Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Нові надходження до читального залу гуманітарного профілю


Шановні відвідувачі сайту!

Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу



лютий 2021 року

Хімія

В6121

54

Г65

Гонік Л. Хімія / Л. Гонік, К. Кріддл ; пер. з англ. С. Попадюк. – Київ : Рідна мова, 2020. – 256 с. : іл. – (Наука в коміксах) (Державна програма – 2020).

Хімія – це наука про таємне, про невидиме, про приховане. Не дивно, що розкривали її секрети упродовж віків. Та це було того варте! Саме завдяки хімії з`явилася цивілізація; саме, зрозумівши основи цієї всемогутньої науки, люди навчилися переробляти та зберігати продукти харчування, переганяти нафту, виготовляти будівельні матеріали, пластмаси, добрива, тканини, синтезувати ліки. У цій книжці з кумедними малюнками читач дізнається про історію хімії, ознайомиться з атомною теорією речовини та з найважливішими темами фізичної й органічної хімії, біохімії, хімії навколишнього середовища, електрохімії. Ще ніколи про такі складні поняття не говорили так коротко, доступно й невимушено.


Фізика

В6122

53

Г65

Гонік Л. Фізика / Л. Гонік, А. Гафман ; пер. з англ. Н. Білоножко. – Київ : Рідна мова, 2020. – 212 с. : іл. – (Наука в коміксах) (Державна програма – 2020).

Щоб почати говорити мовою формул, як Фейнман і Ландау, потрібно вивчити основи. Ця книжка в захопливій формі знайомить з основними фізичними явищами і законами. Арістотель і Галілей, Ньютон і Максвелл, Ейнштейн і Фейнман – визнані генії людства, які зробили величезний внесок у розвиток фізики, і в цьому посібнику пояснюється, в чому він полягає. Тут порушено широкий спектр тем: механіка, електрика, теорія відносності, квантова електродинаміка. Доступність і оригінальний науковий рівень викладу гарантує успіх у вивченні однієї з найцікавіших дисциплін, тісно пов`язаної з різноманітними галузями, і передусім з технікою.


Заборонений

А44965

821.161.2

Д 43

Дзюба С. Заборонений: Історія життя і боротьби Василя Стуса / С. Дзюба, А. Кірсанов. – Харків : Ранок : Фабула, 2020. – 176 с. – (Державна програма – 2020).

Колишній аспірантці, яка працювала над дисертацією про життя і творчість видатного поета Василя Стуса, а нині за волею обставин стала медсестрою, запропонували доглядати помираючу від важкої хвороби жінку. Як виявилося важкохвора у минулому була полковником КДБ і багато разів зустрічалася зі Стусом, особливо в останні дні його життя. У романі надзвичайно насичено змальовано життя поета на його рідній Донеччині, в оточенні друзів, педагогів і літераторів, і в концтаборі – де утримували в`язнів совісті, ставлячи їм у провину їхні переконання. Чимало уваги приділено у романі й долі останньої рукописної збірки поета.


Ман чжу. Китай для допитливих

Б51166

908(510)

К17

Калюта І. Ман чжу. Китай для допитливих / І. Калюта ; пер. з пол. Б. Антоняк ; худож. Я. Амброжевський. – Львів : Урбіно, 2019. – 224 с. : іл. – (Для допитливих) (Державна програма – 2020).

Чому Китай називають Центральною державою? Чому Новий рік у Китаї – це Свято весни, яке чомусь відзначають узимку? Навіщо імператору ціла армія глиняних солдатів? І чи справді майстри бойових мистецтв могли проникати крізь стіни? Про це і не тільки можна довідатися із цієї книжки – своєрідного путівника Китаєм. Прочитавши її, ви неодмінно захочете ближче познайомитися з культурою та звичаями цієї дивовижної країни.


Микола Бажан

А44959

821.161.2.09

К61

Коломієць Р. Г. Микола Бажан / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2019. – 120 с. – (Державна програма – 2020) (Знамениті українці).

Літературна діяльність Миколи Бажана (1904 – 1983) охоплює понад шість десятиліть. В?історію української культури він увійшов як видатний поет, перекладач, громадський діяч і вчений, організатор і видавець багатьох універсальних видань, серед яких, наприклад, Українська Енциклопедія, яка довгий час носила його ім`я. Можна сказати, що він був обласканий владою, свідчення тому – нагороди та посади, які він обіймав. Але передусім Бажан був відомий у світі як тонкий лірик та майстер поетичного перекладу. Перекладав він і грузинських поетів (Руставелі, Гурамішвілі), і узбецьких (А.?Навої), і бенгальських (Р.?Тагор), і російських (Пушкін, Маяковський), а ще поетів Білорусії (Я.?Купала, М.?Танк), Польщі (Міцкевич, Словацький, Норвід, Івашкевич), в останні роки його приваблювала класична німецька поезія? – Гете, Гельдерлін, Р.-М.?Рільке. Переклад Бажаном «Витязя в тигровій шкурі» Руставелі в Грузії вважають найдосконалішим у слов`янських літературах.


Вінстон Черчилль

Б51149

32(410)

К72

Костюченко І. Вінстон Черчилль / І. Костюченко. – Київ : Агенція «ІРІО», 2020. – 136 с. : іл. – (Державна програма – 2020) (Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей).

Серія «Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей» – це унікальний проєкт, який сприяє якісному дозвіллю батьків і дітей. Книжки серії написано в захопливій і доступній формі, що робить процес читання улюбленим і корисним дозвіллям. Діти поринають у неймовірні пригоди персонажів та відкривають для себе життя головних героїв – видатних особистостей в історії людства. Біографія Вінстона Черчилля знайомить з політиком, який змінив ХХ століття. Цим політиком можна захоплюватися чи обурюватися. Тільки одне неможливо – зневажати та заперечувати його вплив на ХХ століття і навіть на сьогодення всього світу. Хто він? З якої родини? Чому він був саме таким? Як він опинився у потрібному місці у потрібний час – і дійсно врятував свою країну, яку називав «Островом», саме так, з великої літери «о»? Чому ніколи не гнувся під тиском обставин? Як у ньому втілився той самий «британський дух» – впертий та авантюрний? Ця книжка дасть певне уявлення про це. А ще вона навчить не боятися «бути не таким, як усі».


Ліна Костенко

А44958

821.161.2.09

К88

Кудрін О. В. Ліна Костенко / О. В. Кудрін . – Харків : Фоліо, 2020. – 120 с. – (Знамениті українці) (Державна програма – 2020).

Ліна Костенко (1930 р. н.) – видатна українська письменниця, лауреат багатьох премій і відзнак, представник покоління «шістдесятників». Здолавши усі труднощі й заборони, її твори знайшли шлях до свого читача, назавжди оселилися у його серці і стали класикою української літератури. Попри те, що поезії та проза Ліни Костенко перекладені багатьма мовами і відомі далеко за межами України, про саму письменницю відомо небагато, адже вона надає перевагу більш усамітненому способу життя. Ця книжка – спроба глибше пізнати поетесу як дитину, студентку, дружину і маму, громадянина і патріота своєї країни, просто Людину зі своїми думками, хвилюванням, радощами і болем. Це – спроба осягнути її шлях, щоб краще зрозуміти глибоку суть шедеврів, створених Ліною Костенко.


Володимир Мономах

А44960

94(477)

Р56

Ричка В. М. Володимир Мономах / В. М. Ричка. – Харків : Фоліо, 2019. – 120 с. : іл. – (Знамениті українці) (Державна програма – 2020).

Володимир Мономах (1053 – 1125 рр.) – знакова постать українського середньовіччя. Онук Ярослава Мудрого та візантійського імператора Константина IХ Мономаха ще задовго до сходження на київський престол зажив слави боронителя Руської землі, завдаючи нищівних ударів половецьким ордам, а ставши великим князем, поклав край їхнім руйнівним набігам. Його талант миротворця і державника повною мірою проявився після утвердження на київському престолі: владнання міжкнязівських чвар зумовило об`єднання навколо Києва більшості розпорошених руських земель. Однак не ці діяння стали визначальними для привласнення імені Володимира Мономаха мнимими спадкоємцями києворуської спадщини.


Волт Дісней

Б51150

791(73)

С32

Сердюк М. Волт Дісней / М. Сердюк. – Київ : Агенція «ІРІО», 2020. – 112 с. : іл. – (Державна програма – 2020) (Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей).

Серія «Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей» – це унікальний проєкт, який сприяє якісному дозвіллю батьків і дітей. Книжки серії написано в захопливій і доступній формі, що робить процес читання улюбленим і корисним дозвіллям. Діти поринають у неймовірні пригоди персонажів та відкривають для себе життя головних героїв – видатних особистостей в історії людства. Волт Дісней мріяв стати художником, про парк розваг та велику родину. На нього чекатиме чимало випробувань. Він подолає знущання батька та бідність. У шістнадцять років піде добровольцем на війну. Втратить роботу, бізнес та права на анімаційного героя. Проте одного дня всі його мрії здійсняться. У Волтера буде все, що потрібно для щастя – велика родина, улюблена справа, надійний друг та мільйони на рахунку. Завдяки цій книжці можна навчитися вірити у себе і свою мрію, не боятися труднощів та впевнено йти до мети, якою б фантастичною вона не була.


Бути собою. 10 гаджетів для щастя

Б51155

316.6

Т 19

Тараріна О. Бути собою. 10 гаджетів для щастя / О. Тараріна. – Київ : ІРІО, 2020. – 150 с. – (Державна програма – 2020).

Книга Олени Тараріної «Бути собою. 10 ґаджетів для щастя» призначена для підлітків та їхніх батьків, для тих, хто збився зі шляху, і тих, хто знає, чого прагне, для тих, хто шукає розуміння і тих, чиє серце відкрите світові. Доступно й захопливо авторка розповідає про складні речі: співчуття і черствість, правдивість і брехню, радість за чужі успіхи і заздрість, повагу, довіру, підтримку.

Для визначення етичних опозицій застосовується форма ґаджетів, дуже близька тінейджерам. Основні засади кожного гаджета проілюстровані історією з життя підлітка. Авторка подає цінну наукову і практичну інформацію, скеровуючи читачів до самостійного прийняття рішень. Людське життя розглядається психологом як одна з ланок світобудови, а будь-яка дія людини – як шлях по висхідній чи низхідній. Ця книжка для людей мислячих, що прагнуть досягнути гармонійних взаємин із оточуючими і готові вийти на новий рівень – рівень діалогу із Всесвітом.


Світ навколо нас. Як працює твоє тіло

В6120

611

Т21

Тарновська Т. Світ навколо нас. Як працює твоє тіло : фотоенциклопедія / Т. Тарновська. – Київ : КРИСТАЛ БУК, 2020. – 48 с. : іл. – (Державна програма – 2020) (Світ навколо нас. Фотоенциклопедія).

Книжка відкриває таємниці людського тіла й дає відповіді на запитання, які ще пів століття тому заводили вчених у глухий кут. Чому з`являються веснянки й через що ми гикаємо? Навіщо нам апендикс і звідки береться піт? Що являє собою ДНК і яку роль відводять стовбуровим клітинам? У книжці просто й доступно описано складні процеси, що відбуваються в організмі, доповнюючи тексти зрозумілими схемами та яскравими світлинами. Цікаві факти, які дбайливо зібрано в цьому виданні, зроблять читання ще більш захопливим.


Королівство мови

Б51162

811.161.2

Ч-90

Чумарна М. І Королівство мови / М. І. Чумарна. – Львів : Апріорі, 2018. – 124 с. – (Державна програма – 2020).

Роздуми про духовну природу Мови, цікаві факти про виникнення писемності, особливості української мови в суцвітті світових мов, вірші, розвивальні ігри, казки, прислів`я і притчі про силу слова у нашому повсякденному житті, – така багата і розмаїта за змістом нова книга Марії Чумарної. В ній кожен знайде свою золоту зернинку істини.


Б51147

159.9

Б 87

Бреніф`є О. Що таке свобода? : дослідження / О. Бреніф`є ; худож. Ф. Ребена. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2019. – 96 с. : іл. – (Державна програма – 2020) (Мистецтво мислити).

Усі прагнуть свободи, але не кожен до кінця розуміє, що це таке. Книжка французького філософа-практика Оскара Бреніф`є допоможе батькам і дітям поговорити про свободу й обмеження так, щоб кожен почувався вільним у своєму виборі. Оскар Бреніф`є – революціонер у галузі освіти, який пропонує дорослим не давати дітям готові відповіді, а змалечку розвивати в них здатність думати, аналізувати та знаходити відповіді самостійно. У його книжках багато запитань – вони спонукають відмовитися від шаблонних відповідей, дозволяють бачити різноманіття світу, не боятися думати інакше. Влучні запитання не лише розвивають мислення, а й учать чути інших, допомагають батькам і дітям порозумітися.

У книжках серії «Мистецтво мислити» до кожного запитання автор пропонує не одну, а кілька відповідей. Деякі очевидні, деякі загадкові, деякі дивні, а деякі просто спантеличують. І кожна породжує нові запитання, адже роздуми – це шлях без кінця.


Б51146

159.9

Б 87

Бреніф`є О Що таке взаємини? : дослідження / О. Бреніф`є ; худож. Ф. Беналья. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2019. – 96 с. : іл. – (Державна програма – 2020) (Мистецтво мислити).

Світ людських взаємин складний і неоднозначний. Відчути своє місце в ньому допоможуть запитання з книжки «Що таке взаємини?». Оскар Бреніф`є – революціонер у галузі освіти, який пропонує дорослим не давати дітям готові відповіді, а змалечку розвивати в них здатність думати, аналізувати та знаходити відповіді самостійно. У його книжках багато запитань – вони спонукають відмовитися від шаблонних відповідей, дозволяють бачити різноманіття світу, не боятися думати інакше. Влучні запитання не лише розвивають мислення, а й учать чути інших, допомагають батькам і дітям порозумітися. У книжках серії «Мистецтво мислити» до кожного запитання автор пропонує не одну, а кілька відповідей. Деякі очевидні, деякі загадкові, деякі дивні, а деякі просто спантеличують. І кожна породжує нові запитання, адже роздуми – це шлях без кінця.


Б51143

159.922.1

В 54

Вітте К. Посібник з виживання для дівчат: про тіло, школу, кохання й інші труднощі підліткового віку : посібник / К. Вітте ; пер. Н. Сліпенко. – Київ : Книголав, 2020. – 256 с. : іл. – (Державна програма – 2020) (Дитяча полиця).

Підлітковий вік – що може бути гірше? Треба зрозуміти, чим хочеш займатися, порозумітися з батьками, не розсваритися з друзями, знайомитися з новими людьми, бути активною у соцмережах, знайти кохання, встигати вчитися у школі і найголовніше – прийняти себе. На жаль, ця книга не допоможе впоратися з усіма проблемами підліткового віку, але завдяки кумедним і щирим малюнкам про життя Кростін та розповідям її авторки, 20-річної Крістіни де Вітте, про своє підліткування, ви дізнаєтеся, як постояти за себе, як порозумітися зі своїм тілом, як знайти власний стиль, як їсти смачну і нешкідливу їжу, розібратися з тролями й булерами, пережити розставання з коханою людиною і – нарешті – полюбити себе.


А44954-1

821.161.2

В 61

Вовк І. На щиті : спогади родин загиблих воїнів. Т. 1 : Іловайськ / І. Вовк. – Харків : Фоліо, 2020. – 476 с. : фото – (Хроніка) (Державна програма – 2020).

Перша частина тритомника «На щиті» відтворює в оповідях становлення українського війська в умовах ворожого вторгнення й сепаратистського руху. Імена перших загиблих під «Градами», у літаку чи у гелікоптері, «на броні» чи «на розтяжках», на кургані Савур-могила, в Луганському аеропорту чи в підступному «зеленому коридорі» Іловайська вже належать новітній історії. Спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці й роки російсько-української війни, зібрані й художньо адаптовані, – це потреба людської пам`яті, пам`яті серця про незабутніх. Це непроминальний біль живих, їхня туга за втраченим, а також нагадування людям цивільним, хто заплатив найдорожчу ціну за їхній спокій і добробут.


А44954-2

821.161.2

В 61

Вовк І. На щиті : спогади родин загиблих воїнів. Т. 2 : Донецький аеропорт / І. Вовк. – Харків : Фоліо, 2020 – 572 с. : фото. – (Хроніка) (Державна програма – 2020).

Друга книга тритомника – про загиблих у «котлі» Цвітних Пісків (цей епізод війни чомусь лишився непоміченим), про розстріляну Луганщину під містом промовистого імені – Щастя, про донецький форпост – ДАП, що у свідомості громадян постає «символом», за який полягли герої-кіборги, полонені й розстріляні після тортур. Спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці й роки російсько-української війни, зібрані й художньо адаптовані, – це потреба людської пам`яті, пам`яті серця про незабутніх. Це непроминальний біль живих, їхня туга за втраченим, а також нагадування людям цивільним, хто заплатив найдорожчу ціну за їхній спокій і добробут.


А44954-3

821.161.2

В 61

Вовк І. . На щиті : спогади родин загиблих воїнів. Т. 3 : Дебальцеве / І. Вовк. – Харків : Фоліо, 2020 – 605 с. : фото. – (Хроніка) (Державна програма – 2020).

Третя книга тритомника – оповіді про оборонців Дебальцевого, загиблих спекотного літа 2014-го і у найтяжчі зимові місяці 2015-го; про непохитних вояків Світлодарської дуги, про героїв Авдіївки, Зайцевого й Мар`їнки, що пролили свою кров на точках «нуль». Вояки оживають у спогадах матерів і батьків, братів і сестер, дружин і дітей, щоб ми не змарнували історичного шансу незалежності. Спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці й роки російсько-української війни, зібрані й художньо адаптовані, – це потреба людської пам’яті, пам’яті серця про незабутніх. Це непроминальний біль живих, їхня туга за втраченим, а також нагадування людям цивільним, хто заплатив найдорожчу ціну за їхній спокій і добробут.


Б51144

811`01

Е16

Еверетт Д. Походження мови. Як ми навчилися говорити : дослідження / Д. Еверетт ; пер. з англ. Г. Шпака. – Київ : Наш формат, 2019. – 344 с. – (Державна програма – 2020).

У всіх мов світу є бодай кілька спільних елементів, наприклад, назви речей або подій, способи поєднання звуків і слів. Утім мови мають між собою більше відмінного, ніж схожого, стверджує автор цієї книжки. Вони поступово розвинулися з окремих культур, одночасно об`єднуючи людей у тісні спільноти та пристосовуючись до їхніх потреб. Коли людина навчилася говорити? Якою була перша людська мова? Як розвивалися мови світу?


Б51145

524

Ч-42

Чем Х. Гадки не маємо. Подорож невідомим Всесвітом : дослідження / Х. Чем, Д. Вайтсон ; пер. з англ. О. Асташова. – Київ : Наш формат, 2019. – 352 с. – (Державна програма – 2020).

Історія науки — це історія безперервних революцій, які щоразу відкривають нам очі на довколишній світ. Чи зародилося б розумне життя, якби не вимерли динозаври? Чи існують інші виміри? Із чого складається 95% Всесвіту? Ви не знайдете в цій книжці точних відповідей на ці запитання. Навіть більше – ви не знайдете їх ніде. Але те, що ми досі не знаємо багатьох фундаментальних істин, означає, що попереду нас чекають неймовірні відкриття. Ця дотепна книжка проведе крізь ще не розкриті таємниці фізики, космології та астрономії. Вона покаже, як мало ми знаємо про наш Всесвіт, і водночас допоможе трохи краще зрозуміти, як усе влаштовано.


Б51148

355.3/.4(477)

Ш70

Шлях українського воїна : наук.- попул. вид. / авт.- уклад. Р. О. Поташнікова. – Київ : Балтія-Друк, 2020. – 112 с. : фото. – (Державна програма – 2020).

Книжка про українську армію. Армію, яку створювали наші предки, починаючи від походів князів Олега і Святослава. Армію, слава якої гриміла від часів Війська Запорозького до партизанів Повстанської армії. Це нащадки тих воїнів стали на захист Вітчизни у 2014 році і до сьогодні несуть варту в рядах об`єднаних сил. Юні читачі довідаються про структуру і завдання сучасної армії, нове озброєння і оснащення Збройних сил України, про те, що маємо зробити для розбудови нашої армії згідно зі стандартами НАТО – кращих армій світу, що стоять на сторожі миру у своїх державах.


Ейнштейн. Життя і всесвіт генія : біографія

Б51088

929

А36

Айзексон В. Ейнштейн. Життя і всесвіт генія : біографія / В. Айзексон ; пер. з англ. М. Климчука. – 2-ге вид. – Київ : НАШ ФОРМАТ, 2020. – 528 с. – (Державна програма – 2020).

Атмосфера початку XX століття була наелектризована бунтарським духом новизни: Пікасо, Джойс, Фрейд. До цієї когорти, яка зламала традиційні уявлення, входить і Альберт Ейнштейн – геній, що перевернув наше розуміння фізики. Ця інтелектуальна одіссея почалася 1895 року, коли шістнадцятирічний Альберт поставив собі питання: що ми побачимо, якщо летітимемо поруч із променем світла. А вже через 20 років створив одну з найкрасивіших теорій в історії науки – загальну теорію відносності – та вивів найвідоміше рівняння Е = mс 2. Цю докладну біографію написано після відкриття всіх архівів Ейнштейна. Автор аналізує науковий шлях й особисте життя фізика і показує, як творчість, нонконформізм, свобода та безмежне захоплення наукою переплелися в цій особистості.


Скажи мені українською

Б51103

811.161.1`3

Б48

Береза Т. А. Скажи мені українською : фразеологіч. слов. / Т. А. Береза. – Львів : Апріорі, 2019. – 456 с. – (Державна програма – 2020).

Українсько-російський словник правдивої мови «Скажи мені українською» має на меті повернути розуміння величі й краси української мови, а також покращити загальний рівень володіння українською мовою в побуті та діловому спілкуванні. Формат словника наочно показує відмінності між правдивою українською мовою й штучними запозиченнями з мови російської. Словник є черговою авторською спробою наголосити на винятковій важливості вжитку питомих українських слів і висловів на противагу калькованим та запозиченим, головно росіянізмам. Ця нагальна потреба зумовлена тотальним засміченням рідної мови самими ж її носіями.


Батьки в шоці

А44860

37.018.1

Б88

Бронсон П. Батьки в шоці : новий погляд на виховання : дослідження / П. Бронсон, Е. Меррімен ; пер.з англ. І. Семенюк. – Харків : Ранок, 2019. – 400 с. – (Державна програма – 2020).

Як ви виховуєте свою дитину? Читаєте спеціальну літературу, слухаєтеся власних батьків, радитеся з сусідами? А може, покладаєтесь на інтуїцію й життєвий досвід? А раптом вам скажуть, що всі звичні уявлення про виховання хибні? По Бронсон та Ешлі Меррімен написали саме про це – про стереотипні принципи виховання, що насправді не дають очікуваного ефекту. Вони говорять про похвалу, обман і складний підлітковий вік. А також про те, чи потрібно розмовляти з немовлятами і що робити, якщо під час сімейного обіду почалася сварка. Спираючись на численні дослідження, автори спробували відповісти на найпоширеніші питання та зосередитися на типових ситуаціях, з якими стикається більшість батьків.


Теорія всього

Б51106

524.8

Г59

Гокінґ С. Теорія всього : дослідження / С. Гокінґ ; пер. з англ. Я. Лебеденка. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 160 с. – (Державна програма – 2020).

Все – це те, що нас оточує. Те, частиною чого ми є. Час та простір, небесні світила й галактичні провалля. Це – все. Та як воно з`явилося? Як все почалося? І чим все закінчиться? Стівен Гокінґ досліджує глибокі питання та знаходить іще глибші відповіді. Пошук первісних чорних дір та модель гарячого Великого вибуху, квантова гравітація і стріли часу, граничні умови Всесвіту й моделі Фрідмана. Книга розкриває уявлення про Всесвіт від постулату про те, що Земля має форму кулі, до теорії про розширення Всесвіту, заснованої на найсучасніших дослідженнях. Сім лекцій, що охоплюють широкий діапазон тем, – це справжній тріумф людського розуму. Гокінґ наблизився до таємниці самої суті творіння. І зміг зазирнути ще далі – до чорного позавимірного серця Всесвіту…


Як бути класним татом

А44853

159.92

Г61

Головін В. Як бути класним татом. Історії та досвід відомих батьків : нариси / В. Головін. – Київ : Брайт Букс, 2019. – 280 с. : фото. – (Державна програма – 2020).

Книжка ламає стереотип «справжні батьки вимирають як вид». Її герої – відомі продюсери, підприємці, журналісти, лікарі, священики, вчені, програмісти, усі ті, для кого батьківство є свідомим вибором, а діти – джерелом натхнення. Вони відверто розповідають, чого їх навчив їхній батько й чого вони хочуть навчити своїх дітей. Діляться секретами виховання та ідеями про те, як бути татом, з яким тепло, надійно й весело. Розмірковують про цілі, цінності та сенс батьківства.


Козацька Україна

А44861

94(477)

Г 95

Гуржій О. І. Козацька Україна. Боротьба за державу (XVI- XVII ст.) : дослідження / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. – Київ : Арій, 2020. – 368 с. – (Таємниці історії) (Державна програма – 2020).

На сторінках цієї книги висвітлено найважливіші події, пов`язані з історією українського козацтва від часу його виникнення на зламі XV – XVI ст., зокрема запеклу боротьбу з войовничими кочівниками за рідну землю й православну віру. Особливу увагу приділено яскравим постатям Війська Запорозького, їхній політичній і державній діяльності. Відображено українсько-польсько-литовські взаємини, а також місцеві традиції державотворення періоду Київської та Галицько-Волинської Русі.


Визначні роки. Від 20 до 30

Б51102

159.928

Д40

Джей М. Визначні роки. Від 20 до 30. Вмикай на повну та досягай максимуму : поради / М. Джей ; пер. з англ. Л. Герасимчука. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 240 с. – (Державна програма – 2020).

Існує міф, що юнакам і дівчатам, яким минуло двадцять, бракує тямущості, щоб цікавитись інформацією, здатною змінити життя. А також міф про те, буцімто тридцять – це нові двадцять і зробити щось у пізнішому віці означає зробити це краще. Натомість Меґ Джей довела факт, що 80 % доленосних подій відбуваються в житті людини до 35 років. Дві третини зростання рівня зарплатні припадає на перші десять років кар`єри. До тридцяти років понад половина людей одружуються, зустрічаються або живуть разом із майбутніми чоловіками чи дружинами. Характер найістотніше змінюється в період від двадцяти до тридцяти років – не до і не після. До тридцяти років мозок людини завершує свій розвиток. І що тепер робити з цією інформацією? Саме час дізнатися, як не змарнувати можливості «вирішального десятиріччя»!


Данило Галицький

А44869

94(477)

З45

Згурська М. П Данило Галицький : біографія / М. П. Згурська, Ю. О. Бєлочкіна. – Харків : Фоліо, 2018. – 121 с. : іл. – (Знамениті українці) (Державна програма – 2020).

Данило Романович Галицький – один з тих яскравих історичних діячів, яким багате раннє Середньовіччя. Він жив у бурхливу, жорстоку епоху усобиць та монголо-татарських набігів і увійшов в історію як збирач давньоруських земель, правитель Галицько-Волинського князівства, великий реформатор, далекоглядний політик та хитромудрий дипломат. Данило Галицький був першим в історії українського народу легітимним, тобто визнаним в Європі, королем. До того ж він першим серед російських князів спробував покінчити із залежністю свого князівства від монголо-татарських завойовників. Та найбільша заслуга Галицького полягає в тому, що він був патріотом своєї землі.


Конституція і становлення конституційної демократії в Україні

Б51100

342.4

К 18

Кампо В. М. Конституція і становлення конституційної демократії в Україні (2014 – 2018 роки) : дослідження / В. М. Кампо. – Київ : Гамазин, 2019. – 172 с. – (Державна програма – 2020).

На сторінках цієї книги читач знайде відповіді на безліч суспільно-правових питань щодо становлення конституційної демократії в Україні, реформи судової влади, особливостей функціонування окремих конституційних інститутів, кризових явищ під час переходу до конституційної демократії й перспектив України на шляху до утвердження конституційних цінностей: захисту гідності й прав людини, верховенства права тощо.


Історія нашої Церкви

В6101

271.2(477)

К20

Капранов В. Історія нашої Церкви / В. Капранов, Д. Капранов, Брати Капранови ; худ. О. Костенко ; наук. ред. В. Клос. – Київ : Зелений Пес : Гамазин, 2018. – 80 с. : іл. колор. – (Державна програма – 2020).

Усі ми знаємо, що Володимир хрестив Київ. Але звідки тоді взявся Московський Патріархат і що він робить в Україні? Хто такі греко-католики, і чим вони відрізняються від католиків? Звідки в нас протестанти і старообрядці? Брати Капранови знамениті своїм вмінням розповідати просто і цікаво про найскладніші речі. Тому з цієї книжки ви довідаєтеся не лише про карколомні пригоди, таємні змови та підступні інтриги, які супроводжували розвиток Української Церкви, але й дізнаєтеся про те, хто навчив Україну читати, друкувати книжки та завів у нас бібліотеки, хто склав першу абетку та привіз до Києва перший телескоп, чому в українських храмах так гарно співають та ін.


Батькам скажеш, що був чесним

Б51108-10

94(477)

К56

Коваль Р. Батькам скажеш, що був чесним. Невигадані історії та вояцькі біографії : біографії / Р. М. Коваль ; наук. ред. Ю. Юзич. – Київ : Видавництво Марка Мельника : Історичний клуб «Холодний Яр», 2019. – 568 с. : фото. – (Бібліотека історичного клубу «Холодний Яр») (Отаманія ХХ століття ; кн.10) (Державна програма – 2020).

Це книга про українсько-російську війну в 1917 – 1940-х роках та звичайних українців, які в боротьбі проти російських окупантів ставали героями. Вона заснована на документи із ГДА СБУ, ЦДАВО України та спогадах вояків Армії УНР, учасників повстансько-партизанського руху та кубанських козаків. Видання присвячене добровольцям Запорозького корпусу Армії УНР, ДУК «Правий сектор», полку «Азов», батальйону «Айдар», ОДЧ «Карпатська Січ», які чесно виконали обов’язок перед Батьківщиною.


Остап Вишня : біографія

А44874

929

К61

Коломієць Р. Г. Остап Вишня : біографія / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2019. – 120 с. – (Знамениті українці). (Державна програма – 2020).

Остап Вишня (справжнє ім`я – Павло Михайлович Губенко) – неперевершений майстер сатиричної прози, письменник від народу і для народу, що, проживаючи разом із ним бурхливі й найтяжчі роки радянської дійсності, зумів через фейлетон та гумор дарувати надію й почуття єдності й близькості порозуміння. Він винайшов новий жанр гумористичної прози – усмішки, які розійшлися анекдотами. Вишня міг лиш писати, крізь рядки натякаючи на вади дійсності. Це коштувало йому свободи і майже життя, але в обмін на те подарувало неминущу любов і повагу читача, яку не змогли знищити навіть гидкі письменнику його прорадянські твори...


Микола Хвильовий : біографія

А44872

929

К61

Коломієць Р. Г. Микола Хвильовий : біографія / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2019. – 121 с. – (Знамениті українці) (Державна програма – 2020).

Микола Хвильовий (справжнє прізвище – Фітільов, 1893 – 1933) – поет, письменник, публіцист, громадський діяч, що став однією із найбільш знакових постатей доби Розстріляного відродження. Гасло «Геть від Москви!», кинуте письменником під час започаткованої ним літературної дискусії, об`єднало митців у боротьбі за незалежність розвитку української художньої культури. Понад усе цінуючи творчу свободу, у передчутті жорстоких обмежень та репресій радянського уряду письменник здійснив самогубство, збунтувавшись проти тоталітарної системи. У різні часи Миколу Хвильового сприймали по-різному, але сьогодні його ім`я уособлює в собі вищий злет української літератури 20-х років XX століття.


Павло Тичина : біографія

А44873

929

К62

Коляда I. А. Павло Тичина : біографія / І. А. Коляда, Ю. І. Коляда. – Харків : Фоліо, 2019. – 120 с. – (Знамениті українці) (Державна програма – 2020).

Павло Григорович Тичина (1891 – 1967) увійшов в історію нашої культури як поет-новатор, романтик, співець Весни, автор неперевершених «Сонячних кларнетів», перекладач, богослов, науковець, музикант, художник. Він збагатив українську мову понад 1500 неологізмами, які внесені до сучасних словників. Навчив відчувати в поезії музику та мислити образами, говорив до Всесвіту мовою рідної української землі. І водночас він був людиною, про яку Василь Стус написав: «Феномен Тичини – феномен доби. Його доля свідчитиме: поет жив у час, що заправив генія на роль блазня. І поет погодився на цю роль... ставши блазнем при дворі кривавого короля...».


Українська міфологія. Зброя, ритуали, обереги

В6103

39(477)

К64

Кононенко О. А. Українська міфологія. Зброя, ритуали, обереги : довідник / О. А. Кононенко. – Харків : Фоліо, 2020. – 127 с. : іл. – (Державна програма – 2020).

Ця книжка знайомить з чарівним світом української міфології, з історією слов`янських племен, з багатством народних обрядів, ритуалів і оберегів, а також докладно розповідає про різні види зброї та обладунків наших далеких предків, які хоч і були наділені, як сказав видатний діяч чеського і словацького національного відродження Павел Йозеф Шафарик, «тихою величчю», але завжди вміли постояти за себе.


Українська міфологія. Божества і духи

В6104

398.4(477)

К64

Кононенко О. А. Українська міфологія. Божества і духи : довідник / О. А. Кононенко. – Харків : Фоліо, 2020. – 191 с. : іл. – (Державна програма – 2020).

Міфи, легенди, вірування, замовляння, заклинання... Вони переходять із століття в століття, від покоління до покоління. Ці нетлінні духовні скарби далеких пращурів з їхньою чарівною образністю і символікою, не звичними для нас божествами, духами та персонажами, яким притаманна надлюдська магічна енергія і здатність перевтілюватися, виповідають нам, може, навіть більшою мірою, ніж науково-документальні праці, глибинні процеси духовного життя прадавніх людей, їх світогляд, засвідчують еволюцію їх моралі, психології. Не пізнати їх — просто обікрасти себе. На основі досліджень, етнографічних праць, спостережень і розвідок у нашому виданні дбайливо зібрано і систематизовано великий матеріал — з маленьких осколків знань і відомостей, що дійшли до нас з глибини століть, складається велична картина світобачення далекого слов’янського предка.


Ukraїner. Країна зсередини

Б51097

913(477)

Л69

Логвиненко Б. Ukraїner. Країна зсередини : наук.- попул. вид.; фотоальбом / Б. Логвиненко ; упоряд.: О. Кузема, Н. Понеділок та ін. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. – 312 с. : фото. – (Державна програма – 2020).

Книга за мотивами першого кола масштабної експедиції Україною, яка тривала з літа 2016 до зими 2018 року й охопила всі історичні регіони – від Слобожанщини до Поділля, від Волині до Таврії. У книзі зібрано найяскравіші моменти з мандрівок унікальними куточками країни: історії людей та місць, що надихають, зворушують і дивують, а також вражаючі фото, які показують Україну справжньою, несподіваною, цікавою та автентичною.


Конфлікт мов та ідентичностей у пострадянській Україні

А44857

81`272

М31

Масенко Л. Т Конфлікт мов та ідентичностей у пострадянській Україні : есеї / Л. Т. Масенко. – Київ : КЛІО, 2020. – 176 с. – (Державна програма – 2020).

Книжка містить серію есеїв, оприлюднених на сайті «Радіо Свобода» у 2016 – 2020 роках. Есеї здебільшого стосуються сфери мовної політики і відтворюють історію боротьби громадянського суспільства та патріотичної державницької частини депутатського корпусу восьмого скликання у Верховній Раді з провідниками «русского мира» за утвердження державного статусу української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Особливу увагу приділено висвітленню дезінформації, брехні й маніпулятивних пропагандивних технологій, які використовують Росія і «п`ята колона» у боротьбі за збереження в Україні російськомовних середовищ як потенційного плацдарму для подальшого загарбання українських територій.


Нація овочів? Як інформація змінює мислення і поведінку українців

Б51096

316.65(477)

М80

Мороз О. Нація овочів? Як інформація змінює мислення і поведінку українців : дослідження / О. Мороз. – Київ : Yakaboo Publishing, 2020. – 288 с. : іл. – (Державна програма – 2020).

Це книжка простою мовою і з наочними кейсами показує, як інформаційне поле трансформує нас, змінює наші думки, поведінку і життя. На конкретному прикладі України показано, як за 20 років було зруйновано інформаційний імунітет нації. Як більшість українців перетворилися на слухняних овочів. У книжці вперше описано закриту індустрію створення інформаційних вірусів і дано прості інструменти боротьби з її продуктами. Ви розумієте, що можна і не можна робити в інформаційному просторі, щоб не нашкодити собі і соціуму.


Прокачай свій мозок! Цікаві вправи для тренування

Б51092

159.953

М91

Мур Ґ. Прокачай свій мозок! Цікаві вправи для тренування : наук.-попул. вид. / Ґ. Мур ; пер. з англ. Н. Мочалової. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля , 2020. - 192 с. – (Державна програма – 2020).

Ви – це ваш мозок. І він чекає, коли ви зможете використати весь його потенціал. Ідеальна нагода – влаштувати 40-денний марафон «мозкового штурму». Персональний тренер з інтелектуальної прокачки Ґарет Мур підготував круті вправи на всі «групи м’язів». День за днем, крок за кроком долайте невеликі, прості етапи, які ґрунтуються на найновіших наукових досягненнях і вчать сповна використовувати вроджені здібності. Складайте власний графік тренувань і займайтесь у вільний час! Бо для розв’язання деяких завдань вам знадобиться не один день.


Ви це зможете! 7 складових здорового способу життя

А44862

613.2

О46

Озерна Д. Ви це зможете! 7 складових здорового способу життя : рекомендації / Д. Озерна. – Київ : Yakaboo Publishing, 2020. – 160 с. – (Державна програма – 2020).

У книжці зібрані актуальні рекомендації щодо різноманітних налаштувань важливих аспектів нашого життя: раціону, налагодження ваги і сну, управління стресом, фізичної активності та медичних обстежень. Авторка аргументує кожну тезу, спираючись на сучасні наукові дані, медичні рекомендації та протоколи діагностики й лікування. Ви навчитеся зважено і свідомо ставитися до власного здоров`я та способу життя, не впадати у крайнощі, не вірити в чарівні таблетки і не вдаватися до суворих обмежень.


Шпаргалка для батьків

Б51101

37.018.1

О-76

Остер Е. Шпаргалка для батьків. Науковий підхід до виховання – від народження до садка : поради / Е. Остер ; пер. з англ. Н. Валевської. – Київ : Yakaboo Publishing, 2019. - 384 с. – (Державна програма – 2020).

Озброївшись даними, авторка виявляє, що загальноприйняті знання про батьківство та догляд за дітьми не завжди є правильними. Авторка перевіряє та розвінчує міфи про грудне вигодовування (не панацея), напрацювання режиму сну (не так вже й погано!), перші слова (діти, які починають рано розмовляти не обов`язково стануть геніями), привчання до горщика (що раніше, то… гірше?) та багато інших. Остер також дає поради про те, як повернутись на роботу з декрету, як підійти до дисципліни трирічної дитини, як поєднувати батьківство і романтичні взаємини водночас.


Малюк та бюджет. Як українським батькам виховати фінансово успішних дітей

Б51107

336.7

О76

Остапів Л. Малюк та бюджет. Як українським батькам виховати фінансово успішних дітей : поради / Л. Остапів. - Київ : Yakaboo Publishing, 2020. - 224 с. : іл. - (Державна програма - 2020).

Коли розпочинати розмову з дітьми про гроші? За яку роботу можна платити? Як краще давати кишенькові гроші? Як планувати сімейний бюджет? Скільки і куди потрібно вкладати для якісної освіти? Як виховати свою дитину фінансово успішною? У книзі зібрано головне з досвіду провідних західних фахівців і з десятків статей по фінансовій грамотності. Автор наводить адаптовані ігрові вправи та історії, якими можуть скористатися батьки. Ця книжка – це огляд семінарів, курсів, книжок, мультиків, фільмів, історій на тему дитячих фінансів і підприємництва. Це розмова з батьками різного достатку, який об’єднав позитивний досвід у навчанні власних дітей і готовність його оприлюднити.


Іван Котляревський : біографія

А44871

929

П16

Панасенко Т. М.Іван Котляревський : біографія / Т. М. Панасенко. – Харків : Фоліо, 2019. - 88 с. – (Знамениті українці) (Державна програма – 2020).

«Здобув три вінці: на полі битви, як добрий воїн; на шляху мирного громадянського життя, як дбайливий вихователь багатьох гідних синів вітчизни; на ниві літератури, як полум`яний любитель мови рідної йому, їм створеної...» — говорив про Івана Котляревського (1769 – 1838) його перший біограф С. Стеблін-Камінський. Безсмертна «Енеїда» й вічно юна «Наталка Полтавка» з часом не тьмяніють і не губляться, а зачаровують нових читачів. Ім`я їхнього автора, основоположника й першого класика нової української літератури, назавжди вписане в історію української і світової культури.


Історія української мови: іноетнічні персоналії

Б51099

81`0

Р15

Радевич-Винницький Я. К. Історія української мови: іноетнічні персоналії : біографії / Я.К. Радевич-Винницький. – Львів : Апріорі, 2020. – 260 с. – (Державна програма – 2020).

Книжка містить нариси життя і діяльності визначних постатей неукраїнського походження, які залишили помітний слід в історії української мови та її літературної форми.


Скарби та реліквії України

А44863

930.85(477)

С42

Скарби та реліквії України : наук.-попул. вид. / уклад. С. Вербич. – Київ : Арій, 2020. – 352 с. : іл. – (Державна програма – 2020).

Сьогодні українці часто ставлять собі питання: а що знають про нас у світі? Певною мірою на нього відповідає пропонована книжка, що продовжує серію «Таємниці історії». У ній в науково-популярній формі розповідається про матеріальне й культурне надбання нашого народу від найдавніших часів до сьогодення. Тут допитливий читач довідається про реліквії, які в минулому належали історичним діячам, а також про речі, що стали символами нашої державності й незалежності, зануриться в таємничий світ легенд і переказів про незвичайні матеріальні скарби, сховані на території України. Не менш важливі й скарби духовні, якими пишаються українці. А це і давні книги, і картини, й ікони… Гортаючи сторінки книги, читач дізнається і про непересічні витвори ювелірного мистецтва, скульптури й архітектури, ознайомиться зі знахідками із стародавніх могил і курганів, почерпне інформацію про різні предмети, які дійшли до нашого часу з глибини століть. У кожного з них своя захоплива історія, яка нікого не залишить байдужм, адже це – своєрідний культурний літопис нашої країни.


Петро Конашевич- Сагайдачний: Чесний лицар

Б51090

94(477)

С20

Сас П. М. Петро Конашевич- Сагайдачний: Чесний лицар : біографія / П. М. Сас ; НАН України, Ін-т політич. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 560 с. : фото. – (Політичні портрети) (Державна програма – 2020).

У книжці ґрунтовно висвітлено біографію славетного запорозького гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, а також окреслено найважливіші віхи його владного проводу у Війську Запорозькому. Визначено час народження, соціальне походження, історичну форму прізвища, розглянуто освіту і виховання, склад родини П. Сагайдачного. На основі дослідження почерку запорозького гетьмана окреслено його психологічний портрет. Охарактеризовано політичну і дипломатичну діяльність П. Сагайдачного, зокрема щодо укладення польсько-запорозьких угод, контактів з організаторами Ліги християнської міліції, перським шахом, московським царем, відновлення 1620 р. православної церковної ієрархії Київської митрополії. Висвітлено його командування козацьким військом під час польсько-московської війни 1617 – 1618 рр. Значну увагу приділено морським битвам Хотинської війни 1621 р., а також її сухопутним операціям. Щодо цього докладно проаналізовано спадщину риторичної історіографії.


Сербенська О. А Голос і звуки рідної мови

Б51098

81`34

С32

Сербенська О. А Голос і звуки рідної мови : навч. посіб. / О.А. Сербенська . – Львів : Апріорі, 2020. – 280 с. – (Державна програма – 2020).

У книжці викладено матеріал, що поглиблює знання з фонетики та фонології, розширює обрії бачення природи нашого усного мовлення. Подано відомості про таке складне і багатоаспектне явище, як людський голос. Розкрито значення важливих елементів комунікації, пов`язаних із поняттями слухати – чути – мовчати. Переборюючи стереотипне уявлення про звук, автор прагне показати сучасне розуміння цього феномену; звертає увагу на явище звукосимволізму, що десятиліттями було зігнороване як розділ науки про мову. Значну увагу зосереджено на основних параметрах такої характерної ознаки української мови, як милозвучність, а також на маловідомих нашій освіченій громадськості фактах, пов`язаних з історією створення нашої старослов`янської азбуки – кирилиці.


Таємне життя розуму

А44854

159.953

С34

Сіґман М. Таємне життя розуму: як ми мислимо, відчуваємо й вирішуємо : дослідження / М. Сіґман ; пер. з англ. Ю. Костюк. – Харків : Віват, 2019. – 288 с. – (Саморозвиток) (Державна програма – 2020).

Написана на основі найновіших досліджень книжка «Таємне життя розуму» Маріано Сіґмана пропонує революційне бачення ролі нейронауки в нашому житті, розкриваючи таємничі процеси, що відбуваються в мозку і визначають, як ми навчаємося, мислимо, відчуваємо і мріємо. По двадцяти роках дослідження внутрішніх механізмів людського мозку доктор Сіґман обстоює унікальний погляд. За допомогою досягнень фізики, лінгвістики, психології, педагогіки й інших дисциплін він намагається пояснити, чому в людей, що розмовляють кількома мовами, рідше розвивається деменція, як новонароджені, ще не вміючи говорити, розрізняють добро і зло, а також як «прочитати» думки пацієнтів у вегетативному стані, розшифровуючи показники активності їхнього мозку.


 Історія Десантно-штурмових військ Збройних Сил України

Б51086

355.35(477)

С48

Слободянюк М. В. Історія Десантно-штурмових військ Збройних Сил України : дослідження / М. В. Слободянюк, О. Фешовець. – 2-ге опрацьоване вид. – Львів : Астролябія, 2019. – 200 с. : фото. – (Бібліотека "Цитаделі") (Державна програма – 2020).

Книга є першою в українській історіографії спробою систематичного висвітлення історії та символіки найбоєздатніших частин Збройних Сил України – її десантних військ, що раніше мали назву аеромобільних (2017 року перейменовані на Десантно-штурмові війська). Значна частина підрозділів українських десантних військ мають доволі тривалу історію, що починалася ще з часів Другої світової війни, а деякі були створені тільки нещодавно. Нині вони доводять своє право вважатися елітним військом у бойових діях проти російського агресора на Сході України. На сторінках видання читач може ознайомитися з історією цього роду війська, з героїчними подіями боротьби з нацистським та російським окупантами, а також із його сучасною символікою.


Богдан Хмельницький: полководець, дипломат, державотворець

Б51089

94(477)

С51

Смолій В. А. Богдан Хмельницький: полководець, дипломат, державотворець : біографія / В. А. Смолій, В. С. Степанков – 3-є вид., доп. та перероб.; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 752 с. : фото. – (Політичні портрети) (Державна програма – 2020).

На ґрунтовних документальних матеріалах автори простежують основні віхи життєвого шляху Богдана Хмельницького, показують обставини, що зумовили формування його світоглядних настанов та ціннісних орієнтацій, вплинули на політичний вибір. Гетьман, державотворець, політичний діяч, полководець, дипломат, людина – всі ці його іпостасі знайшли висвітлення на сторінках книги. Постать Б. Хмельницького змальована на широкому історичному тлі, де живуть і мислять десятки історичних осіб, доля яких так чи інакше переплітається з долею фундатора і володаря Української держави ранньомодерної доби.


501 факт, який треба знати з... географії

Б51105

91

С79

Стенб`юрі С. 501 факт, який треба знати з... географії : довідник / С. Стенб`юрі ; пер. з англ. К. Крапки. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. – 256 с. : фото. – (Державна програма – 2020).

У цій книжці, геть не схожій на шкільний підручник, ви знайдете 501 важливий факт про Землю. Зокрема, цікаву інформацію про материки, океани й атмосферу та результати досліджень незвичних природних явищ і екокатастроф.


Коліївщина: великі ілюзії

Б51091

94(477)

Т14

Таїрова-Яковлева Т. Г. Коліївщина: великі ілюзії : дослідження / Т. Г. Таїрова-Яковлева ; пер. з рос. Т. Кришталовської. – Київ : КЛІО, 2019. – 256 с. – (Державна програма – 2020).

У книжці на основі широкого архівного матеріалу із зібрань Росії (Санкт-Петербург, Москва) та України (Київ) зроблено спробу переосмислити події, які відбувалися на Правобережній Україні в середині ХVІІІ століття і зрештою спричинилися до Коліївщини (повстання гайдамаків у 1768 році), спровокували російсько-турецьку війну, поділ Речі Посполитої та переділ політичної карти Європи. За цим послідувала ліквідація Запорозької Січі й автономії Українського гетьманства. Коліївщина стала вододілом між традиційними ідеалами, що відходили в минуле, і новою реальністю геополітики кінця ХVІІІ століття. Річ Посполита, Українське гетьманство й Османська імперія були вже лише тінню колишньої могутності. Світ змінився, а гайдамаки жили ще старими великими ілюзіями.


Микола Гоголь : біографія

А44870

929

Т56

Тома Л. В. Микола Гоголь : біографія / Л. В. Тома. – Харків : Бібколектор, 2020. – 123 с. – (Державна програма – 2020).

Великий письменник є, на думку багатьох дослідників і літературознавців, найбільш виразним представником української школи в російській літературі. Отже, можемо говорити про нього як про українського письменника, бо українська тематика творів Гоголя – це невід`ємна частина його творчої особистості. Він – один з кращих виразників української ментальності. У його творах найбільш повно і яскраво відтворилися риси українського національного характеру.


Окололітературне: усе, що ви хотіли знати про сучасну українську літературу

А44858

821.161.2.09

Т76

Трофименко Т. Окололітературне: усе, що ви хотіли знати про сучасну українську літературу : зб. рецензій / Т. Трофименко. – Харків : Віват, 2019. – 288 с. – (Дозвілля) (Державна програма – 2020).

Літературна критика має бути жива і жвава, не оглядатися на персоналії, не виважувати можливих наслідків, не вплутуватися в складну систему дружби з усіма гравцями літпроцесу й ділових стосунків із видавництвами – це коли говориш про свої враження від тексту як-вони-є. Тому ґонзо-критикиця, вона ж улюблена критикеса Тетяна Трофименко, презентує справжній путівник у світ такого дивного сучукрліту. Це не збірка рецензій на різні видання за певний період часу в традиційному розумінні, це анатомічний атлас сучукрліту, реальний зріз сучукрліту останніх десяти років – з основними гравцями, їхніми творами, реакцією читачів та критиків, та – що важливо – візуалізованими важливими літературознавчими поняттями.


Грушевський. Скоропадський. Петлюра : дослідження

Б51093

94(477)

Я60

Яневський Д. Б. Грушевський. Скоропадський. Петлюра : дослідження / Д. Б. Яневський. - Харків : Фоліо, 2020. – 795 с. : портр., карти. – (Великий науковий проект) (Державна програма – 2020).

На сторінках цієї книги, що адресована не тільки політикам, журналістам, політологам, а й тим читачам, які мають бажання дізнатися більше про історію своєї країни, автор намагається сформувати цілісне, несуперечливе уявлення про феномен національних протодержавних утворень на території сучасної України в 1917 – 1920 рр. Дослідник сформулював свої варіанти відповідей на питання: що таке «українські національно-визвольні змагання»?, що приховує термін «Українська революція»?, яку історію написав Михайло Грушевський?, якою бачив Україну засновник Української Держави Павло Скоропадський?, хто, як і коли насправді створив Директорію та хто стояв за спиною Симона Петлюри? Ви дізнаєтесь, що приховують сучасні міфотворці про буремні події 1917 – 1920 рр., сформуєте несуперечливе уявлення, що насправді відбувалося на теренах сучасної України у ті часи.


Володимир Вернадський

Б51081

001(477)

Д 18

Даниленко В. М. Володимир Вернадський: Життя в політиці й політика в житті : біографія / В. М. Даниленко ; НАН України, Ін-т іст. України. – Київ : Парламентське видавництво, 2019. – 512 с. : фото. – (Славетні постаті України) (Державна програма – 2020).

У книзі Віктора Даниленка розкривається історія життя та багатогранної діяльності Володимира Івановича Вернадського, ім`я якого посідає одне з найпочесніших місць у світовій науці. Увага читача акцентується на громадсько-політичній діяльності вченого, якою він займався у проміжках між науковою працею. Натомість політика «займалася» ним постійно. В дореволюційній Росії він був під контролем царської охранки, а в радянській Росії ніколи не випадав з поля зору чекістів. Ким же і яким був «український, російський і радянський» вчений, інтелектуальний титан ХХ століття, громадянин Росії і великий син України в політичному плині історичного часу?


Золота нитка

А44852

821.161.2.09

Д43

Дзюба I. М Золота нитка: нариси про (не)знаних : есеї / І. М. Дзюба ; упоряд. О. Сінченко. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2020. – 392 с. – (Постаті культури) (Державна програма – 2020).

У цій книжці подано есеї про українських письменників різних часів і різної життєвої та політичної долі – але всі вони створювали ту традицію відповідальності перед своїм народом і пошуку нового слова, яку Ольга Кобилянська назвала «Золотою ниткою» української літератури.


Іван Мазепа

Б51077

94(477)

Ж91

Журавльов Д. В. Іван Мазепа: людина, політик, легенда : біографія / Д. В. Журавльов. – Харків : Фоліо, 2020. – 348 с. : фото. – (Великий науковий проект) (Державна програма – 2020).

Іван Мазепа (1639 – 1709) – одна з тих знакових постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають палкі суперечки. Мало кому випала така цікава й непроста доля за життя та після смерті. Приятель Петра І, один з перших кавалерів найвищого російського ордену Андрія Первозванного – і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий величних соборів – і «Юда», відлучений від церкви, підданий анафемі, що проголошувалася з амвонів тих же соборів; неймовірно обережний майстер складних дипломатичних ігор – і людина, що зуміла поставити на карту все і, зрештою, програла найголовнішу й найризикованішу гру свого життя; блискучий світський кавалер у дусі розкішного, неповторного XVII століття, улюбленець жіноцтва – і чи не єдиний справді обдарований поет і музикант серед українських гетьманів... Про Мазепу ніколи не забували (хоч як не пригадати пушкінське з «Полтави» «Забыт Мазепа с давних пор...») і прихильники, і супротивники української ідеї. Той, хто прочитає цю книгу, зможе створити свій власний варіант образу гетьмана Мазепи – одного з найколоритніших, найцікавіших українців за всю історію нашої країни.


Сергій Єфремов

Б51079

94(477)

І-19

Іваницька С. Г. Сергій Єфремов: «Це життя було одним суцільним подвигом неустанної праці» : біографія / С. Г. Іваницька, Т. П. Демченко ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 568 с. : фото. – (Політичні портрети) (Державна програма – 2020).

У книзі йдеться про життя, громадсько-політичну та наукову діяльність видатного українського вченого, публіциста, автора знаменитої «Історії українського письменства» (1911 р.), академіка Сергія Олександровича Єфремова (1876 – 1939). Тільки на початку 1990-х рр. він повернувся до читача як один із представників старшої генерації «Розстріляного відродження». Книжка є першим науковим і водночас популярно написаним дослідженням життя й творчості цієї знакової постаті. У ній висвітлюються формування його світогляду, різнопланова діяльність, ставлення до політики російської імперської влади та більшовизму, з`ясовуються непрості стосунки з сучасниками. Показано контроверсійність оцінок доробку С. Єфремова в науковій і публіцистичній літературі.

Особливу увагу приділено справі «Спілки визволення України» (1929 – 1930 рр.), зокрема сумнозвісному харківському процесу, 90-річчя якого припало на перше півріччя поточного року. Книжка базується на широкому колі джерел (публіцистика, мемуари, щоденники, епістолярій, документи тощо), проілюстрована матеріалами, що зберігаються в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, Центральному державному історичному архіві України в Києві, Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г. С. Пшеничного, Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського.


Леся Українка. Життя як виклик

Б51080

929(477)

К24

Кармазіна М. С. Леся Українка. Життя як виклик : біографія / М. С. Кармазіна ; НАН України, Ін-т іст. України. – 2-ге вид., допов. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 420 с. : фото. – (Славетні постаті України) (Державна програма – 2020).

Книжка присвячена геніальній українській письменниці Лесі Українці (1871 – 1913). На основі документальних матеріалів висвітлюється непростий життєвий і творчий шлях Лесі Українки, суперечливий процес її становлення як української письменниці в умовах імперської дійсності. Книжка – це спроба відтворити гаму душевних переживань, духовних та інтелектуальних шукань Лесі Українки, збагнути сутність складних життєвих колізій, в які потрапляли герої її творів. Розрахована на тих, кого цікавить розмаїта проблематика національного минулого, зокрема питання становлення української інтелектуальної еліти.


Володимир Винниченко

Б51084

94(477)

К90

Кульчицький С. В. Володимир Винниченко: «Бути чесним з собою...» : біографія / С. В. Кульчицький ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парламентське видавництво, 2019. – 512 с. : фото. – (Політичні портрети) (Державна програма – 2020).

Книга розповідає про життя і політичну діяльність Володимира Винниченка (1880 – 1951) – професійного революціонера, одного з керівників Української соціал-демократичної робітничої партії і Української Народної Республіки, безкомпромісного борця з ленінсько-сталінською тоталітарною системою, талановитого письменника і драматурга. Автор полемізує з поширеними в історіографії оцінками В. Винниченка як націонал-комуніста і доводить, що його світогляд не мав нічого спільного з ленінсько-сталінською системою поглядів на взаємовідносини особи, держави і суспільства.


1932 – 1933: Хроніка Голодомору в Україні

Б51076

94(477)

М28

Марочко В. І. 1932 – 1933: Хроніка Голодомору в Україні : нариси / В. І. Марочко, О. М. Мовчан. – Київ : Кліо, 2020. – 296 с. : фото. – (Державна програма – 2020).

Голодомор є трагедією такого масштабу, що осягнути його надзвичайно важко. Підходити до вивчення голоду 1932 – 1933 рр. в Україні можна по-різному – читаючи праці істориків чи спогади простих людей, вивчаючи збірки оригінальних документів, кіно- та фотохроніку тих років. Мабуть, найчіткіше розуміння подій Голодомору може дати просто послідовний, день за днем, перелік фактів та подій, що відбувались в Українській СРР у 1932 – 1933 рр. Саме такою хронікою є ця книжка. Автори на основі величезного обсягу матеріалів відновили послідовність подій, що вилились у небачений до цього злочин комуністичної влади проти українського народу.


Забуті покидьки Східного фронту

Б51074

94(477)

П39

Плохій С. М. Забуті покидьки Східного фронту : дослідження / С. М. Плохій. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 320 с. : фото. – (Державна програма – 2020).

Великий союз ХХ століття виявився приголомшливо успішним у реалізації його безпосередніх завдань. Американська допомога Британії та СРСР через програму «ленд-лізу», відкриття Другого фронту в червні 1944 року стали найяскравішими епізодами співпраці антигітлерівської коаліції, однак завершився Великий союз великою невдачею – «Залізною завісою», що розрізала навпіл повоєнну Європу. Запитання «Що сталося не так?» і «Хто відповідальний за початок Холодної війни?» лунали в усьому світі. У цій документальній розвідці Сергій Плохій розкриває джерела конфліктів і жахіть Холодної війни, аналізуючи історію Великого союзу. Автор спирається на раніше недосяжні джерела – архівні документи радянських спецслужб, що містять спостереження військової контррозвідки й таємної поліції за американцями, які контактували з представниками ВПС Червоної Армії та місцевим населенням, звіти шпигунів, доповіді їхніх очільників і кураторів. Сергій Плохій робить приголомшливе відкриття: Великий союз був приречений на невдачу й почав розпадатися вже під час Другої світової війни. Однак що чи хто спричинив крах одного з наймогутніших альянсів ХХ століття?


Про що ми говоримо, коли говоримо про книжки

А44846

028.02

П68

Прайс Л. Про що ми говоримо, коли говоримо про книжки : попул. вид. / Л. Прайс ; пер. з англ. М. Лузіної. – Київ : Yakaboo Publishing, 2020. – 224 с. – (Державна програма – 2020).

Прихід цифрової ери спричинив паніку в рядах любителів книги, які побоюються зникнення цілого пласту культури, що ледь чи не визначає людство як таке; йдеться про вміння читати і можливості це робити у найідеальніший спосіб. Але аура сакральності оточила так ціновані нами друковані предмети лише нещодавно. Їхня історія – це історія наступу модерності, в якій книжки завжди були авангардом, стверджує Лія Прайс у своєму проникливому дослідженні. А оплакуємо ми радше ілюзорний ідеал читацької зажуреності, таку собі «золоту добу читання», якої, найімовірніше, насправді ніколи не існувало.


Володимир Великий. Лицар Духу

Б51083

94(477)

Р56

Ричка В. М. Володимир Великий. Лицар Духу : біографія / В. М. Ричка ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 308 с. : фото. – (Політичні портрети) (Державна програма – 2020).

У книзі розкривається історичне значення діяльності князя Володимира, доленосне значення його діянь, які заклали культурні фундаменти Києво-Руської держави і дали йому право на ім`я Великого. Хреститель Русі став знаковим символом, першорядною фігурою історичної пам`яті для всієї східнослов`янської цивілізації. Висвітлюються форми її функціонування, засоби маніфестації та їх вплив на процеси національно-культурної самоідентифікації народів Східної Європи.


Війна цивілізацій

Б51075

327.88(470+477)

Р92

Рущенко І. П. Війна цивілізацій: анатомія російсько-українського конфлікту : монографія / І. П. Рущенко. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2020. – 436 с. – (Державна програма – 2020).

Монографія є другою книгою автора, що присвячена поточній російсько-українській гібридній війні. Проте її зміст – більш широкий, ніж події самої війни. Автор намагається дати відповідь на фундаментальні запитання: з ким, чому і за що ведеться війна? Що штовхає Московію 500 років поспіль незмінно спрямовувати зброю проти України? Якими принципами, методами, технологіями керується агресор? Теоретичною базою відповідей на поставлені питання є цивілізаційний підхід. Він дозволяє стверджувати, що поточна війна має міжцивілізаційний характер. Україна залишається форпостом європейської (західної) цивілізації і веде війну за існування та власну ідентичність з московсько-ординською цивілізацією, що не змінює власний соціокультурний код сотні років від моменту свого виникнення на руїнах монгольської імперії.


Війна лайків

Б51073

004.7

С38

Сінґер П. В. Війна лайків. Зброя в руках соціальних мереж : дослідження / П. В. Сінґер, Е. Т. Брукінґ. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 320 с. – (Державна програма – 2020).

Facebook – як поле бою, а Instagram – як концентраційний табір вільного часу із «лайками» наглядачами. Сюжет для кіберпанку? Ні, наше сьогодення. Пітер Сінґер та Емерсон Брукінґ витратили довгих п`ять років, щоб провести ґрунтовне дослідження розвитку Інтернету, найвідоміших соцмереж сьогодення та процесу перетворення їх на зброю в сучасному світі. Від історії появи Всесвітньої павутини, смайликів, твітів та мемів. Автори розповідають, як платформи соцмереж використовують у своїх цілях авторитаристи, революціонери, сили оборони, терористи, Дональд Трамп, Росія, Китай, США та багато інших фігурантів онлайн-життя.


Пунктуаційний словник-довідник

А44847

811.161.2`271

Т35

Терлак З. М. Пунктуаційний словник-довідник : словник / З. М. Терлак. – Львів : Апріорі, 2019. – 396 с. – (Державна програма – 2020).

Пропонований довідник – перше видання такого типу, створене на українському мовному матеріалі. У ньому використано словникову форму для розкриття особливостей української пунктуації. Реєстр словника містить службові та самостійні частини мови, перед якими чи після яких потрібно ставити певний розділовий знак, а також слова, словосполучення чи цілі синтаксичні конструкції, які потребують у тексті відокремлення. До складу реєстрових слів включено і перелік типових розділових знаків із правилами пунктуації при них.


Іван Огієнко

Б51082

94(477)

Т41

Тимошик М. С. Іван Огієнко: «Як ти українець...» : біографія / М. С. Тимошик ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парламентське видавництво, 2019. – 528 с. : фото. – (Політичні портрети) (Державна програма – 2020).

Життєпис видатного діяча українського відродження Івана Огієнка (митрополита Іларіона) створено на основі нових документів, віднайдених автором у колишніх спецфондах України, а також в архівах Польщі, Швейцарії, Франції, Канади та США. Книга поділена на чотири розділи, що відповідають чотирьом знаковим відтинкам житейської дороги героя: в Україні, в Західній Європі, Канаді та знову на Батьківщині – в пору запізнілого повернення його чесного імені й багатющої творчої та наукової спадщини.


Микола Міхновський

Б51078

94(477)

Т89

Турченко Ф. Г. Микола Міхновський: «Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна...» : біографія / Ф. Г. Турченко ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парламентське видавництво, 2020. – 432 с. : фото. – (Політичні портрети) (Державна програма – 2020).

У виданні розкривається політична біографія відомого діяча українського національно-визвольного руху Миколи Міхновського (1873 – 1924). На підставі широкого масиву історичних джерел, зокрема, архівних документів, споминів сучасників подій та історичних досліджень науковців, описуються дитячі і юнацькі роки Міхновського, процес його становлення як політика й ідеолога українського самостійницького руху. Особлива увага приділяється діяльності Міхновського в роки Української революції 1917 – 1921 рр., зокрема, його роль у формуванні Української Центральної Ради і створенні української армії. Розкриваються еволюція його політичних поглядів, обставини трагічної смерті.


Говорити легко та невимушено

А44848

159.9

Ф71

Флемінг К. Говорити легко та невимушено. Як стати приємним співрозмовником : поради / К. Флемінг ; пер. з англ. Ш. Нодя. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 240 с. – (Державна програма – 2020).

Почати розмову з незнайомою людиною не просто, особливо віч-на-віч, а не в месенджерах. Як представитися, як утримати увагу нового знайомого, як подолати страх і незграбність? Ця книжка дасть відповіді на ваші запитання, а також цінні поради: як уникнути занудства у спілкуванні та як врятуватися з товариства зануд; як заперечити співрозмовнику, не образивши його; як поводитися, щоб люди самі підійшли до вас і заговорили; як почати легку бесіду та перетворити її на повноцінну розмову. Чітко, доступно, по суті. Хочете стати бажаним гостем в будь-якому товаристві? Тут написано як.


Євразійський розлам

Б51085

323(477-470)

Я49

Якубова Л. Д. Євразійський розлам. Україна в добу гібридних викликів : дослідження / Л. Якубова. – 2-ге вид., перероб. – Київ : КЛІО, 2020. – 392 с. – (Державна програма – 2020).

Понад п`ять років Захід та Росія рухаються у взаємовиключних світоглядних парадигмах. Світ повертається до формату стабільної геополітичної конфронтації і протистояння систем. Ініціатором і промоутером цього тренду є Кремль з його політичною платформою «русского мира». Україна, що є унікальним складником європейського соціокультурного простору, у наслідок особливостей свого історичного шляху змушена вирішувати водночас, а отже – в не типовий спосіб міксувати в часі і просторі – завдання модернізації та євроатлантичної інтеграції. В силу ж історичних особливостей вона перетворилася на фронт зіткнення європейського та євразійського цивілізаційних проектів, що набув форми гібридної війни. Нині вона виступає рушійною силою денонсації трьохсотлітнього російсько-українського геополітичного тандему. Досвід участі України в першій масштабній гібридній війні в Європі має всі шанси перетворитися на історію доленосного цивілізаційного експерименту.



 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com