Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

Технічний сервіс в АПК

(сектор літератури з питань сільського господарства)

Розділи виставки:

  1. Організація технічного сервісу
  2. Проектування виробничого процесу технічного сервісу
  3. Технологія технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарської техніки
  4. РОЗДІЛ 1.Організація технічного сервісу


фото

Технічний сервіс – це забезпечення агропромислового комплексу технічними засобами і підтримання їх у технічно справному стані протягом усього періоду експлуатації, вивчення попиту, реклама, технічна і торгово-економічна інформація, доставка, передпродажна підготовка, гарантійне обслуговування нових та відремонтованих технічних засобів, забезпечення запасними частинами, навчання експлуатаційно-ремонтного персоналу.

Технічний сервіс включає наступний комплекс послуг: вивчення потреб споживачів у машинах і послугах; надання інформаційно-консультативних послуг; забезпечення споживачів запасними частинами, обладнанням, машинами; навчання споживачів правилам експлуатації машин і обладнання; проведення діагностики, технічного обслуговування і ремонту машин; проведення механізованих робіт; організацію послуг з прокату, оренди тощо.

Обґрунтована і чітка організація технічного сервісу автотракторної техніки із застосуванням засобів діагностування забезпечує належну якість обслуговування сільськогосподарської техніки, сприяє технічній готовності машин і обладнання, не допускає їх передчасного виходу із експлуатації.

Належна організація технічного сервісу в повному обсязі і з належною якістю забезпечить відчутний економічний ефект. У результаті суттєво зменшаться поточні витрати на ремонт техніки, підвищиться коефіцієнт готовності машинно-тракторного парку, буде можливість виконати польові роботи у встановлені агротехнічні терміни.

Система організації технічного сервісу повинна будуватися виходячи з пріоритету виробників сільськогосподарської продукції, а також конкуренції між її виконавцями (дилерські пункти, машинно-технологічні станції тощо).

Раціональна організація технічного сервісу дозволяє скоротити до 10 % часу на технічне обслуговування і ремонт, на 22-25 % збільшити напрацювання на трактор і на 30-45 % підвищити його продуктивність.

Таким чином, основні тенденції технічного сервісу в агропромисловому комплексі країни повинні включати

  • розробку і впровадження виробниками сільськогосподарської техніки надійного і ефективного устаткування (в тому числі і мобільних засобів обслуговування) з можливістю адаптації до різних умов використання;
  • забезпечення самостійності вибору техніки та сервісних фірм на підставі якісної орієнтації споживачів в питаннях передпродажного та гарантійного і післягарантійного технічного обслуговування;
  • спеціалізацію технічних сервісних центрів (підприємств);
  • створення раціональної організації постачання запасних частин, їх складування із забезпеченням нормативних вимог технічного обслуговування і ремонту техніки;
  • прагнення до самообслуговування техніки в умовах сільськогосподарських підприємств;
  • підготовку фахівців з технічного сервісу, яка повинна передбачати потреби, що пов’язані із постачанням нової продукції і особливостями її будови та експлуатації.

Література:

  1. Вдовіченко А. Техніка післязбирального обробітку ґрунту / А. Вдовіченко // Техніка і технології АПК. – 2015. – № 7. – С. 29-30.
  2. Войтюк Д.Г. Сільськогосподарські машини: підручник / Д.Г. Войтюк, Г.Р. Гаврилюк. – К.: Каравела, 2004. – 552 с.
  3. Гевко Б.М. Технологія сільськогосподарського машинобудування: підручник / Б.М. Гевко, І.Б. Гевко, Д.Л. Радик. – К.: Кондор, 2006. – 496 с.
  4. Грушецький С.М. Проблеми технічного сервісу та забезпечення надійності техніки для АПК / С.М. Грушецький, В.В. Дідур. – Режим доступу: http://irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=2&I21DBN=UJRN&P21DBN=UJRN&IMAGE_FILE_DOWNLOAD=1&Image_file_name=PDF/vuvmaao_2015_3_26.pdf
  5. Ґрунтообробні та ґрунтозахисні конструкції сільськогосподарської техніки: реферат. огляд / Т.П. Божко. – К.: УкрІНТЕІ, 2007 – 41 с.
  6. Данильченко М.Г. Сільськогосподарські машини: підручник / М.Г. Данильченко. – Тернопіль: Екон. думка, 2011. – 272 с.
  7. Козаченко О.В. Проблеми та перспективи розвитку технічного сервісу машин АПК / О.В. Козаченко // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка. – 2014. – Вип. 145. – С. 3-7. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhdtusg_2014_145_3
  8. Машини та обладнання для тваринництва: посіб.-практикум / І.І. Ревенко, М.В. Брагінець, О.О. Заболотько та ін. – К.: Кондор, 2012. – 562 с.
  9. Павлова О.В. Показники якості сервісу як складова визначення рівня конкурентоспроможності сільськогосподарської техніки / О.В. Павлова. – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/10_NPE_2008/Economics/28968.doc.htm
  10. Теслюк Г. Ґрунтообробний агрегат для роботи в системі strip-till / Г. Теслюк, Б. Волик, А. Пугач, І. Когут // Техніка і технології АПК. – 2015. – № 11. – С. 16-19.
  11. Технічний сервіс в АПК: навч.-метод. комплекс: навч. посіб. для студентів інженерів спец. на освіт.-кваліф. рівні «Бакалавр» напрямку «Процеси, машини та обладнання агропромислового виробництва» / С.М. Грушецький, І.М. Бендера, О.В. Козаченко та ін.; за ред. С.М. Грушецького, І.М. Бендери. – Кам’янець-Поділ.: Сисин Я.І., 2014. – 680 c.
На початок

РОЗДІЛ 2. Проектування виробничого процесу технічного сервісу

фото

Для того, щоб виробничий процес здійснювався ефективно, необхідно мати виробничий корпус з достатньою площею і технологічним обладнанням, а також штат висококваліфікованих фахівців. Підприємство технічного сервісу може бути побудоване наново за типовими проектами або реконструйоване з подальшим технічним переозброєнням.

При проектуванні підприємств технічного сервісу необхідно мати наступні початкові дані:

  • завдання на проектування;
  • архітектурно-планувальне завдання з будівельним паспортом ділянки забудови;
  • робочі креслення;
  • техніко-економічне обґрунтування.

Розрізняють наступні принципи проектування виробничого процесу:

  • технологічний (у підрозділах з технологічно однорідними видами робіт);
  • предметний (у підрозділах ремонту однотипних об’єктів);
  • змішаний (предметно-технологічний).

Послідовність побудови графіка виробничого процесу:

  1. У заготовлену форму графіка заносять усі необхідні дані для формування робочих місць.
  2. Планують початкові і завершальні етапи операцій, нумеруючи їх у порядку виконання. Кінець однієї роботи є початком другої і т. д.
  3. Встановлюють послідовність виконання окремих робіт з ремонту виробу.
  4. Розраховують за умови відсутності технічних норм тривалість виконання кожної роботи.

Література, представлена в даному розділі розкриває принципи організації виробничого процесу для ефективної виробничої діяльності ремонтно-обслуговуючих підприємств.

Література:

  1. Випробування і сертифікація техніки АПК: навч. посіб. / К.І. Шмат, Є.І. Бондарєв, О.В. Мигальов та ін. – Херсон: ОЛДІ-плюс, 2004. – 268 с.
  2. Механізація технологічних процесів в землеробстві: навч.-метод. комплекс: навч. посіб. для студентів інженерів спец. на освіт.-кваліф. рівні «Бакалавр» напряму «Енергетика та енергетичні системи в агропромисловому комплексі» / С.М. Грушецький, І.М. Бендера, Т.Д. Іщенко та ін. – Кам’янець-Поділ.: Сисин О.В., 2011. – 352 c.
  3. Носов Ю.М. Проектування технологічних процесів у тваринництві та птахівництві: навч. посіб. / Ю.М. Носов. – Львів: Новий Світ-2000, 2014. – 500 c
  4. Проектування механізованих технологічних процесів у рослинництві: навч. посіб. з викон. кваліф. робіт на освіт.-кваліф. рівні «Бакалавр» / І.М. Бендера, П.І. Роздорожнюк, О.В. Ткач та ін.; за ред. І.М. Бендери, П.І. Роздорожнюка, О.В. Ткача. – Кам’янець-Поділ.: Сисин О.В., 2011. – 556 c.
  5. Проектування механізованих технологічних процесів у тваринництві: навч. посіб. з викон. диплом. проектів з механізації тваринництва на освіт.-кваліф. рівні «Бакалавр» / І.М. Бендера, В.П. Лаврук, С.В. Єрмаков та ін.; за ред. І.М. Бендери, В.П. Лаврука. – Кам’янець-Поділ.: Сисин О.В., 2011. – 564 c.
  6. Проектування сільськогосподарських машин: навч. посіб. для викон. курсових проектів з розробки с.-г. техніки при підготовці фахівців напряму 6.100202 «Процеси, машини та обладнання агропромислового виробництва» / І.М. Бендера, А.В. Рудь, Я.В. Козій та ін.; за ред. І.М. Бендери, А.В. Рудя, Я.В. Козія. – Кам’янець-Поділ.: Сисин О.В., 2011. – 640 c.
  7. Робочі процеси і розрахунок сільськогосподарських машин: посіб. для студентів спец. 7.090215 «Машини і обладнання сільськогосподарського виробництва» / К.І. Шмат, П.В. Сисолін, В.В. Карманов. – Херсон: ОЛДІ-плюс, 2004. – 308 с.
На початок

РОЗДІЛ 3.Технологія технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарської техніки

фото

З розвитком виробництва і експлуатації сільськогосподарських машин та знарядь виникає необхідність у періодичному їх обслуговуванні і ремонті, оскільки в процесі експлуатації та збереження машин і знарядь неминучі несправності й поломки.

Система технічного обслуговування і ремонту техніки – це сукупність функціонально взаємопов’язаних засобів технологічного оснащення, предметів виробництва і виконавців для виконання в регламентованих умовах виробництва заданих технологічних процесів або операцій.

Належне технічне обслуговування і ремонт техніки забезпечить успішний розвиток сільськогосподарського виробництва. Технічне обслуговування і ремонт носять планово-запобіжний характер. В систему технічного обслуговування і ремонту машин включаються наступні основні елементи: обкатка в польових умовах, щоденне технічне обслуговування, періодичне технічне обслуговування і огляди, зберігання і ремонт машин.

Технічне обслуговування і ремонт є необхідними умовами підтримки техніки у працездатному стані, особливо під час значного зростання цін на техніку та її різкого скорочення в господарствах. У зв’язку зі скороченням парку тракторів, автомобілів, комбайнів та інших сільськогосподарських машин збільшилося навантаження на техніку, що призвело до зростання витрат на підтримку її в працездатному стані.

При оцінці чинників, що визначають якість ремонту, враховують показники, які характеризують якість: технологічну документацію, технологічне устаткування, засоби вимірювання, кваліфікацію робітників.

Досвід багатьох країн з розвиненою ринковою економікою показує, що найбільш ефективною формою технічного обслуговування і ремонту техніки в сільському господарстві є дилерська система, при якій підприємства технічного сервісу вирішують завдання маркетингу, лізингу тощо.

Докладніше про технології технічного обслуговування та ремонту сільськогосподарської техніки можна дізнатися із літератури, яка представлена в цьому розділі.

Література:

  1. Бахур О. Аналіз конструкції машини для міжрядного обробітку просапних та овочевих культур / О. Бахур, В. Думич // Техніка і технології АПК. – 2015. – № 11. – С. 8-12.
  2. Білоконь Я.Ю. Трактори і автомобілі: підручник / Я.Ю. Білоконь, А.І. Окоча. – К.: Урожай, 2002. – 324 с.
  3. Василенко М.О. Вплив режимів нанесення зміцнювального покриття на параметри точкового зміцнення робочих органів ґрунтообробних машин / М.О. Василенко, Д.О. Буслаєв // Вісник аграрної науки. – 2015. – № 7. – С. 44-48.
  4. Вожик Ю.Г. Обґрунтування експлуатаційних параметрів машин, що функціонують із витратами технологічних матеріалів / Ю.Г. Вожик // Вісник аграрної науки. – 2015. – № 10. – С. 40-44.
  5. Головчук А.Ф. Експлуатація та ремонт сільськогосподарської техніки: підручник: у 3 кн. Кн.1: Трактори / А.Ф. Головчук, В.Ф. Орлов, О.П. Строков; за ред. А.Ф. Головчука. – К.: Грамота, 2003. – 336 с.
  6. Головчук А.Ф. Експлуатація та ремонт сільськогосподарської техніки: підручник: у 3 кн. Кн.2: Комбайни зернозбиральні / А.Ф. Головчук, В.І. Марченко, В.Ф. Орлов; за ред. А.Ф. Головчука. – К.: Грамота, 2004. – 320 с.
  7. Головчук А.Ф. Експлуатація та ремонт сільськогосподарської техніки: підручник: у 3 кн. Кн.3: Машини сільськогосподарські / А.Ф. Головчук, В.І. Марченко, В.Ф. Орлов; за ред. А.Ф. Головчука. – К.: Грамота, 2005. – 576 с.
  8. Дизельне паливо для сучасних двигунів: вимоги до якості // Пропозиція. – 2015. - № 4. – С. 138-140.
  9. Дмитрів В.Т. Основи теорії машиновикористання у тваринництві: навч. посіб. / В.Т. Дмитрів. – Львів: Афіша, 2008. – 260 с.
  10. Думич В. Аналіз конструкцій та результати досліджень мобільної техніки для внесення органіки / В. Думич, Т. Ролько // Техніка і технології АПК. – 2015. – № 11. – С. 12-15.
  11. Експлуатація машин і обладнання: навч.-метод. комплекс: навч. посіб. для студентів інженерів спец. освіт.-кваліф. рівня «Бакалавр» / І.М. Бендера, В.П. Грубий, П.І. Роздорожнюк та ін.; за ред. І.М. Бендери, В.П. Грубого, П.І. Роздорожнюка. – Кам’янець-Поділ.: Сисин Я.І., 2013. – 576 c.
  12. Карабиньош С. Готуємо техніку до зберігання. Засоби та матеріали / С. Карабиньош // Пропозиція. – 2015. – № 12. – С. 128-130
  13. Карабиньош С. Робота із нарізними з’єднаннями / С. Карабиньош, І. Харьковський // Пропозиція. – 2015. – № 2. – С. 142-143.
  14. Кукурудзозбиральні комбайни: теоретичні основи, конструкція, проектування: навч. посіб. / К.І. Шмат, О.Е. Самарін, Є.І. Бондарєв. – Херсон: ОЛДІ-плюс, 2009. – 140 с.
  15. Литвинюк Л. Деякі особливості підвищення продуктивності зернозбирального комбайна і покращення родючості ґрунту / Л. Литвинюк // Техніка і технології АПК. – 2015. - № 10. – С. 25-27.
  16. Монтаж і пусконалагодження фермерської техніки: навч. посіб. / І.І. Ревенко, М.В. Брагінець, В.Д. Роговий та ін. – К.: Кондор, 2004. – 400 с.
  17. Технічне обслуговування і ремонт сільськогосподарської техніки: навч. посіб. / К.І. Шмат, Г.Ю. Диневич, В.В. Карманов. – Херсон: ОЛДІ-плюс, 2004. – 204 с.
  18. Устройство и обслуживание тракторов. Настольная книга тракториста-машиниста / сост. Е.М. Костенко. – К.: Основа, 2002. – 336 с.
  19. Шмат К.І. Автоматизовані системи сільськогосподарської техніки: навч. посіб. / К.І. Шмат, В.М. Солодовніченко, О.І. Папченко. – Херсон: ОЛДІ-плюс, 2009. – 196 с.
На початок
фото



 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com