Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Нові надходження до читального залу гуманітарного профілю


Шановні відвідувачі сайту!

Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу



січень 2025 року

2025 рік
січень
2025 рік
січень
Мова, що стала світовим трендом

Б52353 811.161.2

Б90

Булаховський К. Мова, що стала світовим трендом. Факти про українську мову, яких ви не знали / К. А. Булаховський. – Львів : Апріорі, 2024. – 120 с.

Ця унікальна книга про оселю нашого буття – українську мову. Саме про неї оригінально й захопливо розповідає автор, пропонуючи абсолютно новий, позбавлений стереотипів підхід.

Видання має стислий формат. Тут немає води, ліричних відступів, пафосних слів – тільки конкретика, приправлена рясним фактажем. Тепер такі часи... З війною ми швидко перейшли від романтизму до реалізму. Не хочеться пустопорожньої балаканини, зайвих слів і довгих фраз, що часто буває в подібних популярних лінгвістичних роботах. Хочеться все по суті.

Пропонована книга без винятку буде цікавою всім, хто прагне краще пізнати мову незламного українського народу.


Київ. Неймовірні історії великого міста

В659 608(477.411)

В40

Вздульська В. Київ. Неймовірні історії великого міста / В. Р. Вздульська; худож. І. Литовка. – Київ: ІРІО, 2024. – 128 с.

Головний герой цієї книжки – величне місто Київ. Він сам розповідає про своє народження, пригоди, які з ним ставалися, відомих людей, які в ньому жили, про райони, будівлі, пам’ятники, стінописи і ще багато-багато цікавинок, що їх зберегла столиця України. Це не посібник з історії міста, а змістовний і цікавий путівник, завдяки якому читачі значно розширять свій кругозір. Видання призначене для сімейного читання, а також для сторітаймів у школі, зокрема на уроках історії, краєзнавства, мистецтва тощо.

Для дітей молодшого і середнього шкільного віку.


Як Україна ставала українською

Б52335 94(477)

Г51

Гирич І. Як Україна ставала українською. Громадсько-політичне життя на підросійській Україні XIX – поч. XX ст. / І. Б. Гирич. – Київ : Кліо, 2024. – 192 с.

Ця книжка присвячена суспільно-політичному життю підросійської України на зламі ХІХ і ХХ ст. Автор висвітлює історію українського національно-визвольного руху того часу, розглядає його на тлі інших національних рухів Центрально-Східної Європи, змальовує боротьбу українських інтелектуалів з Російською імперією та імперською громадською думкою, показує трансформацію поглядів українського інтелектуального середовища від федеративних ідей до самостійницького проєкту.

Кожен розділ доповнюють додаткові матеріали — словник ключових термінів, тематичні цитати з праць діячів європейських національних рухів і дослідників національного життя, біографічні довідки про персоналії, згадані в розділі.

Для всіх, хто цікавиться еволюцією громадсько-політичної думки, українським національно-визвольним рухом модерної доби та загалом історією України ХІХ – початку ХХ ст.

Книга містить краєзнавчий матеріал.


Під знаком Тризуба. Володимир Великий та його держава

Б52364 94(477)

Г68

Гордієнко Д. Під знаком Тризуба. Володимир Великий та його держава / Д. С. Гордієнко. – Київ : Кліо, 2024. – 320 с.

Книга розкриває життя й діяльність однієї з найбільших і найзагадковіших, суперечливих постатей історії України — київського князя Володимира Великого (бл. 960–1015). Життєпис князя подано на тлі розвитку української середньовічної державності. Саме Володимирові судилося стати творцем першої централізованої Української держави, розбудувати її зсередини та утвердити зовні. Запровадженням християнства Володимир не просто провів релігійну реформу, а увів Україну до кола держав християнського світу, зробив свій вибір на користь Європи.

Книга розрахована на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією Середньовічної України та Європи загалом.


Під булавою гетьмана. Права і вольності Гетьманщини в умовах імперського підневолля

Б52356 94(477)

Г70

Горобець В. Під булавою гетьмана. Права і вольності Гетьманщини в умовах імперського підневолля / В. Горобець. –Київ : Кліо, 2024. – 320 с.

Книга розповідає про одну з найяскравіших і водночас найдраматичніших сторінок вітчизняної історії - виникнення й становлення ранньомодерної Української держави (Гетьманщини) та більш як столітню боротьбу за її збереження, захист від намагань Московського царства, згодом Російської імперії, обмежити її суб’єктність, уніфікувати самобутні державні порядки до загальноімперських зразків та, врешті, ліквідувати загалом. Дослідження базових параметрів української державності - організації влади й самоврядності, економіки й соціальності, моделей територіального устрою й адміністрування - дає змогу оцінити ефективність моделі державної самоорганізації, що постала на теренах козацької України у результаті революції середини XVІІ ст., та аргументовано відповісти на запитання, наскільки органічно ця держава вписувалася в загальну структуру станових держав ранньомодерної Європи

Книга адресована науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України та історією українського державотворення в ранньомодерну добу зокрема.


Гетьмани України. Павло Тетеря. Іван Брюховецький

Б52363 94(477)

Д 26

Дегтяренко Я. Гетьмани України. Павло Тетеря. Іван Брюховецький / Я. Дегтяренко. – Київ : Брайт Букс, 2024. – 272 с.

У книзі подано детальні біографії Павла Тетері та Івана Брюховецького. Обидва гетьмани зазнали недоброї слави: одного вважають підніжком Речі Посполитої, другого – Московії. Утім, чи так це було насправді?

Авторка дослідила чимало історичних документів і наукових праць і на їхній основі розповіла про життєвий шлях, особисте життя, політичну й громадську діяльність обох гетьманів, й описала, яку роль відіграли Тетеря та Брюховецький у таких головних подіях української історії, як Переяславська рада 1654 року, Гадяцька угода 1658 року Ніжинська (Чорна) рада 1663 року, Батуринські статті 1663 року, Московські статті 1665 року.

Для всіх, хто цікавиться козацькою добою України.


Все буде добре, побратими

А47256 355.01(470+477)

Д67

Донеччанка О. Все буде добре, побратими / О. Донеччанка. – Львів : Апріорі, 2024. – 216 с.

Ця книжка про незвичайну долю реальної людини, Івана Баранича, який став справжнім героєм нашого часу. Містичні збіги і трагічні обставини його життя змушують замислитися над непередбачуваністю та мудрістю Провидіння. Водночас читач, спостерігаючи за перебігом подій очима героя впродовж однієї доби, занурюється в буденність війни в мить відносного затишшя або, завдяки його спогадам, – життєві перипетії дитинства і юності та жорстокі бої. Книжка дасть змогу читачеві відчути відданість і міць бойового братерства та доторкнутися до глибинних внутрішніх переживань бійця. Вона буде цікава кожному, кого не залишає байдужим ця кривава війна і хто має в серці почуття вдячності до сучасних героїв та зберігає пам’ять про них.

Для широкого кола читачів.


Хотинська війна 1621 р. Козацька звитяга, османські амбіції та європейське майбутнє

В6595 94(477)

З-37

Затилюк Я. Хотинська війна 1621 р. Козацька звитяга, османські амбіції та європейське майбутнє / Я. Затилюк, О. Савченко, М. Яременко. – Київ: Кліо, 2024. – 128 с.

У виданні описано перебіг військової баталії під Хотином 1621 року, її вплив на тогочасну Європу, а також представлено мілітарні, політичні та історичні традиції всіх учасників тих подій — українських козаків, литовських, польських, османських і татарських вояків. При цьому висвітлено інтерпретацію знаменної битви її сучасниками.

Ключовою особливістю цього видання є публікація зображень унікальних артефактів з колекцій провідних українських музеїв та архівів, а також документів і графіки з аналогічних установ Швеції, Польщі та Туреччини. Крім того, у книзі вперше публікуються роботи провідних реконструкторів козацького одягу та озброєння початку XVII століття.

Для усіх, хто цікавиться козацькою звитягою, воєнною історією та загалом історією України і Європи раннього нового часу.


Кримський бранець

В6601 821.161.2

З-38

Захтей А. Кримський бранець / А. Р. Захтей – Київ: Саміт-книга, 2024. – 120 с.

Ця книга розповідає про поневіряння у російських «зінданах» українця Андрія Захтея. Про його арешт структурами ФСБ, катування, судилище та перебування у в’язниці. А ще про операції радянських спецслужб проти українських діячів. Таких як Симон Петлюра та Роман Шухевич. І, ніде правду подіти, у багатьох спецопераціях проти українських патріотів брали участь наші співвітчизники — манкурти та перевертні. Хоча люди вони були вельми талановиті й відомі своїми непересічними шедеврами. Такими були живописець Микола Глущенко і філолог та письменник Володимир Петров-Домонтович.

Ця книга — пересторога6 росіяни ніколи не гребували провокаціями і спецопераціями «під чужим прапором». І до сьогодні їхні провокаційні методи на озброєнні у спецслужб рашистської Росії…


Нескінчені розмови: есе

А47265 821.161.2.09

К64

Кононенко Є. Нескінчені розмови: есе / Є. Кононенко. – Львів : Вид-во Анетти Антоненко, 2024. – 152 с.

Ідея цієї книжки народилася в Євгенії Кононенко, письменниці і дослідниці культури, після прочитання «Приватної книгозбірні» Борхеса, де висловлені думки великого мислителя про найславетніші літературні шедеври. Це видання така ж маленька бібліотека, що стала келією для письменниці, яка перечитує знакові книжки і пише про них, як про своє життя біженки у Франції. І свою культурну ідентичність. І культуру як нескінчену розмову, яка уривається, проектуючи на сучасні реалії рядки поезії Лесі Українки, коли від одного слова розкрилася в душі труна: «Мої друзі не витримують напруги діалогу, і протягом другого року війни я потрапляю у простір тих розмов, коли співрозмовник перебиває, уриває фразу, якщо в ній посягають на його світогляд. У просторі небажання йти до кінця. У просторі героїчної омани й боягузтва. У просторі бажання ідеалізувати своїх і демонізувати всіх без винятку чужих». Видання містить ілюстрації знакових літературних місць, які відкрила для себе авторка.


Інтелігенти під бомбами і ракетами

Б52359 355.01(470:477.411)

К84

Кручик І. Інтелігенти під бомбами і ракетами / І. П. Кручик. – Київ : Саміт-книга, 2024. – 80 с.

Як поводяться культурні, освічені люди під час війни? Ті, хто не вміє воювати, але й не хоче тікати, боятися, тремтіти? Київ весь воєнний час протягом 2022–2023 рр. залишався культурною столицею України: театральною, художньою, музичною, видавничою. На війні не зникла необхідність читати книжки, ходити в театри й на вернісажі. Україна відстоює, крім іншого наші цінності, серед яких культура – чи не найголовніша. Автор спостерігав за подіями і людьми – і намагався їх зрозуміти і зафіксувати.


Порт Маріуполь: історія форпосту на Сході Європи

Б52360 908(477.62-21)

К95

Кутняков С. Порт Маріуполь: історія форпосту на Сході Європи / С. І. Кутняков. – Київ : Арт Ек, 2024. – 216 с.

Місто, що народилося як козацький форпост рибалок і мисливців, що стало багатим завдяки морському порту – це все про Маріуполь. А ще він уславився першим успіхом у звільнені Сходу України у 2014-му та небаченою мужністю оборонців під час блокади 2022-го.

На сторінках книги ви знайдете оповіді про динамічний довоєнний розвиток найбільшого портового господарства Азовського моря та історію краю, які перемежовуються зі спогадами портовиків, захисників українського Маріуполя в часи воєнного лихоліття. Героїзм і трагедії, звитяги і зради, допомога й мародерство – коктейль Життя, фільтрувати який доведеться тут і тепер.

Читач познайомиться з реальними й невідомими широкому загалові героями, пройнявшись їхніми долями, жагою до перемоги і життя. Книга мотивує на боєздатність і успіх, формує бажання пізнавати історію, природу і багату спадщину унікального краю, аби якнайшвидше звільнити й відродити його.


На межі можливостей. Як вартові неба наближали перемогу

А47246 358.4(470:477)

О-53

Олехнович А. На межі можливостей. Як вартові неба наближали перемогу / А. Олехнович. – Харків : Орбіта, 2024. – 256 с.

Повітряні Сили України — один з головних носіїв бойового потенціалу Збройних сил України, призначений для охорони повітряного простору держави, ураження об`єктів противника, авіаційної підтримки військ. 24 лютого 2022 року, у перший день повномасштабної війни з росією, Повітряні Сили України прийняли перший бій о 4-й ранку. Ворог насамперед прагнув знищити військові аеродроми, командні пункти, засоби ППО. Але захисники неба були готові до нападу і завдали потужних ударів по російських загарбниках. Сильні, сміливі люди — льотчики, зенітники, радіолокаторники. Їхня робота не зупиняється ні на хвилину, а професіоналізм та мотивованість зростають…

Герої книжки А. Олехнович — сміливці, які на межі можливостей, або ціною свого життя, рятують сотні й тисячі українців. Вони борються за вільне українське небо, за майбутнє своїх дітей. Про новітніх героїв розповідають їхні командири, друзі та рідні


(Не)сіль Землі

Б52371 821.161.2

О-56

Ольховська О. (Не)сіль Землі / О. М. Ольховська. – Харків : Ранок, 2024. – 96 с.

Ця збірка містить зворушливі історії із життя звичайних людей в умовах війни в України. Деякі з героїв оповідань належать до так званої вразливої категорії населення: це внутрішньо переміщені особи, люди, які втратили близьких, житло; які мають обмежені можливості й навіть інвалідність… Проте це не заважає їм залишатися людьми з великої букви, зберігати в собі любов, віру, нести світу добро і щодня знаходити сили жити далі та допомагати іншим.

Кожне оповідання збірки — це глибокий та відвертий погляд на різні долі людей, яких об’єднує прагнення робити свій, хоча б і невеликий, внесок у боротьбу з лихом заради нашої спільної Перемоги.


Привіт, я з України!

Б52368 908(477)

О-56

Ольховська О. Привіт, я з України! / О. М. Ольховська; худож. Є. Шивко. – Харків : Ранок, 2024. – 32 с.

Ця барвиста й цікава книжка розповідає молодшим школярам про Україну, її унікальність і красу, багатство природи, національні традиції, культурну спадщину. Діти дізнаються про видатних українців та досягнення нашої країни у багатьох сферах. Видання сприяє вихованню патріотів із високою громадянською відповідальністю, які усвідомлюють необхідність зберігати нашу землю, вшановувати її традиції; і надихає на активну участь у розбудові нашої країни.


Степан Бандера

А47263 929 Бандера С.

О-91

Офіцинський Р. Степан Бандера / Р. А. Офіцинський. – Харків : Фоліо, 2024. – 608 с.

Роман Офіцинський — письменник, доктор історичних наук, професор, Лауреат Премії імені Дмитра Яворницького, Всеукраїнських літературних конкурсів імені Леся Мартовича та Григорія Тютюнника. Широкому загалу відомий як літературно-художніми творами, так і науково-популярними виданнями.

Степан Бандера (1909–1959) — непересічна історична постать. Його життя й діяльність донині викликають небуденний розголос серед масової авдиторії та заповзяті політичні й наукові дискусії в багатьох країнах. Упродовж трьох десятиліть він був активним учасником визвольного руху, опосередковано й безпосередньо причетний до появи важливих ідеологічних, стратегічних і тактичних засад визволення України. Його біографія помережана випробуваннями: в’язень польської та німецької держав сумарно близько дев’яти років, убитий за наказом радянського керівництва. Степан Бандера, поза сумнівом, був людиною видатною завдяки мужності та силі волі, організаційними здібностями, фанатичний вірі в незалежну Україну й самопожертві. Його погляд на власне життя сповнений героїзмом: люди смертні, а ідеї вічні. Шовіністи називають бандерівцями українських патріотів, адже провідник Степан Бандера став синонім поняття патріотизму.


Павло Чижевський. На службі громади, з вірою в Україну

А47264 929Чижевський П.

П34

Піскун В. Павло Чижевський. На службі громади, з вірою в Україну / В. М. Піскун. – Київ : Кліо, 2024. – 160 с.

Ця книжка розповідає про життєвий шлях і громадську діяльність Павла Івановича Чижевського (1860–1925) — українця, уродженця Полтавщини, який своєю працею утверджував Україну й українську націю у світовому просторі. Він був членом першої Державної думи Росії і Української Центральної Ради, головою Надзвичайної торговельної місії УНР до Швейцарії, Франції та Італії. Автор низки публіцистичних праць, присвячених проблемам українського державотворення; винахідник «вітрової тюрбіни», що засвідчено швейцарським патентом. Батько чотирьох синів, троє з яких захищали Україну від російсько-більшовицької навали в Армії УНР.

Для широкого кола читачів – усіх, хто цікавиться непересічною постаттю Павла Чижевського, суспільно-політичним життям України на зламі століть і загалом історією нашої держави.


Маріуполь на хвилях історії (1780–2022 рр.)

Б52366 908(477.62-21)

П56

Пономарьова І. Маріуполь на хвилях історії (1780–2022 рр.) / І. Пономарьова. – Київ : Кліо, 2024. – 368 с.

Місто Марії. Йому нині присвячують вірші, пісні й цілі романи, воно стало символом нескореності й надії. У пропонованому читачам нарисі історії Маріуполя Ірина Пономарьова зібрала надзвичайно цінний матеріал з історії міста: від часів, коли у Надазов’ї запорозькі козаки засновували зимівники, і до російської окупації у 2022 р. У цій книзі авторка зібрала безцінні відомості, зафіксовані в документах Маріупольської міської думи та Маріупольського грецького суду, міських часописах і записках мандрівників, купців, послів, листівках і фотографіях, спогадах і переказах містян і найвідоміших маріупольських блогерів — дослідників історії міста, розповіді про артефакти, що до повномасштабного вторгнення зберігалися в Маріупольському краєзнавчому музеї.

Зазначені матеріали дають змогу поринути в мальовничий світ приморського міста, яке врешті стало українським промисловим гігантом і яке знищили російські війська лише за два перші місяці окупації, свідком чого була сама авторка.

Книга адресована всім, хто цікавиться історією України й Маріуполя зокрема.


Справжні свята: путівник для найменших

В6607 394.2(477)

П88

Пуляєва А. Справжні свята: путівник для найменших / А. Пуляєва; худож. Д. Федченко. – Харків : АССА, 2024. – 32 с.

Книга «Справжні свята. Путівник для найменших» у простій та доступній формі розповідає про те, як насправді наші пращури відзначали відомі свята протягом усього календарного року. Кожен із розгортів – це мандрівка у святковий світ України, під час якої діти дізнаються, що таке дідух і різдвяні павуки, потраплять до оселі на Святвечір, зрозуміють таємне значення великодніх писанок, познайомляться з персонажами вертепу й купальськими обрядами та багато іншого.


Оповиті легендами. Славетні правительки і правителі Русі-України

Б52357 94(477)

Р15

Радзивілл О. Оповиті легендами. Славетні правительки і правителі Русі-України: нариси / О. А. Радзивілл; худож. О. Кононученко. – Київ: Вид-во РМ, 2024. – 192 с.

Здавалося б, що цікавого можна дізнатися про правителів і правительок середньовічної Русі-України? Адже про них уже написано дуже багато і наукових праць, і повістей, і романів, а ще знято фільми, поставлено вистави... Проте ці справді непересічні особистості досі оповиті таким густим серпанком таємничості, що годі відрізнити правду від вигадки, а легенду – від документального свідчення. Ця невеличка книжка – спроба відсунути або хоча б трохи відхилити ту щільну завісу, дізнатися, якими ж були ті самі оповиті легендами князі, княгині та князівни, від волі яких часом залежала доля не лише Русі, а й цілої Європи.

Запрошуємо в захопливу мандрівку сторінками нарисів й бажаємо несподіваних відкриттів і феєричних осяянь! Цікаві пізнавальні рубрики й творчі завдання стануть вашими дороговказами в цій мандрівці.

Для всіх, хто хоче знати більше про минувшину Батьківщини, кого цікавить середньовічна історія України та Європи, написана ця книжка.


Стратегія протистояння

Б52334 355.48(470:477)

С36

Силкін Є. Стратегія протистояння / Є. Силкін. – Київ: Саміт-книга, 2024. – 232 с.

Згадуючи про минуле, ми дбаємо й про майбутнє. Ми пишемо потужну сучасну літературу з військової тематики, яка буде вивчатися у наступних поколіннях. Ці розповіді фіксують події разом із переживаннями та історіями очевидців, їхніми емоціями і долями.

Зокрема, у цій книзі головною метою є формування й дослідження всієї правди про початок великої війни, бо трактування історії у кожного своє, а правда для всіх – одна.

Невигадані історії, що побудовані на реальних подіях людьми, ретельно зібрані колективом однодумців, до якого увійшли Олександр Суков, Сергій Глушко, Богдан Дереш, Ірина Серебрянська, Світлана Борисова та Вадим Мисник.


Під прицілом чорної сотні. Замах на Бориса Грінченка

А47245 821.161.2

С76

Стамбол І. Під прицілом чорної сотні. Замах на Бориса Грінченка / І. Стамбол. – Київ: Кліо, 2024. – 192 с.

Монархісти-чорносотенці в період першої революції в Російській імперії усвідомлюють можливість відокремлення українців в самостійну державу і наважуються на злочин. Жертвою обирають неформального лідера підросійських українців – Бориса Грінченка. Щоб уникнути розголосу, змовники втілюють низку підступних інтриг і забирають у лідера українців найцінніше.

Для широкого читального загалу.


Азовсталь. Сталева пресслужба

А47254 355.01(470+477)

С89

Суботіна В. Азовсталь. Сталева пресслужба / В. А. Суботіна. – Харків : Орбіта, 2024. – 256 с.

Валерія «Нава» Суботіна служила в складі пресслужби полку «Азов». 86 діб українські військові тримали оборону в оточеному Маріуполі та на території заводу «Азовсталь». Завдяки пресслужбі полку «Азов» світ дізнавався про трагедію Маріуполя, про захисників міста та цивільних мешканців, які шукали прихисток на заводі «Азовсталь». Оператори, фотографи, журналісти створювали контент, який не залишав нікого байдужим, викликав хвилю підтримки #SAVE MARIUPOL в багатьох країнах.

Людям в облозі бракувало їжі, води, медикаментів, але військові виконували наказ — тримати оборону. А ворог методично знищував місто та Азовсталь...


Гетьмани України. Петро Конашевич-Сагайдачний. Іван Сулима

Б52362 94(477)

Т35

Терлецький В. Гетьмани України. Петро Конашевич-Сагайдачний. Іван Сулима / В. Терлецький. – Київ : Брайт Букс, 2024. – 288 с.

Про діяльність і перемоги цих видатних воїнів у той час гула вся Європа та Азія. Іван Сулима, єдиний з-поміж тогочасних військових діячів Речі Посполитої, був нагороджений золотою медаллю Папи Римського Павла Боргезе – за безпрецедентний подвиг, визволення з османської неволі й приведення галери до папської столиці – Рима. А гетьман Сагайдачний був за крок від взяття Москви у 1618 році, а трьома роками пізніше став творцем великої перемоги над османським військом під Хотином, чим урятував Європу від поневолення. Про це завжди пам’ятали тодішні європейці, а теперішні, вочевидь, навіть не знають. Ця книжка є нагадуванням і дієвою інформаційною зброєю, що так необхідна в часи війни проти України.

Для всіх, хто цікавиться козацькою добою.


Формування модерної національної свідомості українців Криму

В6600 94(477)(=161.2)(477.75)(477.43)

Ф79

Формування модерної національної свідомості українців Криму: тенденції, перспективи та асиміляційні загрози (кінець XIX – початок XXI ст.) / упоряд. і наук. ред. П. Гай-Нижник. – Київ : Саміт-книга, 2024. – 544 с.

У книзі вивчаються та аналізуються процеси становлення і розвитку громади етнічних українців Криму наприкінці XIX – поч. XXI ст., форми їх самоорганізації, формування сучасної національної свідомості, впливу на цей процес держав та квазідержавних утворень, які контролювали регіон. Особливу увагу приділено вивченню політики України щодо української етнічнонаціональної спільноти АР Крим і м.Севастополя у 1991–2014 рр., а також окупаційній політиці Російської Федерації на півострові після 2014 року, яка призвела до дискримінації кримських українців та загрози асиміляції частини з них. Анексія Криму, яка відбулася з порушенням Конституцій України й АРК, законів України та загальновизнаних міжнародних правових норм, прав і свобод громадян України, що проживають на території Криму, була заздалегідь підготовленою спецоперацією, однією з ключових складових якої стала інформаційно-пропагандистська політика Кремля. Розглядаються основні проблеми зародження і подолання проросійської ідентичності в Криму на сучасному етапі та шляхи оптимізації системи державного управління й національної безпеки України.

Призначена для широкого кола читачів, науковців, викладачів, аспірантів, студентів.


Херсон 2022: з Україною в серці

А47255 355.01(470+477)

Х39

Херсон 2022: з Україною в серці / Херсон. держ. ун-т; упоряд. : Г. М. Михайленко, О. В. Черемісін. – Суми : Унів. кн., 2024. – 290 с.

У науковому виданні публікуються усні історії особистих досвідів самовидців окупації Херсона у 2022 році. Респоденти мають різні погляди, національність, віросповідання, але спільна драма всіх об’єднала. Усні історії реконструюють минулий час в усій своїй репрезентативності, ураховуючи й ті моменти, які слабко задокументовані, не потрапили в об’єктиви відеокамер і не збереглися на фотографіях. Саме в такий спосіб можна передати всю повноту драми, яку пережили херсонці.

Видання розраховане на широке коло читачів: науково-педагогічних працівників, здобувачів вищої освіти, аспірантів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться міською історією, краєзнавством, регіоналітикою, історією Херсона, історією України ХХІ ст.


Олена Теліга

Б52375 929Теліга

Ч-45

Червак Б. Олена Теліга / Б. О. Червак. – Харків : Фоліо, 2024. – 16 с. – (Життя видатних українців) (Державна програма – 2024). – Бібліогр.: с. 412-414 .

Олена Теліга (1906–1942) — видатна українська поетеса, чільна діячка Організації українських націоналістів (ОУН). Розповідаючи про її життя, творчість і боротьбу за незалежність України, автор водночас осмислює складний суспільно-політичний період 30-40-х років ХХ сторіччя, який позначений активною діяльністю ОУН. У книжці приділено увагу взаєминам Олени Теліги з визначними постатями вітчизняної історії, зокрема Дмитром Донцовим, Олегом Ольжичем, Миколою Сціборським. Окремий розділ присвячено літературно-мистецькому контексту, який спричинився до появи такого феномену в українській літературі як «Празька школа українських поетів», де творчість поетки посідає особливе місце. Публікуються також її маловідомі твори. Низка документів воєнної доби, зокрема з німецьких архівів, дають змогу відтворити атмосферу навколо героїні. Непростим було повернення Олени Теліги в незалежну Україну — про драматичний перебіг тих подій також ідеться у виданні.


Козацька Україна і султанська Туреччина: від війни до миру

Б52365 94(477+560)

Ч-96

Чухліб Т. Козацька Україна і султанська Туреччина: від війни до миру / Т. В. Чухліб. – Київ: Арій, 2024. – 384 с.

У пропонованій книзі схарактеризовано українсько-турецькі відносини протягом XVII — початку XVIII століть. Особливу увагу звернуто на підписання мирних договорів гетьманів Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка, Юрія Хмельницького та Пилипа Орлика із султанами Османської імперії.

Автор наголошує, що відносини козацької України із султанською Туреччиною були не тільки важливим етапом нашої історії, але й можуть упливати на сучасне національне державотворення та зовнішню політику Української держави.

Видання адресовано широкому колу читачів.



 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com