|
|
|
Пошук по сайту
Віртуальні виставки
«Магія ліній»
До 105-річчя від дня народження Сергія Васильовича Кукурузи, художника-графіка (відділ мистецтв)
Сергій Васильович Кукуруза народився 3 лютого 1906 року в с. Привороття (нині с. Подільське) Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, в селянській родині. Коли Сергію Васильовичу було 9 років його батько помер і сільський хлопець був змушений батракувати. У 1917 році закінчив чотири класи церковно-приходської школи у рідному селі, навчався також у Кам’янець-Подільській художньо-промисловій школі, яку свого часу заснував художник, педагог, краєзнавець, дослідник та популяризатор народної культури В. М. Гегенмейстер.
У 1927 р. його призвали на строкову військову службу, яку він проходив у Чернігові, в 20-му стрілецькому полку 7-ї дивізії, де і виявилися його художні здібності. Після служби в лавах Червоної армії, у 1930 році, С. В. Кукуруза за рекомендацією В. І. Касіяна, відомого вітчизняного графіка, був зарахований до Київського художнього інституту. Ще будучи студентом, він брав активну участь в художніх виставках, співпрацював із періодичними виданнями, де час від часу публікувалися його твори. В цей період він створив серію портретів героїв громадянської війни і цикл сюжетних композицій на цю ж тему. На той час припадають його перші гравюри по дереву, кольорові – на лінолеумі. У зв’язку з реорганізацією навчального закладу, у 1935 році Сергій Васильович переводиться до Московського художнього інституту ім. В. І. Сурикова, де його викладачами були такі знані митці, як графік і живописець О. Кравченко, І. Грабарь, Д. Моор.
У 1940 році в Москві вийшла у світ повість М. Гоголя «Тарас Бульба», ілюстрована малюнками С. В. Кукурузи. Цією роботою художник захистив диплом, отримавши фах художника – графіка. Закінчивши навчання, художник залишається у Москві. У нього є улюблена робота, сім`я. Але передвоєнні роки були чи не самими жорстокими, коли за політичний анекдот, невинний жарт можна було поплатитися кількома роками волі, а той життям. Не обминули ці колізії й художника. У 1941 році його було засуджено до семи років виправних робіт у Казахстані. Це були драматичні сторінки біографії митця. У далекій Москві його зрікається дружина, помирає єдина дочка. Але він не занепадає духом. Тут у Актюбінську він починає працювати художником – оформлювачем на місцевому заводі феросплавів, згодом – в Казахстанському драматичному театрі. Свою творчість він поєднував із викладацькою роботою в Актюбінському педучилищі.
На новому місці С. В. Кукуруза знову повернувся до мистецтва гравюри, але став працювати переважно на лінолеумі, надавши перевагу чорно-білій графіці. В ній він виконав свої кращі твори, не забуваючи кольорову ліногравюру й офорт.
Більше 30 років прожив художник в м. Актюбінську серед казахів. Його захоплювала культура цього народу, звичаї, побут, історія, краса азійських степів. Митець об’їздив, як дослідник, усі куточки в Казахстані, де перебував Шевченко на заслані і створив чудову серію з 50 гравюр, які згодом подарував київському музею Т. Г. Шевченка.
З 1958 року Сергій Васильович Кукуруза – член спілки художників СРСР. За успіхи у творчій і педагогічній діяльності йому присвоїли два почесних звання – Заслуженого вчителя Казахської РСР і Заслуженого діяча мистецтв Казахстану.
За свої 73 роки життя і 42 роки творчої діяльності митець створив більше 2,5 тисячі робіт, брав участь у 130 всесоюзних і республіканських виставках. Станкова і книжкова графіка, агітаційний плакат, оформлення журналів і газет – до всього з успіхом доклав художник свого уміння, свого таланту. Широчінь творчості Сергія Кукурузи видатна і в тому, з якою впевненістю він працював у найрізноманітніших графічних техніках: офорті і літографії, ліногравюрі і ксилогравюрі. І в кожній з них зумів знайти свої виражальні можливості для втілення свого задуму. Кукуруза створив ряд чудових портретів – С. Кірова, П. Лумумби, О. Пушкіна, Т. Шевченка, М. Горького та ін. Більше двохсот його малюнків були надруковані в газетах «Зірка», «Комсомольська правда», «Літературна газета». Зміст кожної його гравюри був глибоко продуманим, з душею. Тому стільки хвилюючої правди в таких серіях ліногравюр, як «Степ прекрасний».
У 1961 році художник відвідав Кам’янець - Подільський Він із жадібністю кидався до змалювання перетворень, що відбулися в рідних йому краях. Один за одним народжувалися цикли «Село Подільське», «Кам’янець – Подільський», «Поділля», «Архітектурні пам’ятки Поділля», «З літопису району», « До тридцятиріччя Перемоги».
У 1972 році С. В. Кукуруза переїздить на Хмельниччину і назавжди поселяється у Кам’янці – Подільському. Тут він викладав у дитячій художній школі, до останніх днів ніс людям своє мистецтво – чисте, світле, високе.
26 вересня 1979 року Сергія Васильовича Кукурузи не стало.
Ліногравюри С. В. Кукурузи
Література
- Архітектурні пам’ятки Поділля: Альбом ліногравюр С.В. Кукурузи / Хмельницька облдержадміністрація; Управління культури, туризму і курортів ХОДА . – Хмельницький, 2007. – 44 с. : іл.
- Безручко Л. Лірик мужній і ніжний / Л. Безручко // Поділ. вісті. – 1992. – 27 серп.
- Бєляєв В. Була на Заході комендатура… / В. Бєляєв // Прапор жовтня. – 1975. – 17 січ.
- Білкун М. Батьки: [Про творчість С.В. Кукурузи] / М. Білкун // Літературна Україна. – 1973. – 30 січ.
- Выставка произведений художника Сергея Васильевича Кукурузы: Каталог. – Алма-Ата, 1970. – 22 с. – (Союз художников Казахстана)
- Головін М. Екслібриси Сергія Кукурузи / М. Головін // Корчагінець. – 1975. – 18 груд.
- Дашкарьова І. Екслібриси художника Кукурузи / І. Дашкарьова // Рад. Поділля. – 1970. – 30 сер.
- Добжанська О. Дарунок земляка / О. Добжанська // Ленінським шляхом. – 1972. – 29 квіт.
- Завальнюк О.М. Сергій Васильович Кукуруза (1906-1979рр.) / О.М. Завальнюк, О.Б. Комарніцькій // Минуле і сучасне Кам’янця-Подільського: Історичний нарис. – Кам’янець-Поділ., 2003. – С. 165-168.
- Из коллекции КО: [О выполнении С. Кукурузой книжного знака для Актюбинского книжного магазина №3] // Книжное обозрение. – 1973. – 30 нояб.
- Ільїнський В.М. Художник С.В. Кукуруза / В.М. Ільїнський // Духовні витоки Поділля: Творці історії краю. – Хмельницький: Поділля, 1994. – С. 134-137.
- Кабачинська С. Любов його врятувала, любов його живила…: [У лютому виповнилося б 90 років від дня народження художника-кам’янчанина С. Кукурузи] / С. Кабачинська // Подолянин. – 1996. – 17 лют.
- Костриця М.Ю. Співець подільської землі: (Моє знайомство з художником С.В. Кукурузою) / М.Ю. Костриця // Кам’янеччина в контексті історії Поділля: Наук. збірник. Т.1. - Кам’янець-Поділ., 1997. – С. 123-125: іл.
- Криворотько А. Естамп на згадку / А. Криворотько // Прапор Жовтня. – 1974. – 27 лип.
- Крочек Я. Про нього писала «Правда» / Я. Крочек // Рад. Поділля. – 1975. – 23 лип.
- Кукуруза С. Каталог выставки, посвященной 60-летию творческой деятельности. – Алма-Ата, 1967. – 34 с. – (Союз художников Казахстана)
- Кукуруза С. По рідних місцях: [Гравюри «Архітектурні пам’ятки Поділля»] / С. Кукуруза // Соц. Культура. – 1978. - №2. – С. 35.
- Кукуруза Сергей Васильевич: график, сценограф // Декоративное искусство СССР. – 1990. - №9. – С. 33.
- Кукуруза Сергій Васильович // Прапор Жовтня. – 1979. - №25. – С. 16.
- Паравійчук А. Невідомий портрет / А. Паравійчук // Рад. Поділля. – 1974. – 5 чер.
- Паравійчук А. Син двох народів / А. Паравійчук // Прапор Жовтня. – 1972. – 2 чер.
- Паравійчук А. Устим Кармалюк: З нових творів С.В. Кукурузи / А. Паравійчук // Прапор Жовтня. – 1973. – 6 січ.
- Подарунок: [Про творчість художника Сергія Кукурузи] // Прапор жовтня. – 1972. – 29 лип.
- Поділля: [2 гравюри С.В. Кукурузи] // Прапор Жовтня. – 1972. – 8 лип.
- Подільські краєвиди // Україна. – 1969. - № 12.
- Попсуй Ю. Добридень, земляче! / Ю. Попсуй // Прапор Жовтня. – 1972. – 20 жовт.
- Попсуй Ю. Палітра рідного краю / Ю. Попсуй // Рад. Поділля. – 1973. – 23 лип.
- Сваричевський А. Від Дністра до Горині / А. Сваричевський, М. Скорський // Жовтень. – 1972. - №8. – С. 109-110.
- Собчук В. Художник про рідне село / В. Собчук // Прапор Жовтня. – 1967. – 20 жовт.
- Фесенко А. Почерк митця / А. Фесенко // Рад. Поділля. – 1973. – 26 серп.
- Філіпчук П. Казахи пізнають свій край: [Про нові гравюри художника С. Кукурузи] / П. Філіпчук // Рад. Поділля. – 1971. – 19 вер.
- Філіпчук П. Художник Сергій Кукуруза / П. Філіпчук // Рад. Поділля. – 1968. – 3 лист.
- Франчук В. Старейший график / В. Франчук // Книжное обозрение. – 1979. - №25. – С. 16.
- Художник Сергій Васильович Кукуруза: Проспект виставки / Кам’янець-Подільський міський відділ культури. – Хмельницький, 1976
Адреси в Інтернеті
|
|