Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

Віртуальна довідка


Польський історик, дослідник історії церкви на Волині
та історії шкільництва і чернечих орденів
у Литві, Білорусі, Польщі, Україні
Ян Марек Антоній Ґіжицький


Ян Ґіжицький є одним із дослідників Південно-Східної Волині другої половини XIX – початку ХХ ст., але в той же час малодослідженою особою в українській історіографії. Йому належить понад 10 ґрунтовних книг і близько сотні публікацій у польській науковій періодиці. Серед різноманітних наукових інтересів Ґіжицького варто визначити три головних напрями: історія католицької і уніатської конфесій, історія освіти та історія Волині. Зокрема, як історик проримської християнської церкви головну увагу він звертав на вивчення процесу становлення, діяльності та еволюції католицьких і уніатських орденів на Волині, роль їх монастирів, костьолів (костелів), шкіл, друкарень. Праці Яна Ґіжицького містять досить насичений фактичний матеріал, в тому числі й по Старокостянтинівщині, що є цінним надбанням для дослідників історії Волині ХІV – XIX cт. Також Ян Ґіжицький вивчав систему польської освіти на Волині, її нищення російським самодержавством у зв’язку з польськими повстаннями 1830 – 1831 і 1863 – 1864 років. Найбільш вартісним дослідженням Яна Ґіжицького стала його фундаментальна книга «Опис найважливіших місцевостей в Старокостянтинівському повіті на Волині», яку видано на кошти волинських меценатів 1910 року в Кракові. В цій книзі, що займає майже 800 сторінок тексту та ілюстрацій, подана історія Старокостянтинова, містечок і сіл, змальовані пам’ятки природи, життя і побут населення, його культура. В основу написання книги автор поклав маловідомі тоді джерела й архівні документи, взяті з Краківського, Варшавського, Львівського та монастирських і приватних поміщицьких архівів Волині, здобутки польської історіографії ХVIII – поч. XX ст. З-під його пера світ побачив книги, видані польською мовою: «Список уніатських монастирів Василіанів у Волинському воєводстві» (1905), «Тринітари на Волині, Поділлі і Україні» (1909), «З минулого кармелітів у Литві і Русі» (1918) та інші.

Народився Ян Ґіжицький 7 травня 1844 року в с. Михнівка Старокостянтинівського повіту Волинської губернії (нині Хмельницький район Хмельницької області) у польській поміщицькій родині. Дитячі роки провів у батьківському помісті в с. Богданівці. Навчався в Чорноострівській повітовій дворянській школі, Кам’янець-Подільській чоловічій гімназії. Завершив гімназичну освіту в м. Рівне Волинської губернії. Далі Ґіжицький вступив на юридичний факультет Новоросійського (Одеського) університету. Проте згодом перевівся на філологічний факультет Дерптського (Тартуського) університету, який успішно закінчив у 1870 році зі ступенем кандидата слов’янської філології. Після навчання працював вчителем в освітніх закладах Тарту, Мітави, згодом вихователем у сім’ї магнатів Чарторийських. Водночас Ґіжицький активно опрацьовував матеріали Вільнюського та Львівського архівів давніх актів. З 1895 року переїхав до Кракова, де вчителював, підробляв у різних установах, часто публікувався у часописах. До 1918 року Ґіжицький майже щоліта відвідував рідні місця на Старокостянтинівщині (села Сковородки, Круглики, Новоселицю, Михнівку, Богданівці та ін.), розшукував приватні архіви і використовував їх оригінальні документи у своїх працях. На початку ХХ ст. Ян Ґіжицький сформувався як авторитетний вчений-українознавець та був більш відомим сучасникам під прізвищем Волиняк.

Опублікував багато статей, особливо історичних, у різних польських часописах, таких як «Газета Варшавська», «Квартальник історичний», «Місячник геральдичний».

Останні роки життя він провів у злиднях й хворобах. Помер 25 червня 1925 року. Похований у Кракові. Після смерті Ґіжицького його бібліотеку перебрали Польська академія знань, бібліотека Яґелонського університету тощо. Кореспонденція зберігалася в Польській національній бібліотеці у Варшаві, але під час Варшавського повстання згоріла.

Оксана Шеін,
головний бібліограф відділу краєзнавства
Хмельницької ОУНБ

Література

1. Яблонський В. Польський історик, дослідник Волині – наш земляк Ян Марек Ґіжицький // Календар знаменних і пам’ятних дат Хмельниччини на 2024 рік : реком. бібліогр. довід. / Департамент інформ. діяльності, культури, національностей та релігій Хмельниц. облдержадмін., Хмельниц. обл. від-ня ВГО Укр. бібл. асоц., Хмельниц. обл. універс. наук. б-ка. – Хмельницький, 2023. – С. 105-107. – Бібліогр. в кінці ст.

2. Баженов Л. В. Історія Волині й Поділля в дослідженнях польських науковців-україністів ХХ – початку ХХІ ст. // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету : іст. науки. – Кам’янець-Подільський, 2015. – Т. 15. – С. 252-265.

3. Стасюк І. А. Ґіжицький Ян-Марек // Енциклопедія сучасної України. – Київ, 2007. – Т. 7. – С. 48.


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com