Пошук по сайту
Нові надходження до відділу виробничої літератури
Шановні відвідувачі сайту!
Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу
квітень 2022 року
Видання здійснено за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України й Українського інституту книги до 30-ї річниці Незалежності України
В6338 641.5(477) М 50 Мені це смакує: малюй, вирізай, досліджуй, грайся: дит. літ. / К. Луцишин, І. Голодюк, Л. Максимук та ін. – Брустурів: Дискурсус, 2021. – 144 с. Книжка «Мені це смакує» в інтерактивній формі розповідає про гастрономічну культуру України. Дитина відкриє образи традиційної та сучасної української кухні, порівнюючи свій досвід із досвідом персонажів книжки і досвідом власної сім`ї – через рольову гру, творчі завдання, активності із сенсорики, логіки, моторики. А українознавчі, методичні та психологічні коментарі будуть корисними для роботи як індивідуально, так і в групі.
Б51652 391.2(477) Ч-90 Чумарна М. І На полотні вічності. Таємниці вишивки і вишивання: дослідження / М. І. Чумарна. – Тернопіль: Навч. книга – Богдан, 2021. – 144 с. Книга розкриває потаємні «ключі» до розуміння древнього тайнопису наших предків – вишивки, орнаментального мистецтва кераміки, писанки і настінного розпису. Авторка показує світ народної культури як оберегову систему для душі і тіла, як «книгу родоводу», записану на нетлінному «полотні» родової та генетичної пам`яті. Для найширшого кола читачів.
В6344 641.5(477) Сердюк М. Смачна історія України : дитяча / М. Сердюк; худож. А. Соболь. – Київ: Моя книжкова полиця, 2021. – 136 с. Що таке українська кухня? Хто придумав борщ? Звідки взялися голубці? І чому українські вареники називають родичами китайських димсамів? Відповіді на ці запитання можна знайти у цій книзі. У цікавій доступній формі подається дітям історія становлення української гастрономії, дізнаємося, що любили їсти видатні українці, чим відрізняється кухня Галичини від кухні Волині та Полісся, на гастрономічній мапі України побачимо усі смачні місця нашої країни. І, звісна річ, навчимося готувати культові українські страви.
Б51655 629.7 З-45 Згуровський М.З. Київська політехніка: шлях до зірок: біографіїї / М. З. Згуровський. – 2-ге вид., доп. і перероб. – Київ: Арт Ек, 2021. – 440 с. Михайло Згуровський у співпраці з видавничим домом «АртЕк» створили унікальне видання, присвячене піонерам авіа– й ракетобудування, імена яких вписано в історію Київської політехніки: Ігор Сікорський, Сергій Корольов, Олександр Мікулін, Костянтин Калінін, Дмитро Томашевич і багато інших видатних київських політехніків присвятили своє життя авіаційним і космічним розробкам, які змінили історію людства.
В6325 641.8(477) В 67 Волков О. Сучасна українська кухня. Гастрономічна подорож Україною / О. Волков. – Київ: Поліпринт, 2021. – 240 с. Це подорож Україною, яка передбачає по 2-3 гастрономічні історії з кожного регіону. Разом 30 кулінарних історій та кращих українських страв до 30-річчя країни, щоб дати можливість якомога більшій кількості людей дізнатися про ці неймовірно смачні історії.
В6351 687.01(477) К 72 Костенко К. SLAVS NOT SLAVES: фотальбом / К. Костенко, І. Семиряга. – Київ: Саміт-книга, 2021. – 176 с. Ви звертали увагу, як інші нації пишаються своєю історією та з повагою ставляться до культурної спадщини? А що є культурною спадщиною України? Культури, яка є однією з найбільш невивчених в слов`янському світі? В книзі SLAVS not SLAVES представлено захоплюючу та сповнену естетикою подорож в доiсторичнi часи. SLAVS not SLAVES являє собою візуалізовану історію витоків слов`янської ідентичності, ДНК загадкової слов`янської душі. SLAVS not SLAVES – це роздуми на тему слов`янського стилю в сучасному динамічному світі, уособлених в шести яскравих самобутніх образах. SLAVS not SLAVES – це фотокнига про витоки краси та сили, загадковості та волелюбності, зухвалості та непередбачуваності — рисам характеру, які так притаманні більшості слов`янських жінок. В цій книзі ми пропонуємо сучасні стилізації, спираючись на лінії, форми та колорит стародавніх культур, які проживали на Слов`янських землях та особливо на землях України в доісторичні часи. Книга буде корисною представникам творчих професій, та перш за все молодому, креативному поколінню та всім, хто цікавиться мистецтвом, культурою та модою.
А45778 338.48(477.41–21 Чорнобиль) С 40 Сирота О. Чорнобиль: живий альбом / О. Сирота. – Київ: Основа-Принт Плюс, 2021. – 80 с. «Чорнобиль. Живий альбом» – книга-альбом про історію і сучасне життя чорнобильської зони. Унікальні портрети людей, подій та природних ландшафтів зібрані під однією обкладинкою і оживають завдяки новітнім ІТ-технологіям за допомогою мобільного додатку.
В6340 621.3(477) П 27 Пермяков А. Шлях світла. Путівник по енергетичній трансформації України: путівник / А. Пермяков. – Київ: Поліпринт, 2021. – 240 с. Захоплива енергоподорож зі сходу до заходу найбільшими енергетичними об`єктами країни. Ця книга – потужний імпульс, аби відвідати їх як турист і дізнатися про діяльність тих людей, що схожі на чарівників-енергетиків. Адже сучасна людина звикла «діставати» світло одним натиском вимикача.
В6345 338.4(477) Л 17 Лазебник В. І. Європейський слід у становленні української промисловості. Кінець XIX – початок XXI століття : іст. нариси / В. І. Лазебник. – Київ: Мазур А. В., 2021. – 27 с. Цю книгу можна сміливо віднести до серії «Україна. Повернення своєї історії», яка відкриває приховану за радянських часів сторінку – діяльність європейських промислових інвестицій та підприємництва в Україні наприкінці ХIХ – на початку ХХ ст. Ця книга дозволить скорегувати та розширити сталі погляди на історію економічного розвитку України та надасть новий поштовх подальшим студіям із цієї тематики як в Україні, так і в країнах Європи. Дане видання задумано з метою популяризації в Україні ідеї збереження індустріальної спадщини: створення на базі промислових підприємств, що підлягають закриттю, мережі технічних музеїв з перспективою їх включення до Європейського маршруту індустріальної спадщини.
|