|
|
|
Пошук по сайту
Нові надходження до відділу абонементу
Шановні відвідувачі сайту!
Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу
березень 2022 року
А45754 94(477) О-91 Офіцинський Р. А. Історія УПА : дослідження / Р. А. Офіцинський. – Харків : Орбіта, 2021. – 126 с. : іл. Ця книжка про армію, що серед подібних в Європі найдовше чинила опір тоталітарним державам на найбільших просторах. УПА символічно вела відлік від 14 жовтня 1942 року, організовано діяла до арешту головного командира Василя Кука в травні 1954 року, окремі бійці воювали до квітня 1960 року, а поодинокі переховувалися до здобуття Україною незалежності. Повстанська пісня «Зродились ми великої години» стала маршем нової української армії, котра від 2014 року воює проти російського агресора.
А45761 316.6 П 40 Плющ Л. І. Листування (1979 – 1995) : листи / Л. І. Плющ, Ю. В. Шевельов; упоряд. І. Борисюк. – Київ : Комора, 2021. – 416 с. Листування двох блискучих інтелектуалів – це не тільки про приватне. Це ще й деталі, з яких складається і портрет того, хто пише, і портрет доби. Леонід Плющ не може опиратися ідеям, що їх на той момент осмислює – листи перетворюються на конспекти майбутніх статей і книжок, розростаються, галузяться. Натомість Юрій Шевельов лаконічний, конкретний, навіть сухуватий – аскетично обмежує себе аркушем поштового паперу, тому деякі репліки пише на берегах від руки. Юрій Шевельов живе в Америці, Леонід Плющ із родиною – у Франції. Вони дуже різні – за віком і досвідом, за культурним бекграундом і способом мислення. За їхнім корпусом листів стоять не тільки блискучі ідеї чи цікаві дискусії, не тільки зріз доби чи діалог різних середовищ, а й школа мислення, уроки полеміки та мистецтво аргументації.
А45753 7.071.1(477) П32 Пінчевська Б. М. Микола Глущенко : біографія / Б. М. Пінчевська. – Харків : ЛА «Час читати», 2021. – 128 с. : фот. Микола Петрович Глущенко – знаменитий український художник і радянський розвідник. Письменники захоплювалися його вмінням поєднати творчу працю з роллю професійного розвідника. Науковці-філологи вивчали листування живописця з видатними інтелектуалами його часу. Власники колекцій говорили про його твори на відомих аукціонах реалістичного живопису, на яких вартість картин Миколи Глущенка й нині невпинно зростає. Мистецтвознавці намагалися зрозуміти самі та пояснити іншим природу дивовижної гармонійності його творів. І всі, кожен по-своєму, мали підстави зачаровуватися тихою ніжністю його живопису – і природною, невимушеною, такою рідкісною в радянські часи особистою гідністю цієї людини.
821.09(477.83) П 12 Павлишин А. С. Нам і далі загрожує вічність : дослідження / А. С. Павлишин; Нац. ун-т «Києво-Могилянська академія», Центр європейських гуманіт. дослідж., Центр дослідж. історії та культ. східноєвроп. єврейства. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2021. – 352 с. – (Постаті культури). Під обкладинкою цієї книжки читачі й читачки, зацікавлені культурним багатоманіттям України, знайдуть півтори дюжини біографічних есеїв, розвідок і публікацій документальних матеріалів, присвячених знаковим постатям культурного й суспільного життя Львова та Галичини в ХХ столітті. Це добірка текстів, які поставали уже в новому тисячолітті та є спробою повернення доброї пам`яті про непересічні, яскраві особистості, котрі не з власної волі й цілком незаслужено «випали» з колективної свідомості модерної української нації.
А45750 821.161.2.09 К61 Коломієць Р. Г. Олег Ольжич : біографія / Р. Г. Коломієць. – Харків : ЛА «Час читати», 2021. – 125 с. – (Знамениті українці). Олег Ольжич – велична постать в українському громадсько-політичному житті, в українській поезії, в українській науці. Видатний археолог із європейським ім`ям, він володів дев`ятьма мовами, а його дослідження не втратили сенсу і понині. Видатний поет – він сказав нове слово в українській літературі. Видатний діяч Організації українських націоналістів – він був дійовою особою в побудові української держави в умовах нацистської окупації території України. 1943 року Олег Ольжич загинув у концтаборі Заксенхаузен.
А45756 94(477) К 62 Коляда I. А. Україна в Першій світовій війні : дослідження / І. А. Коляда, В. І. Милько. – Харків : Орбіта, 2021. – 125 с. Найдраматичнішими стали події Великої війни та її наслідки для українського народу, розділеного на східноєвропейському театрі воєнних дій кордонами ворогуючих імперій. Українські землі – один із основних воєнних театрів на сході Європи – зазнали значних руйнувань. Майже до самого кінця війни лінія фронту проходила через українську територію; ключове геополітичне розташування, а також значні природні та людські ресурси спричинили запеклу боротьбу за них Німеччини та Австро-Угорщини, з одного боку, і Російської імперії – з другого. У книзі представлено детальний перелік подій глобального конфлікту, який точився на території України, аналіз глибинних причин, ролі й наслідків для нашої країни.
Б51639 94(477+438) К 78 Кралюк П. М. Українці і поляки: 1000 років (не)порозуміння : дослідження / П. М. Кралюк. – Харків : Фоліо, 2021. – 318 с. : фот. Як народи-сусіди, українці й поляки знали часи миру та часи війни, мирного співжиття, співпраці, але й чимало конфліктів та непорозумінь. Кожна сторона має «свою правду». Саме ці непорозуміння (часто міфологізовані й демонізовані, а то й спеціально «підігріті» третьою стороною) призвели до формування у свідомості цих народів негативних образів один одного. І хоча за останні роки цей негативізм зменшився, він все ж не зник і часто дає про себе знати. В одній книзі охопити всі аспекти українсько-польських стосунків протягом тисячоліття неможливо. Автор намагався звертати увагу на найбільш важливі, з його точки зору, моменти в цих відносинах, намагаючись збалансовано говорити як про порозуміння, так і про непорозуміння.
Б51513-2 621.039 К92 Купрієнко О. Чорнобильська хроніка. Люди : біографії. Кн. 2 / О. Купрієнко. – Харків : Фоліо, 2021. – 206 с. : фот. Це книжка-присвята героям, які 35 років тому ризикували своїм життям і здоров`ям задля порятунку мільйонів інших людей. Вона містить історії шістнадцяти борців за наші життя. Це свідки й учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: атомники, пожежники, медики, монтажники, оператори. Вони розповідають «по-рентгенівськи», безкомпромісно чесно. Згадують про власне становлення, про життя у місті Прип`ять до аварії; говорять про події, які пізніше назвуть техногенною катастрофою. Сьогодні вони є членами громадської організації «Промінь 5-2» – об`єднання учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Кожна сторінка книжки варта найуважнішого прочитання, адже не все ще сказане і почуте суспільством. Кожне слово, промовлене очевидцями тих подій, має величезну вагу для майбутніх поколінь.
Б51638 821.161.2 М 17 Максименко О. Пси, які приручають людей : посібник / О. Максименко. – Київ : Портал, 2021. – 128 с. : рис. Бути підлітками непросто. А бути підлітками в прифронтовому містечку на українському Сході року 2014-го… дуже-дуже непросто, але й цікаво! До одвічних викликів дружби і закоханості, ревнощів і внутрішніх страхів, самовираження і шкільних проблем додаються нові. Прийняти однокласника-переселенця, опанувати домедичну допомогу, пересидіти обстріл у підвалі, побачити смерть, урятувати життя. Відстоювати свою історію і свої цінності. Унікальність видання – це складові, що допомагають дорослим знайти правильні слова для обговорення психологічних моментів з дітьми та глибшого розуміння історичного контексту: друкована книжка, детальний бекґраунд за QR-кодом, ігрова закладка.
А45758-2 821.161.2 М 29 Мартинюк С. Пишаюсь, що я – Українець, або Лелеки рідним гніздам не зраджують : біографія (автобіографія). Кн. 2 / С. Мартинюк. – Київ : АртЕк, 2021. – 407 с. Автор, ґрунтуючись на багатьох джерелах, зокрема й усіх доступних, аналізує українсько-російські стосунки упродовж багатьох віків, показує боротьбу українців за волю і водночас таврує тих наших земляків, які відцурались рідного і пішли прислуговувати Москві. Книга змушує замислитись і по-новому поглянути на беззаперечні факти. А вони перевертають душу і стукають у серце попелом мільйонів Українців, замордованих, закатованих, але не знищених духовно. Саме тому це видання розраховане на якнайширше коло читачів, прислужиться воно й тим, хто вірить у те, що «Українець має зустрітися з Україною».
А45723 323.1(477) П 56 Пономарьов В. Цвітіння чудової квітки: Ольгерд Бочковський і відродження націй : біографія / В. Пономарьов; Нац. ун-т «Києво-Могилянська академія», Центр європейських гуманіт. дослідж., Центр дослідж. історії та культ. східноєвроп. єврейства. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2021. – 184 с. – (Постаті культури). У книзі зібрані нариси інтелектуальної біографії українського соціолога, філософа та публіциста Ольґерда Іполита Бочковського (1885 – 1939). Проаналізовано започатковану ним науку про творення націй – націологію, – та його трифазну концепцію пробудження поневолених народів: культурне відродження, господарське піднесення, здобуття незалежності. Окремо розглянуто публіцистичну творчість Бочковського, його викладацьку та громадську діяльність, а також відгомін його ідей в європейській гуманітарній науці.
Б51628 94(477) С 30 Семенюк С. Правдива історія України-Русі : дослідження / С. Семенюк; ред. М. Николишин. – Львів : Література та мистецтво, 2021. – 312 с. З книги «Правдива історія України-Русі» діти дізнаються про усі найважливіші сторінки історії нашого народу, а не тільки про минуле Київської Русі, яке було спотворене за часів панування Катерини ІІ і особливо в умовах путінської Росії. Адже арабські вчені і мандрівники в Х ст. твердили, що існує не тільки Київська Русь, а три Русі (Київська, Поморська (Славія) і Дунайська (Артанія – Хорутанія)). Іншими словами, ми знаємо лише третину справжньої історії нашого народу, а 2/3 в силу певних історичних обставин, про які буде йти мова нижче, були надійно приховані від русинів-українців російськими і німецькими істориками.
А45760 821.161.2 Т 46 Тичина П. Г. За всіх скажу, за все переболію ... : вибр. поезія, проза / П. Г. Тичина; упоряд. С. Гальченко. – Київ : Основа-Принт Плюс, 2021. – 763 с. До книги увійшли поетичні шедеври, які принесли П. Тичині визнання як геніальній особистості у міжнародному масштабі. Повністю друкуються за оригіналами рукописів та першодруків перші збірки «Панахидні співи», «Соняшні кларнети», «Плуг», «Замість сонетів і октав», «Вітер з України» та вибрані твори з інших збірок. Друга частина книги – ранні оповідання «Спокуса», «Богословіє», «На ріках вавілонських», написані в 1913 р., а також унікальний щоденник-повість «Подорож з капелою К. Г. Стеценка», написаний під час подорожі по Правобережній Україні у вересні – листопаді 1920 р. з мандрівною капелою, в якій поет виконував роль літописця. Щоденникові записи відомого тичинознавця Станіслава Тельнюка представляють П. Тичину як поета і мудрого державного діяча-патріота, який зрікся найвищої посади Голови Верховної Ради УРСР, щоб протистояти затвердженню закону про двомовність українського народу.
Б51626-4-5 316.6(477) С 89 Судовий процес Валентина Мороза : розсекречені матеріали : архів. матеріали. – Брустурів : Дискурсус, 2021. – 704 с. : портр., фот. У книзі вперше опубліковано раніше засекречені матеріали з колишнього архіву КДБ УРСР, які стосуються кримінальної справи проти Валентина Мороза – одного з лідерів українського дисидентства, яскравого історика й публіциста, справжнього символу національного руху 1970-х років. У центрі уваги видання – судовий процес над В. Морозом 1970 р. у місті Івано-Франківську. Ця розправа над дисидентом була однією з найбільш важливих подій, пов`язаних з українським національним рухом 1950 – 1980-х років на Прикарпатті. Вона одержала всеукраїнський і міжнародний розголос, сприяла приверненню уваги світової громадськості до проблеми підневільного становища України у складі Радянського Союзу. Результатами процесу були безпрецедентна мобілізація як учасників українського дисидентського руху, так і української діаспори в усіх країнах світу, проведення масштабних кампаній на захист репресованого історика.
Б51630 94(477) Т 28 Творці державного престижу : дослідження / авт.-упоряд. М. Главацький. – Київ : КМ-БУКС, 2021. – 568 с. : портр. Перечитуючи деякі сторінки історії України, часом може здаватися, що багато подій перегукується із сьогоденням. Та це й не дивно – історія, як відомо, рухається по спіралі. І якщо ми, українці, вважаємо себе мудрим народом, то маємо враховувати досвід своїх героїчних предків, учитися на їхніх помилках і намагатися запобігати новим. Книга «Творці державного престижу» присвячена величним історичним постатям, з якими насамперед асоціюється становлення державності та незалежності України.
А45767 94(477) У 45 Україна. Пам`ять боротьби : зб. ст. / упоряд. Р. Гунда. – Львів : Меморіал, 2021. – 560 с. : іл. Герої не вмирають, вони йдуть у вічність, аби повернутися, нагадати про себе: іменем, світлинами, книгами, музеями, меморіалами… Збірка об`єднує матеріали й кольорові ілюстрації у розділах «Українська церква», «Збройна боротьба», «Культурний фронт» і «Старожитності». Серед авторів – Ліна Костенко, Андрій Курков, Тарас Чухліб та ін.
А45762 94(477) Ф 17 Файзулін Я. М. Історія.UA: постаті, факти, версії : зб. нарисів / Я. Т. Файзулін. – Київ : Комора, 2021. – 560 с. «Історія.UA: постаті, факти, версії» Ярослава Файзуліна – це збірник нарисів про знакових персон та важливі події ХХ століття. Усі разом вони створюють захопливий калейдоскоп цього, здавалося б, найближчого до нас, та водночас найменш знаного часу, що все ще ховається під шаром радянських міфів. Частина героїв цієї книги, як-от Симон Петлюра, Олена Теліга, Степан Бандера чи Роман Шухевич, відомі ще зі шкільних підручників, натомість іншим, таким як Юрій Тютюнник, Михайло Омелянович-Павленко, Юрій Горліс-Горський, Василь Липківський, Олекса Тихий, ще належить посісти своє місце у національній пам`яті українців.
Б51640 94(477) Я 60 Яневський Д. Б. 10 розмов про історію України : есеї / Д. Б. Яневський, О. В. Красовицький. – Харків : Бібколектор, 2021. – 349 с. : фот. Дане видання присвячене одному з найбільш актуальних питань сучасної України – висвітленню Історії нашої держави. В різні періоди окремі території нашої країни були складовою частиною різних держав, що не могло не відобразитися на її етнічному складі та культурі. Треба пам`ятати, що Україна – багатонаціональна країна, і такою була завжди. Саме це зробило нашу культуру надзвичайно багатою, бо її складовими частинами стали культурні надбання різних народів. Зберегти цю культуру, її традиції – одне з найважливіших наших завдань. І тільки сьогодні в Україні на тлі цієї етнічної строкатості почалося формування справжньої політичної нації. Якою вона буде? Як допомогти цьому процесу? Над цими питаннями і розмірковують автори книжки.
|
|