Пошук по сайту
Віртуальні виставки
Віртуальна виставка одного журналу
Журнал «Дошкільне виховання». Перший в Україні часопис з проблем дошкілля
«Дошкільне виховання» — щомісячний науково-методичний інформативно-публіцистичний журнал. Перший в Україні часопис з проблем дошкілля висвітлював питання теорії й методики виховання дітей дошкільного віку, популяризував передовий досвід роботи дошкільних закладів, давав поради батькам у вихованні дітей.
Журнал «Дошкільне виховання» виходить з 1951 року і дотепер. Видається за підтримки Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України. Видання нагороджено почесною грамотою Президії Верховної Ради України.
До історії: Сучасне видавництво подає дату створення журналу 1911/1931 роками. Офіційно у журналі три дати народження.
1911 рік. Журнал виходив під назвою «Дошкольное воспитание» та видавався до 1917 року. Це був перший в Україні часопис з проблем дошкілля. Засновницею та головною редакторкою журналу стала педагогиня, голова Товариства народних дитячих садків міста Києва, лекторка Фребелівського педагогічного інституту Наталія Лубенець. Журнал містив підзаголовок «журнал для матерей и воспитательниц» і виходив 9 разів на рік накладом 1000–1200 примірників.
Завдання журналу: пропаганда ідей дошкільного виховання й народних дитячих садків; висвітлення психології дитинства й експериментальної педагогіки, теорії й практики дитячого садка, питань гігієни дитячого віку й фізичного виховання дітей; подання зразків уроків, бесід, ігор, текстів пісень тощо; анонсування нових видань; висвітлення хроніки подій у світі педагогіки; огляд листів до редакції; розміщення оголошень. Журнал припинив своє існування у 1917 році.
1931 рік. Журнал виходив у видавництві «Радянська школа» під назвою «За комуністичне виховання дошкільника». Проіснував журнал до початку німецько-радянської війни – 1941 року. Тираж – 3 000-7 000 примірників у різні роки, склад редакційної колегії постійно змінювався. Зміст дошкільного виховання за радянських часів відрізнявся заполітизованістю та ідеологізованістю.
У фондах Хмельницької ОУНБ журнал «Дошкільне виховання» з 1951 року.
1951 рік. Журнал почав виходити під назвою «Дошкільне виховання» у видавництві «Радянська школа». У 1950-ті роки поновлення виходу журналу стало визначною подією у сфері дошкілля, оскільки через відсутність альтернатив часопис став фактично єдиною підтримкою галузі з боку періодичної преси, спрямованої на широке коло фахівців, студентів та батьків. Перший номер журналу вийшов у травні 1951 році та посів центральне місце у розвитку дошкільної системи освіти. Перший тираж журналу становив 15 тисяч примірників,а у 1970-1980-х роках зріз аж до 150 тисяч примірників. Журнал видається під цією назвою і дотепер.
Еволюція журналу «Дошкільне виховання» (1951 рік):
1950-ті роки. 1-й номер журналу «Дошкільне виховання» вийшов у травні 1951 року і містив рубрики: «З досвіду роботи», «Консультації» та інші статті, не поєднані окремою рубрикою. Головною редакторкою журналу протягом 1951–1956 років була педагогиня Тамара Цвелих. Вона мала широкі інтереси, які охоплювали педагогіку, психологію, літературу, образотворче мистецтво та природу. Це видатна особистість, що володіла унікальною жагою до наукової творчості. Журнал у 1950-х роках не відрізнявся візуальною привабливістю: був повністю чорно-білим, мав непривабливу сіру обкладинку, де містився просто напис «Дошкільне виховання» та номер випуску і видавництво, візуалізований всередині кількома чорно-білими невеликими картинками. В кінці 50-х років додаються нові рубрики до змісту журналу.
1960-ті роки. З 1959 до 1965 року вдвічі виріс тираж часопису – до 30760 екземплярів. Станом на 1967 рік тираж збільшився втричі і становив вже понад 50 тис. примірників. Перед Міністерством освіти УРСР стояло завдання постійно підвищувати якість матеріалів, що публікують у журналі «Дошкільне виховання»: кожного кварталу організовували обговорення випущених номерів з практичними працівниками, влаштовувати аналіз окремих статей. Порушені на сторінках видання проблемні питання знаходили відгук на всіх рівнях: у науковців, вихователів, батьків, студентів. Головним редактором журналу у 1960-х роках був Г.І. Сушан. Він очолював редакцію під час активного розвитку журналу, коли додавалися нові рубрики, експериментували з оформленням і збільшували кількість ілюстративного матеріалу.
У 1960-х роках журнал активно еволюціонує, над ним експериментують, з’являються нові рубрики, кілька разів оновлюються обкладинки:
У 1961 році змінюється обкладинка журналу: окрім назви, номеру видання та року – в центрі обгортки з’являється прямокутна картинка із зображеннями важливих для дошкілля тем; картинка щовипуску змінюється. Протягом 1963-1964 років картинка значно збільшується та переміщується вгору обкладинки. У наповненні журналу з’являється все більше ілюстративного матеріалу, сценаріїв та забавок для дітей.
Основні рубрики видання: загальні статті про керівну роль комуністичної партії, «Відмінники дошкільної справи», «З досвіду», «Бесіди та консультації», «Природа навколо нас», «Відповіді читачам», «Критика та бібліографія», «Педагогічне життя», інформація про нові книги, брошури, конференції у царині дошкільного виховання та навчання. У кожному журналі тих часів вміщувалися ноти для співу, додатки до інсценівок, загадки та забавки для дітей.
У 1964 році у журнал «Дошкільне виховання» додається спеціальний розділ, що вміщував консультативні матеріали для батьків, оскільки в цей час значну увагу приділяли педагогічному просвітництву в сім’ї. В середині 1960-х років почали з’являтися «програми педагогічного мінімуму для батьків»; серед рекомендованої літератури до програми був внесений журнал «Дошкільне виховання».
У 1965 році оновлюється обкладинка журналу, яка проіснувала рік. Обкладинка року – повністю зафарбована в яскравий колір, щомісяця колір змінювався, новим став і шрифт напису назви журналу. У кожному номері розміщували додатки.
У 1966 році журнал знову змінює обкладинку. Тепер це обриси п’ятьох дітей, які тримаються за руки. Малюнок розміщувався у нижній частині обкладинки. Кожного номеру силуети дітей та підґрунтя на якому вони стоять змінювало колір. Така обкладинка протрималася до 1974 року.
1970-1980-ті роки. На початку 1970-х років журнал продовжує традиції кінця 1960-х років: та ж сама обкладинка, ті ж самі рубрики, то й же редактор. У 1975 році журнал отримує нову обкладинку – кожен номер прикрашає велике кольорове фото, яке ілюструє дошкільне життя: діти, діти за роботою з батьками, педагогами, різні свята та ін. Такі обкладинки проіснували десять років, у 1978 році збільшився сам формат журналу. Наприкінці 1970-х років новим головним редактором журналу стає Таміла Журбицька.
Окрім обкладинки та головного редактора, змінюється і дизайн журналу всередині. Ілюстрації, завдання, сторінка «зроби своїми руками» стають кольоровими, яскравими, насиченими, видозмінюється і сам зміст. У журналі з’являється ще більше критичних статей та порад для батьків і педагогів, ще більше завдань та цікавинок для дітей, тільки тепер уже в кольорі. Тираж журналу все зростає і досягає вже 144 тис. примірників.
Часопис був постійно в полі зору відділу дошкільних установ, на нього посилаються в доповідних записках та звітах про стан виконання поставлених завдань, часто згадується про об’єм роботи, який доручено виконувати редакції журналу. Довіра та повага з боку дописувачів виявлялась не лише в зростанні тиражу, а й постійної активності дописувачів. Станом на 1983 рік кількість кореспонденції наблизилась до 2 тисяч листів, не рахуючи статей методичних розробок, практичних рекомендацій. На сторінках журналу постійно публікуються звернення зі словами вдячності, проханням про допомогу, відгуками науковців, батьків, висловленням пропозицій. Журнал, окрім своїх функцій, займав важливу позицію у повсякденному житті педагогічної спільноти, зокрема редакція журналу та Республіканський методичний кабінет дошкільного виховання постійно співпрацювали над проектами з підвищення якості дошкільного виховання (конкурси на розробку нових навчально-наочних посібників для реалізації завдань програми виховання в дошкільному закладі, обговорення створених проектів та ін.).
1990-ті. З відновлення незалежності України журнал продовжує своє існування. Головним редактором стала Ніна Андрусич. Попри всі фінансові й економічні труднощі 1990–2000 років, завдяки Ніні Андрусевич, журнал вижив та розширився. У 1997 році з’являються нові додатки видання – журнали «Палітра педагога» і «Джміль». У 1990-х роках тираж журналу значно зменшується: станом на квітень 1996 року вийшло 18 235 примірників, а на березень 1997 року – лише 11930 тисяч примірників. У журналі були такі рубрики: «Теорія та методика», «Здоров’я», «Актуальні проблеми», «Екологічні студії», «Валеологія для малят», «Вундеркінд», «Практика», «Компенсуюче виховання та навчання», «Свята і розваги», «Родинна світлиця», «Інформація».
У кожному номері: ідеї для занять, сценарії свят, сучасні методики, поради для вихователів і батьків. Журнал надихає, вчить і допомагає зробити кожен день у садочку особливим.
Видання кілька разів змінювало свій зовнішній вигляд у різний час свого існування:
З 2025 року припинено паперовий друк, видання «стає аудіовізуальним та інтерактивним». А його читачі перетворюються на слухачів, глядачів і, більш того, – активних учасників. Журнал щомісяця готуватиме методичні й практичні матеріали від провідних фахівців у дошкільній освіті – науковців і практиків. Але тепер своїм досвідом автори діляться не у статтях і публікаціях, а в живому спілкуванні – на навчальних і методичних вебінарах. Заходьте в Zoom, вмикайте трансляцію чи переглядайте відеозапис – і ви вже в курсі всіх педагогічних новацій!
Ознайомитися з номерами журналу «Дошкільне виховання» та оформити передплату можна за лінком: https://jmil.com.ua/dv
Для зручності в роботі читачі можуть скористатись електронним каталогом Хмельницької ОУНБ за посиланням:
http://ecatalog.ounb.km.ua/cgi-bin/irbis64r_14/cgiirbis_64.exe?LNG=uk&C21COM=F&I21DBN=PERIOD&P21DBN=PERIOD&S21FMT=&S21ALL=&Z21ID=&S21CNR=
Його сторінки — це не просто текст, а жива педагогічна майстерня: з методичними порадами, з авторськими розробками, з актуальними підходами до розвитку, навчання і виховання дошкільнят. Журнал відображає сучасні тенденції дошкільної освіти, знайомить із передовим досвідом колег з різних куточків України, допомагає збагачувати зміст освітньої діяльності. Видання стане у пригоді вихователям, студентам, методистам, батькам та всім, хто формує освітній простір для малюків.
«Дошкільне виховання» - всеукраїнський щомісячний науково-методичний журнал для педагогів і батьків має свою сторінку у соціальній мережі Facebook: https://www.facebook.com/doshkilne.vyhovannya/ Всеукраїнський науково-методичний журнал «Дошкільне виховання» збирає та публікує на своїй фейсбук-сторінці корисні матеріали для підтримки малят, їхніх батьків та педагогів. Тут ви можете ознайомитися з актуальними освітніми матеріалами, завантажити потрібну наочність та поширити її серед колег і родин вихованців, а також поділитися власними роздумами та напрацюваннями.
Також бажаючі зможуть ознайомитися з публікаціями журналів «Дошкільне виховання», «Палітра педагога» та «Джміль» попередніх років на сайтах: jmil.com.ua та dv.in.ua.
Користувачі зможуть переглянути номери журналу «Дошкільне виховання» за посиланням: https://jmil.com.ua/dv
Запрошуємо вас відкрити для себе справжню скарбничку ідей, знань та натхнення – фаховий журнал «Дошкільне виховання», який завоював довіру серед професіоналів. Журнал доступний у читальному залі гуманітарного профілю. Нехай кожна ідея, знайдена на його сторінках, стане кроком до нових педагогічних звершень.
|