Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Директор ОУНБ відвідала бібліотеки Литви


На запрошення Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація та Асоціації публічних бібліотек Литви директор Хмельницької ОУНБ Катерина Чабан відвідала бібліотеки Литви з 16 по 20 червня 2025 року в рамках програми стажування фахівців публічних бібліотек України «Різноманітність бібліотечних послуг та аудиторій».

Метою візиту було ознайомлення з ресурсами та послугами, що надаються литовськими бібліотеками, серед яких, реалізовані проєкти з доступності людям з різноманітними порушеннями, застосування універсального дизайну, популяризації читання, медійної грамотності, тощо.

Учасники мали можливість ознайомитись із роботою Литовської аудіосенсорної бібліотеки, функцій її відділів, зокрема, зі створення аудіокниг, видавничих проєктів, послуг, реалізації ініціативи «Бібліотека для всіх» та застосування Литовського маніфесту доступності бібліотек.

З ознайомчою екскурсією делегація бібліотекарів України відвідала Литовську національну бібліотеку імені Мартінаса Мажвідаса, де познайомились з різноманітними послугами для різних категорій громадян, у тому числі з розвитку мистецької творчості у кімнаті мейкер-спейс, залами з індивідуальної роботи, виставками та експозиціями, інсталяціями.

У Публічній бібліотеці Вільнюського повіту імені Адама Міцкевича українські бібліотекарі ознайомились із діяльністю бібліотеки, що розташована у старовинному панському маєтку з його кам’яними мурами та підвалами, таємничими коридорами та горищем, що вписались у сучасний бібліотечний ландшафт. Тут гостям продемонстровані можливості самообслуговування відвідувачами, у т.ч. у нічний та позаурочний час, проєкти із залучення до бібліотек української громади переселенців, тих, що сконцентровані на маргіналізованих групах громадян. Були продемонстровані можливості для людей, що об’єднані певними інтересами, програми з медійної та інформаційної грамотності, проєкти дитячої філії цієї бібліотеки.

Відвідали учасники також Центральну публічну бібліотеку ім. Вінцаса Кудірки у м. Каунас, спеціалізовану бібліотеку Ієзуїтського колегіуму у Вільнюсі, де були презентовані сучасні простори і послуги із застосування принципів універсального дизайну у поєднанні з сучасними пристроями, просторами для індивідуальної, групової роботи, звукозапису і монтажу кіно, фотостудії, виставкової галереї.

Цікавим було знайомство з послугами невеличкої бібліотеки-філії центральної публічної бібліотеки у мікрорайоні Вільнюсу Вільно, яка розташована у центрі надання культурних послуг. Зокрема, робота з бібліотерапії та зняття напруги.

Литовські колеги організували для гостей з України екскурсії історичною частиною Вільнюса та ознайомили з його пам’ятками історії та культури, відвідування Національного музею Чюрльоніса у Каунасі, де впроваджені рекомендації Литовської аудіосенсорної бібліотеки щодо інклюзивних рішень і доступності.

В розмовах із литовськими бібліотекарями, українцями, які під час війни отримали в Литві прихисток і роботу, під час зустрічі із заступником міністра культури Литви Віктором Денисенком українська делегація мала змогу пересвідчитись у безумовній підтримці України Литвою у складні часи, у прагненні до визволення від російського ярма, вступу до Євросоюзу, збереженні цілісності й неподільності кордонів суверенних держав та наданні відсічі ворожій агресії. Власне, сама програма перебування українських бібліотекарів була фінансована Міністерством культури Литви.

Делегацію українських бібліотекарів складали представники обласних, централізованих міських бібліотек та їх філій з Луганської, Сумської, Полтавської, Львівської, Рівненської, Хмельницької областей та міста Київ. Для нас це була нагода не лише навчитись новому, але й обмінятись власним досвідом в умовах війни, налагодити співпрацю та обговорити майбутнє співпрацю.

Учасники програми переконались, що об’єднання бібліотекарів у громадські організації, їх взаємодія і співпраця дає плідні результати та є запорукою майбутніх планів у професійному зростанні, реалізації спільних ініціатив та обміні інноваціями






 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com