Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

«Український самородок»
(до 125-річчя від дня народження Івана Шульги,
українського художника)

Віртуальна виставка-повідомлення
Відділ мистецтв

Портрет
Дім Держпрому в Харькові
«Дім Держпрому в Харькові» на поштовій листівці СРСР (1933 р.)

Смерть Тараса Бульби
«Смерть Тараса Бульби»

Маленька мрійниця
«Маленька мрійниця», 1920-ерр.

Видатний український радянський живописець, графік. Майстер тематичної картини, портрета та пейзажу.

Іван Миколайович Шульга народився 19 (31) жовтня 1889 року в селі Михайлівка Таврійської губернії, нині – Скадовський район Херсонської області.

З 1906 року навчався в Художньому училищі Одеського Товариства Красних Мистецтв, у викладачів К. К. Костанді, Р. А. Ладиженського, Д. К. Крайнєва. В 1911 р. з відзнакою закінчивши училище, Шульга був рекомендований для вступу в Імператорську Академію мистецтв на відділення живопису без складання вступних іспитів.

З 1911 по 1917 рік навчався у Вищому художньому училищі при Імператорській Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі (нині – Санкт-Петербурзький державний інститут живопису, скульптури та архітектури імені І.Рєпіна), де його вчителями були : І. І. Творожніков, Я. Ф. Ционглінський, В. Савінський. У стінах Академії Шульга продовжив дружбу зі своїм земляком А. А. Шовкуненком, перше знайомство з яким відбулося ще в Одеському училищі. Ця дружба і творче суперництво збереглися і в наступні роки.

З 1922 року Шульга І. М. жив і працював у Харкові, викладав живопис і малюнок в Харківському державному художньому інституті, а також працював в редакціях харківських газет і журналів.

З 1926 року – член Асоціації художників Червоної України.

У 1930 році Шульга перейшов в Українське Мистецьке Об'єднання, в яке входили Ф. Кричевський, І. Іжакевич, К. Трохименко, Г. Светлицький та інші відомі художники.


Портрет дівчини
«Портрет дівчини»
Циганка
«Циганка» 1916р.

З 1938 року – член Харківського відділення Спілки радянських художників України.

З 1927 року був учасником численних регіональних, всеукраїнських, республіканських, всесоюзних, міжнародних і зарубіжних художніх виставок.

Митець нагороджений медаллю «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.»

У 1946 році Шульга І.М. удостоєний почесного звання заслуженого діяча мистецтв Української РСР.

Іван Миколайович Шульга мав багатогранний талант і працював у різних жанрах. Писав портрети, жанрові картини, пейзажі, морські пейзажі, історичні картини, натюрморти, панно. Ілюстрував журнали і книги, малював для поштових листівок, політичні плакати. Працював у різних техніках живопису: акварелі, малюнка олівцем, гуашшю, тушшю, пастелі, маслом і темперою.


Роботи зберігаються в колекціях:

  • Центрального державного музею сучасної історії Росії (Москва).
  • Державного історичного музею (Москва).
  • Картинній галереї р. Красноармійська Московської області.
  • Національного художнього музею України (Київ).
  • Національного музею Тараса Шевченка (Київ).
  • Полтавського музею-садиби В. Р. Короленка.
  • Харківського художнього музею.
  • Херсонського художнього музею.
  • У приватних колекціях в Україні, Росії, а також у країнах далекого зарубіжжя.

Згідно зі складеним, за версією А. Толстоухова і І. Шарова, рейтингом живописців України, Іван Миколайович Шульга входить в список 100 найбільш видатних художників України та в «Єдиний художній рейтинг 10000 найкращих художників світу (ХVIII-XXI ст.). Художники двовимірного простору».


Т.Г. Шевченко на пароходе возвращается из ссылки
Т.Г. Шевченко на пароходе возвращается из ссылки

Розлив Дніпра на Подолі. 1931 р.
Розлив Дніпра на Подолі. 1931 р.
Сорочинська трагедія
Сорочинська трагедія
На Дніпрі. 1940-і рр.
На Дніпрі. 1940-і рр.

Джерела:

  • Іван Миколайович Шульга. Каталог посмертної виставки творів художника./ В. М. Ханко. – X., 1962.
  • Шаров I.Ф., Толстоухов А. В. Художники Укра?ни: 100 видатних iмен./ І. Шаров, А. Толстоухов. – К.: «АртЕк», 2007. – с. 459

Інтернет – ресурси

  • Шульга Иван Николаевич [Електронний ресурс] // ru.wikipedia.org: сайт. – Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Шульга,_Иван_Николаевич – Назва з екрану.
  • Шульга Іван Миколайович [Електронний ресурс] // uk.wikipedia.org: сайт. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org – Назва з екрану.
  • Золотое сечение. Шульга Іван Миколайович [Електронний ресурс] / ua.gs-art.com: сайт. – Режим доступу: http://ua.gs-art.com/artists/6043/ – Назва з екрану.
  • Почесні громадяни міста Скадовськ. Шульга Іван Миколайович [Електронний ресурс] // skadovsk.org: сайт. – Режим доступу: http://skadovsk.org/old/city_pochesni+gromadyani.php – Назва з екрану.
  • «Единый художественный рейтинг 10000 лучших художников мира (XVIII—XXIвв.)». Шульга Иван Николаевич [Електронний ресурс] // www.best.artunion.ru: сайт. – Режим доступу: http://www.best.artunion.ru/b2-25.htm – Назва з екрану.

 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com