Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

«Роман Лубківський - поет залюблений в слово і тексти»


(До 80-річчя від дня народження українського письменника, перекладача,
державного і громадського діяча, дипломата, лауреата Шевченківської премії)
Повнотекстова віртуальна виставка

(Відділ абонементу)

Без поета Романа Лубківського немислима історія української літератури другої половини ХХ і першого десятиліття ХХІ століття. За його творчістю нащадки будуть вивчати пульсацію подій нашої посттоталітарної епохи з усіма її катаклізмами і трансформаціями.

Як зазначає Дмитро Павличко: «Поетична творчість Романа Лубківського - досі не розкрите, навіть приблизно не розгадане й належно не оцінене явище української літератури. За радянських часів критика недобачала цього поета. Він не виділявся римованою публіцистикою на честь тоталітарного режиму, його поезія вібрувала, наче камертон душі протестного покоління шістдесятників».

Хтож він Роман Мар`янович Лубківський?

Роман Мар`янович Лубківський народився 10 серпня 1941 року у селі Острівці Теребовлянського району Тернопільської області, в селянській родині.

У 1958 р. закінчив середню школу у місті Теребовля.

Ще навчаючись у десятому класі, друкувався в обласній газеті «Вільне життя». Першим його віршем є «Хвала людині» (1957 р.), а потім були вірші «Балада про червоні маки», «Рідний край», які він так і не включить у жодну зі своїх збірок.

У 1963 р. закінчив філологічний факультет Львівського державного університету ім. І. Франка.

Поетичний хист Романа Лубківського інтенсивно розвивався саме під час навчання в університеті. У цей час вірші молодого поета-початківця друкуються у багатьох періодичних виданнях, а саме: «Молодь України», «Ранок», «Дніпро», «Жовтень» та інших.

Після закінчення вишу молодий Роман працював редактором у видавництві «Каменяр». Служив у Радянській армії.

Далі заступник головного редактора журналу «Жовтень» (від 1990 ? «Дзвін»).

Перша збірка віршів Романа Лубківського «Зачудовані олені» вийшла у видавництві «Каменяр» у 1965 році. А потім були збірки «Громове дерево» (1967, обласна комсомольська премія ім. О. Бойченка), «Ромашка» (1969), «Смолоскипи» (1975), «Звіздар» (1977, премія ім. П. Тичини «Чуття єдиної родини»), «Словацьке літо» (1986), «Карбівня» (1987), «Серпневе яблуко» (1989), «Погляд вічності» (1990, Державна премія України ім. Т. Г. Шевченка). За ними йшли «Балканський Христос», «Камінне жниво» (обидві - 2001), «Квітень у серпні», «Сто і одна строфа Романа Лубківського» (всі - 2003), «Янголом у снігах» (2005), «Frum Romanum» (2009), «Нічна варта» (2011).

У творчому доробку Романа Лубківського є теми, до яких він повертається постійно: зображення національного поступу народу, його безсмертного «духу, що тіло рве до бою»; логічне поєднання честі і краси; зображення епохи і її взаємопроникнення в особистий світ людини; змалювання руху як одвічного людського ділення і утвердження; показ гармонії стосунків у світі людини і світі природи.

Завдячуючи Роману Лубківському, український читач пізнав слов`янський поетичний світ. Він видає чи не перші в Україні авторські перекладні антології «Слов`янське небо» (1972), «Слов`янська ліра» (1984). Ці книжки дали нам можливість пізнати феномени слов`янських поетичних культур.

Роман Мар`янович здобув законне місце у гроні найвідоміших українських майстрів перекладу, адже переклав сотні творів, серед яких збірки поезій Десянки Максимович, Лацюноволеського, Франце Прешерна, Янки Купали. Відтворив українською мовою драму Юліуша Словацького «Срібний сон Саломеї» та драму Йозефа Вацлава Фріча «Іван Мазепа».

Займав вагоме місце Роман Лубківський і у політичній діяльності країни. Так у 1990-1994 рр. він був народним депутатом України. Від 1992 р. ? Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чеській і Словацькій Федеративній Республіці, 1993-1995 рр. - у Чеській Республіці.

Саме за ініціативою Романа Лубківського започатковано традицію складення присяги Президентами України на Пересопницькому Євангелії.

Від 1995 р. - професор факультету міжнародних відносин та дипломатичної служби Львівського національного університету.

У 2006 - 2007 рр. - голова Комітету з Національної премії імені Тараса Шевченка.

У 1996 ?-2000 рр. - голова львівської обласної організації товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка, згодом - його почесний голова.

У 1997-2001 рр. - начальник управління культури Львівської ОДА.

З ініціативи Романа Лубківського було відновлено пам`ятні місця, пов`язані з Маркіяном Шашкевичем, Богданом-Ігорем Антоничем; без нього не було б музею Михайла Грушевського, пам`ятників Юрію Дрогобичу, Українським Січовим Стрільцям у Карпатах, на Маківці, не було б ще десятка, а, може сотень справ, через які наново постали перед нами Іван Франко, Соломія Крушельницька, Богдан Лепкий та інші великі наші попередники.

За вагомі внески Романа Лубківського було відзначено багатьма нагородами та преміями, серед них Кавалер Ордену «За заслуги» II і III ступенів, заслужений діяч культури Польщі (нагороджений цією відзнакою за перекладацьку діяльність і популяризацію в Україні польської літератури, 1977), літературна премія імені Павла Тичини (1979), премія імені Вітезслава Незвала Чеського літературного фонду (1984), премія імені Павола Гвєздослава за оригінальну та перекладацьку творчість, відданість культурі словацького народу (1988), Національна премія України імені Тараса Шевченка (1992), Премія імені Максима Рильського (2008), премія Ars Translationis за переклад з чеської мови драми Вацлава Фріча «Іван Мазепа». (2008).

Помер Роман Лубківський 23 жовтня 2015 року у Львові, похований на Личаківському цвинтарі. У серпні 2016 року у Львові на фасаді будинку на вулиці Крушельницької, 19, де мешкав письменник, було встановлено меморіальну таблицю. 13 серпня 2017 року в Острівці на фасаді церкви святого Димитрія УГКЦ також відкрито пам`ятну таблицю Роману Лубківському.


Твори Р.М. Лубківського

А41454 84(4УКР)6

Л82

Лубківський Р. М. Поезія / Р. М. Лубківський. - Львів: Каменяр, 2015. - 48 с.

До першої посмертної книги відомого сучасного українського поета, лауреата Шевченківської премії увійшло 25 поезій, відібраних його сучасницею Марією Людкевич.


М1042-1 84(4УКР)6

Л82

Лубківський Р. М. Вибрані твори: у 2 т. / Р. М. Лубківський. - Київ: Укр. енциклопедія, 2012 - (Бібліотека УЛЕ: вершини письменства) (Програма «Українська книга»).

Т. 1: Вірші. Поеми / ред. М. П. Зяблюк, В. Ф. Баранов, І. Ф. Драч та ін. - 2012. - 608 с.

До першого тому увійшли поезії, поетичні цикли та поеми, створені Романом Лубківським у різні періоди життя. Читаючи їх читач разом з автором подорожуватиме його дорогами, усвідомлюючи історичні джерела формування української нації та по-новому осмислюючи сьогодення і заглядає у день прийдешній.


Б36974 84(4УКР)6

Л82

Лубківський Р. М. Громове дерево: вибрані твори / Р. М. Лубківський. - Київ: Укр. письменник, 2006. - 525 с.

Існує давня легенда (вірогідність якої підтверджується науково) про те, що карпатські майстри виготовляють трембіти лише з ялини, в яку вдарила блискавка. Завдяки новій енергетиці деревина набуває особливого звучання, себто отримує друге життя - у звучанні, голосі, мелодії...

Образ «громового дерева» - улюблена метафора відомого українського поета Романа Лубківського. Нею він означив свої «Вибрані твори», що виходять у серії «Шевченківські лауреати».


А29014 84(4УКР)6

Л82

Лубківський Р. М. Камінне жниво: Поезії. / Р. М. Лубківський. - Львів: Світ, 2001. - 230 с.

До збірки поезій ввійшли твори різних років. Більшість з них публікується вперше.


А7536 84(2=Укр)7

Л82

Лубківський Р. М. Серпневе яблуко. / Р. М. Лубківський. - Київ: Дніпро, 1989. - 301 с.

До збірки входять кращі вірші з книжок різних років. Торжество добра, людяності, краси, братніх пошановок до народів і їхніх культур - провідні мотиви творчості письменника.


У2

Л82

Лубківський Р. М. Словацьке літо: поезії. / Р. М. Лубківський. - Київ: Радянський письменник, 1986. - 78 с.

До збірки увійшли поезії, написані після декількох поїздок поета до братньої Словаччини.


9(С2)

Л82

Лубківський Р. М. Львів: Місто очима письменника. / Р. М. Лубківський. - Львів: Каменяр, 1985. - 88 с.

Ілюстрований нарис знайомить з древнім і вічно молодим Львовом, його визначними місцями, унікальними історичними й архітектурними оновленнями квітучого радянського міста, що планомірно розвивається.


У2

Л82

Лубківський Р. М. Високі райдуги: публіцистичні роздуми. / Р. М. Лубківський. - Львів: Каменяр, 1979. -144 с.

До книги входять письменницькі розуми і художньо-публіцистичні твори, що відображають розквіт культури, духовний ріст трудівників в західноукраїнському краї за роки радянської влади, інтернаціональні зв`язки, що поповнюють літературу Батьківщини.


9(С2)2

Л82

Лубківський Р. М. В сім’ї вольній, новій. / Р. М. Лубківський. - Київ: Політвидав України, 1979. - 127 с.

У масово-політичній книзі автор розповідає про розквіт західних областей України після ї історичного возз`єднання в єдиній українській державі.


8РС

Л82

Лубківський Р. М. Многосвіточ. / Р. М. Лубківський. - Київ: Радянський письменник, 1978. - 263 с.

У книзі розглядаються інтернаціональні творчі зв`язки письменників України, Росії та інших братніх республік Союзу на матеріалі надбань класики та здобутків багатонаціональної радянської літератури. Матеріалам, що увійшли до книги, притаманна гостра публіцистичність.


У2

Л82

Лубківський Р. М. Рамена: поезії. / Р. М. Лубківський. Київ: Дніпро, 1969. - 148 с.

До збірки увійшли кращі поезії автора, відібрані з попередніх книг: «Зачудовані олені», «Громове дерево». Тема батьківщини, материнства, кохання, любові до людини, до рідної землі, природи - провідний мотив творчості поета.




Про Р. М. Лубківського
  1. Ільницький М. Ключові слов Романа Лубківського: Так названо книжку поезій, яка стала останньою, виданою за життя поета, і замкнула коло обрію його музи / Микола Ільницький // День: ежедневная всеукраинская газета. - 2020. - N 147/148 (7-8 серп. ). - С. 13
  2. Лубківський Роман // Енциклопедія сучасної України. Т. 18. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень, 2017. С.13-14.
  3. Гумницька Н. Народжений любов`ю до слова й Вітчизни // Слово Просвіти. - 2016. - С. 13. (до 75-річчня з дня народження поета Р. Лубківського)
  4. Тарнашинська Л. Слов`янське небо Романа Лубківського в європейському інтер`єрі // Всесвіт. - 2016. № 1-2. - С. 246-255.
  5. Дроздовський Д. «Пані із саквояжем» // Всесвіт. - 2015. - № 11-12. - С. 217-220. (пам`яті Романа Лубківського).
  6. Лубківський Роман Мар`янович // Кульчий О. Документальна скарбниця Шевченківських лауреатів. Київ, 2013. - С. 180-181.
  7. Неуважний Ф. «Він творить самобутню поезію…» (Про українського поета Р. Лубкіського) // Всесвіт. - 1987. - № 8. - С. 142.
  8. Дім під зорею: Про творчість Р. Лубківського // Л. М. Скирда Сучасна українська поезія. - Київ, 1983. - С. 117-138.
  9. Брюгген В. Душі причастя (Про П. Тичину, Д Павличка, Р. Лубківського) // Земля, люди: літ. крит. статті. - Київ, 1973. - С. 103-120.

 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com