бо Воїн – то глибока правда про саму людину. А правда не вичерпується і не завершується. Вона лише здатна набувати нових форм, ставати новим Духом, новим Шляхом, новою Силою».
А47130 159.942 К66 Корбен А. Історія тиші. Від Ренесансу до наших днів / А. Корбен. – Львів : Вид-во А. Антоненко, 2023. – 144 с. : фот. кольор. – (Передано Французьким інститутом в Україні 2024). Що таке тиша? Як її висловити, як пояснити? Яку роль відіграла вона в історії людства? На ці питання намагається знайти відповіді відомий французький історик Ален Корбен, знаний «дослідник почуттів». Віртуозно жонглюючи цитатами і алюзіями, автор у доступній формі наводить як історичний, так і глибинно-психологічний виклад своїх поглядів, знахідок і тез. Для широкого кола читачів.
А47122 94(477+44) О-59 Онобль Е. Революція 1917 року: французький погляд. 100 років тлумачень і репрезентацій / Е. Онобль ; пер. з фр. А. Рєпи. – Київ : Ніка-Центр, 2016. – 248 с. – (Передано Французьким інститутом в Україні 2024). Під обкладинкою українського видання поміщено дві розвідки історика. Перша – висвітлює особливий момент революційного періоду: мало не дві тисячі бідних селян у самий розпал громадянської війни намагалися встановити у своїх селах Утопію. Здавалось би, тема ледь помітна, але вона якраз лежить на перетині революції та комунізму. Друга – простежує історію битви інтерпретацій, що точилася в країні Клемансо і Тореза. Хоча історія ця розгорталася в доволі відмінному контексті широкої свободи досліджень і видань, вона, імовірно, вторуватиме деяким запитанням українського читача. Насамперед тому, що для визрівання історичної деонтології знадобилося чимало часу. Позаду гучних фраз, які негайно викривали «комуністичну Вальпургієву ніч» чи рецидив Паризької комуни, якими були справжні цілі та завдання майже одностайного заперечення революції 1917 року у Франції? Розглядаючи погляди, що послідовно змінювали один одного, автор приділяє особливу увагу невеликим меншинам, які боролися проти офіційних істин, трансльованих чи з Парижа, чи з Москви. І не забуваймо, що характерною ознакою «більшовизму по-французьки» була популяризація серед народних верств такого образу російської революції, який можна було ототожнити як із Жовтнем, так і захопленням Бастилії.
А47125 27-9 П24 Пельтьє Анн-Марі. Християнство та жінки: двадцять століть історії / А. -М. Пельтьє ; пер. з фр.: Я. Вестель, Д. Морозової. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2016. – 160 с. – (Передано Французьким інститутом в Україні 2024). У ХХ столітті упереджене ставлення до жінки пов`язували із юдео-християнською традицією. Однак, наскільки такий підхід себе виправдовує? У своїй новій книзі відома літературознавець, культуролог і вчений-біблеїст Анн-Марі Пельтьє шукає відповіді на це питання. Вона пропонує читачеві дослідити, як упродовж двадцяти віків в європейській культурі під впливом християнства змінювалося розуміння ролі і статусу жінки. Авторка уникає будь-яких категоричних тверджень, її бачення ґрунтується на глибинному знанні матеріалу і вмінні помічати й інтерпретувати те, що тривалий час лишалось поза увагою дослідників. З винятковою тактовністю Анн-Марі Пельтьє розкриває гідність жіноцтва, простежуючи його шлях протягом століть, що відділяють нас від захоплюючих біблійних жіночих постатей. Для культурологів, істориків, літературознавців, студентів-гуманітаріїв та всіх, хто цікавиться питаннями історії християнства.
А47123 008 Р22 Рансьєр Жак. Учитель- незнайко. П`ять уроків із розкріпачення розуму / Ж. Рансьєр ; пер. з фр. А. Рєпи. – Київ : Ніка–Центр, 2014. – 164 с. – (Передано Французьким інститутом в Україні 2024). Книжка всесвітньо відомого французького філософа Жака Рансьєра на сьогодні є класикою філософської думки. Головні тези, які обстоює автор у своїй розвідці, – це інтелектуальне розкріпачення, емансипація народу, пробудження в соціальній людині людини розумної. Кожен мислить, кожен говорить, однак панівний розподіл праці та конфігурація суспільства призводить до того, що лише певні класи людей уповноважені мислити. Для Рансьєра неприйнятна ідея визначення здатності людини її соціальним місцем. На його переконання, всі люди без винятку – “мовні індивіди”, всі мають однакову здатність. Тому тема рівності/нерівності проходить червоною ниткою крізь його твір. Найзагальніша турбота Рансьєра – дослідити й розбити всілякі перепони, що трапляються на шляху загального здійснення думки та мовлення. Він вивчає механізми, що розділяють на частини царину досвіду в найширшому розумінні слова, царину того, що може бути осмислене, відчуте, сприйняте.
А47121 27-4 Х69 Ходр Георгій (митрополит Гір Ліванських). Поклик духа: церква та суспільство / Г. Ходр ; пер. з фр. Д. Каратеева. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2020. – 288 с. – (Передано Французьким інститутом в Україні 2024). Це книга роздумів про те, як має жити християнин у сучасному світі. Поклик Духа Святого звернено до Помісних Церков і до «малих громад». Цей поклик визначає життя християнина в наш час, як і в усі часи. Видатний ієрарх Антіохійської Православної Церкви свідчить про те, що Церква не відділяє християн від людства, а об’єднує з ним. Це об’єднання виключає застосування насильства, і Церква не може бути ототожненою з пануванням, з державою: любов і насильство несумісні. Владика Георгій Ходр торкається в цій книзі таких гострих тем, як ставлення християнина до суспільної діяльності та політики, технологічної цивілізації, соціальної та національно-визвольної боротьби. Приналежність до християнства повинна перестати бути зовнішньою та формальною обставиною, яка ні до чого не зобов’язує людину, вона має надихати й пронизувати все її життя – такою є головна думка митрополита Георгія Ходра.
|
|