Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

«Життя в танці»

(До 85 років з дня народження Юрія Івановича Гурєєва – українського хореографа, заслуженого учителя України, почесного громадянина м. Хмельницький. Засновник та художній керівник ансамблю «Подолянчик»)

Повнотекстова віртуальна довідка

Відділ мистецтв


Юрій Іванович Гуреїв (також Гуреєв, і Гурєєв (1935 – 2008) – український хореограф, Заслужений учитель України.

Народився 26 серпня 1935 року в селищі Червоний Жовтень Єнакієвського району на Донеччині. У 1941-му році, під час бомбардування на шахті загинув його батько. В 1947 році доля привела Юрія Гуреїва на Поділля, куди він переїхав до бабусі у село Стара Гута Вовковинецького району Кам'янець-Подільської області (тепер Деражнянського району Хмельницької області), а в 1948-му – у Вовковинці, де закінчив середню школу.

У Вовковинцях юний митець брав активну участь у роботі художньої самодіяльності школи та Будинку культури, з агітбригадою якого протягом кількох років обійшов усі села району. В численних концертах він виступав як актор і учасник масовок у виставах народного театру, читав уривки з прози та поезії, співав, танцював.

З 1954 року розпочав працювати піонервожатим Вовковинецької школи, а також керівником танцювального гуртка районного Будинку піонерів. У 1957 році Юрія Гуреїва, як кращого вожатого, переводять до новоствореної Кам'янець-Подільської школи-інтернату. В 1960 році Юрій Іванович заочно закінчив Кам'янець-Подільський педагогічний інститут.

Сюжетний танець «На кузні» поставлений Юрієм Гуреївим у ансамблі Вірського, в 1963 році, увійшла до енциклопедичного видання «Українські народні танці» Академії наук України під редакцією П. П. Вірського, як взірець інтерпретації фольклору на сучасній сцені.

До 1964 року Гуреїв працював одночасно піонервожатим та учителем російської мови і літератури, а також керував ансамблями танцю школи-інтернату та Кам'янець-Подільського педінституту.

У 1964 році Юрія Івановича переводять на роботу в Хмельницький Палац піонерів, на посаду балетмейстера ансамблю піонерської пісні і танцю. На основі цього танцювального колективу із 16 хлопчиків та дівчаток, він створює ансамбль танцю «Подолянчик». Із гуртка, яким був у вересні 1964 року, колектив переріс у велику дружню родину. В 1965 році вихованці Юрія Гуреїва посіли 1 місце у міському огляді художньої самодіяльності, а у 1974 році ансамбль став лауреатом Республіканської премії ЛКСМУ ім. М. Островського. «Подолянчик» неодноразово отримував Гран-прі, звання лауреатів, інші нагороди на міських, обласних, всеукраїнських і міжнародних фестивалях дитячої хореографічної творчості.

«Подолянчик» багато років славить Поділля й Україну, нашу культуру та звичаї. Сюжетні танці, поставлені Юрієм Гуреївим, прочитуються навіть недосвідченим у хореографії глядачем. Юрій Іванович сам розробляв танцювальні костюми, глибоко знав народні танці і зумів спільно з вихованцями показати їх усьому світові. Він автор понад ста різнопланових хореографічних робіт, поставив низку тематичних програм, високо оцінених глядачами. Юрія Гуреїва по праву називають одним із засновників української дитячої хореографії. Митець розробив 7-річну програму навчання танцю, яку використовують керівники дитячих танцювальних колективів України.

Завдяки наполегливості в роботі та великому бажанню бути кращими серед кращих «Подолянчик» відомий не лише в Україні, а й далеко за її межами. Тепер тут знаходять радість спілкування близько 300 дітей віком від 6 до 17 років, які навчаються мистецтву хореографії. В колективі займаються діти різних захоплень та вподобань, але усіх їх об’єднує любов до українського народного танцю. Впродовж більше ніж півстолітньої історії діяльності ансамблю «подолянчики» побували з гастролями в багатьох країнах світу: Болгарії, Польщі, Молдові, Білорусі, Югославії, Словенії, Хорватії, Сербії, Литві, Естонії.

Колектив давно вважають одним із осередків національної культури. І тому не дивно, що у творчому доробку ансамблю вистава «Вінок Кобзареві», концертні програми «Любіть Україну», «Хмельницька моя золота сторона» та ін.

Юрій Іванович виховав велику плеяду учнів і послідовників. Через його хореографічну школу пройшло понад 5000 дітей, з ансамблю випустилось більше 1500 вихованців, близько 200 з них обрали хореографію своєю професією і працюють у мистецьких та освітніх закладах не тільки України, а й за її межами.

«Подолянчик» непідвладний часу, він росте, міцніє, має свою харизму. За легкістю виконання відчувається величезна потужна робота не одного хореографа, а команди високопрофесійних педагогів, починаючи від Юрія Івановича Гуреєва, який створив цей колектив, та Івана Юрійовича Гуреєва, який продовжує справу свого батька, зберігає та примножує кращі традиції колективу.

За ініціативи Юрія Івановича вже понад 31 рік проходить Всеукраїнський фестиваль «Зимові візерунки», який був заснований у 1987 році. За ці роки фестиваль став яскравою подією культурного життя України. Від 2009 року фестиваль «Зимові візерунки» проходить як данина пам'яті талановитому хореографу.

Всі ці досягнення просто вражають, бо, як виявляється, Гуреїв не мав диплому про спеціальну хореографічну освіту.

Юрій Іванович переймав майстерність хореографічних постановок у методиста обласного будинку народної творчості Ю. Кузьменка, проходив кілька разів стажування при Київському хореографічному училищі, а також в ансамблі народного танцю СРСР під керівництвом І. Мойсеєва, в ансамблі П. Вірського, у відомому ансамблі «Жок» Молдавської РСР та у танцювальній групі хору ім. Г. Вірьовки. Гуреїв відвідував репетиції у Київському, Львівському, Одеському, Кишинівському театрах опери та балету та інших різноманітних професійних танцювальних колективах.

Юрій Іванович Гуреїв також виступав як хореографічний редактор та рецензент видавництв «Мистецтво», «Музика», «Молодь», «Веселка», та ін. Брав участь з методичними матеріалами на всеукраїнських та міжнародних нарадах, конференціях та симпозіумах, проводив майстер-класи та семінари. Вийшли друком його збірки «Танцює Подолянчик» (1975 та 1981р.); хореографічні роботи Гуреїва увійшли у збірки «Веселка», «Райдуга», «Сурмач»; авторські розробки дитячого сценічного костюму – у книгу «Костюми до шкільного свята» (1985); методичні матеріали – у збірку «Бесіди про танець» (1996р.). Хореографічна сценка «На кузні» увійшла до енциклопедичного видання «Українські народні танці» Академії наук України – як взірець сучасної інтерпретації фольклорного матеріалу.

Заслужений учитель України, нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради України, медаллю ім. П. Вірського, грамотами Міністерства освіти і науки України, обласними та міськими відзнаками, неодноразово був занесений на міську «Дошку пошани», Всесоюзну «Дошку пошани» у Москві, Всеукраїнську – у Києві. Нагороджений орденами Трудового Червоного Прапора та «Знак Пошани», ювілейними медалями. 2004 року визнаний «Людиною року» міста Хмельницький (номінація «Митець»). Лауреат премій ім. Богдана Хмельницького в галузі хореографії та премії ім. Якова Гальчевського (номінація «культурний діяч»).

Помер Юрій Іванович 16 січня 2008 року.

За вагомий особистий внесок у розвиток міста Хмельницького засновнику та художньому керівнику ансамблю танцю «Подолянчик» Юрію Івановичу Гуреїву присвоєно Звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» (посмертно). В 2010 році у Хмельницькому на приміщенні Палацу творчості дітей та юнацтва встановлено меморіальну дошку Юрію Гуреїву.


Використані джерела:


1. Кульбовський М. Мистецтву всі віки підвладні / М. Кульбовський // З подільського кореня : нариси – Кн. 1. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2011. – С. 201.


2. Юрій Гуреїв // Хмельницький в іменах. Митці : довідник / уклад. : В. Дмитрик, М. Кульбовський, Є. Семенюк. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2010. – С. 53.

3. Мельник С. Про присвоєння звання почесний громадянин міста Хмельницького Гурєєву Юрію Івановичу посмертно : рішення № 4 тридцять восьмої сесії Хмельниц. міськ. ради від 8.09.2010 р. / С. Мельник // Проскурів. – 2010. – 14 жовт. – С. 12.

4. Пам'яті Юрія Гуреїва : [керівник нар. худож. колективу України, ансамблю танцю «Подолянчик»] // Проскурів. – 2008. – 17 січ. – С. 4.

5. Кияшкина Р. Про що боліла його душа / Р. Кияшкина // Подільський кур'єр. – 2008. – № 10. – 6-12 берез. – С. 13.


6. Кульбовський М. Творче благословення генія танцю / М. Кульбовський // З подільського кореня : нариси – Кн. 4. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2007. – С. 181.

7. Кульбовський М. А танець живописує музику… : до 70-річчя від дня народження Юрія Гуреїва : [керівник нар. худож. колективу України, ансамблю танцю «Подолянчик»] / М. Кульбовський // Проскурів. – 2005. – 1 верес. – С. 14.

8. Чернюк Р. Його роки – його багатство : [70-річн. ювілей Ю. Гуреїва – засл. вчителя Укр., балетмейст. анс. «Подолянчик»] / Р. Чернюк // Проскурів. – 2005. – 8 верес. – С. 14.

9. Карась П. Не збагнене диво Поділля : [про дит. анс. танцю «Подолянчик» та його кер. Ю. І. Гуреїва ] / П. Карась // Подільські вісті. – 1998. – 10 верес.

10. Михайленко А. Музі танцю Терпсіхорі навіки віддана душа… : [70 років виповнилось Ю. І. Гуреїву – кер. дит. анс. танцю «Подолянчик»] / А. Михайленко // Подільський кур'єр. – 2005. – № 34. – С. 13.


11. Кульбовський М. Поділлю відданий / М. Кульбовський // З подільського кореня : нариси – Кн. 3. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2004. – С. 117.


12. Кульбовський М. Мистецтву всі віки підвладні / М. Кульбовський // З подільського кореня : нариси – Кн. 1. – Хмельницький : Цюпак А. А., 1999. – С. 168.

13. Кабачинська С. Учитель : [про кер. анс. «Подолянчик» Хмельниц. Палацу піонерів Ю. І. Гуреїва ] / С. Кабачинська // Радянське Поділля. – 1985. – 24 лип.

14. Танцює «Подолянчик» : зб. танців / Ю. І. Гурєєв. – Київ : Муз. Україна, 1981. – 197 с.

15. Абруковский А. Юрій Гуреев и его «Подолянчик» / А. Абруковский // Тамбовская правда. – 1978. – 28 март.


16. Танцювальна сюіта «Подолянчики» // У дружньому колі. Танці народів СРСР для дітей / упоряд. Л. Бондаренко. – Київ : Музична Україна, 1977. – С. 73.


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com