Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

«Яскраві миті творчості»

До 110-річчя від дня народження Головка Дмитра Федоровича,
українського народного художника-кераміста

Повнотекстова віртуальна довідка
(відділ мистецтв)

Головко Дмитро Федорович

… Найсталіше натхнення, напевне, рідна пісня дарує... любов до пісні, що почалася чи не від колиски, ніколи не зраджує. Ще – невичерпна мудрість народного мистецтва. Щасливий, хто спізнається з ним у вразливому юному віці ...

Дмитро Головко.

Народився Дмитро Федорович Головко 6 листопада 1905 року в м. Умань (Черкаська область). Рано втративши батька, виховувався у сирітському притулку. Значну роль в житті Дмитра Федоровича відіграв учитель Кость Іполитович Кржемінський, прищепивши юнакові любов до малювання. У дитячі та шкільні роки виникло у Дмитра захоплення народним мистецтвом. Він вивчав малюнок, декоративні розписи, ліплення, а базовими знаннями з кераміки оволодів у гончарній майстерні та 15-річним юнаком вступив до Уманської дворічної школи народного мистецтва імені Т. Шевченка.

1921 року в Умані відбулася перша виставка, на якій були представлені творчі роботи молодого митця.

У 1928 році Дмитро Федорович закінчив Межигірський інститут під Києвом, де на подвір’ї відомої Межигірської фаянсової фабрики (1798-874) з 1920 року діяла школа-майстерня, яка згодом переросла в Художньо-керамічний технікум, а з 1928 року стала Київським технологічним інститутом кераміки і скла та отримав спеціальність інженера-технолога Це був період творчих пошуків та участі у перших виставках (1923). Його роботи 1920-30-х років свідчать про формування певного творчого діапазону, визначення симпатій та прагнень у мистецтві. Саме в цей час стверджується кредо художника – самовираження на народному грунті. Дмитро Головко займався промисловою керамікою на будівництві (на відбудові Донбасу, в Кузбасі, на Азовсталі), на металургійних виробництвах.

Як самобутній художник Дмитро Федорович заявив про себе на повну силу наприкінці 1940-х років. Зосередивши увагу на монументально-декоративних якостях народного гончарства, на скульптурних та емоційно-образних можливостях фігурних посудин, майстер невпинно та цілеспрямовано експериментував в техніко-технологічному напрямку мистецтва кераміки.

Головна любов Дмитра Федоровича – керамічна скульптура. Він розвинув і поглибив народні традиції, створивши власний самобутній почерк у творчості, збагатив скарбницю декоративного мистецтва новим різновидом традиційного фігурного посуду і одним з перших серед керамістів знайшов йому нове призначення. Його творчість має двоєдину основу і становить сплав типових рис традиційного національного гончарства з новими якостями, набутими внаслідок фахової освіти.

Дмитро Головко з 1946 по 1966 роки викладав у Київському художньо-промисловому технікумі, де його учнями були знамениті васильківські художники-керамісти Надія і Валерій Протор'єви.

Декоративна пишність і своєрідна монументальність форм складають одну з найпримітніших особливостей робіт Головка.

Його роботи зберігаються в багатьох музеях України, колишнього СРСР, Чехії, Італії, Франції, у Швейцарії в музеї Аріана, центрі Міжнародної академії кераміки.

Твори Дмитра Головка не раз експонувалися на республіканських, всесоюзних та міжнародних виставках у Болгарії, Чехословаччині, Польщі, Угорщині, НДР, Кубі, а також у Бельгії, Данії, Італії, Канаді, Норвегії, Єгипті, США, Фінляндії, Франції, Швейцарії, Японії. У Празі (1962) та у Франції (1969) його роботи здобули золоті медалі.

У 1972 році Дмитро Федорович одержав звання народного художника України.

Помер художник 29 червня 1978 року у Києві.

В Умані створено музей «Діячів літератури та мистецтв Уманщини», де зберігаються твори Дмитра Федоровича Головка.

Творчість Дмитра Головка – своєрідне та дивовижно багатогранне явище, а невтомна фантазія гідна подиву. Живильним джерелом його творчості є естетичний ідеал, що походить від рідної землі й української пісні, від народної мудрості.

Справу великого майстра гідно продовжують його нащадки – син Михайло Дмитрович та онуки Валентин та Христина. Вони також художники-гончарі, кожен зі своїм творчим почерком.


Список літератури:

  1. Мартиненко В. Кераміка Дмитра Головка / В. Мартиненко // Образотв. мистец. – 1971. – № 3. – С. 19-21.
  2. Кулібаба Л. Дмитро Федорович Головко – наш земляк / Л. Кулібаба // Уман. зоря. – 1995. – 11 лист. – С. 4.
  3. Вихристюк М. В. Головко Дмитро Федорович. Т. 6. / В. М. Вихристюк // Енциклопедія Сучасної України. – К., 2006. – С. 64-65.
  4. Головко Дмитро Федорович // Митці України: енцикл. довід. – К., 1992. – С. 171.
  5. Дмитро Головко. Кераміка: Каталог виставки. – К., 1966. – 108 с. : іл.
  6. Дмитро Головко: Альбом. – К., 1978. – 110 с. : іл.
  7. Бекетова І. Кераміка Дмитра Головка (До 100-річчя з дня народж. митця) / І. Бекетова // Образотв. мистец. – 2006. – № 1. – С. 108.

Інтернет-ресурси

  • Дмитро Головко (100 років з дня народження). Художня кераміка [Електронний ресурс] // www.mundm.kiev.ua : сайт. – Режим доступу : http://www.mundm.kiev.ua/EXHIBIT/GOLOVKO.SHTML – Назва з екрана.
  • 29 червня 1978 року помер народний художник України Дмитро Головк [Електронний ресурс] // Православие в Украине [Этот день в истории] : сайт. – Режим доступу : http://arhiv.orthodoxy.org.ua/ru/node/2615 – Назва з екрана.
  • Головко Дмитро Федорович кераміка [Електронний ресурс] // Форум для коллекционеров антиквариата. – Режим доступу : http://www.antique-salon.ru/forum/lofiversion/index.php/t48463.html – Назва з екрана.

робота Головка Дмитра Федоровича

Фото з виставки декоративно-прикладного мистецтва «Искусство рядом» Севастопольський художній музей ім. М.П. Крошицького.


робота Головка Дмитра Федоровича

Баранец-рогач, 1970, автор Головко Д.Ф.


робота Головка Дмитра Федоровича

Всесоюзна виставки "Декоративне мистецтво народов СССР". (Фото з сайту РІА Новини автор Володимир Вдовін)


робота Головка Дмитра Федоровича

Фото з Альбому Національного музею українського народного декоративного мистецтва. Киев, 1983.


робота Головка Дмитра Федоровича

Фото з експозиції Херсонського обласного художнього музею ім. А. Шовкуненко.



Фото з сайта Луганського обласного художнього музею.

робота Головка Дмитра Федоровича

"Баран", автор Головко Д.Ф.


робота Головка Дмитра Федоровича робота Головка Дмитра Федоровича
Вази, автор Головко Д.Ф.

Фото с сайту Національного музею українського народного декоративного мистецтва.

робота Головка Дмитра Федоровича

Баранец східний, 1958, автор Головко Д.Ф.


робота Головка Дмитра Федоровича

Баранец діагональний, 1972, автор Головко Д.Ф.


робота Головка Дмитра Федоровича

Бик червонорогий, 1959-60, автор Головко Д.Ф.


робота Головка Дмитра Федоровича

Баранец бароковий, 1967-68, автор Головко Д.Ф.


робота Головка Дмитра Федоровича

Баранец східний, 1958, автор Головко Д.Ф.


робота Головка Дмитра Федоровича

Баранец розмальований, 1948, автор Головко Д.Ф


робота Головка Дмитра Федоровича

Баранец. Експонат з музею-квартири поета Павла Тичина. Був подарован йому композитором Григорієм Верьовкою, з яким він навчався в бурсі та духовній семінарії


робота Головка Дмитра Федоровича

Куманець з анімалістичним мотивом. Декоративний посуд. 1947.


робота Головка Дмитра Федоровича

Вази. 1957-1958.


робота Головка Дмитра Федоровича

Лев-свічник. Декоративна фігурна посудина.1974.


робота Головка Дмитра Федоровича

Плоскач (1947-1949) та куманець (1951). Декоративна посудина.


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com