Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

«Магія ліній»

До 105-річчя від дня народження Сергія Васильовича Кукурузи, художника-графіка
(відділ мистецтв)

портрет

Сергій Васильович Кукуруза народився 3 лютого 1906 року в с. Привороття (нині с. Подільське) Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, в селянській родині. Коли Сергію Васильовичу було 9 років його батько помер і сільський хлопець був змушений батракувати. У 1917 році закінчив чотири класи церковно-приходської школи у рідному селі, навчався також у Кам’янець-Подільській художньо-промисловій школі, яку свого часу заснував художник, педагог, краєзнавець, дослідник та популяризатор народної культури В. М. Гегенмейстер.

У 1927 р. його призвали на строкову військову службу, яку він проходив у Чернігові, в 20-му стрілецькому полку 7-ї дивізії, де і виявилися його художні здібності. Після служби в лавах Червоної армії, у 1930 році, С. В. Кукуруза за рекомендацією В. І. Касіяна, відомого вітчизняного графіка, був зарахований до Київського художнього інституту. Ще будучи студентом, він брав активну участь в художніх виставках, співпрацював із періодичними виданнями, де час від часу публікувалися його твори. В цей період він створив серію портретів героїв громадянської війни і цикл сюжетних композицій на цю ж тему. На той час припадають його перші гравюри по дереву, кольорові – на лінолеумі. У зв’язку з реорганізацією навчального закладу, у 1935 році Сергій Васильович переводиться до Московського художнього інституту ім. В. І. Сурикова, де його викладачами були такі знані митці, як графік і живописець О. Кравченко, І. Грабарь, Д. Моор.

У 1940 році в Москві вийшла у світ повість М. Гоголя «Тарас Бульба», ілюстрована малюнками С. В. Кукурузи. Цією роботою художник захистив диплом, отримавши фах художника – графіка. Закінчивши навчання, художник залишається у Москві. У нього є улюблена робота, сім`я. Але передвоєнні роки були чи не самими жорстокими, коли за політичний анекдот, невинний жарт можна було поплатитися кількома роками волі, а той життям. Не обминули ці колізії й художника. У 1941 році його було засуджено до семи років виправних робіт у Казахстані. Це були драматичні сторінки біографії митця. У далекій Москві його зрікається дружина, помирає єдина дочка. Але він не занепадає духом. Тут у Актюбінську він починає працювати художником – оформлювачем на місцевому заводі феросплавів, згодом – в Казахстанському драматичному театрі. Свою творчість він поєднував із викладацькою роботою в Актюбінському педучилищі.

На новому місці С. В. Кукуруза знову повернувся до мистецтва гравюри, але став працювати переважно на лінолеумі, надавши перевагу чорно-білій графіці. В ній він виконав свої кращі твори, не забуваючи кольорову ліногравюру й офорт.

Більше 30 років прожив художник в м. Актюбінську серед казахів. Його захоплювала культура цього народу, звичаї, побут, історія, краса азійських степів. Митець об’їздив, як дослідник, усі куточки в Казахстані, де перебував Шевченко на заслані і створив чудову серію з 50 гравюр, які згодом подарував київському музею Т. Г. Шевченка.

З 1958 року Сергій Васильович Кукуруза – член спілки художників СРСР. За успіхи у творчій і педагогічній діяльності йому присвоїли два почесних звання – Заслуженого вчителя Казахської РСР і Заслуженого діяча мистецтв Казахстану.

За свої 73 роки життя і 42 роки творчої діяльності митець створив більше 2,5 тисячі робіт, брав участь у 130 всесоюзних і республіканських виставках. Станкова і книжкова графіка, агітаційний плакат, оформлення журналів і газет – до всього з успіхом доклав художник свого уміння, свого таланту. Широчінь творчості Сергія Кукурузи видатна і в тому, з якою впевненістю він працював у найрізноманітніших графічних техніках: офорті і літографії, ліногравюрі і ксилогравюрі. І в кожній з них зумів знайти свої виражальні можливості для втілення свого задуму. Кукуруза створив ряд чудових портретів – С. Кірова, П. Лумумби, О. Пушкіна, Т. Шевченка, М. Горького та ін. Більше двохсот його малюнків були надруковані в газетах «Зірка», «Комсомольська правда», «Літературна газета». Зміст кожної його гравюри був глибоко продуманим, з душею. Тому стільки хвилюючої правди в таких серіях ліногравюр, як «Степ прекрасний».

У 1961 році художник відвідав Кам’янець - Подільський Він із жадібністю кидався до змалювання перетворень, що відбулися в рідних йому краях. Один за одним народжувалися цикли «Село Подільське», «Кам’янець – Подільський», «Поділля», «Архітектурні пам’ятки Поділля», «З літопису району», « До тридцятиріччя Перемоги».

У 1972 році С. В. Кукуруза переїздить на Хмельниччину і назавжди поселяється у Кам’янці – Подільському. Тут він викладав у дитячій художній школі, до останніх днів ніс людям своє мистецтво – чисте, світле, високе.

26 вересня 1979 року Сергія Васильовича Кукурузи не стало.


Ліногравюри С. В. Кукурузи

ліногравюра
збільшити
ліногравюра
збільшити
ліногравюра
збільшити
ліногравюра
збільшити

Шевченко на Уралі
ліногравюра
збільшити
Кукурудзу на поля Казахстану
ліногравюра
збільшити
На кордоні
ліногравюра
збільшити
Урал в Орску
ліногравюра
збільшити

Поет Павло Васильєв
ліногравюра
збільшити
Ліногравюра "Танк и самолёт" 1930-ті роки.
ліногравюра
збільшити
Дівчина з маками
ліногравюра
збільшити


Література

  1. Архітектурні пам’ятки Поділля: Альбом ліногравюр С.В. Кукурузи / Хмельницька облдержадміністрація; Управління культури, туризму і курортів ХОДА . – Хмельницький, 2007. – 44 с. : іл.
  2. Безручко Л. Лірик мужній і ніжний / Л. Безручко // Поділ. вісті. – 1992. – 27 серп.
  3. Бєляєв В. Була на Заході комендатура… / В. Бєляєв // Прапор жовтня. – 1975. – 17 січ.
  4. Білкун М. Батьки: [Про творчість С.В. Кукурузи] / М. Білкун // Літературна Україна. – 1973. – 30 січ.
  5. Выставка произведений художника Сергея Васильевича Кукурузы: Каталог. – Алма-Ата, 1970. – 22 с. – (Союз художников Казахстана)
  6. Головін М. Екслібриси Сергія Кукурузи / М. Головін // Корчагінець. – 1975. – 18 груд.
  7. Дашкарьова І. Екслібриси художника Кукурузи / І. Дашкарьова // Рад. Поділля. – 1970. – 30 сер.
  8. Добжанська О. Дарунок земляка / О. Добжанська // Ленінським шляхом. – 1972. – 29 квіт.
  9. Завальнюк О.М. Сергій Васильович Кукуруза (1906-1979рр.) / О.М. Завальнюк, О.Б. Комарніцькій // Минуле і сучасне Кам’янця-Подільського: Історичний нарис. – Кам’янець-Поділ., 2003. – С. 165-168.
  10. Из коллекции КО: [О выполнении С. Кукурузой книжного знака для Актюбинского книжного магазина №3] // Книжное обозрение. – 1973. – 30 нояб.
  11. Ільїнський В.М. Художник С.В. Кукуруза / В.М. Ільїнський // Духовні витоки Поділля: Творці історії краю. – Хмельницький: Поділля, 1994. – С. 134-137.
  12. Кабачинська С. Любов його врятувала, любов його живила…: [У лютому виповнилося б 90 років від дня народження художника-кам’янчанина С. Кукурузи] / С. Кабачинська // Подолянин. – 1996. – 17 лют.
  13. Костриця М.Ю. Співець подільської землі: (Моє знайомство з художником С.В. Кукурузою) / М.Ю. Костриця // Кам’янеччина в контексті історії Поділля: Наук. збірник. Т.1. - Кам’янець-Поділ., 1997. – С. 123-125: іл.
  14. Криворотько А. Естамп на згадку / А. Криворотько // Прапор Жовтня. – 1974. – 27 лип.
  15. Крочек Я. Про нього писала «Правда» / Я. Крочек // Рад. Поділля. – 1975. – 23 лип.
  16. Кукуруза С. Каталог выставки, посвященной 60-летию творческой деятельности. – Алма-Ата, 1967. – 34 с. – (Союз художников Казахстана)
  17. Кукуруза С. По рідних місцях: [Гравюри «Архітектурні пам’ятки Поділля»] / С. Кукуруза // Соц. Культура. – 1978. - №2. – С. 35.
  18. Кукуруза Сергей Васильевич: график, сценограф // Декоративное искусство СССР. – 1990. - №9. – С. 33.
  19. Кукуруза Сергій Васильович // Прапор Жовтня. – 1979. - №25. – С. 16.
  20. Паравійчук А. Невідомий портрет / А. Паравійчук // Рад. Поділля. – 1974. – 5 чер.
  21. Паравійчук А. Син двох народів / А. Паравійчук // Прапор Жовтня. – 1972. – 2 чер.
  22. Паравійчук А. Устим Кармалюк: З нових творів С.В. Кукурузи / А. Паравійчук // Прапор Жовтня. – 1973. – 6 січ.
  23. Подарунок: [Про творчість художника Сергія Кукурузи] // Прапор жовтня. – 1972. – 29 лип.
  24. Поділля: [2 гравюри С.В. Кукурузи] // Прапор Жовтня. – 1972. – 8 лип.
  25. Подільські краєвиди // Україна. – 1969. - № 12.
  26. Попсуй Ю. Добридень, земляче! / Ю. Попсуй // Прапор Жовтня. – 1972. – 20 жовт.
  27. Попсуй Ю. Палітра рідного краю / Ю. Попсуй // Рад. Поділля. – 1973. – 23 лип.
  28. Сваричевський А. Від Дністра до Горині / А. Сваричевський, М. Скорський // Жовтень. – 1972. - №8. – С. 109-110.
  29. Собчук В. Художник про рідне село / В. Собчук // Прапор Жовтня. – 1967. – 20 жовт.
  30. Фесенко А. Почерк митця / А. Фесенко // Рад. Поділля. – 1973. – 26 серп.
  31. Філіпчук П. Казахи пізнають свій край: [Про нові гравюри художника С. Кукурузи] / П. Філіпчук // Рад. Поділля. – 1971. – 19 вер.
  32. Філіпчук П. Художник Сергій Кукуруза / П. Філіпчук // Рад. Поділля. – 1968. – 3 лист.
  33. Франчук В. Старейший график / В. Франчук // Книжное обозрение. – 1979. - №25. – С. 16.
  34. Художник Сергій Васильович Кукуруза: Проспект виставки / Кам’янець-Подільський міський відділ культури. – Хмельницький, 1976

Адреси в Інтернеті


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com