Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

«Забутий художник. Руфін Гаврилович Судковський»
до 165-річчя від дня народження українського художника-мариніста
(1850 - 1885)

Повнотекстова віртуальна довідка
(відділ мистецтв)

фото

Судковський Руфiн Гаврилович - живописець - мариніст народився 7 квітня 1850 р. в м. Очакові на Миколаївщині у родині священика. За сімейною традицією у 1862 р. вступив до Одеського духовного училища, а через два роки був переведений до Херсонської духовної семінарії, яка знаходилася у Одесі. Під час навчання у семінарії, він одночасно відвідував Школу малювання та креслення Одеського товариства красних мистецтв. Поступово, отримуючи художні навички, Руфiн Судковський усвідомлював, що його життя повинно бути пов’язане з мистецтвом. Картини безкраїх морських просторів, неосяжних степових далей, яскравого сонячного неба з дитинства пробудили в ньому душу художника.

Не закінчивши духовну семінарію, влітку 1868 р. Руфiн Судковський вступив до Петербурзької Академії мистецтв. Під час перебування в Петербурзі він брав участь в академічних виставках. У 1870 р. його учнівські роботи отримали Малу та Велику срібні медалі.

Через погіршення матеріального становища та здоров’я, провчившись загалом два роки та два місяці, навесні 1871 р. Судковський повернувся додому. З цього моменту починається його самостійний художній шлях у творчості.

Бiльшiсть творів вiн присвячував природі рідного краю, яку добре відчував i мiг майстерно i переконливо передати її різноманітний стан: життя i працю рибалок, сповнену тривог, мужності, постійного ризику; море, яке відображало i бурю, коли з великою силою прибій налітає на берег («Морський прибій»), i штиль, коли водна гладь застигає, мов величезне дзеркало («Морська затока. Штиль»). Щирим ліризмом чарують картини «Захід сонця на морі», «Місячна ніч на Чорному морі». Ці полотна сповнені високої поезії, в них добре передано відчуття величі, спокою, тиші, ствердження живої краси природи. Зрілою майстерністю відзначається полотно «Прозора вода» (1881), де зображений той рiдкiсний стан моря, коли тільки біля берега коливаються ледь помiтнi хвильки, а вода настільки прозора, що видно всі камiнцi на дні.

Незважаючи на те, що творча дiяльнiсть Судковського в основному проходила в м. Очаковi, він постійно брав участь в художньому житті столиці. Рада Академії мистецтв 1877 р. присудила Р. Судковському звання класного художника 2-го ступеня, а через два роки - звання класного художника 1-го ступеня.

У 1874 і 1880 рр. художник здійснив дві закордонні подорожі (до Німеччини, Франції, Австрії та Італії), які відіграли неабияку роль у його творчому зростанні.

У 1880 - 1881 рр. картини Р. Судковського експонувалися в Петербурзі й Москві, їх придбали для своїх колекцій П. Третьяков, С. Терещенко та інші колекціонери.

Після повернення Р. Судковського з-за кордону до Очакова з’явилася одна з головних його картин «Буря біля Очакова». Саме за це полотно Рада Академії у 1882 р. присудила йому звання академіка живопису морських пейзажів.

В останні роки свого життя Руфiн Гаврилович був вибраний почесним членом рисувальної школи Одеського товариства красних мистецтв.

фото

Організовуючи виставку в Києві, Р. Г. Судковський захворів на тиф. Він повернувся до Очакова, де після тринадцяти днів хвороби помер 4 лютого 1885 р., на 35 році життя, залишивши п’ять незавершених картин. Над могилою і до сьогоднішніх днів стоїть постамент з чорного мармуру з бронзовим бюстом Руфіна Судковського, за проектом його вдови Олени Самокиш-Судковської.

У 1885 р. в залах Академії мистецтв було проведено його посмертну виставку, найповнішу за кількістю представлених робіт. Твори художника експонувалися також в Антверпені, Берліні, Одесі, Харкові, Єкатеринбурзі.

фото

Після смерті художника його рідний брат - Олексій Гаврилович, який успадкував творчий доробок майстра, створив домашній музей. До його експозиції входили портрети Р. Г. Судковського, етюди, картини, малюнки олівцем, особисті речі, архівні документи. У тридцяті роки О. Г. Судковський значну кількість робіт передав до Миколаївського художнього музею ім. В. Верещагіна. Саме ці полотна через десятиріччя стали основою новоствореного художнього музею м. Очакова. В пам’ять про видатного майстра 28 квітня 1982 р. на його батьківщині було відкрито Очаківський музей мариністичного живопису ім. Р. Г. Судковського як відділ Миколаївського обласного художнього музею ім. В. В. Верещагіна.



Література

Судковський Руфін Гаврилович / Мистецтво України: біогр. довід. / упоряд. А. В. Кудрицький, М. Г. Лабінський; ред. А. В. Кудрицький - К.: Укр. енцикл., 1997. - С. 569.

Судковський Руфін Гаврилович / Митці України: енцикл. довід. / упоряд. М. Г. Лабінський, В. С. Мурза; ред. А. В. Кудрицький. - К.: Укр. енцикл., 1992. - С. 562.

Сафонов Н. Мариніст Судковський / Н. Сафонов // Образотворче мистецтво. - 1985 . - №6 . - С. 26-28.


Інтернет – ресурси

Судковский Руфин Гаврилович: картины художника [Електронний ресурс] // Русская живопись: сайт. - Режим доступу: http://www.artsait.ru/art/s/sudkovsky/art1.php. – Назва з екрана.

Судковский Руфин Гаврилович [Електронний ресурс] // Крымская художественная галерея: сайт. - Режим доступу: http://gallery.crimea.ua/ru/painters.php?p=293. – Назва з екрана.

Судковський Руфін Гаврилович [Електронний ресурс] // Вікіпедія: сайт. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Судковський_Руфін_Гаврилович . - Назва з екрана.

Руфін Гаврилович Судковський [Електронний ресурс] // Рeople su: сайт. – Режим доступу: http://www.people.su/ua/105212. - Назва з екрана.

Судковский Руфин Гаврилович [Електронний ресурс] // Музей украинской живописи: сайт. - Режим доступу: http://museum-painting.dp.ua/ru/painters/painters-ukraine/khudozhniki-ukrainy-xix-nachala-xx-vv/sudkovskij-rufin-rufim-gavrilovich.html. - Назва з екрана.






 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com