Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

«Подільський Афон»

до 1000-ї річниці заснування Лядівського скельного монастиря

Повнотекстова довідка
(відділ мистецтв)

фото

Одне з семи чудес Поділля, неперевершена європейська пам’ятка духовності й віри — Лядівський скельний монастир. Оточений легендами, овіяний таємничими подіями, священний клаптик землі, з якого починається наша Вітчизна. У вересні унікальному пам'ятнику археології виповнюється 1000 років.


Історія створення


фото

Під час князювання Великого Рівноапостольного князя Володимира – Хрестителя Русі, у мальовничі скельні місця на лівобережжі Дністра прийшов один його сподвижник, який підтримував князівську владу Києва і обраний нею християнський шлях. Звали його Антоній, а до цього, в миру – Антипа. На Святому Афоні, в монастирі Есфігмен, молодий Антипа прийняв чернечий постриг з ім'ям Антоній. У 1013 році на зворотному шляху до Русі, «з афонських гір в святий град Київ», Антоній відчув заклик «Гласу небесного» і зупинився у лядовському благодатному краї. Чернець Антоній оселився в скельних печерах, де висік собі келію, яка і сьогодні носить його ім'я.


фото фото

Це місце є особливо шанованим у Лядівському монастирі. Келія залишається незмінною протягом останнього тисячоліття. За своїми розмірами вона ідентична тій афонській печері, з якої і розпочав своє чернече життя Преподобний Антоній. Збереглися також печери, кістниці і печерні храми, висічені у скелі ченцями багато століть тому.

Перший і головний печерний храм Лядівського монастиря присвячений в ім'я Усікновення глави Іоанна Предтечі. Із зовнішнього боку цього храму височить величезний монумент – неотесана брила вапняку, яка зверху до низу покрита численними стародавніми написами на різних мовах і різними емблематичними зображеннями, що робилися відвідувачами і паломниками цього монастиря. Це можна вважати єдиним відомим нам древнім монастирським літописом, що зберігся до наших днів. Внизу під храмом і ліворуч від нього також збереглися древні крипти - кістниці. Другий храм з'єднаний з першим переходом в товщі крейдяної скелі, і присвячений на честь Святої великомучениці Параскеви. Третій храм був створений у пам'ять самого засновника цього монастиря, преподобного Антонія, і знаходиться поряд з його келією, з'єднуючись з нею печерним переходом.

фото фото фото

У 30-х роках XVIII ст. історія монастиря могла закінчитися. Саме у той час почалися часи турецької експансії. Турки прийшовши у Лядово, знищили братію скельного монастиря. Майже повністю було знищено і саме село Лядове. І з тих часів до наших днів це був не монастир, а просто приходський парафіяльний храм, який проіснував до 20 років, після чого його взагалі закрили.

Революційний період для Лядівського монастиря став серйозним випробуванням. Місцеві жителі, допомагаючи ченцям, вирішили сховати дзвони храму. Через деякий час вони переправили їх за допомогою мотузок через Дністер в Румунію. Коли дзвони були вже на середині річки, мотузка обірвалася, і дзвони затонули. Наприкінці 90-х років пірнальники, які обстежували дно Дністра навколо Лядова, розповідали, що бачили дзвони на дні.

У 1938 році радянська влада вирішила підірвати храми. Тоді генерал Карбишев віддав наказ, щоб монастир зруйнували, бо саме біля його підніжжя будувався дот, який був одним з елементів укріплень району на березі Дністра. Адже місцеві мешканці постійно ходили до святині біля цього військового будівництва, а за часів Сталіна, це класифікувалося, як військовий шпіонаж. Були підірвані два основних храми: Іоана Предтечі та Параскеви Великомучениці. Мав злетіти в повітря і Антонівський храм та печера Преподобного, але сталося диво, і коли підривники заклали вибухівку, то замість вибуху стався постріл з гармати. І келія, і церква Преподобного Антонія залишилися не зруйнованими.

У 70-80-х роках монастир використовувався як музей під відкритим небом. Але після усіх потрясінь, що випали на долю монастиря, сучасний його вигляд залишається таким самим, яким він був тисячу літ тому. Сьогодні тут, на Лядовській горі, як і тисячу років тому, чисте, п'янке повітря, тиша, спокій і те, що не піддається визначенню у словах – благодать і намоленність. Тут люди задовольняють свої духовні запити через роботу і молитву, отримують душевний спокій, спілкуючись тихенько наодинці з Господом. Тут зовсім інший, особливий світ. Сюди не йдуть шукати славу, а шукають тут умиротворіння, мудрість і смиренність. Видно, Богу було угодно, щоб це місце залишилося незгасною лампадою на радість прочан і всіх віруючих. Всякого, хто відвідує це місце, вражає дух аскетизму й відчуженості від земної суєти, що панує тут майже тисячоліття. А ті, хто побував на Святій горі Афон у Греції, стверджують, що Лядівський скельний монастир воістину – Подільський Афон!


Джерело св. Антонія


фото

Джерело розкопав засновник монастиря – Антоній. За переказами, навіть у часи кінця світу, коли всі джерела вичерпаються і у людей не буде питної води, це джерело залишиться ключем. Люди помітили, що вода з нього має особливу силу. Місцеві жителі приходили сюди, щоб вилікуватися від болю в животі, шкірних хвороб, паралічу, сліпоти. Цю воду без побоювання можна пити, вона проходить через природний очищувач - кремній. Зараз у джерела влаштували купальню в римському стилі.


Інтернет - ресурси

Преподобний Антоній, чудотворець Печерський. Маловідоме із життя та діянь. [Електронний ресурс] / уклад. Н. І. Фоміна // http://msmb.org.ua – Режим доступу:http://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/prepodobniy-antoniy-chudotvoretsy-pechersykiy-malovidome-iz-zhittya-ta-diyany/ – Заголовок з екрану.

Лядовский Усекновенский скальный мужской монастырь [Електронний ресурс] // http://www.orthodox.vinnica.ua – Режим доступу: http://www.orthodox.vinnica.ua/index.php?l=1&o=3379 – Заголовок з екрану.

Шарапов О. Лядівський монастир: тисяча років боротьби, горя та слави [Електронний ресурс] // http://20minut.ua – Режим доступу: http://20minut.ua/Novyny-Vinnytsi/Kult-podii/153385 – Заголовок з екрану.

Богданова М. Лядовский монастырь праздновал память преподобного Антония Печерского [Електронний ресурс] // http://2010.orthodoxy.org.ua – Режим доступу: http://2010.orthodoxy.org.ua/node/8210 – Заголовок з екрану.

Лядовский Свято-Усекновенский скальный монастир [Електронний ресурс] // http://palomnik.vn.ua – Режим доступу: http://palomnik.vn.ua/ljadavskij-svjato-useknovenskij-skalnij-monastir.html – Заголовок з екрану.

Лядівський Усікновенський скельний чоловічий монастир [Електронний ресурс] // a href="http://mp-eparhia.org.ua/ru/node/11 – Режим доступу: http://mp-eparhia.org.ua/ru/node/11 – Заголовок з екрану.

Лядівський скельний монастир [Електронний ресурс] // http://zhmerynka-info.com.ua – Режим доступу: http://zhmerynka-info.com.ua/greenTourism/Ladiv-monastery – Заголовок з екрану.


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com