Віртуальні виставки
Офорт «Кобзар з поводирем»
(до 195-річчя від дня народження українського художника Штернберга В. І.)
Повнотекстова довідка
(відділ мистецтв)
«Обкладинка першого
видання Кобзаря»
Садиба Г. С. Тарновського
в Качанівці
Український живописець-пейзажист, жанрист В. І. Штернберг, талановитий учень Академії мистецтв прожив коротке, але яскраве життя. Доля відміряла йому всього лише 27 років. Але всі вони були заповнені працею та творчістю.
Василь Іванович Штернберг народився 12 лютого 1818 р. в Петербурзі. Батько В. Штернберга викладав німецьку мову та історію європейських народів в Гірському корпусі, одночасно виконував там обов'язки бібліотекаря і помічника інспектора. Василь Іванович отримав хорошу домашню освіту під керівництвом свого батька. Після смерті батька, освіту продовжила матір, якій художник зобов'язаний своєю любов'ю до музики та читання. Але більш за все він любив малювати.
23 квітня 1835 р. вступив в Академію мистецтв і був зарахований у пейзажний клас професора М. Н. Воробйова.
У 1838 р. познайомився з Т. Шевченком, став одним з найближчих його друзів. У 1838 – 1839 рр. вони жили на одній квартирі в Петербурзі, разом працювали і відпочивали, мали спільних знайомих. Про це Шевченко написав у повісті «Художник», присвяченій В. І. Штернбергу. Для збірки «Кобзар» В. І. Штернберг зробив малюнки й офорти.
Літні канікули 1836-1838 рр. Штернберг проводив на Україні, у маєтку Качанівка Чернігівської губернії у Г. С. Тарновського. Частими гостями Качанівки були: український поет В. Н. Забелло, історик і етнограф Н. А. Маркевич, знавець музики П. П. Скоропадський. Тут в 1838 р. В. І. Штернберг познайомився з М. І. Глінкою. Художник написав і подарував композиторові картину «Гра в піжмурки».
Для творів художника характерно органічне злиття пейзажу з жанровою сценою, зразком таких робіт є картини «Ярмарок в Ічні» (1836), «Нічна музична сходка» (1938), «Переправа через Дніпро біля Києва» (1837), «Шинок» (1837), «Млин в степу» (1838) і ін.
За роботи «Ярмарок в Ічні» і «Табун» В. І. Штернберг в 1836 р. отримав срібну медаль. Багато творів він виконував у техніці літографії: «Сінна площа в Петербурзі» (1837), «Вершник у узмор'я», «Несподіваний приїзд гостя» та ін У 1838 р. В. І. Штернберг закінчив Академію мистецтв із золотою медаллю, отримавши право на закордонне відрядження. Нагороди він був удостоєний за картину «Освячення пасок у малоросійському селі». 23 вересня 1839 р. В. І. Штернбергу був виданий атестат про закінчення Академії мистецтв.
На прохання В. І. Григоровича в 1939 р. В. І. Даль, правитель канцелярії генерал-губернатора Оренбурзького краю графа В. А. Петровського, запросив В. І. Штернберга в якості художника в Хівинську експедицію. У травні-серпні 1939 р. він працював в Оренбурзькому краї і Башкирії. Взяти участь в самій експедиції художник не зміг за станом здоров'я. В кінці листопада він покинув табір. Під час подорожі було зроблено багато начерків, малюнків і акварелей, що зображують побут народів та природу Оренбурзького краю. Останньою картиною художника, яка була написана в Росії перед від'їздом до Італії, була картина «Калмицькі юрти».
27 липня 1840 р. В. І. Штенберг виїхав в Італію в якості пенсіонера Академії мистецтв. Художник побував у багатьох містах Німеччини, Австрії, Італії, робив численні замальовки, відзначав красу природи, пам'ятники мистецтва, звичаї народу. Оселившись у Римі, він продовжував старанно працювати, хоча відчував себе чужим серед італійських людей і природи. Його тягнуло на батьківщину, до знайомих і улюблених сюжетів. Але доля не судилася йому повернутися в Росію, він помер у Римі 20 листопада 1845 р. у розквіті років, на півдорозі розвитку свого чудового таланту.
В Італії написані картини: «Озеро Немі» (1845), «Італійці, які грають в карти», «Італієць – простолюдин», «Італійка біля водойми», «Римський карнавал», «Італійська сім’я» та ін, а також начерки і малюнки сепією – «Перекинутий лоток», «Ослик з поклажею», етюди до картини «Акведук у тіол». Останньою незакінченою роботою його була картина «Ринок».
Для українських шанувальників образотворчого мистецтва спадщина Василя Івановича Штернберга залишається дорогою й близькою. Його творчість знаменує не тільки певний щабель у розвитку українського живопису, вона вперше відбила характерні риси української природи. Тому-то Штернберга ми шануємо, як засновника українського пейзажного й жанрового мистецтва, який стверджував у них глибокі гуманістичні ідеали.
Шинок
|
Ярмарок в Ічні
|
Озеро Немі
|
Італійська сім’я
|
Список рекомендованої літератури
- Риженко А. Василь Штернберг і Тарас Шевченко : [про укр. живописця і графіка В. Штернберга] / А. Риженко // Українська культура. – 2008. – № 3. – С. 10-12.
- Татарин А. «Справдешній художник» : [про укр. живописця і графіка В. Штернберга] / А. Татарин // Образотворче мистецтво. – 2008. – № 2. – С. 9-11.
- Штернберг Василь Іванович / упоряд. М. П. Бажан // Словник художників України. – К.: Головна редакція української радянської енциклопедії, 1973. – С. 261.
- Шернберг В. І. / упоряд. О. Климчук, О. Жбанкова, Т. Мустафіна // Український живопис ХІХ - початку ХХ ст. з колекціі Національного художнього музею України : альбом. – Хм. : Галерея, К. : Артанія Нова, 2005. – С. 66-67.
Електронні джерела:
- Штернберг Василий Иванович [Електронний ресурс] // rulex.ru – Режим доступу: http://www.rulex.ru/01250218.htm – Заголовок з екрану.
- Русская живопись. Штернберг Василий Иванович (1818-1845) [Електронний ресурс] // artsait.ru – Режим доступу: http://www.artsait.ru/art/sh/shternberg/main.htm – Заголовок з екрану.
- Художник Штернберг Василий Иванович [Електронний ресурс] // forum.artinvestment.ru – Режим доступу: http://forum.artinvestment.ru/blog.php?b=48269 – Заголовок з екрану.
- Штернберг Василий Иванович [Електронний ресурс] // aivazovski.ru – Режим доступу: http://aivazovski.ru/?item=1fd5edb6-362c-410e-a947-c454bf47dc18&termin=50054e5d-fa89-4a56-a7a1-8fd49c5efc0f – Заголовок з екрану.
- Штернберг Василий Иванович [Електронний ресурс] // http://historical-dictionary.info – Режим доступу: http://historical-dictionary.info/Исторический_словарь/47931/Штернберг_Василий_Иванович – Заголовок з екрану.
- Штернберг Василий Иванович [Електронний ресурс] // tretyakovgallery.ru – Режим доступу: http://www.tretyakovgallery.ru/ru/collection/_show/author/_id/502 – Заголовок з екрану.
- Василий Штернберг. [Самое интересное в блогах] [Електронний ресурс] // liveinternet.ru – Режим доступу: http://www.liveinternet.ru/tags/%E2%E0%F1%E8%EB%E8%E9+%F8%F2%E5%F0%ED%E1%E5%F0%E3 – Заголовок з екрану.