Пошук по сайту
Бібліогурман
Освічені люди повинні читати художню літературу. Література може показати вам інший світ. Вона може взяти вас туди, де ви ніколи не були.Ніл Гейман
Книга не може змінити світ, але може змінити наше серце.Е.-Е.Шмітт
Бібліогурман
Шановні відвідувачі сайту!
Відділ наукової інформації та бібліографії продовжує щомісячне інформування про книги у фондах бібліотеки, на які варто звернути увагу.
березень 2024 року
«…Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього. Хто не шанує видатних людей свого народу, той сам не годен пошани…» (Рильський, М. Мудрості від Максима Рильського — Київ : Саміт-Книга, 2019) Друзі, впевнені, що серед вас багато любителів історичної літератури. Для багатьох людей історія є частиною їхньої ідентичності, а вивчення історії допомагає зберегти та зрозуміти свою культурну спадщину. Історія слугує дзеркалом, в якому ми можемо побачити витоки сучасних проблем та подій. Розуміння минулого допомагає аналізувати та оцінювати поточні події та дозволяє вчитися на помилках минулого, уникати їх у майбутньому. Пропонуємо вам до читання маленьку частинку з багатств нашої бібліотеки.
А46644 821.161.2 Д81 Дудок, Уляна . Побачити сонце. «Криївка - 2022» : роман / У. Дудок. - Брустурів: Дискурсус, 2023. - 176 с. Режисер Сергій знімає фільм про життя та боротьбу вояків УПА за сценарієм своєї колишньої дівчини Анни, яка також є виконавицею головної ролі. Вони зустрілись на знімальному майданчику через десять років після завершення стосунків. Тож робота над фільмом покаже, чи охололи їхні почуття насправді. Під час зйомок стрічки група мандрує заходом України і знаходить таємничу карту, створену повстанцями, але… бракує її другої частини. Де ж вона і що зображено на мапі? А в одній із відвіданих криївок висить стара світлина, на якій Анна впізнає… саму себе. Але як таке можливо? Відповіді дівчина шукає у Гданську і Львові. Тим часом Сергій потрапляє на фронт, у саму гущу російсько-української війни. Ці події переплітаються із життям двох закоханих із «лісової» армії — Михайла та Анни, які разом із побратимами виборюють для своєї землі волю. Михайло очолює сотню легендарного куреня «Скажені». Що ж пов`язує цих людей і їхні долі? Щоб дізнатися, читайте захопливий історичний роман Уляни Дудок.
А46649 821.161.2 З-15 Задорожна, Маріанна. За ким правда: роман / М. І. Задорожна. – Брустурів : Дискурсус, 2023. - 192 с. Щойно закінчилася Друга світова війна. Випускниця з маленького містечка Аліна — спочатку захоплена учениця, що попри труднощі не втрачає оптимізму і приймає на віру радянську пропаганду. Далі — замріяна абітурієнтка, мрії якої про освіту постійно натикаються на перешкоди. Врешті — вчителька у чужому селі, де переживає зміни і набуває досвіду. Багато речей доводиться переосмислити у вирі звичних і незвичайних подій. Особливий вплив на Аліну мають зустрічі із воїнами УПА, які сіють сумнів у тому, в що вона вірила дотепер. Та чи вдасться дівчині остаточно збагнути за ким правда?
Б52102 929Скоропадський М68 Міфи і таємниці останнього гетьмана України: з нагоди 150-річчя Павла Скоропадського / упоряд. М. В. Томенко. – Київ : Артіль, 2023. – 384 с. : фот. – (Державна програма – 2024). Науково-популярне видання, присвячене життю і діяльності останнього Гетьмана всієї України Павлу Петровичу Скоропадському та огляду головних історичних здобутків і уроків доби Української Держави (29 квітня – 14 грудня 1918 рр.). В книзі також вміщено фрагменти спогадів, статей та інтерв’ю самого Павла Скоропадського та його доньок Єлизавети й Олени. Видання має на меті допомогти широкому загалові читачів відкрити для себе багато таємниць і спростувати чимало міфів про добу Української Держави на чолі з останнім Гетьманом України Павлом Скоропадським.
Б52098 94(470:477)(=411.16) М70 Міцель Михайло. У пошуках цапа-відбувайла: фобії пізнього сталінізму в Україні (1944 – 1953) / М. Міцель ; Нац. ун-т «Києво-Могилянська академія», Центр дослідж. історії та культ. східноєвроп. єврейства. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2023. – 352 с. – (Державна програма – 2024). Підготовка книги документованих нарисів про ситуацію єврейської меншини України в роки розвинутого сталінізму відбувалася в трагічний час великої війни проти російської навали, що неминуче викликало роздуми про типологічний збіг між пізнім сталінізмом і путінізмом. Демонізація євреїв за часів Сталіна і відверта антиукраїнська пропаганда путінізму мають те саме тоталітарне коріння. Книга розповідає про ксенофобську атмосферу останнього десятиліття сталінського режиму (антисемітські інциденти 1943 – 1945 рр., еміграція та міграція, переслідування представників творчої інтелігенції, уявлення про євреїв у масовій свідомості та міфології, «справа лікарів» тощо). Перед нами – документальна спадщина деградованого суспільства, втілення імперської, сталінсько-путінської мрії про єдиний народ.
Б52094 821.161.2 О-65 Орищин Степан Через терни - на волю / С. Орищин. – Львів : Апріорі, 2023. - 312 с. У романі «Через терни на волю» реалістично зображено мученицьке існування невольників ГУЛАГУ, безпідставно арештованих вихідців із Західної України. Серед ув`язнених були як чоловіки, жінки і підлітки в таборах мордовського сумнозвісного «Дубравлагу», так і діти, насильно утримувані в спеціальних притулках - тюрмах, підло названих «для детей врагов народа». Сторінка за сторінкою перед нами постає незламність їхнього духу, здатність чинити опір і боротися навіть в умовах жорстоких репресій. Роман написаний за розповідями колишніх в`язнів, зокрема Юрія Шухевича, багатостраждального сина легендарного Головного Командира безсмертної УПА Романа Шухевича («Чупринки»); Петра Франка малолітнього в`язня «Дубравлагу», а сьогодні Почесного голови Всеукраїнського товариства політичних в`язнів і репресованих; Олександра Медведя останнього засудженого на 25 років каторги малолітнього в`язня ГУЛАГУ. Ця книга є ще одним правдивим свідченням жорстокости новітніх ординців і нелюдської політики большевистської росії, одвічної «тюрми народів».
Б52112 929(=161.2) С 30 Семенюк, Святослав. Визначні діячі українського походження. Державні та релігійні діячі. Політики. Військові / С. М. Семенюк. – Львів : Літ. та мистецтво, 2023. – 792 с. – (Державна програма – 2024). Ця книга має на меті категорично спростувати недолугий фейк російської та німецької історіографій про «нездатність української нації до процесів державотворення», а отже, й хронічну відсутність у неї політичної еліти. Особливістю цього дослідження є те, що воно стосується не лише України, росії та Білорусі. Тому багато біографій у цій книзі викличуть не тільки зацікавлення, а й щире здивування в читачів.
Б52089 821.161.2 С38 Синиця Д. Д. Сяйво Воркути: повість / Д. Д. Синиця. - Київ: Ротарчук І. С., 2023. - 272 с. У повісті «Сяйво Воркути», йдеться про події у воркутинському таборі-каторзі – режимний черезвичайний табір – спеціально обладнаний табір примусового ув’язнення, де масово утримували громадян відповідних категорій за часів радянського союзу. Герой повісті – Мітя Соловій та його побратими, які носили прізвиська – Бука, Сократ, Тихий та «Казала мені мама» (Ваня Василець) жили у страшні буремні роки Другої світової війни та післявоєнний період. Обставини виру життя, для того, щоб вижити, змушували їх бути рабами радянської системи, проходити випробування на міцність та стійкість характеру й волі. І у таких умовах вони зберегли моральні якості та відчуття власної гідності. Життєві кроки Міті та його побратимів вимірювалися їхнім сумлінням. Крім того, ще й гаслом: «Роби, що потрібно, і буде так, як має бути».
А46656 94(477) С42 Скальський Віталій. 160 днів Української Народної Республіки / В. Скальський. – Київ : Кліо, 2023. – 160 с. : фот. – (Державна програма – 2024). Ця книжка – про нетривалий, але насичений подіями та їхніми інтерпретаціями період в історії України – від 20 листопада 1917 року до 29 квітня 1918 року, упродовж якого існувала перша у ХХ столітті українська державність – Українська Народна Республіка. На основі історичних джерел у виданні подано дещо відмінну від підручникової версію історії УНР. Автор не лише розглядає перебіг політичного життя в УНР чи стан самоідентифікації у суспільстві, а й звертає увагу на перехід України на григоріанський календар та середньоєвропейський час, похорони крутянців і жертв «горожанської війни», політичні арешти і вбивства, а також на інші, лише на перший погляд неважливі, події та процеси.
А46657 94(477) Ш61 Шиманська, Анна. 501 факт, який треба знати з... історії України / А. Шиманська, А. Шиманський ; худож. Я. Мозіль. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2023. – 256 с. : іл., фот. – (Державна програма – 2024). Історія України від мамонтів до сьогодення у 501 факті? Чому б і ні! Цікаві, важливі, часом кумедні, іноді трагічні, а найчастіше – доленосні: не всім цим фактам знайшлося місце у шкільних підручниках, але саме завдяки їм історія стає живою і динамічною. Яке українське місто згадує Гомер у своїй «Одіссеї»? Особистим знаком якого князя було зображення сучасного тризуба? Коли вперше в писемних пам’ятках згадано слово «Україна»? А хто з гетьманів був шанувальником кави? Відповіді на ці та інші питання знайдете на сторінках ілюстрованого довідника. Завдяки книжці «501 факт, який треба знати… з історії України» минуле стає ближчим, а сучасне – зрозумілішим.
|