|
|
|
Пошук по сайту
Віртуальні виставки
Державна політика і гарантії прав громадян по охороні праці
до Дня охорони праці
(відділ виробничої літератури)
Розділи виставки:
- Охорона праці як важливий аспект діяльності людини.
- Правові та організаційні питання охорони праці.
- Безпека праці – показник якості життя суспільства.
- Охорона праці в різних галузях.
- Правила охорони праці.
- Методичні рекомендації з охорони праці.
Розділ I: Охорона праці як важливий аспект діяльності людини.
Праця людини безпосередньо пов'язана із виробничим середовищем. Працівник може нормально здійснювати трудову діяльність лише тоді, коли умови зовнішнього середовища відповідають оптимальним. Тому охорона життя та здоров’я громадян, у процесі їх трудової діяльності, створення належних, безпечних та нешкідливих умов праці, запобігання нещасних випадків і профілактика професійних і виробничо-обумовлених захворювань, є одним з найважливіших державних завдань. Його успішне вирішення значною мірою залежить від належної підготовки фахівців усіх освітньо-кваліфікаційних рівнів з питань охорони праці.
Відповідно до Закону України «Про охорону праці», охорона праці – це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів і засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини в процесі трудової діяльності.
Охорона праці відіграє важливу роль, як соціальний чинник, оскільки, якими б вагомими не були виробничі результати, вони не можуть компенсувати людині втраченого здоров'я, а тим більше життя – те і інше дається тільки один раз. Необхідно пам'ятати, що через нещасні випадки та аварії гинуть на виробництві не просто робітники і службовці, на підготовку яких держава витратила значні засоби, а, в першу чергу, люди – годувальники сімей, батьки і матері дітей.
Таким чином, умови і безпека праці повинні бути закладені в проекті кожного промислового підприємства, конкретного виробництва, конструкції машин, обладнання в усіх сферах і галузях національної економіки.
Література
- Гандзюк М.П. Основи охорони праці: підруч. / М.П. Гандзюк, Є.П. Желібо, М.О. Халімовський; за ред. М.П. Гандзюка. – 5-е вид. – К.: Каравела, 2010. – 384 с.
- Гогіташвілі Г.Г. Основи охорони праці: навч. посіб. / Г.Г. Гогіташвілі, В.М. Лапін. – 4-те вид., випр. і доп. – К.: Знання, 2008. – 302 с.
- Грибан В.Г. Охорона праці: навч. посіб. / В.Г. Грибан, О.В. Негодченко. – 2-ге вид. – К.: Центр учб. л-ри, 2011. – 280 с.
- Дипломне проектування. Розділи з охорони праці: навч. посіб. / С.О. Буракова, М.П. Супрович, І.С. Беркещук та ін.; за ред. С.О. Буракової. – Кам.-Под.: ПП «Медобори-2006», 2010. – 360 с.
- Основи охорони праці: навч. посіб. / П.С. Атаманчук, В.В. Мендерецький, О.П. Панчук та ін. – К.: Центр учб. л-ри, 2011. – 224 с.
- Основи охорони праці: підруч. / О.І. Запорожець, О.С. Протоєрейський, Г.М. Франчук та ін. – К.: Центр учб. л-ри, 2009. – 264 с.
- Третьяков О.В. Охорона праці: навч. посіб. з тестовим комплексом на CD / О.В. Третьяков, В.В. Зацарний, В.Л. Безсонний; за ред. К.Н. Ткачука. – К.: Знання, 2010. – 167 с. + компакт-диск.
На початок
Розділ II: Правові та організаційні питання охорони праці.
Правові та організаційні основи охорони праці являють собою комплекс взаємозв’язаних законів та інших нормативно-правових актів, соціально-економічних та організаційних заходів, спрямованих на правильну і безпечну організацію праці, забезпечення працюючих засобами захисту, компенсацію за важку роботу та роботу в шкідливих умовах, навчання працівників безпечному веденню робіт, регламентацію відповідальності та відшкодування працюючим шкоди в разі ушкодження їх здоров’я.
Рівень безпеки будь-яких робіт у суспільному виробництві значною мірою залежить від рівня правового забезпечення цих питань, тобто, від якості та повноти викладення відповідних вимог в законах та інших нормативно-правових актах. В Україні приділяється належна увага удосконаленню актів національного законодавства, які містять правові норми з безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. У 1992 році було прийнято Закон України “Про охорону праці”, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на охорону їх життя і здоров‘я в процесі трудової діяльності та принципи державної політики у цій сфері, регулює відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Останнім часом прийнято нову редакцію Закону “Про охорону праці” та розроблено проект Закону “Про безпечність промислової продукції”, розробляються нові нормативно-правові акти, ведеться робота по внесенню змін до діючих нормативних актів за такими напрямками: загальні вимоги безпеки праці та захисту здоров‘я працюючих на робочих місцях, безпека машин, безпека електрообладнання, засоби індивідуального захисту, використання вибухових речовин, гірничі роботи, захист від шуму тощо.
Починаючи з 1994 року в Україні розробляються Національні, галузеві, регіональні та виробничі програми покращення стану умов та безпеки праці на виробництві, в ході реалізації яких були закладені основи для удосконалення державної системи управління охороною праці, впровадження економічних методів управління, вирішення питань організаційного, наукового і нормативно-правового забезпечення робіт у сфері охорони праці. Розроблені засоби захисту працюючих, які раніше не випускались в Україні; створено ряд засобів, що контролюють стан охорони та умови праці, небезпечні та аварійні ситуації; створена єдина автоматизована інформаційна система охорони праці тощо.
Література
- Гогіташвілі Г.Г. Системи управління охороною праці: навч. посіб. / Г.Г. Гогіташвілі. – Львів: Афіша, 2002. – 320 с.
- Гогіташвілі Г.Г. Управління охороною праці та ризиком за міжнародними стандартами: навч. посіб. / Г.Г. Гогіташвілі, Є.Т. Карчевські, В.М. Лапін. – К.: Знання, 2007. – 367 с.
- Довідник нормативних документів у сфері охорони праці, пожежної безпеки, гігієни праці та соціального страхування від нещасних випадків / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. – К., 2009. – 244 c.
- Зацарний В.В. Охорона праці: навч. посіб. для дистанційного навчання / В.В. Зацарний, Р.В. Сабарно. – К.: Університет «Україна», 2006. – 304 с.
- Збірник нормативно-правових актів з питань охорони праці та профілактики виробничого травматизму. – К., 2008. – 109 с.
- Козяр М.М. Основи охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту населення: навч. посіб. / М.М. Козяр, Я.І. Бедрій, О.В Станіславчук. – К.: Кондор, 2011. – 458 с.
- Медведєв Е.Н. Основи охорони праці: навч. посіб. / Е.Н. Медведєв, Г.Ф. Сорокін. – К.: Видавничий дім «Професіонал», 2008. – 208 с.
- Охорона праці в Україні. Нормативна база / упоряд. О.М. Роїна. – 2-е вид., випр. і доп. – К.: КНТ, 2006. – 420 с.
- Рекомендації з організації системи охорони праці на підприємстві: метод. посіб. – К., 2009. – 34 с.
- Юхименко А.П. Тестові завдання з охорони праці: навч.-метод. посіб. / А.П. Юхименко. – Кам.-Под., 2007. – 288 с.
На початок
Розділ III: Безпека праці – показник якості життя суспільства.
У всіх ланках галузевого виробництва найважливішою умовою підвищення безпеки праці є дотримання трудової і технологічної дисципліни.
Безпека праці — один з чинників, який, поряд з іншими (станом охорони здоров'я, освіти, свободи підприємництва, свободи слова), визначає, в цілому, якість нашого життя. По стану безпеки праці в державі можна судити про відношення суспільства до таких вищих цінностей, як людське життя, про рівень технічного прогресу, а також про соціальну відповідальність влади, бізнесу, політичних і суспільних організацій.
Серед причин, які найчастіше, а саме майже у 78%, призводять до нещасних випадків, експерти називають: порушення трудової і виробничої дисципліни, технологічного процесу, правил дорожнього руху, вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машин, механізмів. Це, так звані, організаційні причини. За ними йдуть: незадовільний стан виробничих об’єктів, транспорту і засобів виробництва.
За висновками експертів, держава має стимулювати роботодавця запроваджувати європейські стандарти оцінки ризиків та безпеки виробництва. Фінансування безпеки праці має здійснюватись роботодавцем, та стимулюватись страховиком. Проте чи не найголовнішою, повинна стати роль самих працівників. Саме формування активної та відповідальної культури праці, при якій робітники виконують правила безпеки, знають про свої права і вміють їх відстоювати, повинно стати ключовим фактором подолання проблеми високого рівня травматизму та професійної захворюваності на підприємствах.
Література
- Атаманчук П.С. Практикум з безпеки життєдіяльності та охорони праці: навч.-метод. посіб. / П.С. Атаманчук, В.В. Мендерецький, О.П. Панчук. – Кам.-Под.: ФОП Сисин О.В., 2007. – 140 с.
- Безпека праці: ергономічні та естетичні основи: навч. посіб. / С.О. Апостолюк, В.С. Джигирей, А.С. Апостолюк та ін. – 2-ге вид., стер. – К.: Знання, 2007. – 215 с.
- Геврик Є.О. Техніка безпеки: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закладів / Є.О. Геврик, Г.В. Сомар, Н.П. Пешко. – К.: Зовнішня торгівля, Ельга, 2006. – 316 с.
- Гогіташвілі Г.Г. Основи охорони праці: навч. посіб. / Г.Г. Гогіташвілі, В.М. Лапін. – Львів: Новий світ-2000, 2004. – 232 с.
- Грищук М.В. Основи охорони праці: підруч. / М.В. Грищук. – К.: Кондор, 2008. – 240 с.
- Лапін В.М. Основи охорони праці: навч. посіб. / В.М. Лапін. – Львів: ЛБІНБУ, 2004. – 142 с.
- Перелік небезпечних та шкідливих факторів на виробництві, які призводять до травматизму (смертельного) в медичних закладах. – К., 2009. – 22 с.
- Перелік небезпечних та шкідливих факторів на виробництві, які призводять до травматизму (смертельного) в легкій промисловості. – К., 2009. – 22 с.
- Перелік небезпечних та шкідливих факторів на виробництві, які призводять до травматизму (смертельного) в хімічній промисловості (виробництво лаків і фарб). – К., 2009. – 22 с.
- Храпак П.Д. Технічний регламент: безпека без ілюзій / П.Д. Храпак. – Хмельницький: Поділля-Полірек, 2008. – 348 с.
На початок
Розділ IV: Охорона праці в різних галузях.
Сучасний розвиток науки та техніки вносить принципові нововведення в усі сфери матеріального виробництва, суттєво змінюючи технологічні процеси та використовувані матеріали, предмети і знаряддя праці. Натомість, зміни технології та устаткування призводять до трансформації умов праці та трудового процесу в цілому. Тому, при розробці нової техніки, технологічних процесів, організації виробництва, необхідно провести науковий аналіз можливих небезпечних і шкідливих виробничих чинників і розробити заходи і засоби, спрямовані на мінімізацію їх несприятливого впливу на людину, що працює.
У сучасних умовах в Україні діє велика кількість малих, середніх і великих підприємств виробничого, будівельного, сільськогосподарського, транспортного призначення, підприємств громадського харчування, сфери послуг тощо. Працедавці таких підприємств несуть повну відповідальність за створення безпечних та здорових умов праці для робітників і службовців, попередження випадків травматизму, профзахворювань, аварій та пожеж.
«Охорона праці в галузі» – нормативна дисципліна, яка вивчається у вищих навчальних закладах з метою формування у майбутніх фахівців знань щодо стану і проблем охорони праці в галузі згідно з напрямом їх підготовки, складових і функціонування системи управління охороною праці та шляхів, методів і засобів забезпечення умов виробничого середовища і безпеки праці в галузі, згідно з чинними законодавчими та іншими нормативно-правовими актами.
Література
- Батлук В.А. Охорона праці в галузі телекомунікацій: навч. посіб. / В.А. Батлук, Г.Г. Гогіташвілі, Р.В. Уваров та ін. - Львів: Афіша, 2003. – 320 с.
- Батлук В.А. Охорона праці у будівельній галузі: навч. посіб. / В.А. Батлук, Г.Г. Гогіташвілі. – К.: Знання, 2006. – 550 с.
- Дементий Л.В. Охрана труда в автоматизированном производстве. Обеспечение безопасности труда / Л.В. Дементий, А.Л. Юсина. – Краматорск: ДГМА, 2007. – 300 с.
- Жидецький В.Ц. Охорона праці користувачів комп’ютерів / В.Ц. Жидецький. – Львів: Афіша, 2000. – 176 с.
- Катренко Л.А. Охорона праці в галузі комп’ютингу: підруч. / Л.А. Катренко, А.В. Катренко; за ред. В.В. Пасічника. – Львів: «Магнолія 2006», 2012. – 544 с.
- Охорона праці в лісопильно-деревообробному виробництві: навч. посіб. / С.О. Апостолюк, В.С. Джигирей, А.С. Апостолюк та ін. – К.: Основа, 2003. – 288 с.
- Пістун І.П. Охорона праці на автомобільному транспорті: навч. посіб. / І.П. Пістун, А.П. Березовецький, І.М. Городецький. – Львів: Тріада плюс, 2009. – 320 с.
- Фатыхов Д.Ф. Охрана труда в торговле, общественном питании, пищевых производствах в малом бизнесе и быту: учеб. пособие для нач. и сред. проф. образования / Д.Ф. Фатыхов, А.Н. Белехов. – 4-е изд., стер. – М.: Издательский центр «Академия»; Образовательно-издательский центр «Академия», 2002. – 224 с.
- Ярошевська В.М. Охорона праці в галузі: навч. посіб. / В.М. Ярошевська, В.Й. Чабан. – К.: ВД «Професіонал», 2004. – 288 с.
На початок
Розділ V: Правила охорони праці.
Законодавчими актами, що визначають основні правовідносини у виробничій діяльності, є державні нормативні акти про охорону праці (ДНАОП).
Державні нормативні акти про охорону праці — це правила, стандарти, норми, положення, інструкції та інші документи, яким надано силу закону і які є обов'язковими для виконання.
Залежно від сфери впливу ДНАОП можуть мати міжгалузеву та галузеву дію.
Міжгалузеві державні нормативні акти про охорону праці мають загальнодержавне значення, їх дія поширюється на всі підприємства незалежно від їх відомчої належності, форми власності та виду господарської діяльності.
Галузеві державні нормативні акти про охорону праці поширюються лише на підприємства, що належать до певної галузі.
Правила є обов’язковими для всіх працівників, фахівців з питань охорони праці, інженерно-технічних працівників.
Правила установлюють загальні вимоги з охорони праці, виробничої санітарії і пожежної безпеки до упорядкування і утримання територій, приміщень, будівель і споруд, систем водопостачання, освітлення, опалення, каналізації і вентиляції, організації технологічних процесів і робочих місць тощо.
Література
- Осадчий В.І. Злочини проти безпеки виробництва: моногр. / В.І. Осадчий. – К.: Видавництво ТОВ «Інтерсервіс», 2012. – 60 с.
- Правила безпеки для виробництва хліба, хлібобулочних та макаронних виробів: ДНАОП 1.8.10.-1.27-2002 / Держнаглядоохоронпраці. – Х.: Форт, 2002. – 232 c.
- Правила безпеки для кондитерського виробництва: ДНАОП 1.8.10.-1.14-97 / Держнаглядохоронпраці. - К., 1997. – 318 c.
- Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів: ДНАОП 0.00-1.21-98 / Держнаглядоохоронпраці. – К., 2003. – 380 c.
- Правила безпечної поведінки при виконанні робіт: для робітників / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. - К., 2008. – 89 c.
- Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями: ДНАОП 1.1.10-1.04-01 / Держнаглядоохоронпраці, М-во праці та соц. політики України. – К., 2001. – 171 c.
- Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів: ДНАОП 0.00-1.03-02 / М-во праці та соц. політики України, Держнаглядоохоронпраці. - Х.: Форт, 2002. – 193 c.
- Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (зі змінами та доповненнями від 25.06.2001 р.) / М-во праці та соц. політики. Держ. нормат. акт про охорону праці. - Х.: Форт, 2003. – 246 c.
- Правила експлуатації електрозахисних засобів: ДНАОП 1.1.10-1.07-01 Затв. 05.06.2001: Держ. нормат. акт про охорону праці. - К., 2001. – 117 c.
- Правила охорони праці для об’єктів роздрібної торгівлі: ДНАОП 7.1.00-1.01-96: Затв. 08.05.96 №79. Держ. нормат. акт про охорону праці. - К., 1996. – 114 c.
- Правила охорони праці для перукарень: ДНАОП 9.0.30- 1.07-97 / М-во праці та соц. політики. Ком. по нагляду за охороною праці. - К.: Основа, 1999. – 48 c.
- Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин: ДНАОП 0.00-1.31-9. – К., 1999. – 111 c.
На початок
Розділ VI: Методичні рекомендації з охорони праці.
Для суспільства важливою соціальною функцією стосовно працюючих людей є охорона їхньої праці, тобто, для виробництва – діяльність по забезпеченню безпеки праці та збереженню здоров’я працівників під час їхньої професійної діяльності. Основний цільовий принцип цієї діяльності – системність. А оскільки цією ж діяльністю необхідно управляти, то повинна існувати і система управління охороною праці, і управління ризиками є її складовою.
Методологічною основою охорони праці є науковий аналіз умов праці, технологічних процесів, виробничого обладнання, робочих місць, трудових операцій, організації виробництва з метою виявлення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, їх властивостей, особливостей впливу на організм людини. На підставі такого аналізу розробляються заходи та засоби, спрямовані на мінімізацію несприятливого впливу виробничих факторів, створення безпечних та нешкідливих умов праці.
Методичні рекомендації призначені для використання на підприємствах під час створення та вдосконалення системи управління охороною праці.
Метою методичних рекомендацій є сприяння у покращенні ефективності системи управління охороною праці, зниження впливу на працівників шкідливих та небезпечних виробничих факторів, уникнення виробничих травм, підвищення рівня знань з питань охорони праці.
Методичні рекомендації узагальнюють вимоги нормативних правових актів з охорони праці та основні питання практики організації безпечних та нешкідливих умов праці на підприємствах.
Література
- Буракова С.О. Довідник інженера з охорони праці / С.О. Буракова. – Кам-Под.: Абетка, 2005. – 112 c.
- Методичний посібник. Участь профспілок в управлінні охороною праці на рівні підприємства машинобудівної промисловості / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. - К.: Вектор, 2009. – 22 c.
- Методичний посібник. Участь профспілок в управлінні охороною праці на рівні підприємства транспортної промисловості / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. - К.: Вектор, 2009. – 22 c.
- Методичний посібник. Участь профспілок в управлінні охороною праці на рівні підприємства легкої промисловості / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. - К.: Вектор, 2009. – 22 c.
- Методичний посібник. Участь профспілок в управлінні охороною праці на рівні медичного закладу / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. - К.: Вектор, 2009. – 22 c.
- Методичні рекомендації з охорони праці загальної тематики для всіх галузей промисловості. Для керівників та працівників з охорони праці підприємства / В.П. Іващенко, В.Г.Розсоха; за ред. М.В. Половко. – К.: Фенікс, 2007. – 48 с.
- Методичні рекомендації з охорони праці. Для керівників та працівників з охорони праці підприємств галузі виробництва будівельних матеріалів / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. - К., 2008. – 38 c.
- Методичні рекомендації з охорони праці. Для керівників та працівників з охорони праці підприємств гірничодобувної галузі / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. - К.: Ріда Стиль, 2008. – 38 c.
- Розрахунки з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності: навч.-метод. посіб. для студ. усіх спец. та всіх форм навчання / В.В. Березуцький, Т.С. Бондаренко, Г.Г. Валенко, М-во освіти і науки України, Нац. техн. ун-т "Харків. політех. ін-т"; за ред. В.В. Березуцького. - Х.: Факт, 2006. – 152 c.
- Тематичний посібник з охорони праці та профілактики виробничого травматизму. Для керівників підприємств та працівників з охорони праці хімічної галузі / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. - К.: Ріда Стиль, 2008. – 39 c.
- Тематичний посібник з охорони праці та профілактики виробничого травматизму. Для керівників підприємств та працівників з охорони праці галузі будівництва / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. - К.: Ріда Стиль, 2008. – 39 c.
- Тематичний посібник з охорони праці та профілактики виробничого травматизму. Для керівників підприємств та працівників з охорони праці транспортної галузі / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. - К.: Ріда Стиль, 2008. – 39 c.
- Тематичний посібник з охорони праці та профілактики виробничого травматизму. Для керівників підприємств та працівників з охорони праці гірничодобувної галузі / Фонд соц. страхування від нещасних випадків на вир-ві та проф. захворювань України. - К.: Ріда Стиль, 2008. – 38 c.
На початок
|
|