Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

Естафета олімпійського вогню

(До 35-річчя факельної естафети Хмельниччиною)

Віртуальний краєзнавчий урок

Фото

Ідея запалення олімпійського вогню від сонячних променів біля храму Зевса (за аналогією з ритуалом на іграх Стародавньої Греції) і прибуття його факельною естафетою на стадіон під час церемонії відкриття ігор сучасності була запропонована П’єром де Кубертеном ще в 1912 році. А вперше олімпійське полум’я запалало в день відкриття ІХ ігор 1928 року на амстердамському стадіоні у Нідерландах. Що ж до факельної естафети, то початок її було покладено лише через вісім років – у 1936 р.

З того часу церемонія відкриття ігор (літніх і зимових) значно збагатилася і запаленням вогню, і факельною естафетою. Біг факелоносців – урочистий пролог Олімпіади – здійснюється понад півстоліття.

Фото

20 червня 1936 року запалений в Олімпії вогонь здійснив 3075-кілометровий шлях у смолоскипах бігунів шести країн Європи і 1 серпня завітав у столицю ХІ Олімпіади – Берлін.

У 1980 році священний вогонь миру і дружби пройшов Хмельниччиною. З 19 червня до 19 липня факелоносці, змінюючись через кожний кілометр, здолали близько п’яти тисяч кілометрів на шляху від Олімпії до Москви – столиці ХХІІ ігор. Траса олімпійського вогню нашою областю простяглася більше, ніж на 190 км. А безпосередніми учасниками естафети вогню стали сотні подолян з усіх районів – спортсмени, робітники, службовці, студенти, учні, військові. Лише у Хмельницькому було задіяно в цій естафеті 332 бігуни на 14 етапах, коли факелоносці рухалися вулицями через живий коридор хмельничан у супроводі почесного ескорту (по 22 спортсмени).

Фото

Естафету вогню від буковинців у селі Жванець Кам’янець-Подільського району 8 липня прийняв Микола Хоружий. Факельна естафета пройшла через населені пункти: Жванець – Гаврилівці – Колибаївка – Кам’янець-Подільський – Маків – Слобідка-Рахнівська – Дунаївці – Солобківці – Соколівка – Ярмолинці – Правдівка – Антонівці – Ружична – Хмельницький. Того ж дня вогонь у чаші на Хмельницькому стадіоні «Поділля» запалила Ганна Криніна. Зі стадіону другого дня естафету поніс Віктор Балашов і пройшла вона через населені пункти: Червона Зірка – Пирогівці – Голосків – Летичів – Вербка і на межі з Вінницькою областю естафету вінничанам передав Микола Саварчук.

Під час тієї «вогневої події» мав місце унікальний випадок, коли в ній брали участь відразу троє рідних братів. Так, 8 липня вогонь у напрямку Хмельницького проніс старший – Володимир Ковтонюк, а наступного дня – два брати-близнюки: Олександр та Михайло. Вони з Теофіпольщини, представляли різні трудові колективи, були багаторазовими переможцями і призерами обласних і всеукраїнських змагань з бігу на довгі дистанції, і на той час проживали у Хмельницькому.

В.В. Флентін, перший заступник
голови обласного відділення НОК України

Література

  1. Єсюнін С. Олімпійський вогонь на Хмельниччині // Газ. Поділля. – 2012. – 26 лип. – С. 13: фото.
  2. Лагунець С. Олімпійський вогонь несли і в Хмельницькому // Є! – 2000. – № 109. – С. 4.
  3. Бєлкот А. Він ніс Олімпійський вогонь [І.Р. Веклюк] // Сіл. новини. – 2000. – 12 верес.

 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com