Пошук по сайту
Нові надходження до відділу мистецтв
Шановні відвідувачі сайту!
Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу
лютий 2024 року
А46638 7.071.1(477) Б 48 Береза Р. П. В акордах вічності і слави / Р. Береза. – Львів : Апріорі, 2023. – 408 с. : фот. – (Державна програма – 2024). У книзі в популярній формі подано біографічні дані, зображення життєвого та творчого шляху плеяди відомих митців України. Композитори, диригенти, музиканти-виконавці та майстри хореографії – усі вони постають перед читачем із збереженням історичних реалій їхнього життя, творчості та суспільно-громадської діяльності. Засобами художнього слова авторові вдалося зобразити кожну із постатей, як переконливу і значущу, чий внесок в національну культуру України став вагомим і яскравим. Книга зацікавить широке коло шанувальників українського мистецтва, а також стане корисною для культурологів та педагогів мистецької освіти, широкого загалу осіб, які прагнуть збагатити свої знання у царині рідної культури.
А46651 929(477) Б48 Береза Р. П. Духовна велич України / Р. П. Береза. – Львів : Апріорі, 2023. – 440 с. : фот. – (Державна програма – 2024). У книзі в популярній формі подано біографічні дані, опис життєвого і творчого шляху найвидатніших митців України. Письменники, співаки, артисти театру і кіно – усі вони власним життям і творчістю вагомо збагатили скарбницю як українського, так і світового мистецтва. Спираючись на цікаві біографічні факти, засобами художнього слова автор детально розкриває значущість кожної із постатей, імена яких навічно вписані в історію української і світової літератури та мистецтва. Книжка зацікавить широке коло шанувальників українського мистецтва і буде корисною для культурологів, педагогів мистецької освіти, усіх, хто прагне збагатити свої знання у царині рідної культури.
В6479 391(477) В19 Васіна З. О. Вбрання Київської Русі / З. Васіна. – Київ : Мистецтво, 2023. – 112 с. : іл. кольор. – (Державна програма – 2024). У цьому виданні представлено найяскравішу сторінку історії українського національного вбрання, а саме костюм доби Київської Русі. Авторка Зінаїда Васіна, членкиня НСХУ, художниця-етнограф, науковиця, дослідниця українського історичного вбрання, презентує реконструкції одягу цієї золотої доби історії України в усьому його розмаїтті. Вона не тільки подає опис вбрання всіх верств тогочасного суспільства, а й підкріплює його власним ілюстративним матеріалом. Таке всебічне унаочнення теми забезпечує найкраще візуальне сприйняття вбрання цього періоду всіма віковими категоріями нашого суспільства. Значна інформативність матеріалу може бути цікавою для поглиблення подальших наукових знань з історичного костюма для художників, модельєрів, ювелірів, у театральній та кіноіндустрії. Вбрання доби Київської Русі є невичерпним джерелом пізнання нашої історії, яка на всіх етапах її формування була в авангарді загальноєвропейських цивілізаційних здобутків. Ця багата і невичерпна тема має підняти освітній рівень у всіх верстах нашого суспільства, особливо серед молоді, всіляко стимулювати наукову й творчу її діяльність, допоможе захоплюватися і пишатися нашою багатою історичною спадщиною, поширювати її у світі.
В6475 7.071.1(477) В29 Венгринюк Х. Ловці світла: історії українських художників / Х. Венгринюк, Є. Завалій, М. Дупешко ; худож. Ю. Мархішуд. – Чернівці : Книги – ХХІ, 2023. – 40 с. : іл. кольор., фот. – (Державна програма – 2024). Видання для всієї родини, яке розповідає про життєвий шлях і творчість видатних українських художників, які жили і творили в різні періоди – від ХІХ століття і до сьогодення: Іллю Рєпіна, Архипа Куїнджі, Миколу Пимоненка, Миколу Івасюка, Олександра Мурашка, Георгія Нарбута, Олександра Богомазова, Михайла Бойчука, Казимира Малевича, Катерину Білокур, Никифора Криницького, Тетяну Яблонську, Аллу Горську, Марію Примаченко, Олександра Ройтбурда, Івана Марчука, Анатолія Криволапа, – а також демонструє деякі їхні картини із вказівкою, в яких саме українських музеях ті зберігаються. Книжка «Ловці світла: історії українських художників» занурює у світ мистецтва, знайомить із його течіями та виховує естетичне бачення.
В6476 726:271.2(477) Д44 Диво над Дніпром. Історія Андріївської церкви крізь призму реставрації 2009–2020 рр. / Н. Куковальська, В. Кириленко, В. Вячеслав Корнієнко ; упоряд. та наук. ред. В. Корнієнко. – Київ : Мистецтво, 2023. – 224 с. : іл. кольор., фот. – (Державна програма – 2024). Андріївська церква у Києві – це архітектурне диво над водами сивочолого Дніпра. Пам’ятка світового значення середини XVIII ст. побудована на місці, де, за переказами, апостол Андрій Первозваний поставив хрест і передрік виникнення великого християнського міста. У книзі за авторством науковців Національного заповідника «Софія Київська» розповідається про особливості першої комплексної одинадцятирічної реставрації унікальної пам’ятки. Тематично видання висвітлює три етапи проведення реставраційних робіт протягом 2009 – 2020 років. Перший розповідає про укріплення Андріївського пагорба, другий розкриває зміст реставрації екстер’єру святині, а третій, відповідно, – її інтер’єру, іконостаса та іншого церковного облаштування. Завдяки архівним та друкованим матеріалам, а також натурним дослідженням стало можливим відтворення первісного архітектурного задуму Ф. Б. Растреллі, відновлення живописного почерку іконописців та напрацювань майстрів декоративно-прикладного мистецтва. Відновлена перлина архітектури епохи бароко захоплює та дивує, долучає до відчуття краси й вічності. Видання стане в пригоді архітекторам, історикам, реставраторам, мистецтвознавцям, а також усім, хто цікавиться історією Києва та минувшиною України.
Б52093 398.341(477) Є30 Єгорушкіна К. В. Пічка / К. В. Єгорушкіна ; худож. Б. Бондар. – Київ : Портал, 2023. – 36 с. : іл. кольор. – (Державна програма – 2024). «Пічка» – пізнавальна дитяча історія про пічку, центральний об’єкт української традиційної хати. Зі сторінок цього видання дітки довідаються, яку роль відігравала піч в житті родини, які приказки, повір’я і традиції пов’язані з цим об’єктом, а також який вигляд мала пічка і пов’язані з нею родинні обряди. У традиційній українській хаті піч займала центральну позицію і виконувала чимало функцій. Її шанували й доглядали, у ній пекли хліб і на ній лікувалися. Навіть коли приходить війна і руйнує все, піч залишається – і довкола неї відроджується життя. «Пічка» Катерини Єгорушкіної створена для діток 4 - 7 років і вчить шанувати українські традиції й розуміти значення нашої культури. Це видання неодмінно захопить дошкільнят і зможе прищепити їм любов до рідної культури. А допоможуть у цьому діткам прекрасні ілюстрації Богдани Бондар.
Б52087 7.071.1(477) І-51 Імена України. 100 митців. ХХ століття / авт.-уклад. С. І. Побожій. – Суми : Університет. кн., 2023. – 244 с. : фот., іл. кольор. – (Державна програма – 2024). У книзі представлена творчість українських художників від часів Київської Русі до ХХІ ст., які залишили яскраву сторінку в історії українського образотворчого мистецтва. Ілюстрації дають уявлення про стилістику творів, їх тематичне і технічне розмаїття, а біографічні відомості розширюють наші знання про діяльність митців. Широка палітра висловлювань щодо творчості чи особистості художника показує неоднозначність їх сприйняття й інколи суперечить усталеній думці. Книга адресована мистецтвознавцям, культурологам, історикам і всім, хто цікавиться історією образотворчого мистецтва.
В6474 792.82 К43 Кирилова В. Балет. Перший пірует Стефанії / В. Кирилова ; худож. У. Решетуха. – Київ : Моя кн. полиця, 2023. – 176 с. : іл. кольор. – (Державна програма – 2024)/ З чого починається балет? Які асоціації викликає? Як готуються балерини до вистав? Розгорнувши цю книжку, ти пірнаєш за лаштунки балетного мистецтва, щоб разом зі Стефою пройти шлях до першого піруету на сцені. Дізнатися, як обирати та готувати пуанти, як українка долучилася до створення пачки, які українські композитори стали творцями світових вистав. Стефанія напевно знає, що хоче стати примою театрів, а для цього потрібно стільки всього опанувати. Батмани, па-де-де, фуете, адажіо, пліє – це лише маленька частинка знань. То як, підіймаємо завісу?
Б52062 821.161.2 Л87 Лущевська О. В. Оця Майя кіно знімала / О. В. Лущевська ; худ. О. Васіна. – Київ : Видавництво, 2023. – 64 с. : іл. кольор. – (Державна програма – 2024). «Оця Майя кіно знімала» – 64 сторінки цікавої історії про незвичайні пригоди маленької режисерки, акторки і фотографині з Києва. Через антисемітські погроми Майя разом зі своїми батьками змушена залишити рідний дім. Попереду на них чекає Америка, а там – невідомість. Але Майї допомагає її щедра уява і хвацьке вміння помічати оригінальне у буденному. А ще у Майї є нафантазована подруга-кицька, яка веде її до мрії – знімкувати людей і тварин, а згодом і привідкриє справу її життя – кінорежисуру. Це книжка про те, що фантазія допомагає долати труднощі. І що найзаповітніші мрії стають реальностями, якщо докладати зусиль. І ще про те, що людина здатна на все, чого бажає її серце. Фентезійні ілюстрації Олени Васіної відтворюють екстраординарну й оригінальну атмосферу фантазії Майї Дерен. Це ще й перша художня спроба розповісти про дитинство Майї та про те, який шлях їй довелося пройти, щоб жити красиве життя, і щоб Американський кіноінститут заснував премію імені Майї Дерен. «Оця Майя кіно знімала» є прямим продовженням двотомника «Це зробила вона» і другою книжкою-історією проєкту «Дівчата можуть усе» про видатних українок.
В6478 398.3(477) М80 Морозенко М. М. Наші звичаї і традиції / М. М. Морозенко. – Київ : ІРІО, 2023. – 208 с. : іл. кольор. – (Державна програма – 2024). Чи відомі тобі наші звичаї, традиції? Авжеж, ти даси ствердну відповідь. Хоча, без образ, це буде не зовсім правдою. Так, безперечно, ти знаєш чимало наших традицій, упродовж року відзначаєш святковий календар, не порушуючи звичаїв свого роду. Але... традиції, про які нагадуємо тобі в цій книжці, наприклад пострижини, досвітки, ворожіння та ін. – це наші неймовірно цікаві та барвисті обрядодійства. І хоча ми деякі з них не так глибоко знаємо, але цікавитись і розуміти варто. Цікаво ж знати, якими були ми, якими є в сьогоденні та будемо у майбутньому. Знаючи це, ми краще розумітимемо одне одного та самих себе. Задля цього й написана ця книжка. Для дітей молодшого і середнього шкільного віку.
Б52056 903`1(477) П12 Павленко М. С. Василина та трипільський слід / М. С. Павленко ; худож. О. Музиченко. – Київ : Портал, 2023. – 72 с. : іл. кольор. – (Державна програма – 2024). Тисячі років тому на теперішніх українських землях жили загадкові трипільці. Нині ж ми складаємо уявлення про цю давню культуру буквально по черепках, знайдених на розкопках. Кішка Василина добре на цьому всьому знається, бо живе в Музеї трипільської культури. Вона розповість, якими ж були ті трипільці та як їх вивчають сучасні науковці і науковиці. А ще покаже цікаві експонати. Щоправда, серед них є один дуже страшний!
Б52057 745(477) П76 Марія Примаченко. Строката доля : мемор. зб. / Нац. музей нар. архітектури та побуту України, Міжнар. ін-т українознавч. студій ; упоряд.: О. Старак-Повякель, А. Сєриков. – Київ : ВД журн. «Пам`ятки України», 2023. – 432 с. : іл. кольор. – (Державна програма – 2024). Життя й творчість Марії Примаченко (1909 – 1997) – строкатий вир сонячних і підземних барв, таїну яких розгадує кожне нове покоління XX і наступних століть. Наївний стиль придався народній художниці не лише для малювання розцяцькованих рослин і звірів, а й для творення глибоких алегорій. Інколи яскрава дитинна маска твору приховує жаскі образи минулого: чорна мавпа анімалізує сталінські репресії, лісова птаха – матір-одиначку в повоєнні роки, а сумний розкрилений кінь – чекання коханої людини з війни. Ця книга наближує і тернисту долю українського генія, і воєнну сучасність мистецького спадку та улюблених онуків Марії Примаченко, і перлини з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України, які публікуються вперше. Видання розраховане на широке коло читачів.
А46639 730(477) П89 Пустиннікова І. С. Пінзель. Фантазія на тему біографії / І. С. Пустиннікова. – Харків : Бібколектор, 2023. – 128 с. : фот. – (Державна програма – 2024). Йоганн Георг Пінзель – найвидатніший скульптор епохи рококо на українських теренах. Більшість його художнього спадку знищено в радянські часи, та навіть те, що дійшло до нас, вражає. Зокрема, скульптури, що прикрашають найгарнішу українську ратушу в Бучачі на Тернопільщині та собор Святого Юра у Львові. Самобутній експресивний стиль Пінзеля набагато випередив розвиток тогочасного мистецтва та став світовою сенсацією у ХХ столітті. Тим часом біографія майстра – суцільна загадка. Невідомо, коли він народився і де саме, яким було його справжнє прізвище, і в кого він навчався ремесла, чому прибув у тогочасну Річ Посполиту. Навіть дата смерті – це припущення істориків та мистецтвознавців. Проте життя геніального митця невіддільне від його творінь. І ця книжка – спроба розповісти про нього, читаючи ним створене.
А46641 7.04(477) С 79 Степовик Д. В. Пресвята Діва Марія в українському мистецтві / Д. В. Степовик ; НАН України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Київ : ВД журн. «Пам`ятки України», 2023. – 432 с. : іл. кольор. – (Державна програма – 2024) (Бібліотека жуpналу «Пам`ятки України» ; кн. 157). Наприкінці Х століття розпочинається одна з найцікавіших і найоригінальніших мистецьких історій уславлення пресвятої Діви Марії (Маріології) у світовому мистецтві, яку дотепер, понад тисячу років творять українські автори. Сакральне мистецтво – постійний предмет досліджень і публікацій професора Дмитра Степовика, який є журналістом за першою освітою й тричі доктором – мистецтвознавства, філософії та богословських наук, а також членом-кореспондентом Національної академії наук. Він визнаний чільний фахівець з іконотворчості, монументального малярства, станкової та книжкової графіки. Його нова книга – глибоко особистісний, почасти полемічний, аналіз розвитку української Маріології у контексті різноманітних впливів релігійних і мистецьких течій Сходу і Заходу.
В6466 75(477) Т58 Топська Н. Геній світла. Архип Куїнджі / Н. Топська. – Київ : «Альфа», 2023. – 64 с. : кольор. іл. – (Державна програма – 2024). Книга розповідає про видатного художника Архипа Куїнджі, життя якого було не менш дивовижним, ніж його полотна, що начебто світяться зсередини. Творець своєї долі, сам-один у творчості – ці слова саме про Куїнджі, справжнього генія світла. Найбільшу славу митцю принесли ліричні українські пейзажі, що й через століття не втратили своєї вражаючої притягальної сили. Видання адресоване дітям середнього та старшого шкільного віку, а також усім, хто кохається в мистецтві.
В6477 792.83(477) Т92 Туягіна Н. Мирослав Вантух і ансамбль Вірського. Національна легенда українського танцю / Н. Туягіна. – Київ : Мазур Андрій Володимирович, 2023. – 96 с. : фот. – (Державна програма – 2024). 22 серпня 2021 року у рамках святкування 30-річчя Незалежності України, сім найвизначніших та всесвітньо визнаних українців отримали з рук Президента України високу нагороду – знак «Національна легенда України». Один з нагороджених – Мирослав Вантух, керівник одного з найвідоміших танцювальних ансамблів світу. Більш ніж 40 років Мирослав Михайлович стоїть у керма Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України імені Павла Вірського, з яким проїхав більше 80 країн світу. Книга «Мирослав Вантух і ансамбль Вірського. Національна легенда українського танцю» дозволяє читачам зазирнути за лаштунки сцени та побачити титанічну працю на шляху до успіху.
Б52084 741.5(477) У45 Українець О. В. Коротка історія української літератури : мальопис / О. В. Українець ; худож.: Ю. Вус, І. Кипібіда. – Київ : Видавництво, 2023. – 80 с. : іл. – (Державна програма – 2024) (Серія «мальописів»). За тисячу років свого існування українська література зібрала великий бестіарій різних жанрів і форм. Існує багато способів говорити про неї, та жодного, який дозволив би викласти все потрібне на лічених десятках сторінок. На щастя, існує маса літературознавчих видань, які дозволяють собі не бути стислими. Ця книжка – спроба протилежного, екстракт, концентрат, есенція. Не розповідь, а запрошення у галерею сотень текстів з різних епох, які чекають на сучасне прочитання і звитяжців, які розшифрують усе, що ми заклали в ілюстрації.
А46640 784.1(477) Я97 Леопольд Ященко і його славетний хор «Гомін» – велична епоха відродження традицій національного співу : зб. спогадів і матеріалів / Міжнар. ін-т українознавч. студій ; упоряд.: Л. Орел, А. Сєриков. – Київ : Міжнар. ін-т українознавч. студій, 2023. – 512 с. : фот. – (Державна програма – 2024). Леопольд Ященко (1928 – 2016) – Українець з великої літери, видатний культурний і громадський діяч, шістдесятник, музикознавець, фольклорист, композитор, засновник і багаторічний керівник етнографічного хору «Гомін», лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. За відшукування, збереження та популяризацію творів традиційної пісенної культури України Леопольда Ященка звинувачували у «буржуазному націоналізмі», звільнили з посади старшого наукового співробітника Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії імені Максима Рильського АН УРСР, виключили зі Спілки композиторів України. Рятували українська народна пісня і хор «Гомін».
|