Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Нові надходження до відділу мистецтв


Шановні відвідувачі сайту!

Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу



березень 2022 року

Приходько

Б51642

75.071.1(477)

А 21

Авраменко О. Приходько : біографія / О. Авраменко ; Інститут проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України. – [Б. м.] : Вид-во Горобець, 2021. – 168 с.

Монографічне дослідження мистецтвознавиці Олесі Авраменко, присвячене життєвому і творчому шляху народного художника Івана Приходька, написане на підставі докладного аналізу творчого доробку і виставкових експозицій митця, низки інтерв`ю з ним та вивчення непростих життєвих колізій народного майстра. Творчість Івана Приходька розглянута в контексті політичних і соціальних змін у суспільстві протягом його творчості, а також у світлі побутування народних традицій у фольклорі та мистецтві.


Мистецька слава України

А45759

821.161.2

Б 48

Береза Р. Мистецька слава України : У пошуку євшан-зілля : есеї / Р. Береза. – Львів : Література та мистецтво, 2021. – 544 с.

У книзі в формі есе-розповідей зображено життя і творчість окремих персоналій, які відіграли помітну роль у процесі становлення та розвитку української думки, культури та мистецтва. Барвистими засобами художнього слова автор змальовує багато маловідомих фактів з життя видатних українських митців, кожен з яких зробив свій яскравий внесок у розквіт української та світової культури.

Книга буде корисною як для вузького кола спеціалістів, так і для широкого читацького загалу; для літераторів, культурологів та мистецтвознавців та для усіх тих, хто цікавиться вивченням історії України на прикладах життя і творчих звершень її визначних особистостей.


Поцілунок самотності

А45765

821.161.2

Г 67

Горак Р. Д. Поцілунок самотності : п`єси з життя укр. митців / Р. Д. Горак. – Львів : Література та мистецтво, 2021. – 648 с. : іл.

П`єси у великообсяговій і масштабній творчості відомого прозаїка, лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка та інших престижних літературних відзнак Романа Горака займають особливе місце. Більшість із них написані для камерної сцени і з успіхом ставилися на львівській сцені, переважно в Національному академічному українському драматичному театрі ім. Марії Заньковецької, деякі дістали міжнародне визнання на фестивалях і конкурсах за межами України.

Тут представлено основний авторський доробок у цьому жанрі, що стосується зокрема останнього дня життя Каменяра «Туга за сонцем», «Картка любові» – діалог першої Франкової любові Ольги Рошкевич із собою ж, але вже літнього віку в заміжжі пані Озаркевич. Подана драматична річ про хвору Франкову дружину Ольгу Хоружинську під назвою «Божевільна». Для великої сцени написано лібрето драматичної опери «Данило Галицький».

Окрему групу складають драми про долі відомих українських жінок: любов Марії Заньковецької, Соломії Крушельницької та Марка Вовчка, любовні історії Ірини Вільде, Ольги Кобилянської, оповідь про хист мистця пензля та слова Марії Башкирцевої, страдництва солістки А. Машкевич-Певної та письменниці Ольги Дучимінської та інше.

П`єси, написані львівським майстром, мають характер есеїстичного жанру, де чимало матеріалу, роздобутого дослідницьким шляхом, і про це читачі й глядачі довідуються чи й не вперше.


Більший за легенду

А45770

791.6(477)

Д 43

Дзюба I. М.Сергій Параджанов. Більший за легенду : біографія / І. М. Дзюба, М. Дзюба ; Нац. ун-т «Києво-Могилянська академія», Центр дослідж. історії та культ. східноєвроп. єврейства, Центр європейських гуманіт. дослідж. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2021. – 224 с. – (Постаті культури).

Книга Івана та Марти Дзюбів складається з текстів (мемуарні нариси, статті та інтерв`ю), які є своєрідними коментарями до життя і творчості Сергія Параджанова, одного з найвидатніших і найоригінальніших митців України та світу. Його образ складають міфи та міфологеми, переважно витворені самим Параджановим. Тексти авторів книги розширюють цей образ у найцікавіший спосіб – доповнюючи життєвими подробицями, сюжетами й концептуальними інтерпретаціями вчинків кіномитця, котрі однаковою мірою дотичні як до життя побутового, так і власне художнього. А ще ця книга дарує читачеві уявлення про те, як складався мистецький космос Параджанова, яким чином відбувся перехід від режисера, що працював з традиційними міфами комуністичної ідеології, до художника, що заговорив мовою національних міфологій в їхній авангардовій, напрочуд сучасній іпостасі.

Видання розраховане для людей, залюблених в культуру і її геніїв. Геніїв, що витворюють не тільки себе, а й світ, який формує людину і людство як субстанцію творчу, спрямовану у безмір історико-культурного часопростору.


Мирослав Скорик

А45752

7.071.1(477)

К 46

Кияновська Л. О. Мирослав Скорик : біографія / Л. О. Кияновська. – Харків : ЛА «Час читати», 2021. – 124 с.

Однією з найяскравіших особистостей української культури другої половини ХХ – перших десятиліть ХХІ ст. був композитор і музикант Мирослав Скорик (1938 – 2020). Його унікальний «життєвий проект» вмістив у себе так багато вершинних досягнень у різних сферах музичної культури, що видається дивовижним, як могла одна людина – навіть впродовж доволі тривалого часового відрізку понад півстоліття! – здійснити такий об`ємний творчий чин. Мабуть, одним з «ключів», яким можна відкрити таємницю його мистецьких звершень, була гуманістична спрямованість усіх помислів, потреба писати «для людей», а не для того, щоби показати і прославити себе.


Світова спадщина ЮНЕСКО в Україні

А45725

908(477)

М 18

Маленков Р. О. Світова спадщина ЮНЕСКО в Україні : путівник / Р. Маленков. – Київ : Комора, 2021. – 240 с.

Історія України бурхлива і насичена, а природа – справді унікальна, тож не дивно, що тут є багато привабливих і цікавих туристичних об`єктів. Але які з них варто побачити насамперед? За низкою чітких критеріїв ЮНЕСКО визначила 7 головних природних та культурних об`єктів України та включила їх у список Світової спадщини. Крім того, існує ще й список кандидатів на включення до списку Світової спадщини, який називають Попереднім списком ЮНЕСКО, в Україні таких об`єктів ще 17. Путівник Романа Маленкова, мандрівника і засновника краєзнавчого сайту «Україна Інкогніта», розповість про них усіх.


Історія мистецтв, архітектури та містобудування

В6303

72(477)

Н 31

Негай Г. А. Історія мистецтв, архітектури та містобудування. Архітектура України від давніх часів до ХХІ ст. : навч. посіб. / Г. А. Негай, О. Ю. Бєлявська, Н. С. Машовець. – Хмельницький : ХНУ, 2021. – 253 с.

Висвітлено архітектурно-будівельну діяльність на території сучасної України, від часів давньогрецької колонізації до кінця XX ст. Розглянуто характерні особливості та естетичні засади народного будівництва і вплив зарубіжної культури на становлення та розвиток української архітектури.

Для студентів, аспірантів, викладачів архітектурних спеціальностей, а також усіх, кого цікавить історія української архітектури.


Національний симпозіум монументальної кераміки

А45654

738.3(477)

Н 35

Національний симпозіум монументальної кераміки «Гіганти Незалежної України» : альбом-каталог / Укр. культ. фонд, М-во культ. та інформ. політики України, Нац. музей-заповідник укр. гончарства ; упоряд. О. Пошивайло. – Опішне : Укр. народознавство, 2021. – 144 с. : іл. – (Україна Гончарна ; вип. 7).

У фундаментальному науковому альбомі-каталозі подано статті відомих українських мистецтвознавців про художні пошуки й здобутки авторів гігантських скульптур, відомості про учасників симпозіуму, каталог, анотації творів, фотолітопис подій, прес-бібліографію та інші матеріали, важливі для осмислення унікального мистецького явища.

Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.

Для художників-керамістів, майстрів-гончарів, керамологів, мистецтвознавців, культурологів, етнологів, музеєзнавців, краєзнавців, викладачів і студентів мистецьких навчальних закладів, керівників художніх галерей і музеїв, кураторів виставок.


Микола Глущенко

А45753

7.071.1(477)

П 32

Пінчевська Б. М. Микола Глущенко : біографія / Б. М. Пінчевська. – Харків : ЛА «Час читати», 2021. – 128 с.

Микола Петрович Глущенко (1901 – 1977) – знаменитий український художник і радянський розвідник. Письменники захоплювалися його вмінням поєднати творчу працю з роллю професійного розвідника. Науковці-філологи вивчали листування живописця з видатними інтелектуалами його часу. Власники колекцій говорили про його твори на відомих аукціонах реалістичного живопису, на яких вартість картин Миколи Глущенка й нині невпинно зростає. Мистецтвознавці намагалися зрозуміти самі та пояснити іншим природу дивовижної гармонійності його творів. І всі, кожен по-своєму, мали підстави зачаровуватися тихою ніжністю його живопису – і природною, невимушеною, такою рідкісною в радянські часи особистою гідністю цієї людини.


Свята України в Національному музеї народної архітектури та побуту України

Б51643

793.22(477)

С 25

Свята України в Національному музеї народної архітектури та побуту України

У книзі подані статті про народні календарні свята й обряди річного циклу, етнографічні ярмарки, дні народних ремесел та пам’ятні дати в історії України, які проводилися в Музеї, починаючи з 1980-х років, розповідається про історію впровадження цих традицій, які поширилися згодом по всій Україні. Статті написані науковими співробітниками, які досліджували ці свята і проводили їх у Музеї. Кожна стаття науково інформативна, багато ілюстрована кольоровими фотографіями. Фотоілюстрації познайомлять молоде покоління читачів з казковим світом етнічної культури українців, а старших наведуть на спогади про минуще, незабутнє.

Видання розраховане на всіх, хто не байдужий до національної культури, до пізнання і збереження її духовних скарбів.


Традиційний стрій етнографічних груп українців Карпат

А45764

391(=161.2)

С 79

Стельмащук Г. Г. Традиційний стрій етнографічних груп українців Карпат : дослідження / Г. Г. Стельмащук ; Ін-т народознавства НАН України, Нац. акад. мистецтв України, Львів. нац. акад. мистецтв. – Львів : Апріорі, 2021. – 218 с.

Нова книга знаної дослідниці українського декоративного та образотворчого мистецтва, професорки Галини Стельмащук присвячена народному вбранню, яке носили українці етнографічних груп: бойки, лемки, гуцули, покутяни, буковинці у Карпатах. Багато у ньому спільних рис з вбранням, що побутувало на всіх теренах України, але у зв`язку з кліматичними, економічними, соціальними умовами, культурними зносинами з сусідніми державами упродовж століть у вбранні українців Карпат виробилися свої самобутні локальні риси, які вирізняються барвистістю, оздобленням, способом носіння і тим, що у святкові дні його можна побачити ще на носіях, особливо на Гуцульщині.

Книга буде цікавою науковцям, художникам, студентам, учням, туристам і всім, хто цікавиться історією, культурою і мистецтвом українського народу.


Сучасне мистецтво України періоду Незалежності

В6308

7(477)(084)

С 91

Сучасне мистецтво України періоду Незалежності^ 100 імен : альбом-каталог. – Київ : Мысль, 2008. – 640 с.

Альбом-каталог містить репродукції полотен кращих представників сучасного мистецтва. Інформація про митців подана українською, англійською та французькою мовами.

Книга буде цікава для мистецтвознавців, музейних співробітників, колекціонерів, студентів, шанувальників мистецтва і широкого кола читачів.



 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com