Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальна виставка одного журналу


Журнал «Сучасність» - часопис незалежної української думки

(сектор періодичних видань та просвітницької роботи)

«Сучасність» — легендарний місячник літератури, мистецтва, суспільного життя. Через вишуканість його мови навіть найсучасніші словники наводять приклади до вживання того чи іншого слова якраз із текстів, котрі свого часу були опубліковані саме в цьому місячнику.

«Сучасність» – це часопис з найцікавішою історією. Він був легендою. Виходив спершу від 1961 року впродовж трьох десятиліть у Німеччині, потім у Штатах. З січня 1992 року по січень 2013 року журнал випускався в Києві (з перервами), аж до його закриття. Для багатьох письменників цей був журнал особливий, бо всі свої романи останніх років автори спочатку друкували у ньому.

Період видання часопису поза межами України (Мюнхен)

Часопис постав на базі двотижневика «Сучасна Україна» і місячника «Українська Літературна Газета», які видавало Українське товариство закордонних студій.

«Сучасність» – це унікальна історія української журнальної преси. «Сучасність» Кошелівця, «Сучасність» Тараса Гунчака, «Сучасність» Івана Дзюби. Найголовніше – традиція журналу, який завжди дуже чутливо та оперативно реагував на все, що відбувається в літературі, політиці, суспільному житті. Це був голос правди…

Головні редактори в той період це Іван Кошелівець, Вольфрам Бургардт, Богдан Кравців, Марта Скорупська, Юрій Шевельов.


Видавець був пов'язаний з Закордонним Представництвом УГВР, але «Сучасність» мала непартійний характер, і в ній брали участь діячі культури, науки, громадського і політичного життя незалежно від політичних і світоглядових переконань; Емма Андієвська, М. Андрієнко-Нечитайло, В. Барка, Ю. Бойко, Б. Бойчук, В. Бургард, В. Вовк, Я. Гніздовський, В. Голубничий, С. Гординський, о. І. Гриньох, Олекса Ізарський, А. Камінський, Б. Кордюк, І. Коропецький, С. Костюк, І. Кошелівець, Б. Кравців, В. Кубійович, Ю. Лавріненко, В. Лесич, І. Лисяк-Рудницький, І. Майстренко, В. Маркусь, П. Одарченко, О. Пріцак, М. Прокоп, С. Процюк, Е. Райс, Б. Рубчак, У. Самчук, О. Стефанович, В. Стахів, Ю. Тарнавський, Б. Цимбалістий, Ю. Шевельов, Р. Шпорлюк.

«Сучасність» багато уваги присвячувала питанням руху опору в Україні і друкувала твори його діячів (І. Дзюби, І. Калинця, Л. Лук'яненка, М. Мороза, Є. Сверстюка, І. Світличного, В. Симоненка, Г. Снєгірьова, М. Холодного, В. Стуса, В. Чорновола) тощо.

«Сучасність» інформувала про культурні, національні, соціальні, політичні, економічні, демографічні процеси в Україні, інформувала про духові течії Заходу.

Період видання часопису в Україні (Київ)

З січня 1992 року «Сучасність» випускають в Києві, спочатку як спільне видання Республіканської асоціації українознавців та видавництва «Пролог» (США), а від лютого 2004 року засновник і видавець журналу — ТзОВ «Видавнича група «Сучасність».

Редакція визначає видання як «щомісячний часопис незалежної української думки», а основну тематику — як «література, наука, мистецтво, суспільне життя».

Протягом останніх п'яти років журнал тричі був змушений призупиняти вихід через постійний брак коштів, зміну інвесторів, засновників, головних редакторів і творчих колективів. Журнал зовсім не видавався з середини 2010. Весною 2012 року інвестором «Сучасності» стало видавництво «Спадщина-Інтеграл» і в квітні часопис відновив свою роботу після півторарічної перерви. У 2013 році журнал закрився.


В певний час для старшого покоління в радянську добу це був ковток свіжого повітря, кожен номер – був певний виклик правди. Це був журнал з високою позицією та культурою.

Видавництво «Сучасність»

Поруч із журналом діяло видавництво «Сучасність». Від 1968 у ньому з'явилося понад 60 книг із ділянок літератури, мистецтва, політики: Е. Андієвська, І. Бакало, В. Барка, В. Вовк, Я. Гніздовський, Олекса Ізарський, А. Камінський, Григорій Костюк, І. Кошелівець, Б. Кравців, Р. Купчинський, Ю. Лавріненко, І. Лисяк-Рудницький, І. Майстренко, Є. Маланюк, Б. Нижанківський, В. Попович, М. Прокоп, Б. Рубчак, О. Семененко, Ф. Сільницький, Ю. Соловій, Ю. Тарнавський, Ю. Шерех, А. Шифрін та ін.


Окремими книгами у видавництві «Сучасність» перевидано твори Миколи Бажана, Миколи Скрипника й ін., а також твори діячів українського і російського опору: П. Григоренка, І. Калинця, В. Мороза, М. Руденка, І. Світличного, В. Симоненка, Г. Снегірьова, В. Стуса, Т. Ходорович.

У складні часи видання не припиняло свого виходу, відкривши новому поколінню читачів заборонених свого часу в Україні знакових письменників – Миколу Куліша, Бориса Антоненка-Давидовича, Михайла Семенка. Видання було трибуною для спілкування з читачем Ліни Костенко, Івана Дзюби, Миколи Вінграновського. Будучи одним із найавторитетніших «товстих» журналів, «Сучасність» формувала естетичний смак цілого покоління українських читачів.

Збірники чужомовних поезій і прозових творів у видавництві «Сучасність» вийшли в перекладах Б. Бойчука, В. Бургардта, В. Вовк, С. Гординського, І. Кошелівця, В. Лесича, Б. Олександрова, О. Соловей, Ю. Тарнавського.

Вдалося видати знакові твори, зокрема відбулася прем’єра роману Василя Шкляра «Чорний ворон», представлено великий уривок з роману Оксани Забужно «Музей покинутих секретів». Також друкувалися прекрасні огляди публіцистів та літературних критиків.

Премія журналу «Сучасність»

У 2001 році вперше в історії часопису номінантами стали тільки жінки: письменниця Євгенія Кононенко, літературознавець Тамара Гундорова та філософ Ірина Грабовська. Серед імен лауреатів премій українського журналу «Сучасність» є:

Мойсей Фішбейн - український поет та перекладач єврейського походження, лауреат премії імені Василя Стуса, член Українського ПЕН та Національної спілки письменників України. Лицар ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня.


Ігор Маленький - український поет, перекладач, літературознавець. Член НСПУ, АУП. Кандидат філологічних наук.


Володимир Кашка за роман «Житло» - український письменник та журналіст, що творив у Бахмачі. Представник групи крайових нонконформістів, що переслідувалися органами комуністичної влади.


Василь Кожелянко за роман «Дефіляда» - український письменник, журналіст, автор 20 творів. Засновник напряму «альтернативної історії» в українській літературі.

1995 —Джеймс Мейс за статтю «Ленін без України, або Дмитро Волкогонов як дзеркало російської демократії» - американський історик, політолог, публіцист, дослідник Голодомору в Україні, упорядник звіту комісії Конгресу США з вивчення Голодомору 1932—1933 років, професор Києво-Могилянської академії.

2000 —Василь Шкляр за найкращий роман року «Ключ». Один із найвідоміших і найбільш читаних сучасних українських письменників. Деякі літературні оглядачі називають його «містиком», «літературним велетнем» та «батьком українського бестселера».

2005 — Ксенія Харченко за найкращу літературну публікацію повість-візіо «Історія» - українська письменниця, редакторка, перекладачка, копірайтерка, культурна менеджерка.

2002 —Ігор Качуровський за розвідку «Ґотична література та її жанри»- український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, педагог, радіожурналіст.

2006 — Ольга Петрова за мистецтвознавче дослідження «Данте Аліг'єрі в ХХ столітті» - українська художниця (живопис, графіка), кандидат мистецтвознавства, доктор філософських наук, член Національної спілки художників, Заслужена діячка мистецтв України, учасниця вітчизняних та закордонних виставок, кураторка виставок митців України за кордоном. Авторка монографій та понад 550 статей з історії та теорії образотворчого мистецтва.


Журнал кілька разів змінював свій зовнішній вигляд у різний час свого існування



У фондах Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки журнал з 1966 року.

Видавництвом «Кальварія» у 2003 році був видана книга «Бібліографічний довідник журналу «Сучасність». 1961-2003».

Це - перша спроба видання унікального довідкового матеріалу про часопис, який упродовж трьох десятиліть виходив поза межами України.

Від січня 1992 року, по здобутті Незалежності, перенісся на рідні терени й одразу посів одне з чільних місць поміж літературно-наукових журналів.

Читачі бібліотеки можуть ознайомитись з довідником за посиланням:

https://www.yakaboo.ua/ua/bibliografichnij-dovidnik-zhurnalu-suchasnist-1961-2003.html


До уваги читачів - журнал «Сучасність» у PDF-форматі: https://diasporiana.org.ua/periodika/3345-suchasnist-1991-ch-1/



Хто хоче ознайомитись з місячником літератури, мистецтва, суспільного життя з 1961 по 1992 роки, які журнал видавала українська еміґрація - електронна бібліотека «Чтиво» до ваших послуг: https://chtyvo.org.ua/authors/Suchasnist/

Легендарний місячник літератури, мистецтва, суспільного життя другої половини минулого століття - журнал «Сучасність» у Фейсбук: https://www.facebook.com/groups/713982491970934/?locale=ru_RU


Для зручності в роботі читачі можуть скористатись електронним каталогом Хмельницької ОУНБ за посиланням:

http://ecatalog.ounb.km.ua/cgi-bin/irbis64r_14/cgiirbis_64.exe?LNG=uk&C21COM=F&I21DBN=PERIOD&P21DBN=PERIOD&S21FMT=&S21ALL=&Z21ID=&S21CNR=


Будучи одним із найавторитетніших «товстих» журналів, «Сучасність» формувала естетичний смак цілого покоління українських читачів.

Читайте та дізнавайтесь більше корисної інформації про журнал та суспільне життя України.


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com