Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальна виставка

Кухня народів світу

відділ виробничої літератури





Розділи виставки:

  1. Кулінарні родзинки світової кухні.
  2. Європейська кухня.
  3. Національна кухня України.
  4. Африканська кухня.

Не секрет, що у світі існує величезне розмаїття страв і рецептів. Кожній національній кухні властиві свої власні риси: використання певних продуктів і способів їхньої обробки, посуд, у якому подається їжа, дотримання специфічних традицій і навіть ритуалів у споживанні їжі. Продукти, які складають основу кухні тієї чи іншої національності, залежать від природних особливостей та географії місцевості.

Якщо Ви хочете здивувати своїх рідних, друзів чи знайомих незвичайними смаколиками, пропонуємо ознайомитися з віртуальною виставкою «Кухня народів світу». Вона допоможе приготувати такі водночас прості та різноманітні страви як американський чаудер із пікші з Нової Англії, ф’южн-бургери із Австралії або ж суші «Каліфорнія» з Японії.


Розділ 1.Кулінарні родзинки світової кухні.



Кухня кожного окремого народу світу – це окремі кулінарні королівства, які надзвичайно цікаво досліджувати. Кожен народ земної кулі має власні традиції, власну історію і, звичайно ж, свої особливості національної кулінарії.

Національна кухня має багатовікові традиції, які є цінними для кожного та зберігалися і трималися в секреті з метою передати їх з покоління в покоління. До прикладу, в Італії не розкриють Вам справжній секрет приготування смачної пасти, китайці не поділяться національним рецептом приготування страв з зміїного м’яса або акулячого плавника, а про французьку кухню, яка здавна вважається найбільш аристократичною в світі, і говорити не варто.

Національна кухня виокремлює особливості кулінарних традицій і технологій, прийнятних для кожної країни або народу.


Україна

Борщ. Що може бути краще, аніж справжній український борщик, зготований на густому наварі, до якого подають ароматні пампушки, часник і сало?

Польща

Бігус – традиційна страва польської кухні, що складається із тушкованих овочів та м’яса. Цей наїдок готують із розмаїття інгредієнтів – свіжої та квашеної капусти, різних сортів м’яса та сосисок, меду, помідорів, грибів, перцю, тмину та інших спецій. Найчастіше бігус подають всередині хлібної булки.

Італія

Піца «Пепероні». Свою назву піца отримала саме завдяки основному складнику, який відрізняє її від всіх інших піц – гострий перець, який входить в салямі. В Італії він перекладається як «Pepe», тому звідси і «Pepperoni». А от саме в Італії ця піца має іншу назву «Pizza Diabola», що означає «Диявольська піца», саме через свій гострий смак.

Угорщина

Лечо (угор. Lecs?) – угорська овочева страва, популярна також у багатьох інших країнах (Сербії, Словенії, Болгарії, Австрії, Східної Німеччини). Канонічного рецепта лечо не існує: не тільки в різних регіонах, а й у різних будинках цю страву готують по-різному. Незмінними інгредієнтами лечо залишаються стручки солодкого перцю-паприки, помідори і ріпчаста цибуля. Найчастіше ріпчасту цибулю підсмажують, після чого додають перець, помідори і тушкують.

Чехія

Суп-гуляш. Цей суп вважають сезонним, подають його в холодний період. Прийнято подавати дуже гарячим, щоб людина змогла краще відчути аромат та тепло страви. Головний інгредієнт – це велика кількість яловичини.

Іспанія

Паелья – це кругла сковорода, на якій спеціальним способом готується рис з маленькою кількістю води. Страва повинна вийти соковитою і без додавання бульйону, а внизу рис повинен бути злегка пригорілим. До складу традиційної страви входять курка, артишоки, равлики, квасоля і кролик.

Література
  1. Альхабаш О. А. Італійська кухня / О. А. Альхабаш. – Харків : Віват, 2016. – 72 с.
  2. Альхабаш О. А. Французька кухня / О. А. Альхабаш. – Харків : Віват, 2016. – 72 с.
  3. Архипов В. В. Этнические кухни. Особенности культуры и традиций питания народов мира : учеб. пособ. для студ. ВУЗов / В. В. Архипов. – Киев : Центр учеб. лит., 2016. – 233 с.
  4. Бейзер Зої. Навколо світу з Інгридиками. Атлас смаків / З. Бейзер, Дж. Шарп; пер. з англ. Т. М. Кузьменко. – Київ : Книголав, 2018. – 64 с. : іл. – (Державна програма 2019) (Дитяча полиця).
  5. Грегер Майкл. Як не померти передчасно. Їжа, яка відвертає та лікує хвороби / М. Грегер, Д. Стоун; пер. з англ. В. Горбатька. – Київ : КМ-БУКС, 2018. – 512 с. – (Державна програма «Інститут книги – 2018»).
  6. Збірник рецептур національних страв та кулінарних виробів, правових та інших актів для закладів ресторанного господарства. – 2-ге вид., випр. і доп. – Київ : Арій, 2013. – 1008 с. : табл.
  7. Иматани Айя. Суши для всех. Изысканные блюда японской кухни на вашем столе / А. Иматани; фотограф М. Коэн. – Москва : ЭКСМО, 2009. – 128 с. : фото.
  8. Марин Санда. Кулинарное искусство и румынская кухня / Санда Марин. – Кишинёв : Cont - Veles, 1992. – 352 с.
  9. Махальська О. Страви здорової кухні: велика кулінарна книга / О. Махальська. – Харків : Ранок : Веста, 2011. – 144 с. : фото.
  10. Популярные блюда мировой кухни / Coст. В. В. Сибонеев. – Донецьк : БАО, 2002. – 576 с.
  11. Райт С. К. Восток – Западу. Секреты индийской кухни : пер. с англ. / С. К. Райт. – Москва : Мир, 1990. – 123 с. : ил.
  12. Самое вкусное – на пару! – Москва : ЭКСМО, 2010. – 64 с. : фото. – (Хочу готовить).
  13. Смак Азії: кухні Китаю та Японії / І. Середа. – Харків : Аргумент Принт, 2014. – 72 с.
  14. Тумко І. Н. Єврейська кухня / І. Н. Тумко. – Харків : Аргумент Принт, 2014. – 72 с.

На початок

Розділ 2. Європейська кухня.



Кухня в країнах Європи має свої особливості і залежить від місця розташування країни: Північна чи Південна Європа.

Європейська кухня складається з великої кількості різних напрямків. Кожна країна відрізняється власною кулінарною традицією, способом приготування страв, володіє унікальними рецептами. Наприклад, англійці дуже люблять м’ясо, тому в англійській кухні безліч найрізноманітніших страв, приготованих на його основі. При цьому вони вважають за краще його готувати, як правило, цілим шматком. Жителі Німеччини дуже люблять ковбаси, а смажене м’ясо не користується в цій країні великим попитом, в основному воно вариться.

Італійці вважають за краще телятину, а також рибу та інші морепродукти, пишаються своєю пастою та піцою.

Перш за все, їх об’єднує саме те, що всі вони є європейськими. Європейська кухня – англійська, грецька, іспанська, італійська, німецька, українська, французька.

Кухня південних країн Західної Європи відрізняється від кухні її північних країн. Європейська кухня бере свій початок в Греції.


Муссака є найвідомішою грецькою стравою в світі після салату. Готують цю запіканку з шарів баклажана, м'яса і вершкового соусу.

Пізніше разом з кухарями кулінарне мистецтво перекочувало в Древній Рим. Саме тому сучасна італійська і грецька кухня мають стільки багато спільних рис. Спільні риси притаманні також кухням Італії, Іспанії, Португалії та Франції.


Франція

Тонкі млинці. Дуже тонкі солодкі млинці готують із білої муки і подають із найрізноманітнішими начинками – джемами, фруктами, шоколадом.

Традиційна кухня Північних країн Європи

У країнах з прохолодним кліматом кухня найчастіше дуже поживна. В Ірландії, Великобританії, Бельгії, Німеччині та Угорщині їжа може здатися калорійною і важкою для непідготовленого туриста.


Ірландське рагу. В Ірландії ви не знайдете меню пабу, де б не було цієї національної страви. Оригінальний рецепт містив густий бульйон з баранини та цибулі, з картоплею і петрушкою, але тепер туди часто додають і інші овочі.

В країнах, які межують з Північним і Балтійським морями, дуже часто в раціоні присутня риба жирних сортів (Нідерланди, Англія, Бельгія, Норвегія, Швеція і Фінляндія). У країнах Центральної Європи є багато м’яса, картоплі та випічки (Німеччина, Угорщина, Чехія).

Традиційна кухня Південних країн Європи

Харчування в південних європейських країнах, таких як Греція, Монако, Італія, Іспанія дуже легке, порівняно з північними країнами. Південна кухня більш вишукана і делікатна. Кава займає окреме почесне місце в кухні Середземномор’я.

Література
  1. 100000 лучших рецептов мира : справ. изд. – Минск : Харвест, 2003. – 784 с. : фото.
  2. Болгаpская кухня / ред.-сост. А. Д. Мильская. – Харьков : Каравелла : Лианда, 1994. – 315 c.
  3. Готовим к празднику. – 2-е изд. – Челябинск : Аркаим, 2010. – 32 с. : фото. – (Семь поварят).
  4. Готовим на пару. – Челябинск : Аркаим, 2010. – 32 с. : фото. – (Любимые блюда) (Миллион меню).
  5. Греческая кухня. – Челябинск : Аркаим, 2010. – 32 с. : фото. – (Любимые блюда) (Миллион меню).
  6. Кухня народов мира / ред. Ю. В. Безлепкина. – Харьков : Прапор, 1993. – 461 с.
  7. Лазерсон И. И. Готовим без кулинарных книг / И. И. Лазерсон. – Москва ; Санкт-Петербург : Центрполиграф, 2008. – 190 с. : фото.
  8. Лучшие рецепты мира / авт.-сост. Л. Смирнова. – Минск : Харвест, 2009. – 64 с. – (Быстро, вкусно, просто).
  9. Овочі. Смачно, просто, корисно / авт.-уклад. О. А. Альхабаш. – Харків : Аргумент Принт, 2012. – 96 с. : фото. – (Коронна страва).
  10. Оливье и винегреты / отв. за вып. И. В. Резько. – Минск : Харвест, 2009. – 35 с. : фото.
  11. Петрочинко В. В. Рецепты французской кухни / В. В. Петрочинко, Н. И. Пилипчук. – Москва : Детская книга, 1991. – 252 с.
  12. Пицца+ 500 pецептов итальянской кухни / сост. Е. Касаткина. - Киев : Своpмел, 1998. – 191 c.
  13. Смачне життя. Рецепти зі всього світу. – Харків : Аргумент Принт, 2012. – 352 с. : фото. – (Колекція вдалих рецептів).
  14. Сучасна енциклопедія пісних салатів / П. Б. Пекер. – Донецьк : БАО, 2008. – 384 с.
  15. Сучасна енциклопедія світової кухні. 1200 найкращих рецептів і порад досвідчених кухарів. – Донецьк : БАО, 2004. – 448 с.
  16. Холодные и горячие блюда и закуски. Любимые рецепты. – Харків : Аргумент Принт, 2012. – 254 с. : рис. – (Полезная книга).

На початок

Розділ 3. Національна кухня України.



Українська національна кухня України славиться своєю національною кухнею, яка створювалася протягом сторіч, багата на традиції, вирізняється розмаїттям страв та їх високими смаковими й поживними властивостями. Борщі і пампушки, вареники і галушки, ковбаси і печеня, напої з фруктів і меду відомі в усьому світі. Для багатьох страв характерне поєднання овочів, круп та м’яса. Це голубці з м’ясом, крученики волинські, перець фарширований, капуста тушкована з свининою, м’ясо, шпиговане овочами. Особливо смачні страви, приготовлені у спеціальних керамічних горщиках (печеня, вареники із сметаною, картопля тушкована з м’ясом та чорносливом тощо). Велике значення в українській кухні з давніх-давен мають страви з риби: карась запечений у сметані, щука тушкована з хріном, рибні крученики, фарширована риба. Популярні в Україні різні каші (пшоняна, гречана, гарбузова та ін.) і вироби з них (січеники, запіканка, крупники, бабки).

Кожному з етнографічних регіонів України властиві свої особливості кухні, зумовлені географічними умовами і національними традиціями. Так, у гірських районах Карпат переважають страви з кукурудзяного борошна, грибів, молочних продуктів: кулеша, чир, мамалиґа, банош, бринза, гуслянка, соломаха. У низинних районах готують страви з пшеничного борошна і різних овочів – галушки, вареники, гомбовці, кремзлики, пироги. У кухні поліщуків (кухня Полісся) поширені страви з картоплі та овочів: коми, деруни, зрази, холодники. Найпопулярнішим в українців є сало, яке використовують для засмажування чи затовкування рідких страв. Традиційні страви української кухні виготовляються із домашнього сиру.



Література
  1. Абельмас Н. В. Домашняя украинская кухня / Н. В. Абельмас; сост. С. А. Мирошниченко. – Донецк : БАО, 2013. – 224 с. : фото. – (Золотая коллекция).
  2. Гончар Л. Козацька кухня : кулінарний роман: 200 рецептів / Л. Гончар, Р. Найда. – Київ : Ярославів Вал, 2014. – 384 с. : рис.
  3. Доцяк В. С. Українська кухня / В. С. Доцяк. – 5-те вид., перероб. та доп. – Київ : Ігнатекс-Україна, 2014. – 632 с. : рис., табл., фото.
  4. Доцяк В. С. Українська кухня / В. С. Доцяк. – 5-те вид., перероб. та доп. – Київ : Ігнатекс-Україна, 2014. – 632 с. : рис., табл., фото.
  5. Дубовіс Г. О. Українська кухня: повне зведення рецептів національної кухні XVIII – XXI ст. / Г. О. Дубовіс. – Харків : Фоліо, 2006. – 592 с. : табл., фото.
  6. Кращі страви української кухні. – Донецьк : БАО, 2006. – 380 с.
  7. Кращі страви української кухні. – Донецьк : БАО, 2006. – 380 с.
  8. Лильо І. М. Львівська кухня / І. М. Лильо. – Харків : Факт, 2016. – 254 с. : фото. – (Державна програма «Українська книга» 2016 року).
  9. Оригинальные рецепты украинских кушаний / авт.-сост. Г. М. Треер. – Москва : Рипол Классик, 2011. – 255 с. : фото. – (Кулинарные фантазии).
  10. Тихомирова В. А. Украинская кухня / В. А. Тихомирова. – Москва : Айрис-Пресс, 2009. – 64 с. : іл. – (100 лучших рецептов).
  11. Украинская кухня. Блюда из молока. Рыба, крупы / В. М. Скляренко, Д. В. Таболкин. – Харьков : Фолио, 2001. – 286 с. : ил.
  12. Украинская кухня. Блюда из овощей, грибов, фруктов / В. М. Скляренко, Д. В. Таболкин. – Харьков : Фолио, 2001. – 286 с.
  13. Украинская кухня: Мясо. Соусы и подливы : книга содержит самую полную рецептуру блюд традиционной и современной украинской кухни / сост. М. Скляренко, Д. В. Таболкин. – Харьков : Фолио, 2001. – 286 с. – (Щедрый стол).
  14. Украинская национальная кухня = Ukrainian national cuisine / сост. Е. В. Федиенко, В. А. Федиенко. – Харків : Школа, 2012. – 96 с. : фото. - рус., англ.
  15. Українська кухня. Найсмачніші страви на святковому столі / Н. В. Абельмас. – Донецьк : БАО, 2009. – 368 с.
  16. Українська смакота: кращі рецепти традиційної української кухні / уклад. Є. В. Федієнко, В. А. Федієнко. – Харків : Школа, 2009. – 512 с. : фото.
  17. Українська стародавня кухня : довідник. – Київ : Спалах ЛТД, 1993. – 238 с.
  18. Українське застілля: 1000 страв, напоїв, тостів, розваг / уклад. С. А. Мірошниченко. – Донецьк : БАО, 2011. – 416 с. : фото.
  19. Цвек Д. Святковий стіл. Рецепти української кухні / Д. Цвек. – Київ : АртЕк, 1999. – 224 с.

На початок

Розділ 4. Африканська кухня.



Африканська кухня надзвичайно різноманітна стравами різних країн і географічних зон. Там використовуються місцеві фрукти й овочі, екзотична дичина й риба всіх океанів, що омивають материк.

Південноафриканська кулінарія є безцінною скарбницею. Культура Африки – це надзвичайне поєднання екзотики, національного колориту і традицій, що викликають здивування і інтерес. Жаркий африканський клімат також вніс свою лепту у формування африканської кухні. Перш за все, природними умовами обумовлений той набір продуктів, який використовують африканці при приготуванні національних страв. Чим ближче до пустельної місцевості, тим біднішим виглядає раціон місцевого населення. Природно, що в африканській кухні є свої характерні особливості. В традиційній африканській кухні кус-кус вживається з м’ясом і овочами, а супи, які готують жителі континенту, часто рясно приправлені, досить гострі і обов’язково в них повинні бути присутніми кмин, шафран, перець та інші спеції.


Північноафриканська кухня: Туніс, Марокко, Алжир

Традиційні страви Північної Африки присмачені квітковими настоянками і порошками захоплюють гостей. Іслам зробив марокканську кухню витонченою і церемонною, виключивши з неї свинину.

У сільській місцевості жителі збирають насіння портулака, амаранту, будяків і цей гербарій перетворюють на чудові підливи. У деяких регіонах такі приправи складаються з 30-40 сортів «бур’янистих». Umngqusho – найулюбленіша страва Нельсона Мандели, яка готується з висушених кукурудзяних зерен, солодкої квасолі, цибулі, картоплі, червоного перцю, лимонів і тушкується на повільному вогні до розварювання всіх інгредієнтів.

Якщо говорити про традиційні африканські десерти, то до складу більшості з них входять банани.


Література
  1. Жукова І. М. 850 рецептів страв на швидку руку / І. М. Жукова. – Донецьк : БАО, 2007. – 316 с. : іл.
  2. Золотая энциклопедия салатов / сост. С. А. Мирошниченко. – Донецк : БАО, 2010. – 416 с. : фото.
  3. Котлети на будь-який смак / авт.-уклад. О. А Альхабаш. – Харків : Аргумент Принт, 2012. – 96 с. : фото. – (Коронна страва).
  4. Лучшие салаты и десерты в праздники и будни / авт.-сост. С. А. Мирошниченко. – Донецк : БАО, 2008. – 352 с.
  5. Лучшие торты домашнего приготовления / Е. А. Попова. – Донецк : БАО, 2007. – 288 с.
  6. Махальська О. Святкові страви / О. Махальська. – Харків : Ранок : Веста, 2010. – 208 с.
  7. Святкові торти домашнього приготування / О. А. Попова. – Донецьк : БАО, 2006. – 256 с.
  8. Эткер, доктор. Торты-коктейли : торт «Текила санрайз», торт-купол «Снежок», торт «Кузнечик» / Эткер, доктор. – Москва : БММ АО, 2004. – 96 с. : ил.

На початок

 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com